Typy a vlastnosti koberců v interiéru

K dosažení útulné atmosféry v domě je nutné vzít v úvahu každý malý detail a podlahová krytina v této záležitosti určitě hraje důležitou roli. Správně vybraný koberec může nejen okamžitě změnit vzhled místnosti a dodat propracovanost, ale také, co je důležité, chránit nohy člověka před chladem.

Zvláštnosti

Koberec je ozdobou místnosti. Je schopen okamžitě přidat útulnost a zvláštní atmosféru místnosti jakéhokoli účelu. Je příjemné chodit naboso na měkkém koberci, hromada poskytuje pohodlný pocit a chrání bosé nohy před nepříjemnými pocity při kontaktu se studenou podlahou.

Tyto podlahové krytiny mají navíc ještě jednu důležitou funkci – zvukovou izolaci. Propletená hromada krytiny má zvláštním způsobem schopnost tlumit zvuk přicházející od sousedů níže.

Izolace hluku od sousedů na boku můžete dosáhnout také jednoduchým umístěním dekorativního koberce na zeď..

Dalším rysem tohoto typu podlahové krytiny je, že pomocí různých stylových řešení pro vzhled koberce můžete změnit koncept celkového designu místnosti. Koberec může úspěšně zonovat prostor nebo zvýraznit potřebnou oblast, zvýraznit. Kromě toho výběr určité barvy a textury pomůže dodržet určitý styl designu místnosti..

Jako každý jiný prvek interiéru, i koberce mají svá pro a proti..

K výhodám koberce lze tedy přičíst následující faktory:

 • Pokud do místnosti dáte vhodný koberec, bude mnohem pohodlnější..
 • Použitím různých modelů, různých barev a designů můžete dosáhnout radikální změny v interiéru místnosti..
 • Správně vybraný koberec se snadno čistí od prachu, zejména proto, že na rozdíl od tmavého laminátu, na kterém je prach patrný do hodiny po čištění, skryje své stopy..

 • Další výhodou je absorpce hluku.
 • Přítomnost koberce v místnosti zajistí nejen teplejší podlahu v chladném období, ale také normalizuje vlhkost v místnosti..

Kromě toho mají modely vyrobené z určitých materiálů také určité výhody. Například, pokud dáte do místnosti vlněnou verzi, pomůže to zlepšit krevní oběh těch, kteří po ní chodí, protože vlněná vlákna budou poskytovat masáž chodidel. K čištění je ale nejvhodnější koberec s krátkou umělou hromadou..

Mezi nevýhody koberců patří následující:

 • Statické napětí. Mnoho modelů vyrobených z přírodních materiálů a 100% syntetických materiálů je náchylných na tvorbu statické elektřiny, což nepříznivě ovlivňuje použitelnost modelů..
 • Uklouznutí. Poměrně často se na kluzkém povrchu hlavní podlahové krytiny pohybují malé nebo příliš lehké koberce ze syntetických materiálů, což spotřebitelům způsobuje nepříjemnosti. Tuto nevýhodu však lze snadno odstranit. To vyžaduje speciální pogumovanou podložku, která je umístěna přímo pod koberec a zabraňuje jeho sklouznutí..

 • Cena. Vysoce kvalitní modely mají poměrně vysoké náklady, což může být pro některé uživatele také nevýhodou..
 • Péče. Čím větší je velikost povlaku a čím delší je hromada, tím více problémů se v procesu péče objevuje, zejména proto, že jakýkoli koberec má schopnost absorbovat kapaliny a prach.

Pohledy

Všechny klasické modely koberců lze rozdělit na typy podle několika hlavních charakteristik..

Podle materiálů použitých k jejich výrobě lze rozlišit následující typy:

 • Syntetický;
 • Přírodní;
 • Smíšený.

Syntetika je nejlevnější a nejdostupnější možností; má mnoho barev a textur. Může to být dlouhý i krátký spánek a může mít různé provedení. Syntetické modely patří k nejtrvanlivějším a nejlépe se hodí do oblastí s vysokým provozem. Takové možnosti mají nízkou hmotnost, což může být jak hmatatelné plus při pohybu koberce, tak i mínus, když se pohybuje po podlaze. Protiskluzová podložka tomu pomůže zabránit..

Přírodní koberce jsou drahé, kvalitní a těžké. Nepotřebují protiskluzovou podložku, nicméně způsobují potíže s údržbou, mají dosti omezený sortiment jak barevně, tak texturou. Kromě toho jsou „chundelaté“ vlněné koberce kontraindikovány pro alergiky. Smíšený typ je nejběžnější možností. Má vysokou odolnost proti opotřebení a trvanlivost. Navíc s vysokým podílem přírodních vláken (asi 70-80%) mají takové koberce přijatelné náklady..

