V dnešní době jsou obytné budovy vyrobeny z mnoha materiálů. Navzdory této rozmanitosti se všichni zdají známí, běžní. Proto pokud jde o slámu jako materiál pro stavbu, mnoho lidí silně pochybuje. Ve skutečnosti je sláma skvělá pro stavbu domů..

Výhody a nevýhody

Ačkoli se zpočátku zdá, že doškový dům je mezi ostatními stavebními materiály nekonkurenceschopný, ve skutečnosti má své vlastní znatelné výhody..

 • Láce. Na rozdíl od jiných stavebních materiálů je sláma prvotním produktem. Cihla se vyrábí pálením hlíny, kov se taví z rudy. Sláma zůstává po sečení trávy. Poté z něj musíte vyrobit bloky a materiál pro stavbu je připraven. Z tohoto důvodu jsou náklady na slámu velmi nízké..
 • Ulehčit. Jedním z nejtěžších materiálů je cihla. Zvláštnost práce s ním spočívá v konstrukci vyztuženého základu, v použití speciálního vybavení pro výstavbu vícepodlažních budov. V případě slámy se tomu všemu lze vyhnout, protože její hmotnost je mnohem menší. Nepotřebuje silný základ a díky nízké hmotnosti slámy je mnohem snazší rozložit stěny.
 • Nízká tepelná vodivost. Dům ze slámy je energický. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že dobře udržuje teplo. V takových domech můžete výrazně ušetřit na vytápění. Podle výpočtů je tepelná vodivost slámy 4krát nižší než u dřeva a 7krát nižší než u cihel..
 • Dobrá zvuková izolace. Tento indikátor bude velmi nezbytný, pokud se doškový dům nachází v hlučné části města. Tato vlastnost také pomůže učinit každou místnost v domě tišší..
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Ve skutečnosti sláma nevzniká žádnou chemickou reakcí. V tomto ohledu je sláma jako dřevo, ale u dřevěných domů musíte kácet lesy. V případě slámy to není nutné, tráva žije pouze rok a poté vyschne a slouží jako stavební materiál nebo se rozpadá.

Moderní technologie samozřejmě umožňují vyrobit dobrý stavební materiál z jakéhokoli zdroje..

Ale v každém případě to bude mít své nevýhody a sláma není výjimkou.. Nevýhody doškových domů jsou následující..

 • Vysoké nebezpečí požáru. Snaží se postavit moderní domy z nehořlavých surovin, dřevěné domy se nacházejí pouze mimo město a jako soukromé budovy. Sláma je v tomto ohledu několikrát nebezpečnější než dřevo. K otázce požární ochrany by se proto mělo přistupovat velmi zodpovědně..
 • Nebezpečí hniloby. K tomu dochází, pokud ve fázi stavby nebyla sláma zcela vysušena. K hnilobě doma může také dojít, pokud došlo k chybě při pokládce lisovaných bloků..

Přehled druhů

Stavba doškových domů vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Současně je velmi důležité porozumět samotnému procesu stavby. Existují různé způsoby, jak stavět doškové domy. Každý z nich je svým způsobem dobrý..

Všechny doškové budovy jsou rozděleny do dvou zcela odlišných typů: rámové a bezrámové budovy.

Drátový model

Tento typ domu se liší tím, že má dřevěný rám nebo rám z jiného materiálu. Tento návrh je souborem propojených paprsků, mezi které jsou položeny stlačené bloky slámy.

Samotný rám může být dvou typů-jednostranný a oboustranný. V prvním případě je blok slámy umístěn mezi dva paprsky, které jsou na opačných stranách. Ve druhém se počet paprsků zvýší na 4.

Materiál použitý k postavení rámu může být odlišný. Ve většině případů se však jedná o strom, protože je nejjednodušší z něj vytvořit strukturu vlastními rukama. Ve velkých domech se cvičí i kovové rámy..

“Skelet” může mít formu panelové slámy. Každý panel je doškový blok obložený dřevem..

Rámce se používají při stavbě dvoupodlažních a vyšších budov.. V takových domech je velmi důležitá pevnost a spolehlivost, kterou zajišťuje rámová struktura..

V budovách zajímavého tvaru, například kulatých nebo oválných, je také nejlepší použít typ rámu.

Bezrámové

Postaven bez použití pomocných struktur. Stěny jsou položeny ze slaměných bloků na základ, upevněny maltou a v některých případech speciální svislou kovovou páskou, která je na jednom konci upevněna v základu a druhým vychází shora. Na takovou kravatu se nasadí matice, která přitlačí bloky.

Výhodou takových domů jsou jejich nízké náklady.. Slabé upevnění však přináší určitá omezení konstrukce. Bezrámové například mohou být pouze jednopatrové budovy. Také tato omezení platí pro střechu, která nemůže být příliš masivní a těžká..

Požadavky na materiál

Bez ohledu na typ doškového domu budou materiálové požadavky na stavbu stejné.

 • Lisované bloky jsou vyrobeny ze slámy a slámové panely jsou z nich.. Samotná sláma by měla být čerstvá, to znamená, že by měla ležet ne více než 6 měsíců po sečení. Také musí být dobře vysušený, jinak velmi rychle shnije. K produkci je vhodná jakákoli rostlina pěstovaného zrna, například slámu můžete získat z pšenice, lnu nebo žita..
 • Výchozí materiál musí být lisován do balíků a všechny musí mít stejnou velikost. Balíky jsou zabaleny speciálními lany. Hustota původního stavebního materiálu by měla být dostatečně vysoká, ale bez ohýbání. Pokud jsou bloky příliš husté, tepelná vodivost se zvýší, ale pokud jsou velmi lehké, nebudou příliš silné..
 • Je důležité věnovat pozornost barvě slámy.. Světle žlutá nebo bělavá barva značí, že je tento materiál vhodný pro stavbu. Pokud existují tmavá místa, pak je to jasný znak nekvalitního stavebního materiálu..

