Mnoho majitelů soukromých domů sní o bazénu, ale jen málokdo se ve skutečnosti rozhodne uspořádat mokrou oblast pod obytnou střechou. Stavba bazénu v chatě samotné nebo mimo ni (na místě) odkazuje na nákladné činnosti a v budoucnu vyžaduje obtížnou péči.

Důležitým kritériem ve prospěch vašeho vlastního bazénu je kouzelné potěšení z plavání, zejména v letních vedrech, a také schopnost udržovat se v kondici, spojující užitečnou aktivitu s příjemnou zábavou..

Výhody a nevýhody

Bazén v domě je plánován ve fázi projektu. Prostřednictvím prostředků si můžete splnit sen o domácím rybníčku, ale udělá nám to radost? Pojďme na to. Nejprve si promluvme o výhodách vlastnictví bazénu..

 • Radost z plavání obrovským písmem nelze s ničím srovnávat, zvlášť když jsou za oknem vidět závěje. Neméně příjemné je ponořit se do horkého horkého počasí.
 • Děti budou potěšeny každodenním koupáním.
 • Vodní procedury posilují zdraví, napínají svaly, pomáhají bojovat s nadváhou – obecně vám umožňují udržet se ve formě.
 • Na přání zákazníka je bazén vybaven protiproudem, který vám umožňuje plavat proti proudu, což posiluje vaše tréninky.
 • Skutečnou zábavní atrakcí pro celou rodinu bude obrovské písmo vybavené systémem zrychlování vln, fontánami, hydromasáží, vodopády, gejzíry.
 • Pool mohou získat také ti, u nichž je prestiž považována za plus. Je indikátorem bohatství a zvyšuje život na nejvyšší úroveň..
 • Klidné koupání vám umožní relaxovat, relaxovat po náročném dni. Můžete relaxovat, aniž byste museli jít do vody, ale jednoduše sedět v křesle, kombinovat relaxaci s lehkým občerstvením nebo poslouchat hudbu.
 • Dobrý design a všestranné osvětlení pomohou zlepšit váš pobyt. Krásně uspořádaná místnost se často stává centrem „přitažlivosti“ hostů.

Když přejdeme k nevýhodám, všimneme si, že bazén vyžaduje nejen architektonické a stavební náklady, ale také drahé technické vybavení a v budoucnu neustálou údržbu. Pouze za projekt a dokumentaci budou vlastníci muset zaplatit nejméně 100 tisíc rublů.

K vybavení bazénu v domě budete potřebovat vyztužený základ.. Budete potřebovat důkladnou úpravu vody, promyšlenou filtraci.

Je nutné nejen shrnout, ale také vyvážit množství a provoz topných zařízení pro udržení určité teploty vzduchu v místnosti..

Zvláštní pozornost by měla být věnována ventilačnímu systému. Rozpočtové uspořádání větrání, nepřesahující 300 tisíc, povede k tomu, že bazén bude možné používat pouze v teplé sezóně. Při špatném větrání se nelze vyhnout trvalé kondenzaci na stěnách místnosti.

kromě, odhad by měl zahrnovat náklady na čerpadla a automatizaci (senzory, regulátory), tj. více než 500 tisíc rublů. Toto zařízení bude spotřebovávat elektrickou energii. K čištění vody budou v budoucnu zapotřebí činidla..

Veškerá mechanika a automatizace bude vyžadovat preventivní údržbu a pravidelné opravy.

Souhlasíte, bazén je drahé potěšení, ne každý to dokáže. Pro ty, kteří jsou připraveni vyrovnat se s obtížemi, vám řekneme, jaké typy bazénů jsou vybaveny v soukromých domech, hovoříme o jejich praktických projektech a krásném designu.

Výhled na bazén

Soukromé bazény lze klasifikovat mnoha způsoby. Liší se designem, velikostí, tvarem, materiálem, počtem zařízení, umístěním.

Uvnitř domu může být bazén v přízemí, v suterénu nebo v suterénu, stejně jako v přístavbě. Na ovládané střeše chaty je vybavena otevřená nádrž. V mezích osobního pozemku jsou vybudovány stacionární bazény, které mohou být otevřené i uzavřené. Kromě toho procvičují drátový model a nafukovací modely..

Pokud jde o rozměry, závisí na účelu vodní nádrže.. Plavecký bazén pro pohybové aktivity je velký (15–50 metrů krychlových) a často má protáhlý obdélníkový tvar. Malé velikosti jsou typické pro wellness koupele s vybavením SPA. Velikost mísy může být od 2 do 8 metrů krychlových. m. Bazén je uspořádán samostatně nebo kombinován do lázeňského komplexu umístěného ve zdech domu.

Zvažte možnosti fondu podrobněji.

Stacionární

Stacionární možnosti zahrnují pevné struktury, které nejsou na zimu odstraněny. Přicházejí v různých velikostech: čím větší mísa bude, tím vážnější vybavení bude potřeba, tím dražší bude údržba. Nádrže jsou stavěny zakopané do úrovně země nebo polozakopané, vyčnívající s horní částí nad zemí. Stacionární výhledy mohou být zcela otevřené, částečně zakryté baldachýnem nebo zcela uzavřené, ukryté v pavilonech..

