Většina chat je postavena podle standardních návrhů. Trend se ale mění: lidé chtějí něco jedinečného, ​​vlastního, odpovídajícího jejich potřebám, a ne příležitost být v souladu s podobnými budovami. A to je to nejlepší, co lze dnes říci o stavbě chat, přestože exkluzivní nebude nutně stát několikanásobně více než typická budova. Můžete změnit detaily, nuance a získáte něco zásadně nového..

obecný popis

Design chaty se liší od designu domu, i když ne každý o tom přemýšlel. Pokud mluvíme o klasické definici, pak je anglická chata jednopatrový nebo „jedenapůlpatrový“ dům, který má obytné podkroví. Takové chaty se objevovaly na malých pozemcích a obvykle byly pronajaty. Britové začali těmto historickým budovám říkat „chaty“ a všemu modernímu se říkalo „domy“. Je zřejmé, že nyní lidé takovou terminologii nepoužívají (alespoň v postsovětském prostoru) a dvoupatrovému domu, který stojí samostatně a je vhodný pro celoroční bydlení, se začalo říkat chata.

Jaké trendy jsou vlastní moderním chatám, zjistíme níže.

 • Panoramatické zasklení. Není to jen v módě – polemizuje se všemi původními řešeními, protože se ukazuje jako praktičtější. Nejotevřenější vzdušný prostor lze zorganizovat i s malými záběry.
 • Minimalismus. Zdá se, že tento styl „přichází“. Odpovídá filozofii modernity s omezenou a vědomou spotřebou, investicemi do vzdělávání a osvěty, rekreace a cestování, a nikoli do nábytku a drahých povrchových úprav. A to je opravdu zajímavé a už vůbec ne nudné – a v tomto stylu se má návrhář hodně co otáčet..
 • Kombinace textur a tvarů. Pokud pomocí těchto nástrojů můžete vytvořit speciální obraz prostoru, hrát si s iluzemi, vizualizací, specialista to určitě využije. Tímto způsobem například můžete dosáhnout toho, že pomocí speciálního výběru barev a materiálů se schodiště zdá téměř plovoucí a nepůsobí objemně..
 • Óda na pohodlí. A také on je důležitější než kdy jindy. Pro pohodlí nepotřebujete mnoho nábytku a dekorů, ale potřebujete ty detaily, které jsou blízké majitelům. Chata tedy může mít stejnou barvu jako vesnický dům v dětství s otcem rodiny. A uvnitř lze okenice ze stejného domu použít například jako čelo postele. Jsou to také super řešení, která individualizují jakýkoli typický projekt..
 • Velmi dobře promyšlená funkčnost. V moderních chatách vše slouží všemu – pouze užitkovému, a pokud dekor, pak ten, který se podílí na vizuálních technikách. Odehrává se každý prvek domu, ne náhodný.

Ačkoli existuje další hlavní pravidlo moderních chat – neohlížejte se na módu, ale dělejte přesně to, co se vám líbí.

Přehled projektů

A například několik projektů, které ukazují rozmanitost nabídek na trhu.

 • Dvoupodlažní chata Zx61. Jedná se o pohodlný domov s prostorným obývacím pokojem, velkými okny, ale jednoduchými tvary. Výzdoba je zděná, střecha valbová, což je pro chalupářský dům celkem typické. Z hmatatelných výhod velká garáž, koupelna v každé ložnici a jasné zónování.

 • Funkční dům Zx35. Také podle plánu jsou všechny místnosti na stejné úrovni. Obývací pokoj, většinou prosklený, vizuálně navazuje na terasu, přechází do jídelního prostoru a neúplně uzavřené kuchyně. Přístup k plánování tohoto domu je stejně neobvyklý jako ekonomický. Má také samostatnou noční část, která je tvořena třemi ložnicemi umístěnými nalevo od vchodu..

 • Pohodlný Zx11. Energeticky efektivní bydlení s prostorným obývacím pokojem, kde se může scházet celá rodina a hosté. Fasáda je navržena s dřevěnými panely, celý dům je odhadován na ekologickou orientaci. Na první úrovni je předvídatelně umístěna denní zóna a v obývacím pokoji je také krb. Ložnice jsou kompaktním řešením pro druhou úroveň s velkou sdílenou koupelnou. K dispozici je také samostatná, relativně malá, ale ergonomická šatna.

 • Stylový Zx182. Plochá střecha, pohodlná garáž, kde se mohou stát 2 auta najednou. V denní zóně domu je místnost, která je velmi vhodná pro uspořádání workshopu jakéhokoli druhu. Ve druhém patře jsou až 3 terasy, to znamená, že každá místnost se otevírá na jednu z nich. Obrovská půdní plocha a až 2 šatny jsou velkým plusem projektu.

