Vědět vše o pětistěnných domech, o uspořádání domu tohoto typu, o tom, co to je a proč se chata tak jmenuje, je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Pozoruhodné jsou také rozměry pětistěnných srubů a schémata jejich stavby..

Co to je??

Dřevěné stavby ve starém stylu jsou si podobné pouze vzhledem. Ve skutečnosti se liší jak druhem použitého dřeva, tak designem.. Velmi zajímavý je takzvaný pětistěnný srub, ve kterém přibyla pátá nosná zeď. Jeho zavedení zvyšuje celkovou stabilitu konstrukce. Současně takový krok projektu také znamená zvýšenou úroveň zvukové izolace..

Další výhodou je možnost vybavit autonomní vchod, tj. Rozdělit celý dům na dvě části pro různé obyvatele nebo rodiny. Pětistěnným venkovským chatám se obvykle říká pětistěnné domy. Ale v některých případech jsou podle stejného principu postaveny modernější domy..

V minulosti se na ruském severu objevovaly pětistěnné stavby, protože známější čtyřstěnné stavby tam nebyly dostatečně praktické..

Výhody a nevýhody

S jednou objektivní výhodou – vylepšenou zvukovou izolací a výraznou autonomií částí – jsou čtečky již známé. Tím to ale nekončí. Díky dodatečné příčné stěně se celková délka domu zvětšuje. Jeho design je tužší. Pětistěnný srub lze zvětšit na více než 6 m a jako vnitřní dělič je struktura dřeva z konstrukčního hlediska nejpříjemnější.

Pětistěnné sruby však mají i negativní aspekty, o kterých je hloupost mlčet.. Nejdůležitější nuancí je, že konstrukce je ve srovnání s jednoduššími technologiemi znatelně komplikovanější.. Nárůst nákladů je také přirozený: nejen že je práce profesionálů drahá, ale bude zapotřebí více kulatiny. Za zmínku stojí také komplikace uspořádání domu zevnitř, nicméně zde již pomáhá podobná zkušenost v jiných budovách, včetně městských bytů. Dřevěná stěna uvnitř zabere mnohem více místa než lehká příčka.

Vlastnosti rozložení

V moderních podmínkách mohou být domy s konstrukcí 5 zdí postaveny nejen z obyčejných kulatin. Existují také rámové struktury vyrobené tímto způsobem. Jeden z těchto plánovaných projektů má velikost 6 x 6 m (podél vnějších stěn) a jeho celková plocha je 47 metrů čtverečních. m. Zvětšení prostoru bylo dosaženo zavedením podkroví.

V prvním patře lidi vítá jeden a půl metrová předsíň. Z něj vede přímá silnice do haly. Plocha koupelny je asi 3,3 m2. m. Obývací pokoj má 15,8 metrů čtverečních. m, ve skutečnosti můžete shromáždit velký počet hostů. V patře je vybavena ložnice a hala.

Dům vyřezaný z klády nebo postavený z baru může mít také velikost 8×9 m. V této verzi terasa přímo komunikuje s 20metrovým pokojem pro hosty.

Samotný prostor pro hosty zase nenápadně přechází do kuchyně a jídelny; neexistují mezi nimi žádné jasné a jednoznačné hranice.

Na druhé straně domu je chodba, do které se vstupuje z verandy.. Dále je zde hala, koupelna a kotelna; hlavní obývací pokoje se nacházejí ve 2. patře a jsou rozmístěny podle vašeho vkusu, ačkoli lze použít i jednopatrovou verzi – jako jednoduchý letní dům.

Moderní dřevěný dům o rozměrech 6×8 m může znamenat přidělení prostoru pro hosty a kuchyně v přízemí. Jsou jasně odděleny stejnou pátou stěnou. Kromě toho je k dispozici koupelna a hala, která spojuje všechny ostatní pokoje. Ve druhém patře je hala a ložnice. Navzdory své zjevné jednoduchosti je výsledkem velmi rozumná a promyšlená budova. Postavit pětistěnnou 3×5 m téměř nemá smysl, protože mezistěna zabere příliš mnoho místa..

Pozornost by měla být věnována také interiéru. Není o nic méně důležité než rozdělení jednotlivých místností podle funkčních oblastí. Je vhodné zaměřit se na vizuální kontinuitu tradic. Je to tento přístup, který vám umožní nejlépe odhalit výhody pěti stěn. Doporučuje se použití strukturovaných stěn, které odhalí všechny výhody materiálu..

Chcete -li dát stěnám požadovanou barvu, můžete použít:

  • tónování;

  • barvení;

  • částečné dokončení s “ředěním” hlavní části interiéru s pomocnými detaily.

Podlaha ve srubovém bytě by měla být vyrobena z přírodních materiálů. Alternativou je pouze použít jejich vysoce kvalitní napodobeniny.

O lacnosti v obou případech není třeba mluvit.. Strop lze omítnout nebo ozdobit trámy.. Použití sádrokartonu a stropů z jiných moderních materiálů je odůvodněno pouze tehdy, pokud splňuje zvolený styl..

Barevné schéma domu s pěti stěnami je obvykle zvoleno podle vašeho vkusu a uvážení. Ale i zde existují nuance, které by neměly být ignorovány. Nedostatek světla je třeba kompenzovat extrémně světlými tóny. Jasné barvy jsou vhodné hlavně ve velkých místnostech, kde je dostatek přirozeného světla. V jakékoli části spektra byste rozhodně měli dát přednost čistě přírodním tónům..

Nuance stavby

Hodně závisí na dodržování osvědčeného schématu stavby. Ruční kácení, navzdory své tradici, neodpovídá moderní realitě a je příliš pracné. Proto se téměř vždy volí ve prospěch hotové domácí sady. Skartované kulatiny jsou mnohem atraktivnější než kulatiny, protože nebyly odstraněny z přirozené ochranné vrstvy. Pro přesnou reprodukci barvy severního domu se doporučuje postavit verandu na pilířích.

V každém případě je veranda vyňata ze samotného domu a stává se vizuální ozdobou.. Veranda zabudovaná do samotného domu svědčí o explicitních městských vlivech a není příliš autentická. Šířku domu je třeba zvolit s přihlédnutím ke způsobu utahování krokví. Vnitřní schodiště (v případě dvoupatrového domu) je nejlépe umístit na chodbu a tam bude vybaven pochod. Pokud se staví jednopatrový dům bez suterénu, je nejlepší vybavit skladovací místnost na stejném místě..

Nejtradičnější verze pětistěnné boudy znamenala instalaci přímo na zem. Mnohem praktičtější je ale použít oporu na sloupový základ..

K pokrytí střechy použijte kov nebo břidlici. Všechny dřevěné části musí být impregnovány antiseptiky.. Je velmi důležité kompetentně promyslet projekt a všechny jeho jemnosti.

Výběr správného materiálu stěny je zásadní. Spodní vrstva ohraničující základ musí být pečlivě vodotěsná. Části srubu jsou spojeny různými způsoby, ale je třeba najít rovnováhu mezi snadnou montáží a spolehlivostí. Protokoly by měly být navzájem upraveny a důkladně utěsněny. Smršťování bude nutné velmi pečlivě kontrolovat..