Útulný elegantní dům je snem každé ženy v domácnosti. Každá žena ví, že pomocí tylových závěsů lze oknům dodat osvěžující vzdušný vzhled. Životnost tylu v jeho nedotčené bělosti je však extrémně krátká..

Zvláště rychle tyl ztrácí svou atraktivitu v kuchyni, kde se rychle zašpiní, absorbuje kuchyňské výpary a saze. Z tohoto důvodu mají ženy v domácnosti v určitém okamžiku vyřešit problém s návratem oslnivého bílého tylu..

Jak často můžete čistit?

Tylové závěsy jsou běžným atributem každého domova a právě ony do značné míry určují stupeň jeho úpravy. V tomto případě pravděpodobně funguje nějaký stereotyp v uvažování: pokud je tyl špinavý a hostitelka tomu nevěnuje pozornost, znamená to, že je prostě nedbalý..

Ve skutečnosti však není vše tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.. Nezasvěcené do domácích povinností žen stěží vědí, jak obtížné je udržovat závěsy v dobrém stavu. PROTISoučasně je třeba poznamenat, že tento problém lze vyřešit včas bez velkých finančních nákladů, pokud hostitelka zná účinné způsoby, jak bělit tyl pomocí lidových prostředků.

Mnoho žen se snaží zachovat bělost svých záclon zvýšením frekvence jejich praní. Takové rozhodnutí však vede k paradoxnímu efektu: materiál nejenže neobnoví svou původní bělost, ale naopak s každým praním získává stále matnější žlutošedý odstín..

Kýženého účinku dosáhnete pomocí produktů, které byly časem prověřeny chemickými bělidly pro domácnost nebo tradičními recepty..

Příprava

Moderní chemický průmysl se vyvíjí rychlým tempem a zaměřuje se na potřeby spotřebitelů. Proto je dnes v prodeji mnoho různých produktů, které mají jak bělící účinek, tak účinek odstraňování skvrn..

Pro používání chemických bělidel existují určitá pravidla.. Například lze do pračky přidat bělidlo s práškem. Pokud vám tato metoda z nějakého důvodu nefunguje, můžete tyl nejprve vyprat a poté namočit asi na půl hodiny do bělidla. Tkanina by měla být namočena odděleně od ostatního prádla..

Obecná doporučení

Tyl je obtížné prát ručně. Je obvyklé prát a bělit v automatické pračce. Před praním záclon musíte vytřepat prach, což v konečném důsledku zlepší kvalitu praní a zkrátí dobu tohoto postupu. Než vložíte záclony do stroje, měly by být pečlivě složeny, jinak nebude možné vyhnout se vzhledu záhybů..

Nestojí za to umýt závěsy háčky, musíte si vždy pamatovat na bezpečnost stroje i samotného výrobku. Pokud jde o očka, nejsou odstraněna, ale samotný výrobek je umístěn do speciálního sáčku, který chrání buben i prsteny před možným poškozením..

K praní a bělení lze použít četné komerčně dostupné bělicí prostředky..

Jsou účinné jak pro bělení, tak pro škrobové síťoviny, navíc se vyznačují nízkou pěnivostí. Při praní tylu v pračce musíte prášek používat opatrně: jeho obvyklé dávky by měly být sníženy, aby nevyvolávaly nadměrné pěnění.

Současně dnes mnoho žen v domácnosti dává přednost použití kyslíkových bělidel: nepoškozují strukturu textilního vlákna, jsou účinné při praní při nízké teplotě a jsou univerzální..

V současné době je šamponový gel široce používán pro péči o jemné materiály: jeho jemné složení je navrženo pro nízké teploty a snadné opláchnutí. Používání agresivních bělidel obsahujících chlor na tyl je přísně zakázáno..

Jak vybrat správný režim pro různé druhy tkanin?

Vzhledem k tomu, že v současné době se pro výrobu tylu spolu se známou viskózou, hedvábím a bavlnou používají různé umělé materiály, je nutné si pečlivě přečíst informace na štítku záclon a dodržovat doporučení výrobce. Chcete -li vybrat správný režim praní v pračce, musíte vycházet z vlastností materiálu uvedených výrobcem..

Například při praní bavlněného tylu, pokud je velmi špinavý, trvá dlouho, než se namočí.. Současně jsou v závislosti na složení materiálu vybrány různé teplotní režimy: čistý bavlněný tyl je prán při teplotě 60 ° C a ten, který má také určitou sadu syntetických přísad – 40%.

Se syntetickými tkaninami by se mělo zacházet odlišně. Nylonový tyl je tedy považován za extrémně jemný materiál: během intenzivního praní se na něm rychle vytvoří mnoho obláčků. S jeho mycím programem je třeba zacházet velmi opatrně. Měl by pokrývat několik režimů: jemné praní, minimální přípustný počet otáček, možnost povinného dodatečného máchání a vypouštění bez použití odstředění látky. Strojové sušení je nežádoucí, protože v procesu jeho implementace je nylon silně pomačkaný.