Bazény tohoto typu se od sebe navzájem liší materiály, ze kterých jsou vyrobeny..

 • Beton. Mají dlouhou životnost (více než 100 let). K nalévání se používá hydraulický beton třídy nejméně M350, vyrobený z portlandského cementu M400.

 • Polypropylen. Životnost výrobku vyrobeného z tohoto druhu materiálu je 30 let. Pro konstrukci se používá listový polypropylen o tloušťce 0,6-1,5 mm (tloušťka ovlivňuje náklady). Díky své vysoké hladkosti nesbírá řasy na stěnách, snadno se čistí. Odolává teplotám od – 50 do + 80 stupňů.

 • Expandovaný polystyren. Bloky se snadno instalují, mají vysokou hustotu, dobrý tepelný a vodotěsný výkon..

 • Kompozitní. Bazénová mísa je vyrobena ze sklolaminátového materiálu impregnovaného polyesterovými pryskyřicemi. Stavební výrobek je lehký, pevný, odolný, nebojí se výkyvů počasí.

 • Polykarbonát. Ekologický materiál, levný, dokonale snáší venkovní podmínky.

Drátový model

Bazén je vyroben z rámu a mísy z PVC. Tyto návrhy jsou k dispozici mnoha majitelům soukromých domů. Jsou dražší než nafukovací výrobky, ale mnohem levnější než stacionární nádrže.. Mají dobrou trvanlivost, mohou při správné péči a skladování vydržet 5 až 10 sezón nebo více.

Tyčové a plechové konstrukce jsou v zimě rozebrány a uloženy v technické místnosti čisté a zcela suché.

Celoroční mrazuvzdorné kostry jsou ponechány zimovat ve venkovních podmínkách. Výrobky mohou mít délku 2 až 10 m, hloubku 1-3 m, vydrží vodní útvar o hmotnosti až 50 tun.

Nafukovací

Nejlevnější typ bazénu. Často se používají k pobavení batolat.. Model má dvojité vodotěsné stěny, mezi kterými je čerpán vzduch. Hloubka a objem takových bazénů jsou zanedbatelné, takže voda v nich se rychle ohřeje a stává se vhodná ke koupání. Výrobek je lehký, lze jej přenášet po oblasti, například: vystavený slunci nebo ve stínu. Z minusů nafukovacích bazénů je nedostatek síly (lze prorazit), stejně jako jejich křehkost v důsledku rychlého provozního opotřebení.

Recenze projektů domů

Bazén ve venkovské chatě může být umístěn pod stejnou střechou, může být připojen k domu nebo umístěn na místě. Dispozice moderních budov, jejichž majitelé si cení pohodlí, může kromě bazénu zahrnovat vybavenou terasu, posilovnu, zimní zahradu, kulečník, saunu.. Písma nejsou vždy postavena v suterénu nebo v suterénu – mohou být v podkroví a dokonce i na střeše.

Pokud je bazén umístěn uvnitř domu, jsou v plánu vytvořeny značky na posílení základů, umístění ventilačních a topných systémů, organizace dodávek energie a vody.

Diagram ukazuje odtokový otvor a potrubí pro odpadní vodu. Uvažuje se o vytápění, filtraci, uspořádání automatizace a doplňkového vybavení.

V dřevěných venkovských domech mohou nastat potíže s krytým bazénem.

Abyste se vyhnuli kondenzaci, škodlivé pro dřevo, budete muset vybavit výkonný ventilační systém.

Náklady na jeho uspořádání převýší náklady na větrání v cihlových budovách.

Jeden příběh

Jednopodlažní chaty s krytým bazénem zaujímají rozsáhlé území a jsou postaveny na velkých pozemcích, protože všechny obytné a technické místnosti jsou umístěny na stejné úrovni, což vyžaduje hodně prostoru. Bazény jsou proto nejčastěji vybaveny v domech s podkrovím, které lze použít jako ložnice, stejně jako v jednopatrových lázeňských komplexech nebo penzionech.. Nabízíme vám seznámit se s několika projekty chat s vířivkami.

Možnost 1

Projekt jednopatrového domu s podkrovím budovu podmíněně rozděluje na dvě části. Jeden z nich má garáž pro 2 auta, kotelnu, sklad a saunu s bazénem. Druhá část obsahuje obývací pokoj, ložnici a kuchyň spojenou s jídelnou.. Budovu doplňuje velká terasa umístěná na třech stranách budovy.

Možnost 2

Jednopodlažní lázeňský komplex je vybaven dvěma krytými terasami, velkým a malým bazénem. Dům obsahuje kotelnu, komoru a prostornou rekreační místnost.

Dvoupodlažní

Budovy se dvěma patry jsou vhodnější pro umístění bazénu, protože spodní místnosti jsou vyhrazeny technickým místnostem a horní patro je určeno k bydlení. Zvažte několik projektů dvoupatrových chat.

