Protiskluzové pásy jsou speciální výrobky potažené brusnými zrny nebo vyrobené z elastického materiálu. Umožňují bezpečný pohyb na kluzkém povrchu.

Zvláštnosti

Schodiště pro pohyb mezi patry je nedílnou součástí každé víceúrovňové budovy. Domácí zařízení se však často zaměřuje na estetiku a malou pozornost věnovanou bezpečnosti cestování. Obecně se uznává, že nejbezpečnější je provedení s jedním letem s malým počtem kroků. Podle statistik však právě z nich dochází k většině pádů..

Ve srovnání s jinými výrobky s podobnou funkčností (potahy a rohože) mají pásky řadu nepopiratelných výhod:

 • snadno se čistí nejjednoduššími čisticími prostředky;
 • pevně přilnout k drsným a hladkým povrchům;
 • materiál je odolný vůči vlhkosti, teplotním výkyvům, UV paprskům a spalování;
 • pruhy jsou cenově dostupné;
 • neúspěšné vzorky lze snadno vyměnit;
 • stuhy mají stylový vzhled, takže mohou sloužit jako dekorativní prvek;
 • vejde se nejen do budov, ale také na ulici;
 • chránit okraje schodů před odřením;
 • mít dlouhou provozní dobu;
 • odolávají působivému mechanickému zatížení a tření.

Protiskluzové pásky jsou vyrobeny z materiálů šetrných k životnímu prostředí, nevypouštějí toxické výpary, proto je lze montovat do uzavřených místností i do zařízení péče o děti.

Nevýhody se obvykle objevují v situacích, kdy nebyla dodržena všechna základní pravidla pro instalaci nebo použití..

Stojí za to zdržet se intenzivního používání nově lepených pásek – materiál potřebuje alespoň den, aby vytvořil silné spojení mezi základnou a povlakem.

Příliš vysoké nebo naopak nízké teploty a také přebytečná vlhkost v prvních minutách používání mohou vést ke zhoršení výkonu pásky..

Povrch, na kterém je páska upevněna, musí být hladký a rovný. Přítomnost výrazných zakřivení, volnosti, vysoké pórovitosti a trhlin a třísek není povolena. Všechny mokré povrchy je třeba před prací důkladně vysušit, znečištěné vyčistit a studené povrchy zahřát.

Pohledy

Existuje několik typů protiskluzové pásky. Brusiva jsou rozšířená, vyrábějí se pomocí drceného karborunda – jedná se o trvanlivý materiál, který se ve strojírenství používá k broušení dílů. Tyto pásky lze připevnit na všechny typy povrchů: žula, mramor nebo dřevo. Rozsah provozních teplot od -25 do +70 stupňů, pásy si zachovávají své vlastnosti pod vlivem maziv a vlhkosti.

V závislosti na velikosti zrna existují tři typy pásek:

 • extra velké – používá se v oblastech s vysokým provozním zatížením (ve skladovacích prostorách, dílnách, hangárech, skladech), vytváří účinnou a trvanlivou protiskluzovou ochranu;
 • hrubozrnný – lepené v oblastech intenzivního pohybu osob (v obchodech, nákupních centrech, bankách);
 • standardní zrnitá páska – používá se v interiéru s běžným provozem (v soukromých domech).

Neabrazivní protiskluzové pásky jsou považovány za více žádané. Jsou vyrobeny na bázi polyvinylchloridu – tento materiál je plastový a elastický a vzhledem k absenci abrazivních částic na takových povlacích se můžete dokonce pohybovat naboso. Takové pásky jsou lepeny v bazénech a jiných místnostech s vysokou vlhkostí..

Na ulici mohou být taková zařízení namontována výhradně na místech, která jsou spolehlivě chráněna před nepříznivými účinky atmosférických srážek..

Některé modely mají další možnosti, například reflexní. Slouží k varování před nebezpečnými úseky silnice nebo pro lepší orientaci ve tmě..

Existuje několik typů neabrazivních pásů.