Projekty

Můžete najít poměrně velký počet projektů doškových domů. Vyrábějí se hlavně ze slaměných panelů.. Zde jsou některé z nich.

 • Projekt slaměného domu „Yantar“ je kubická stavba s trojúhelníkovou střechou. Počet podlaží – 2. Má vchod z verandy zabudované do domu, ve středu je schodiště vedoucí do druhého patra. Liší se jednoduchým tvarem a nápadným designem.

 • “Čechov” – projekt dvoupodlažního slaměného domu s malou garáží. Navenek má zajímavý tvar – první patro je spolu s garáží větší než druhé. Budova má proto dvě střechy: jednu nad garáží a druhou nad druhým patrem. Zvláštností tohoto projektu je vnější cihlová úprava.

Kvůli tomu je téměř nemožné pochopit, že dům je ve skutečnosti ze slámy, a ne z cihel..

 • Nenáročný jednopatrový dům „Sofrino“. Vzadu je malý baldachýn spojený se střechou. Vnější úprava – dřevo, nebo spíše desky. Pyramidová střecha. Hlavní rozdíl je v jednoduchosti, která spočívá nejen v její konstrukci, ale také ve vzhledu..

 • Dražší možnost – „Dům na Yauze“. Má dvě patra a několik balkonů. Vnější povrchová úprava vám umožňuje zcela zamaskovat skutečný výrobní materiál. Na rozdíl od ostatních se tento projekt vyznačuje svou neobvyklostí. Tvar domu je složitý, což do značné míry zdobí celou budovu..

Fáze výstavby

Chcete -li postavit doškovou obydlí vlastníma rukama, doporučuje se poradit se s odborníky v této oblasti, aby nedošlo k hloupým chybám.. Obecné pokyny krok za krokem budou vypadat takto.

 • Stavba nadace. Po obvodu domu je vykopán příkop, do kterého bude nalit beton. Pokud je budova jednopatrová, může být základ méně pevný, ale při stavbě vícepodlažních budov je lepší vytvořit plnohodnotnou výplň. Kovové tyče by měly být vloženy do betonu tak, aby vyčnívaly 1 m.

 • Položení stěn. Provádí se dvěma způsoby, v závislosti na typu domu. Pokud je dům rámový, měla by být z dřevěných trámů postavena pomocná konstrukce. Mezi ně jsou umístěny slaměné bloky nebo panely. Pokud je budova bezrámová, pak jsou bloky položeny jako zdivo.

 • Potěr. Pomocí kovových tyčí je nutné bloky „přitáhnout k sobě“ pro lepší fixaci. Za tímto účelem se spodní řady položí na kolíky nadace a vyšší bloky se položí na další tyče. Na vrcholu hotové stěny je nutné utáhnout matici na čepu, čímž „zatáhnete“ bloky.

 • Montáž střechy a podlahy. Podlaha je vyrobena podle uvážení majitele. Lze jej sestavit z prken nebo odlévat ze stejného betonu. Střecha by měla spočívat na tlustých trámech umístěných na dvou protilehlých stěnách. Střešní konstrukce by měla mít trojúhelníkový tvar: buď spojení dvou rovin, nebo pyramidy. Také stojí za to přemýšlet o otvoru pro výstup komína..

 • Zahřívání a dokončení. Dům je zateplen ve všech jeho částech včetně stropu a podlahy. Venkovní povrchová úprava se provádí tak, aby se zbavil druhu slámy.

Interiérová výzdoba může být naprosto libovolná, v závislosti na preferencích majitele.

Domácí ochrana

Doškový dům je vystaven různým nebezpečím. Proto je velmi důležité poskytnout správnou ochranu.

 • Speciální ohnivzdorná omítka tedy může zachránit před ohněm.. Nanáší se na bloky z obou stran a kolem slámy vytváří jakousi skořápku. Díky tomuto opatření bude doškový dům méně nebezpečný pro požár..
 • Je důležité zajistit ochranu před rozpadem.. Bude spočívat ve stavbě speciální drenáže přebytečné vlhkosti. A obecně je lepší bloky co nejvíce chránit před neustálým pronikáním vlhkosti na ně..
 • Hlodavci jsou také nebezpečím pro slaměný dům. Pokud by však byly při stavbě použity balíky stejné velikosti a hustoty, neměly by být problémy s hlodavci, protože v tomto případě není ve stěnách volný prostor. Kvůli spolehlivosti mohou být slaměné bloky ošetřeny vápennou maltou.

Příklady

Doškový dům není dnes nejběžnějším typem domu.. Na světě však existují různé zajímavé příklady slaměných domů..

 • Na jihu USA je doškové obydlí v lesích pro rekreaci ve volné přírodě. Je omítnuta hliněnou směsí a uvnitř je osvětlena svíčkami..

 • Dalším příkladem je dům Hobitů. Jeho návrhář chtěl vytvořit dům z fantasy knihy v reálném světě a jako stavební materiál zvolil slámu. Tato budova vypadá velmi autenticky zvenčí i zevnitř..

 • Skvělým místem k pobytu je malý doškový dům v Anglii. Zvenku je dům dokončen tak, že slaměné bloky nejsou vůbec vidět.

Slámové domy, i když ne všude a ne moc, se v moderním světě praktikují.. Stejně jako domy z jiných stavebních materiálů mají i tyto stavby svá pro a proti, jsou náročné na materiál a lze je stavět ručně..

Ještě více informací o slaměných domech najdete v dalším videu..