Vinylový laminát: výhody a nevýhody

Při přístupu k otázce, jaký druh podlahy bude nakonec položen, se každý pokusí vybrat materiál, který bude trvat dlouho, bude vypadat velkolepě a nebude trpět náhodnými kapkami těžkých předmětů nebo ostrými drápy domácího mazlíčka. Najít takovou krytinu je snadné, jen si musíte dát pozor na vinylový laminát.

Co to je??

Vinylový laminát je docela nový dokončovací materiál, který se objevil v Rusku asi před 10 lety. Přes své „mládí“ v některých svých charakteristikách zastiňuje své podlahové protějšky – laminát, linoleum, parkety.

Panely se ve skutečnosti skládají z více vrstev. Mohou být podmíněně rozděleny na dvě části – vinylová základna a podložka. Základem je silná vyrovnávací vrstva z polyvinylchloridu (PVC nebo vinyl) s různými přísadami, jako je křemen. Pod a na základně jsou stále vrstvy vinylu, ale tyto jsou již smíchány se skelnými vlákny..

Poté je umístěna základní vrstva, na kterou je nalepen dekor papíru. Papír je potažen polyuretanem a někdy i dalším vinylem. Mnoho z jeho vlastností závisí na dalších nečistotách ve složení vinylového laminátu. Speciálně ošetřený laminát lze použít i na porodních sálech a operačních sálech.

Polyvinylchlorid je rafinovaný výrobek. Jeho hlavní vlastností je trvanlivost, prakticky se nerozkládá. Díky tomu se tento materiál často nachází v obkladových, obkladových a obalových materiálech, okenních profilech, hadicích a instalatérství. PVC je materiál šetrný k životnímu prostředí.

Přes celou chemickou historii svého vzniku prakticky nevyzařuje toxiny, pouze s prodlouženým zahříváním. Proto se nedoporučuje pokládat takový laminát v blízkosti krbů a kamen..

Pohledy

Podle svých charakteristik může být takový laminát jak 23 tříd, tak 43. Přirozeně, a vlastnosti těchto produktů se budou lišit:

 • Nejjednodušší a nejlevnější možností jsou lamely třídy 23-31, které lze pokládat v místnostech s malým provozem (například doma, v ložnici). Takové panely však pravděpodobně nevydrží déle než 5 let..
 • Pro domácnost odborníci doporučují zvolit laminát s třídou vyšší než 31, takzvaný semi-komerční a komerční vinylový laminát.
 • Pokrytí třídy 43 je kladeno v tělocvičnách nebo ve výrobě.

Vinylový laminát je také rozdělen na běžný, samolepicí, Contesse a křemenný vinyl:

 • Pravidelný Panely z laminátu PVC se skládají ze základny a obličeje s imitací textury. Podél okrajů lamely jsou výstupky, na které je naneseno lepidlo, nebo jsou se zámkovým spojením. Panely jsou k sobě jednoduše přilepeny nebo upevněny jako běžný zkosený laminát.
 • Samolepící laminátovou podlahu lze použít tam, kde její protějšek ještě nebyl použit – do koupelen a sklepů. Po celém obvodu panelu je lepicí vrstva, pomocí které je instalována lamela. Stačí odstranit ochranný kryt.

 • Přiznej se – jedinečný vinylový materiál. Prakticky nereaguje na vodu a agresivní čisticí prostředky (například bělidla nebo jiné dezinfekční prostředky). Kromě toho není vystaven slunečnímu záření, špatně se zapaluje a je schopen odolat zvýšenému zatížení..
 • Křemenný vinyl laminát ve svém složení obsahuje částice porcelánové kameniny. Je také super odolný. Výrobní proces využívá technologii Nano Silver. Obsahuje ionty stříbra, o kterých je známo, že mají antibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Takový laminát se doporučuje na porodních sálech a operačních sálech..

Laminát z PVC může imitovat parketovou desku, podobně jako její „bratří“ laminát nebo linoleum, nebo třeba kamenný vzor. Kamenné povrchy mají obvykle tvar čtvercových dlaždic. Imitace dokončovacích materiálů je poměrně vysoká, mnozí poznamenávají, že položený vinylový laminát je velmi podobný parketám, vizuálně i hmatově.

Rozměry a struktura

Externě může laminát z PVC silně připomínat jeho protějšek, jejich lamely jsou si velmi podobné i velikostí. Existují dvě možnosti panelu: 100 * 920 mm nebo 180 * 920 mm. Na trhu jsou také nabídky ve formě vinylového laminátu ve formě čtvercových dlaždic, jejichž strana může být od 300 do 600 mm. Vinylová vrstva na jedné lamele je od 1,5 do 3 mm, to znamená, že tloušťka samotného panelu bude od 6 do 8 mm. Poslední obrázek odpovídá laminátu třídy 31-32. Méně časté jsou možnosti s 5 mm povlakem z PVC, přičemž tloušťka panelu bude od 10 do 12 mm. V souladu s tím, čím silnější je panel, tím blíže je 43. třídě odolnosti proti opotřebení..