 • Hmatové – vyrobené z měkkého polyvinylchloridu. Na spodní straně je lepidlo pro připevnění k základně. Povrch je perforovaný, má vysoké protiskluzové vlastnosti. Bez oděru poskytuje pohodlný kontakt s chodidly.

 • Tlumení nárazů – pro jeho výrobu se používá speciální druh polyuretanu, který se vyznačuje měkkostí.

 • Námořní stuha – toto je název pásek, které jsou připevněny k kuchyním a jiným „vlhkým“ místnostem. Jedná se o univerzální modely s abrazivními jámami a hrboly.

 • Texturou – mají pružnou zrnitou vrstvu, jsou vyráběny s reliéfem.

Všechny neabrazivní pásky jsou široce používány v bazénech, koupelnách a dalších prostorách s vysokou vlhkostí..

Pryž

Protiskluzové gumové pásy poskytují maximální bezpečnost při pohybu. Používá se na dřevěné i keramické, žulové a mramorové povrchy. Často přidané ke krokům během dokončovacích prací pro větší bezpečnost.

Podle svých vlastností jsou jim elastické pásky podobné.. Jsou vyrobeny na bázi plastu s vlastnostmi gumy. Při pohybu po nich je účinek pružnosti výrazný. Takové výrobky jsou nepostradatelné v situaci, kdy jsou na povrch kladeny zvýšené bezpečnostní požadavky..

Hliník

Konstrukce je kovová základna s drážkami, kde jsou připevněny protiskluzové pogumované pásy. Jsou upevněny na horních částech schůdků, méně často na bočnici. Pruhy vyčnívají 5 mm nad povrch, takže nebrání pohybu.

Ze všech typů ochranných pásů mají tyto podložky nejvyšší přilnavost.. Způsob upevnění do značné míry závisí na základním materiálu; ve většině případů se používají hmoždinky nebo samořezné šrouby. Aby byla zajištěna maximální přilnavost, je spodní povrch pásky před pokládkou potažen houževnatým silikonovým lepidlem.

Na stavebním trhu dnes najdete mnoho modifikací takových zařízení.. Protiskluzové pásky na bázi fóliového plechu o tloušťce 1,5 mm jsou široce používány. Tyto pruhy mohou mít tvar i toho nejsložitějšího povrchu. Jsou nepostradatelné při aplikaci na vlnitý podklad, páska se snadno připevňuje k hliníkovým povrchům pomocí svařovaných švů, stejně jako na podlahy, kde po opravě vyčnívají hlavy šroubů.

Takové pásky lze ohýbat podél a napříč, upevňovat na zaoblené povrchy.

Vinyl

Protiskluzové vinylové pásky jsou k povrchu připevněny lepicí základnou nebo oboustrannou páskou. Mají výjimečné výkonnostní parametry:

 • pracovní rozsah – od -30 do +60 stupňů;
 • odolávat intenzivnímu mechanickému namáhání;
 • neztrácejí své vlastnosti pod vlivem srážek a ultrafialových paprsků;
 • provozní doba je 4 roky;
 • pásky se snadno instalují.

Díky těmto výhodám v kombinaci se širokou škálou barev jsou tyto chrániče kluzných povrchů jednou z nejoblíbenějších. Samolepicí pásky jsou velmi žádané – vyznačují se přítomností lepicí vrstvy, která pevně připevňuje pásy k hlavním konstrukčním prvkům schodiště.

Rozměry

Protiskluzový proužek má obvykle tvar písmene L a je v rozích lepený, aby se zabránilo uklouznutí. Protiskluzové pásky jsou baleny v rolích po 25, 50, 75 a 100 a 150 mm.

Typická role má délku až 18,5 m, podle individuální objednávky je povoleno balení do rolí do 100 m.

Kde se používá?

Protiskluzové popruhy pro schody jsou nepostradatelné pro prevenci zranění na leštěných schůdcích. Poskytují větší bezpečnost při navigaci krásně zpracovaných, ale kluzkých schodů z lakovaného dřeva, mramoru, žuly a dalších hladkých dokončovacích materiálů.. Páska je široce používána v místech s vysokou návštěvností: v nákupních centrech, kancelářských budovách, restauracích, nemocnicích, vzdělávacích institucích, výrobních společnostech a bankovních institucích..