 • Moderní Zx155. Velké přízemí, o něco menší podkroví a v městské a příměstské krajině vypadají takové soukromé domy velmi dobře. Krb, velká komora, absence prosklení v oblasti přední fasády (maximální soukromí) jsou velkými přednostmi tohoto domu. Tato možnost osloví ty, kteří chtějí žít uzavřeně, ale mají stylový domov, nadčasový a módní..

Každý z představených projektů má něco mimořádně módního: jedinečné uspořádání místností a také představy o tom, jak by měl vypadat elitní, dobře nebo alespoň stylově vkusně vyrobený dům..

Stylové směry

Jednou z nejzajímavějších věcí, které musíte udělat, je vybrat styl, ve kterém bude chata vyrobena. A je z čeho vybírat.

Uvádíme seznam oblíbených stylů pro moderní chaty.

 • Minimalismus. Zcela předvídatelně je na seznamu první, protože tato „agenda“ je nejnaléhavější. Nic nadbytečného, ​​nic otravného a přitom vždy existuje prostor pro „manévrování“, pokud si majitelé najednou rozmyslí. Zde je vhodné sklo, beton, dřevo, kov. V takových chatách je hodně světla a vzduchu a interiér je tematicky spjat s přírodou. A to jsou velmi funkční domy..

 • Fúze. Někdo považuje tento styl za „vinaigrette“, ale pokud jej porovnáte se salátem, může jej vařit pouze profesionální kuchař. Protože mix stylu musí být stále schopen vytvářet, aby se ze všech rozdílných prvků stali přátelé – a aby v tom všem byl vidět smysl pro proporce. Gotiku a klasiku lze dobře kombinovat, pokud jde o fúzi. Pro ty, kteří prostě nemohou přestat vybírat jednu věc, skvělé řešení.

 • Moderní století. Velmi módní, nepochybně atraktivní, eklektický styl se stal obzvláště žádaným. Překládá se jako „moderní století“ a o to jde. Lidé v těch poválečných a stále těžkých dobách chtěli ve svých domovech pohodlí a teplo: proto otevřený plán, již legendární nábytek (ne, ne babiččin, ale retro), šplouchání barev a velká pozornost lampám, stejně jako originální vzory. Tento styl lze vidět v architektuře, interiérovém designu a dekoru. V evropských venkovských domech je toho dnes hodně, stejně jako hotová řešení, a to je zajímavé.

 • Vysokohorský. Nebo chata. To je ta vytříbená, organická, rozsáhlá jednoduchost, kterou chci zopakovat. Obvykle má taková struktura vysoký základ a šikmou sedlovou střechu. Fasáda v takovém domě často vypadá směrem k úsvitu. V budově by měla být spousta panoramatických oken, protože toto obydlí by mělo co nejvíce splynout s přírodou.

 • High tech. Ne, nezůstal na začátku roku 2000, jen pohled na něj se trochu změnil. Ale to jsou všechny stejné jasné kontury, chromové povrchy, inovativní technologie, drsné textury a některé prvky konstruktivismu. Upřednostňují se tmavé barvy.

 • Fachwerk. Říkalo se tomu rolnická architektura, ale mně se to líbilo, ten styl, pro svou vzdušnost a beztížnost. Dlouhotrvající, mohou být postaveny v jakémkoli klimatu, otevřené slunečnímu světlu, hrázděné domy jsou postaveny poměrně rychle a jsou zcela nenáročné na dokončení. Je to velmi módní.

Samozřejmě můžete zvážit francouzskou Provence a americkou klasiku, ruský styl a orientální směry – hlavní věcí je individualizace projektu.

Co je třeba vzít v úvahu při stavbě?

A ještě pár doporučení, která mohou být důležitá pro ty, kteří jsou teprve na začátku cesty a o stavbě toho vědí málo.

Tipy pro ty, kteří se chystají postavit moderní chalupu.

 • Projekt je povinný, bez něj se stavba buď zpozdí, nebo bude spojena s riziky, problémy, nesrovnalostmi. Projekt zahrnuje architektonickou část (s údaji o fasádách, plánovacích řešeních, specifikaci dveří a oken), konstrukční část (s výpočty a charakteristikami jednotek, plechů, zakázky) a inženýrskou část (se všemi výpočty a výkresy životnosti) podpůrné systémy: od elektřiny po vytápění).
 • Čím masivnější je výstavba chaty, tím více budete muset utratit za základ, zvláště pokud je materiál stěn vybíravý na základnu.
 • Nestandardní okna jsou vždy vážně zraněnou cenovkou, ale jde to samo. To platí také pro obraz za sklem, který chce majitel vidět, a systémy pro úsporu energie.
 • Fasáda bude asi nejjednodušší, protože výběr materiálů je obrovský. Můžete najít něco reprezentativního a něco pěkně rozpočtového, to znamená, že byste se těchto výdajů měli bát jako poslední..

A samozřejmě je třeba vzít v úvahu harmonii – dům musí být kombinován s krajinou, jeden musí doplňovat druhý. Pak se vše určitě vyřeší!