Možnost 1

Krásný dvoupodlažní dům s centrální terasou a dvěma arkýři obsahuje velký bazén kombinovaný se saunou. Ve středu budovy se nachází obývací pokoj se vstupem do zimní zahrady, ze které se dostanete do lázeňského komplexu. V přízemí chaty je kuchyň s jídelnou, pokoj pro hosty, komora, šatník a koupelna. Ložnice se nacházejí ve 2. patře.

Možnost 2

Spodní část budovy je zcela předána nebytovým prostorám. Na jedné straně domu najdete bazén, saunu, koupelnu a tělocvičnu. V druhé části chaty je kuchyň, kotelna, elektrická místnost, čerpací místnost a prostorná místnost nezbytná k odpočinku po cvičení a návštěvě sauny..

Možnosti designu

V krytých stacionárních bazénech najdete širokou škálu provedení. Vnější vodní útvary s celoročním využitím jsou také dobře tvarované. Ale design rámových a nafukovacích modelů zcela závisí na výrobcích..

Rámové bazény se ve většině případů vyznačují jednotným modrým nebo šedým opláštěním, aniž by představovaly nějaké zvláštní estetické objevy.. Nafukovací bazény jsou určeny hlavně pro děti, proto se vyrábějí v pestrých barvách a různých tvarech..

Stacionární vnitřní bazény

Pro jejich dekoraci se používá bohatý sortiment vodotěsných materiálů: dlaždice, kámen, panely, moderní polymerové výrobky. Místnosti, ve kterých jsou bazény postaveny, jsou vyzdobeny sofistikovaností. Doporučujeme podívat se na příklady, jak vypadá design takových prostor..

 • Velká místnost sousedící s tělocvičnou je lemována nádhernými písečnými odstíny travertinu. Bazén má pohodlné schody s bezpečným sestupem.

 • Bazén se skluzavkou je kombinován s malým wellness bazénem vybaveným SPA. Nad rybníkem visí nádherný dvoupatrový strop s bodovým osvětlením.

 • Secesní nemovitost má zvlněný bazén. Voda se odráží v napínacím stropu, který má stejné měkké kontury.

Stacionární venkovní bazény

Bazény postavené mimo domov vypadají ještě velkolepěji, protože jsou zdobeny nejen moderními materiály, ale také nádhernou vegetací, kterou v ideálním případě představují krajinářští designéři.

 • Nízká, ale svěží krajina kolem bazénu fascinuje a potěší.

 • Vodní plocha s téměř přírodním vodopádem přispívá k relaxaci.

 • Pěkně upravený trávník, bazén s jasnou geometrií, obklopený divokou vegetací.

 • V oblasti grilování s pohádkově krásným rybníkem se cítíte dvojnásob.

 • Úžasný pohled – bazén s vodopádem, jeskyně a dělící most.

 • Pěkně a funkčně vybavený dvouúrovňový tank v soukromém domě.

Tipy pro výběr projektu

Volba projektu a jeho realizace probíhá podle řady pravidel.

 1. Za prvé, k realizaci svých plánů byste měli najít spolehlivou a zavedenou společnost..
 2. Bude levnější použít stávající standardní projekt. Ale ti, kteří nebudou stát za cenou, aby si splnili své vlastní fantazie, si mohou objednat individuální vývoj.
 3. Vybraný typ bazénu musí odpovídat klimatickým podmínkám a geologii konkrétní oblasti..
 4. Nemělo by se zapomínat, že konstrukční vlastnosti závisí na účelu nádrže (pro odpočinek, školení), před vytvořením projektu se musíte rozhodnout pro aplikaci..
 5. Pokud je u bazénu postavena sauna, je nutné počítat s propojením komunikací.
 6. Je lepší umístit mokrou oblast do přístavku, daleko od obývacích pokojů..
 7. Bazén s vodou vyvíjí vážný tlak na podlahy, základ, s tím je třeba počítat při plánování stavby.
 8. Pro vířivku vyberte neklouzavý, odolný materiál..
 9. Kroky vstupující do vody musí zajišťovat bezpečnost.
 10. Projekt zajišťuje plné osvětlení pro večerní plavání.

Po zvážení všeho a promyšlení předem můžete dosáhnout požadovaného výsledku.. Měli byste však být připraveni na to, že odhad sestavený na začátku stavby se na konci cesty může zdvojnásobit. Podle majitelů bazénů to tak bývá nejčastěji..

Krásné příklady

Bazén je již sám o sobě velkolepou stavbou, a pokud designéři zapracovali na situaci kolem něj, pak se místo stane skutečně atraktivním. Posuďte sami:

 • designový projekt pro hudebníka;

 • hi-tech místo odpočinku;

 • neobvyklá budova s ​​terasou a bazénem;

 • design napodobující podmořský svět;

 • otevřená nádrž poblíž zdí budovy;

 • dokonalá integrace bazénu s interiérem domu;

 • lakonický design nádrže ve stylu minimalismu;

 • lehký a vzdušný design bazénu v dřevěném domě.

Bazén je drahé potěšení a ne každý se pro něj rozhodne, ale tam, kde je, relaxaci lze považovat za úplnou a skutečně pohodlnou.