Plastový laminát je pružný materiál. Toho je dosaženo díky vrstvené struktuře. Hlavní „rána“ v oblasti jeho těžby ale padá na horní ochrannou vrstvu. Čím je silnější, tím déle povlak vydrží. Nejvíce bezohlední výrobci (kteří obvykle prodávají nejlevnější výrobky) vyrobí minimální vrstvu polyuretanového povlaku s přídavkem oxidu hlinitého o tloušťce 0,1 mm, a pokud je řez ochranného povlaku 0,5 mm, lze takový materiál pokládat také na veřejnosti míst.

Výrobci, kterým záleží na kvalitě jejich produktů, používají jejich nátěry polyuretan s ultrakomponentními (UV) a keramickými agregáty – tento povlak patří k poslední, páté generaci materiálů.

Lamely potažené touto kompozicí jsou považovány za nejvíce odolné proti opotřebení.

Výhody a nevýhody

Vinylový laminát si rychle získává popularitu jako dokončovací materiál. Pro mnohé výhody používání a zdobení podlahy převažují nad nevýhodami. Plastový laminát se etabloval jako materiál, jehož vlastnosti výrazně převyšují vlastnosti podobných materiálů, a lze jej umístit tam, kde existují kontraindikace pro konvenční laminát. Výhody PVC panelů jsou následující:

 • Vysoké ukazatele odolnosti proti opotřebení a dlouhá životnost;
 • Kompatibilní se systémem “teplá podlaha”, má dobré tepelně izolační vlastnosti;
 • Zvuková izolace na správné úrovni;
 • Snadno se čistí (nebojí se vody ani čisticích prostředků);
 • Existuje mnoho barev a struktur, hodí se do každého interiéru;
 • Jasný a jednoduchý princip montáže zvládne i neprofesionál.

Navzdory množství výhod má materiál také nevýhody:

 • Stojí za připomenutí, že PVC panely s dlouhodobým kontaktem s teplem (s vysokými sazbami) mohou začít uvolňovat škodlivé látky, proto se nedoporučuje pokládat do blízkosti krbů, kamen.
 • Při přímém, přímém vystavení slunečnímu světlu materiál mění barvu, žloutne a bledne.

 • Nepoužívejte také v místnosti s vinylovou podlahou, gumovými podložkami a chůzí v gumových botách nebo botách na podpatku. PVC není „v přátelském vztahu“ s gumou, zůstávají skvrny, které nelze později odstranit.
 • Opravdu vysoce kvalitní vinylový laminát je považován za drahý materiál. I když se jedná o kontroverzní problém. S ohledem na všechny aspekty (demontáž starého nátěru, přípravné práce, vyrovnání podlahy a samotného nátěru) může pokládka PVC panelů stát stejnou cenu jako instalace konvenčního laminátu.
 • Pokud je povrch lamely stále poškozen, pak to nelze nijak napravit. Vyžaduje se pouze úplná výměna..

Srovnání s jinými nátěry

Při výběru způsobu zdobení podlahy se každý řídí svými vlastními úvahami. Pro někoho je důležitý poměr ceny a kvality (a je žádoucí, aby cena byla minimální), pro někoho je důležité, jak povrch nakonec vypadá, jeho stylistický základ, někdo se dívá na to, jak bude podlaha fungovat (jak často můžete se umýt, zda vám na takovém povlaku zmrznou nohy, zda budou alergie, zda budou stát na konci nebo „bublinkovat“, pokud sousedi zaplaví voda).

V této záležitosti si každý vytváří vlastní hodnocení podlahových krytin, přičemž bere v úvahu určité výhody materiálu, přičemž si všímá jeho nedostatků.

V mnoha svých charakteristikách PVC dlaždice nebo lamely jsou lepší než jejich protějšky a zaujímají první místo. Vinylové podlahy jsou považovány za drahé, ale to je ve srovnání s levnými modely laminátu a linolea. Ale parkety, samonivelační podlaha jí mohou cenově konkurovat. Mnoho typů nátěrů navíc vyžaduje ideální vyrovnaný podklad, předběžnou přípravu, což nepochybně zvyšuje celkové náklady na podlahu. Plastový laminát, stejně jako linoleum, lze pokládat přímo na starý nátěr, hlavní věc je, že je rovnoměrný, bez zjevných přechodů. Odborníci říkají, že takový laminát můžete položit až do 4 mm.

Vinyl je materiál odolný proti vlhkosti, je téměř 100% odolný proti vodě. Jen málo materiálů se může „chlubit“ tím, že vydrží dlouhodobé působení vody, a nebude to mít žádné důsledky – žádné bubliny, žádné oteklé desky, žádné pruhy a skvrny, snad kromě keramických dlaždic, některých typů linolea.