A pokud byla při výrobě použita vysoce kvalitní syntetika, pak hotová verze nebude horší než přírodní protějšky. Hypoalergenní index bude zároveň výrazně vyšší.

Všechny koberce lze také podle způsobu výroby rozdělit na:

 • Ručně vyráběné koberce;
 • Strojově vyráběné.

Ruční práce je nejnákladnější a časově nejnáročnější proces výroby koberců. Na tuto výrobu se nejčastěji používají přírodní materiály a výsledkem jsou drahé elitní koberce. Takové modely jsou často oboustranné kvůli skutečnosti, že přesná ruční práce z vysoce kvalitního materiálu vám umožňuje získat identickou přední stranu hotového výrobku. Oblíbenou volbou pro domácí dekoraci je elegantní, ručně tkaný, oboustranný kilimový koberec. Tento typ má nejčastěji etnické barvy. Stojí však za zmínku, že kilimy jsou také často základem pro ručně vyráběné koberce..

Strojově vyráběné koberce jsou výrazně levnější, protože mechanizace zkrátila čas a peníze vynaložené na výrobu koberců na minimum. Použití syntetických materiálů umožnilo prodloužit životnost takovýchto koberců a učinit je odolnějšími..

Dalším znakem, podle kterého můžete rozdělit koberce, je jejich hromada, vyniknout:

 • Hromada;
 • Netřepící, nežmolkující.

Obě možnosti lze vyrobit buď ručně, nebo pomocí speciálních strojů, obsahují přírodní a syntetické materiály v různých poměrech.

Koberce, které nepouštějí vlákna, se vyrábějí snáze, vyrábějí se pouze pomocí dvou nití – podélných a příčných. Další vlákna jsou potřeba pouze v případě, že je vyžadována vyšívaná verze. Když model nemá dlouhou hromadu, snáze se čistí, neshromažďuje se v něm prach, což znamená, že životnost takového povlaku je delší..

Pro výrobu hromádkových modelů se používají nodulární metody. V tomto případě nejsou použity 2, ale 3 osnovní nitě, od třetího uzlu jsou vytvořeny, které tvoří hromadu.

Ale hromádkové modely jsou zase rozděleny do skupin v závislosti na délce hromádky. Toto je gradace pro střední, dlouhou a krátkou hromádku. Krátký je nejpohodlnější k použití, takže se často používá v místech s větším provozem a kde je více ovlivněn. Takže například pro schody nebo jako minikoberec pod židli, na které budou často sedět, je nejlepší využít tuto možnost..

Modely s krátkým vlasem jsou vyráběny jehlou nebo všívanou metodou. Všívaná verze tedy znamená sešívání nitěmi z tkaného nebo netkaného podkladu, ale metoda děrování jehly znamená, že hromadu vrazí do základny a po jejím upevnění.

Koberce s dlouhým a středním vlasem se nejčastěji používají v ložnicích, kde potřebujete dosáhnout maximálního pohodlí a kde je nejdůležitější cítit pod nohama měkkou a teplou podlahu..

Jak vybrat?

Abyste si vybrali koberec, který osloví všechny členy domácnosti, musíte věnovat pozornost několika faktorům..

Nejprve musíte věnovat pozornost poměru materiálů ve složení. Vlnené koberce mají vysokou hlučnost a tepelnou izolaci, jsou trvanlivé a elastické. Elitní modely koberců jsou zpravidla ručně vyráběné vlněné výrobky..

Viskózový koberec není horší kvality než vlněný. Je spolehlivý, teplý a měkký. Takový koberec by měl být vybrán pro dětský pokoj, protože tento materiál nezpůsobuje alergie. Tyto koberce mají nejlepší hodnocení a jsou typem, který se nejčastěji používá doma a pro trvalé použití. Takový koberec se snadno čistí a pohybuje a jeho vzhled a příjemné hmatové vjemy jsou samostatnou výhodou tohoto typu potahu.

Syntetické povlaky mají nejnižší náklady, mají obrovskou škálu barev a textur, takže takové možnosti lze nalézt téměř pro jakýkoli interiér. Můžete si tedy například vybrat béžový, růžový nebo tyrkysový koberec pro hnědou tapetu ložnice v klasickém stylu a syntetický koberec stejné barvy pod tyrkysovými závěsy..

V závislosti na účelu místnosti, ve které bude koberec umístěn, stojí za výběr vhodných možností.

Pro ložnici jsou nejlepší modely samozřejmě koberce s dlouhou měkkou hromadou, ale pro obývací pokoj je lepší zvolit modely s kratší hromadou, které se budou snáze čistit od nečistot..

Volbu lze také řídit barvou. Například v obyčejných místnostech je lepší použít vícebarevný jasný koberec, ale v jasném a barevném interiéru je lepší položit měkké výrobky, jejichž monochromatické barvy budou vyhovovat nábytku..

