Koupelna je jedním z hlavních prostor v bytě nebo domě. Nedostatek dostatečného prostoru může být nepříjemnější, než se na první pohled zdá.. Přečtěte si vše o velikostech toalet v našem článku..

Normy

Při opravách nebo stavebních pracích se majitel snaží zvětšit obytný prostor právě na úkor koupelny. V důsledku takových manipulací je na koupelně ponechán minimální čtverec. Abychom nezískali pokutu od vládních agentur, které to monitorují, měli byste dodržovat standardní normy, které určují velikost toalety, přijaté technickými předpisy podle SNiP a GOST. Regulační rámec obsahuje široký seznam dokumentů upravujících minimální rozměry a přípustné parametry toaletních místností v bytě, soukromém domě nebo v jiné budově. Normy platí nejen pro rozměry, ale také pro umístění toalety. Proto před provedením významných změn se doporučuje přemýšlet a vypočítat nuance rozvržení.

Důležité! V soukromé domácnosti je možné upustit od zavedených pravidel pro umístění a plochu toalet pouze v případě, že není provedeno připojení k centrální kanalizaci a vodovodu.

Obecně přijímané parametry hygienických místností v typickém panelovém domě začínají od 1200 do 800 mm. V bytech s vylepšeným uspořádáním tyto hodnoty začínají od 1500 do 800 mm a mohou pojmout dřez a úzkou pračku. V soukromé domácnosti je možné provádět měření podle vlastního uvážení, aniž byste se v rámci toho omezovali. Ale měli byste pochopit, že byste neměli spěchat do všech sil.

Současně stojí za zmínku několik obecně přijatelnějších pravidel týkajících se plánování tohoto prostoru, a to:

 • dveře musí být otevřeny ven;
 • východ musí být vybaven nebytovými prostory;
 • prostor před koupelnou nebo sprchou nesmí být menší než 70 cm;
 • bidet je umístěn 25 cm od obou stran toalety;
 • mezi umyvadlem a stěnou by mělo být 45 cm;
 • toaleta je instalována tak, aby od její přední stěny ke zdi nebyla menší než 60 cm a po stranách – nejméně 25 cm.

Tyto standardy jsou rozšířeny na toalety s dostatečnou plochou v panelových domech..

V domech s uspořádáním „Chruščov“ nenechávají rozměry prostor pro představivost. V takových místnostech je obvyklé instalovat toaletu na zadní stěnu sprchy. Při plánování společné toalety takové přísné pokyny neplatí. V tomto případě byste měli začít od svých vlastních tužeb..

Někdy je možné navrhnout toaletu pod schody. V tomto případě je třeba vzít v úvahu následující body:

 • povinné připojení kanalizace a vodovodu;
 • instalace nuceného větrání;
 • požadovaná hydroizolace;
 • minimální plocha by měla být 80×120 cm; pokud kromě toalety potřebujete nainstalovat položky, jako je vana nebo domácí spotřebiče, prostor se zvětší;
 • v místě instalace toalety nesmí být výška menší než 1 metr;
 • výška dveří by měla odpovídat nejvyššímu členu rodiny;
 • dveře se otevírají výhradně ven. Pokud není možné instalovat standardní dveře, můžete použít posuvný model.

Důležité! Trojúhelníková toaleta je ideální pro soukromý dům s pozemkem. Stavba trojúhelníkového WC nevyžaduje mnoho fyzických a finančních nákladů a výsledek překoná všechna očekávání.

Minimální rozměry

Jak bylo uvedeno výše, standardní minimální rozměry povolené předpisy se neliší v závislosti na konstrukci.. Jsou stejné jak pro byt v panelovém domě nebo „Chruščov“, tak pro soukromý dům, a to:

 • hloubka – od 1,2 m;
 • šířka – od 0,8 m;
 • výška stropu – od 2,5 m;
 • na chodbě před toaletou musí být strop alespoň 2,1 m.

Nezapomeňte na kombinovaný koupelny. Byly pro ně stanoveny následující standardy:

 • při instalaci sprchové kabiny by hloubka měla být nejméně 1,6 m a šířka – 1,4 m;
 • s lázní: hloubka – 2,35 m, šířka – 2,5 m.

Výše uvedené hodnoty jsou přijatelné minimální hodnoty..