Organza z hedvábí vyžaduje obzvlášť pečlivý přístup.. Vlastnosti praní tak jemného tylu lze omezit na následující body:

 • kontraindikováno k použití jsou vyžadovány běžné prací prostředky, speciální prášky s označením „Silk“;
 • zakázáno během praní přidejte bělidla a sloučeniny obsahující kyslík;
 • bílá organza mělo by se prát přidáním boraxu, nikoli pracího prostředku;
 • doporučená organza prát v krytu, aby se zabránilo tření materiálu o buben;
 • jas organzových barev ušetříte přidáním 100 ml stolního octa do přihrádky (pro klimatizaci).

Protože se hedvábné vlákno při vysokých teplotách deformuje, je nutné organzu prát při teplotě nepřesahující 30 ° C? Abyste udrželi kvalitu materiálu, musíte zvolit speciální prací programy. Točení se obvykle nedoporučuje, nebo se volí nejnižší možné odstřeďování. Pro sušení organzy je nejlepší pokojová teplota..

Bělicí výrobky

Mnoho žen již dlouho oceňuje výhody používání domácího bělidla. Jejich zjevným plusem je, že nezpůsobují alergické reakce. Nacházejí se téměř v každé domácnosti, ale používají se hlavně k jiným potřebám. Důležitá je také dostupná cena domácích bělidel a snadné použití..

Seznam nejúčinnějších domácích bělidel obsahuje:

 • sůl;
 • brilantní zelená;
 • modření;
 • amoniak a peroxid vodíku;
 • škrob;
 • mýdlo na praní.

Tyl je namočený v roztoku pracího prášku se stolní solí (nejlépe na noc). Namáčecí roztok se připravuje následovně: na kbelík s vodou nalijte půl sklenice prášku (který obvykle používáte) a přidejte sůl (bez jódu) – nestačí více než 3 polévkové lžíce. lžíce. Pokud je nedostatek času, namáčení může být omezeno na 3 hodiny. Na konci fáze namáčení by měla být tkanina vyprána a poté několikrát opláchnuta..

Záclony jsou vybělené ze žlutosti brilantní zelenou. Za tímto účelem se lékárna brilantní zelená (10 kapek) zředí ve 200 g vody, do které můžete přidat sůl (2 plné lžíce). Pokud je v roztoku nalezena sraženina, musí být důkladně promíchána, aby se během bělícího procesu neobjevily později nazelenalé skvrny..

Takto připravený roztok s brilantní zelení nalijte do oplachové vody a závěsy opláchněte. Pro lepší vymývání roztoku můžete látku držet několik minut ve vodě a pamatovat si, že jste ji obrátili. Není nutné mačkat tyl: je zavěšen bez předběžného stlačení, aby voda mohla odtékat postupně a rovnoměrně.

U bělení tylu lze dosáhnout dobrého výsledku pomocí modré barvy. Rozpuštěním 1 víčka modré v 10 litrech vody získáte požadovanou koncentraci. Tyl se nejprve opláchne modrou, poté v čisté vodě.

Peroxid vodíku s amoniakem dobře bělí jemné závěsy z nylonu a organzy. Oblíbená je expresní metoda: 30-40 ml peroxidu vodíku a 15-20 ml čpavku se vstříkne do teplé vody (přes 50?). Namočenou tkaninu je třeba čas od času převrátit, poté důkladně opláchnout, narovnat bez mačkání a pověsit, aby uschla.

Dalším oblíbeným domácím bělidlem je škrob..

Trochu škrobu (200-300 g) se přidá do vody (10 l) na opláchnutí, ve kterém by záclony měly ležet nejméně 5 hodin. Po uplynutí této doby se suší bez mačkání. Ve srovnání s jinými bělidly má škrob důležitou výhodu: dodává záclonám texturu..

Tyl můžete také bělit pomocí mýdla na praní.. Mýdlový roztok se uvede do varu, po ochlazení se do něj přidá studená voda. V takovém roztoku by měla být tkanina uchovávána po dobu 7-8 hodin, poté vyprána a znovu opláchnuta..

Je docela obtížné obnovit záclony, pokud mají různé druhy skvrn, například ze sazí nebo ze sazí, z tuku. Mastné skvrny lze odstranit roztokem čisticího prostředku naneseného na houbu.. Po opláchnutí čisticího roztoku se mokrá oblast tkaniny vysuší fénem. Pokud existují známky deformace látky, je třeba toto místo napařit párou.

Chcete -li odstranit nažloutlé a šedé skvrny, můžete použít sůl nebo sodovku: polévková lžíce některého z těchto produktů se přidá do vody, ve které je tkanina namočena. Pokud má tyl staré nečistoty, musí být toto řešení několikrát obnoveno. Po umytí musí být závěsy opláchnuty stejným roztokem. V konečné fázi se oplach provádí ve studené vodě..