Signální pásky jsou rozlišeny do samostatné kategorie – mohou být jak abrazivní, tak neabrazivní.. Jsou potaženy luminiscenční barvou, aby vynikly ve tmě. Může mít dodatečný reflexní povlak. V závislosti na modelu může zářit celá páska nebo její jednotlivé fragmenty..

Protiskluzové pásky jsou již dlouho součástí praxe průmyslových komplexů a bytových a komunálních služeb.. Lze je však použít nejen na veřejných místech. Vlastníkům soukromých domů nic nebrání v tom, aby si usnadnili život a zbavili se takové nepříjemnosti, jako je kluzká dlažba. Vzhledem k velké barevné rozmanitosti protiskluzových pásků si můžete vždy vybrat možnost, která bude přesně odpovídat estetickému řešení interiéru..

Jak vybrat?

Výběr protiskluzových pásek přímo závisí na umístění schodiště. Strukturu instalovanou uvnitř domu lze tedy vynést i pomocí kobercových stuh. A protiskluzová ochrana na schodech verandy musí být vyrobena z gumy, gumy nebo hliníku. Aby výběr prvků přesně odpovídal všem přáním, je nutné se zaměřit na následující parametry:

 • rozměry stupňů – rozměry překryvů a nášlapů musí být zcela totožné;
 • intenzita provozu – na tom do značné míry závisí výběr materiálu pro protiskluzový povlak;
 • fixace – při použití proužků malých velikostí byste měli zvážit způsoby jejich připevnění k povrchu;
 • kombinace nátěru s interiérovým designem – to je zvláště důležité při uspořádání schodů umístěných uvnitř domu.

Dnes trh nabízí stuhy v různých barvách.. Barevné modely se většinou používají v obchodech nebo na podlahách v obchodních centrech. Existuje řada pruhů, které varují před zvláštnostmi použití podlahové krytiny. Červené a bílé pruhy tedy naznačují dočasné nebezpečí a černé a žluté pruhy znamenají neustálou rizikovou situaci. Někteří výrobci nabízejí modely bezpečnostních pásů LED.

Na drahé nátěry, například žulové a mramorové schody, se používají průhledné překryvy – nenarušují celkový vzhled místnosti.

Hodnocení výrobců

Mezi výrobci protiskluzových pásek existuje několik společností..

 • “Super stuha”. Mezi výhody produktů této značky patří výjimečná odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Pásky si zachovávají svoji funkčnost při teplotách od -40 do +60 stupňů a jejich životnost je více než 5 let. Všechny výrobky jsou vyráběny v Holandsku a zemích EU.

 • „Protiskluzové systémy“. Společnost nabízí komplexní protiskluzové systémy. Všechny výrobky jsou vlastním vývojem společnosti, proto jsou maximálně přizpůsobeny klimatickým podmínkám naší země..

 • „První profilový závod“. Výrobní podnik z Moskevské oblasti. Všechny pásy jsou vyrobeny z vysoce kvalitního měkčeného PVC. Výrobek je šetrný k životnímu prostředí a má dlouhou životnost.

Jak používat?

Použití samolepicí pásky je velmi jednoduché, její instalaci lze snadno provést sami, aniž byste se uchýlili k profesionálním službám.. Chcete -li to provést, postupujte takto.

 • Povrch schodiště je řádně vyčištěn a odmastěn jakýmkoli prostředkem obsahujícím alkohol nebo rozpouštědlem.
 • Z lepicího povrchu protiskluzové pásky se odstraní ochranná fólie, poté se pás nanese na schody a pevně přitlačí.
 • Konečné sušení adhezivní kompozice trvá 15-20 hodin. V této době je žádoucí minimalizovat jakékoli mechanické namáhání povrchu pásu..

Zvláštní pozornost věnujeme skutečnosti, že všechny instalační práce by měly být prováděny pouze při teplotách nad +10 stupňů.