  Nejmenší toalety (1,8–2 m) se nacházejí v malé byty. PROTI nové domy v ekonomické třídě hodnoty začínají na 4 sq. m. V domech tohoto vylepšená třída rozložení tato čísla začínají na 5 sq. m. v elitní komplexy minimum je 7 sq. m. Rozměry hygienických místností v soukromý dům také začíná od 7 sq. m.

  Typické rozměry

  Při plánování nákupu rezidenčních nemovitostí je zpravidla věnována pozornost počtu metrů čtverečních přidělených koupelně v posledním kole. Tato místnost je ale využívána mnohem častěji než všichni členové rodiny. Na základě toho je zřejmé, že je důležité přidělit dostatečný prostor pro tyto potřeby..

  Je třeba mít na paměti, že kromě nezbytných instalatérských zařízení jsou zde obvykle umístěny domácí spotřebiče a potřebný nábytek..

  A také nezapomeňte, že po uspořádání tohoto všeho by mělo existovat místo pro pohodlné používání nábytku, který se tam nachází..

  Zde budeme zvažovat optimální rozměry ve standardních bytech a „Chruščov“.

  • Koupelny „Chruščov“ nepotěšil majitele s obrovskými plochami. Princip návrhu takových domů byl zaměřen na to, aby bylo co nejvíce rodin s odděleným bydlením. Místnosti přidělené pro tyto potřeby zpravidla nepřesahovaly 1,5×2 m nebo 2×2 m. Věřilo se, že toto minimum by mělo stačit pro jednu osobu. Ve variantách samostatné toalety a koupelny má smysl je kombinovat pro větší pohodlí..
  • Ve standardních apartmánech, jako například v panelových domech se rozměry místností vyhrazených pro hygienické postupy pohybovaly od 4 do 6 metrů čtverečních. m. V místnosti této velikosti je již možné instalovat domácí spotřebiče a dokonce i některé skříňky. Umístění potrubí bylo založeno na umístění dveří.

  Jak vypočítat?

  Na základě všech výše uvedených skutečností je zřejmé, že uspořádání prostoru místností určených pro hygienické postupy nelze provést bez znalosti jeho rozměrů..

  Tyto údaje přímo ovlivňují především výběr typu a parametrů instalatérského zařízení, protože bez toho není provoz zařízení možný.. Stojí za zmínku, že to ovlivní přípravu odhadu s přihlédnutím ke všem materiálům nezbytným pro uspořádání. Plocha se vypočítá po změření všech stěn v šířce a výšce. Poté přidejte délky a vynásobte výškou. Toto číslo bude plocha vašich prostor..

  Ale to se stává musíte provádět výpočty, aniž byste brali v úvahu dveře, a v soukromém domě často okenní otvory. V tomto případě musíte samostatně vypočítat plochu podlahy a stěn. Změříme délku a šířku stěn a vynásobíme je mezi sebou – toto číslo je podlahová plocha. Obvod vypočítáme sečtením délek všech stran místnosti. Výsledná hodnota se vynásobí výškou stropu. Dále od výsledného čísla odečtěte parametry dveří a získejte kvadraturu stěnových stropů.

  Může být užitečná schopnost správně vypočítat plochu místnosti, zejména koupelny navrhování budoucího prostoru. Může to být jak plánování ve rozestavěném domě, tak projekt rekonstrukce. Správné výpočty budou moci nejen ukázat budoucí uspořádání objektů, ale také ušetřit finance.

  Důležité! Nedostatek osad se často stává problémem vládních regulačních služeb. K tomu může dojít v důsledku neregistrované přestavby obytných prostor nebo ve fázi schválení projektu v ZISZ.

     V závislosti na velikosti volného místa, v případě zásadní změny designu je důležité dodržet všechny rozměry povolené technickými předpisy. Nedodržení stanovených norem a pravidel hrozí odmítnutím při souhlasu se změnou katastrálního pasu. V případě, že dojde k nekoordinovaným přestavbám, které se nepromítnou do katastrálního pasu, hrozí to penalizací a případným rozhodnutím soudu o provedení provedených změn. A také to může v budoucnu zkomplikovat prodej majetku, pokud taková potřeba vyvstane..

     Uspořádání malé toalety – v dalším videu.