Mnoho žen se doma přizpůsobilo odstraňování šedavě žlutých skvrn a skvrn z tylu aspirinem..

Připravit požadovaný roztok aspirinem není obtížné: zředí se v horké vodě (na 5 litrů vody jsou zapotřebí 4 tablety aspirinu). Tkanina se namočí na 3 hodiny a poté se umyje a suší podle standardních pravidel.

K odstranění rezavých skvrn se doporučuje zkusit použít jednu nebo jinou organickou kyselinu.. Kyseliny, jako je kyselina citrónová, šťavelová, vinná, mohou pomoci odstranit rzi..

Koncentrace roztoku kyseliny závisí na stupni kontaminace tkaniny. V zahřátém kyselém roztoku se místo tkáně na několik minut sníží a poté se promyje vodou, do které se předem přidá jedlá soda nebo čpavek.

Jak aktualizovat starou oponu?

Obzvláště obtížně bělit lze starý šedý a zažloutlý tyl. Je nepravděpodobné, že bude možné přivést ji k původní ideální bílé barvě, ale je zcela v silách každé ženy vrátit její atraktivní vzhled..

Záclony lze zachránit před matností a nepříjemnou žlutostí pomocí následujícího postupu krok za krokem, jehož podstata je následující:

 • praní v pračce;
 • trávení vařením v koncentrovaném mýdlovém roztoku;
 • bělení namáčením v roztoku, jehož bělícími složkami jsou amoniak a peroxid vodíku;
 • oplachování použití fyziologického roztoku;
 • oplachování s přídavkem škrobu.

Bělení a neutralizace žloutnutí se také často provádí pomocí modré barvy.

Tím, že se usadí na vláknech materiálu, vrátí mu bílou barvu, protože funguje jako optický zjasňovač.

V tomto případě můžete jednat dvěma způsoby: nalijte roztok připravený z modré do přihrádky pračky a opláchněte v ní tyl, nebo jej okamžitě vyperte pomocí prášku obsahujícího zrna modré.

Způsoby žehlení různých materiálů

Metody žehlení záclon jsou vhodné pro konkrétní tkaninu látky..

Žehlení záclon je na žehlicím prkně dostatečně pohodlné, ale tento úkol lze provést rychleji, pokud máte velký a dlouhý stůl..

 • Organza

Chcete -li žehlit záclony z organzy, měli byste dodržovat následující pravidla:

 1. rychle nebude možné vyhladit organzu, protože je to velmi obtížně žehlitelný materiál;
 2. nutné používejte žehličku s absolutně čistou podrážkou bez mechanického poškození;
 3. nutné použijte hedvábný papír a žehlete pouze zcela suchou organzu;
 4. by měl zcela eliminovat funkci “páry”: vede k tvorbě vln na tkáni, která není eliminována.

 • Bavlna nebo len

Pro bavlněný a lněný tyl použijte následující pravidla:

 1. po umytí taková tkanina není vyždímaná;
 2. natažené mokrý tyl je zavěšen na bagetě, takže bude postupně vyhlazován bez žehličky;
 3. žehlička mírně vlhký hadřík se dobře žehlí při teplotě 100 ?;
 4. záclona je třeba žehlit zevnitř ven přes gázu.

 • Syntetická vlákna

Umělý tyl se přirozeně nenarovnává, žehlí se následovně:

 1. při teplotě 110-120 stupňů v mírně vlhkém stavu;
 2. naruby s povinným použitím mokré gázy.

Je lepší nejprve zkusit žehlit malou plochu látky, abyste určili optimální teplotu..

Ženy v domácnosti se často uchýlí k žehlení záclon, které jsou po umytí zavěšeny na římse. Tento postup lze snadno provést pomocí parního generátoru nebo parníku. Tímto způsobem můžete ušetřit energii i čas..

Užitečné tipy

Pro kvalitní praní tylu je důležité znát nejen základní způsoby jeho bělení, ale také řadu jemností péče o něj.. V souhrnu jsou nejdůležitější doporučení:

 • Před praním co nejpečlivěji setřeste prach ze záclon;
 • Kontaminovaný závěsy v předvečer praní jsou přes noc namočeny ve vodě s práškem;
 • Mytí provádí se ve vodě o teplotě 30-40? aby se zabránilo žloutnutí;
 • Přední bělením musí být tkanina znovu vyprána;
 • Během ruční praní, je zakázáno třít tyl, lze jej jen lehce zmáčknout při převrácení;
 • Průmyslový bělidlo se doporučuje pouze pro nové záclony;
 • Po bělení záclony nejsou vyždímány, ale visí napůl vlhké, aby voda přirozeně odtékala;
 • Vyžehlené závěsy se slabě nahřátou žehličkou.

V souladu s těmito četnými, ale jednoduchými požadavky bude hostitelka schopna dlouhodobě zachovat bělost svých záclon a ušetřit spoustu peněz..

Více o TOSM, jak správně prát a žehlit tyl, se dozvíte z následujícího videa..