Mnoho moderních materiálů má chemickou povahu a v důsledku toho uvolňují škodlivé sloučeniny. Alergici a astmatici jsou v tomto ohledu rozhodující při výběru materiálu. Předpokládá se, že PVC nevyzařuje žádné látky, kromě případů, kdy je vystaven silnému zahřívání nebo vystavení různým činidlům. Mimochodem, přírodní podlahové krytiny také na rozdíl od levného syntetického linolea nevypouštějí toxiny. Tím pádem, vinylové podlahy jsou ekologické.

Důležitým faktorem je trvanlivost. Zde je laminátová podlaha z PVC poměrně vysoká. Existují vinylové podlahové krytiny, které mohou vydržet až 20-30 let, a zároveň se taková krytina bude prát, třeba i silnými čisticími prostředky. PVC laminát, jako kámen, z takové úpravy nic nezíská. Moderní materiály, například linoleum nebo jednoduchý laminát, dělají dobrou práci s designovým úkolem – imitace přírodních nebo drahých podlahových krytin: parkety, kámen, mramor, dlaždice. Někdy mohou být i zmatení..

Ale v této záležitosti plastový laminát stále „drží dlaň“: řada lamel a la parkety, mramorové nebo kamenné dlaždice.

Montáž

PVC dlaždice se velmi snadno instalují, bez ohledu na to, jaký typ upevnění je na panelech přítomen – připojení zámku, částečný nebo plný lepicí povlak. Spojení zámku je stejný způsob upevnění jako na lamely jakéhokoli laminátového potahu.

Cesty

Existuje několik možností instalace PVC dlaždic. Vše závisí na typu podlahy:

 • Klasický způsob. Používá se při použití laminátu se zámkem. Aby se panely spojily, je nutné do sebe zasunout drážky a zacvaknout je na místo. Dále, jako by sbíral hádanku, zbytek podlahy se hodí.
 • Instalace lepidlem. Používá se zřídka, protože jsou zapotřebí speciální formulace. Tato metoda je ale docela „houževnatá“, pokud potřebujete vinyl položit například na zeď.

 • Pokládka lamel lepicí páskou. Lepicí povlak je umístěn podél okrajů, na koncích panelu. Nahrazuje zámek. Lamely jsou pokládány stejným způsobem jako běžný laminát, jen se k sobě nepřichytávají, ale drží pohromadě.
 • Lepený plastový laminát je položen přímo na podlahu. Lepidlo je rozetřeno po celé ploše panelu. Zbývá jen opatrně lepit lamely jednu za druhou..

Nástroje

V závislosti na tom, který PVC laminát je nainstalován, budou zapotřebí následující nástroje:

 • Co bude řezat obal, lamely (ostrý nůž, nůžky, pila);
 • Rozpěrky-omezovače, aby povlak „neutekl“ předem;
 • Tužka, pravítko (nebo měřicí páska, stavební páska);
 • Lehké kladivo;
 • Skotská;
 • V případě potřeby speciální lepidlo.

Shromáždění

Před instalací vinylové podlahy není nutné podlahu předem připravovat, pokud na podlaze nejsou výrazné přechody. Poté by mělo být předem zarovnáno. Před položením lamel je nutné vyčistit budoucí pracovní plochu – špína a prach by neměly být přítomny. Pokud bude laminát z PVC položen na „teplou podlahu“, měli byste ho nejprve na několik dní vypnout, ale ujistěte se, že pokojová teplota neklesne pod 18 stupňů. V opačném případě budete potřebovat stavební vysoušeč vlasů – během procesu instalace bude nutné ohřívat lamely.

Před položením podlahy musíte proveďte měření místnosti a naplánujte rozmístění panelů, zvláště pokud bude výzdoba nebo kresba. Rovněž je vhodné instalovat lamely rovnoběžně se směrem světla. Před pokládkou vinylu se musí „aklimatizovat“, zůstat uvnitř 1–2 dny. Během této doby neotevírejte balíčky s lamelami. Tak budou lépe chráněni. Lamely je nutné vyjmout a zkontrolovat pouze před pokládkou..

Plastový laminát je zpravidla instalován takzvaným „plovoucím“ způsobem. Panely nejsou připevněny ke stěně, existuje malá odsazení několika centimetrů, lamely jsou rozloženy „v mezeře“, to znamená, že druhá řada začíná ne pevnou deskou, ale řezanou částí. Neměla by být menší než 30 cm. Instalace lamel začíná od rohu.

První tři řádky jsou základní. Šířka panelů v poslední řadě by neměla být menší než 5 cm. V případě potřeby lze první řadu zúžit.

Výrobci

Na trhu najdete vinyly vysoké i nízké kvality. Soudě podle recenzí zákazníků se průkopnické desky z Belgie osvědčily, i když ostatní výrobci nezaostávají a nabízejí širokou škálu produktů pro každý vkus, barvu a peněženku.. Nejpopulárnější výrobci vinylových laminátů na trhu jsou uvedeni níže:

 • Quik Step. Jeden z předních belgických výrobců podlahových krytin nabízí cenově dostupný a certifikovaný laminát Livyn PVC.
 • Lákavá podlaha. Zaujímá vedoucí pozici. Velmi oblíbená drahá značka.
 • Tarkett. V Rusku existuje výrobní zařízení, které zvyšuje jeho dostupnost pro kupující, zejména speciálně vytvořenou značku Polystyle.

 • Vinilam. Průkopník výroby vinylů. Mnozí dokonce nazývají PVC dlaždice vinyl podle názvu společnosti..
 • Haro. Nabízí nákladný materiál se zvýšenou pevností.
 • Allur. Čínský výrobce, který se vyznačuje neobvykle slušnou kvalitou a vysokými cenami.
 • IVC. Známý jakoModuleo. Vyrábí plastové laminátové podlahy se zámkovým spojem. Ceny produktů jsou různé. Dále jsou zmíněny AquaFloor, Fine Floor, Holzplast, Egger, Pergo, Barco.

Jak vybrat?

Každý pokoj je samostatný svět, ve kterém existují „zákony“ pro podlahu. Při rozhodování o tom, které PVC dlaždice pokrývají podlahu v bytě, musíte nejprve vzít v úvahu funkčnost místnosti: jaká je její propustnost, jak rychle se zašpiní, jaké jsou podmínky vlhkosti a osvětlení místnosti. Životní podmínky v ložnici se výrazně liší od kuchyně a chodby..

Pro chodby a chodby jsou vhodné vinylové modely s vysokým stupněm odolnosti proti opotřebení (od třídy 32). Přeci jen se jedná o průchozí místnosti, které je třeba často mýt. Podlahy v kuchyni je také nutné často čistit, kromě toho propustnost zde také není malá – je zapotřebí slušná trvanlivost.

Pro ložnici jsou důležité tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Vinyl je v tomto ohledu úrodný materiál. Můžete se dokonce pokusit najít obal se zajímavým a koncepčním designem..

U koupelny, toalety musíte věnovat pozornost odolnosti materiálu proti vlhkosti. Nejlepší je zvolit křemenný vinyl nebo povlak Contess. Pokud se rozhodnete položit PVC na balkon, pak by měla být místnost uzavřena – materiál nereaguje dobře na přímé sluneční světlo. Jinak vydrží dlouho a potěší oko déle než jeden rok..

S výběrem vinylové krytiny do bytu se vyplatí začít s 32 třídami odolnosti proti opotřebení. Menší ročníky jsou jakoby určeny pro domácí použití, ale zpravidla je takové použití časově omezené, maximálně 5 let. Při výběru plastového laminátu nešetřete, levné možnosti nejsou tak spolehlivé jako dražší modely, které se osvědčily..

Bezohlední výrobci mohou přeceňovat parametry na obalech plastového laminátu. Pokud jde o design, trh s PVC je nyní tak rozmanitý, že se vejde téměř do každého interiéru..

Příklady v interiéru

Vinylový laminát má spoustu variací v barvě, struktuře, podlahovém materiálu. Imitace různých druhů dřeva je prostě úžasná, jsou namalovány téměř ve všech barvách duhy: bělený dub nebo ušlechtilá wenge, světlý jasan nebo morengo. Existuje mnoho modelů s kamenným vzorem – ušlechtilý mramor, keramické dlaždice a dokonce i pro nejnáročnější vkus existují modely, které napodobují kůži zvířat (například zebra) nebo tkaninu.

Pro designéra je tento druh materiálu skutečným nálezem. Kromě svých praktických vlastností má také ohromnou estetickou přitažlivost. Navzdory skutečnosti, že PVC je v průmyslu považováno za nový materiál, získává si stále větší popularitu a stále více je lze vidět na podlahách v bytech a domech..

Vinyl díky své textuře a snadné instalaci „zachycuje“ stále více místa. Ložnice, koupelna, kuchyň, chodba – zde není dostatek podlah a vinylové panely „migrují“ ke stěnám a stropu. Je docela možné, aby stěny vypadaly jako mramor a daly do koupelny dřevěnou podlahu, pokud to vše napodobuje plastový laminát..

Vinylový laminát je vynikající volbou praktického majitele, kterému záleží nejen na pohodlí, ale také na kráse svého domova. PVC, jako žádný jiný materiál, kombinuje estetiku a funkčnost.

V následujícím videu najdete podrobné pokyny k instalaci vinylového laminátu..