Velikost a vybavení místnosti ovlivní také velikost a tvar koberce. V přeplněných místnostech byste neměli používat koberce nestandardních tvarů, způsobí to přetížení detailů, ale pokud má místnost minimum dekorů, pak potřebujete kudrnaté modely. Velikost tedy musí být zvolena v souladu s rozměry místnosti..

Co se liší od paláce?

Mnoho lidí je přesvědčeno, že koberec a koberec jsou stejný typ podlahy. A mají opravdu mnoho společného, ​​ale pokud se ponoříte do charakteristik té či oné možnosti, můžete zvýraznit významné rozdíly.

Palace je původně volbou, která nepouští vlákna., a koberec je zase nejčastěji vybaven bohatou tlustou hromadou různých délek.

Díky této vlastnosti má koberec velkou hmotnost, což umožňuje nepoužívat v sadě protiskluzový podklad, který je pro koberec vyžadován. Kromě toho hromada ztěžuje údržbu koberce..

Dalším významným rozdílem je tvar. Pokud tedy může být koberec vyroben pouze ve formě obdélníku, ve kterém délka přesahuje šířku, pak může mít koberec nejen zcela jiné velikosti, ale také nejneobvyklejší tvary..

Koberec lze umístit jako dekorativní prvek nejen na podlahu, ale i na zeď. Takové řešení může dokonale zdůraznit interiér vyrobený v etnickém nebo orientálním stylu. Palác by však měl být umístěn přísně na podlaze..

Barvy koberců jsou obvykle pestřejší a zářivější, ale koberce mají vybledlejší a světlejší barvy. Pokud podlaha, na kterou bude položena krytina, není dokonale rovná, pak koberec nebude pro takovou místnost vhodný, ale její bratr je naopak schopen úspěšně skrýt všechny nerovnosti podlahy.

Materiály

Jak již bylo zmíněno dříve, všechny materiály používané k výrobě podlah lze rozdělit na přírodní a umělé. Nejoblíbenější jsou následující typy:

 • Vlna. Jedná se o přírodní materiál nejvyšší kvality. Má maximální stupeň tepelné izolace, proto zajišťuje podlahové vytápění v místnosti. Vlněné modely jsou odolné vůči špíně a dostatečně trvanlivé. Kvalitní vlněné modely mohou vydržet až 50 let. Modely vyrobené na bázi plsti lze přičíst vlněným kobercům. Plstěná verze je nejčastěji ručně vyrobeným plátnem, které je vyrobeno k ozdobení místností určitého stylu..
 • Akryl. Jedná se o umělý analog vlny. Takové koberce mají všechny výhody možností vlny, ale nezpůsobují alergické reakce, což je nespornou výhodou tohoto materiálu. Akrylové koberce navíc pohlcují vlhkost, takže je lze použít v koupelně. Akryl otevírá spoustu příležitostí pro výrobu neobvyklých modelů, například reliéfní koberce, které jsou dnes velmi rozšířené, nejčastěji obsahují tento materiál ve svém složení..

 • Bavlna. Jeden z nejvíce odolných proti vlhkosti, ale zároveň nejkřehčí. Rychle se opotřebovává a musí být vyměněn. Pokud potřebujete textilní možnosti s vysokou absorpcí vlhkosti, je lepší věnovat pozornost froté variantě nebo rohoži z mikrovlákna. Jsou odolnější, i když nejsou horší kvality.
 • Polyester. Tento materiál vypadá působivě na kobercích s dlouhým vlasem. Jsou velmi podobné vlně, ale mnohem snadněji se čistí. Protože polyester je poměrně lehký materiál, na základně koberců z tohoto materiálu je speciální síťovina, která zabraňuje uklouznutí.
 • Kůže. Takové možnosti nejsou tak běžné, ale mohou se úspěšně hodit do podkroví, minimalismu nebo moderního stylu. Tyto koberce se vyrábějí spojováním kusů kůže různých tvarů..

 • Polyamid. Jeden z nejběžnějších umělých materiálů. Tento druh syntetického materiálu je navíc nejtrvanlivější, a proto jej lze použít v místnostech k jakémukoli účelu. Polyamidové koberce mají širokou škálu barev a také různé délky vlasu. Například dlouhá hromada může napodobit dnes oblíbený „travní“ koberec v interiéru každé místnosti..
 • Velur. Přírodní materiál, odolný proti poškození, měkký a příjemný na dotek, teplý a odolný. Populární verze vanových koberců je dnes plyšová, je vyrobena z tohoto materiálu..

Kromě toho existují neobvyklé povlaky, které jsou více dekorativní než funkční. Patří sem koberce vyrobené technikou tkaní, nebo například korkový koberec..

Rozměry a tvar

Stylové řešení interiéru a velikost místnosti ovlivní výběr určitého tvaru a velikosti koberce..

Tvar koberce může být:

 • Náměstí;
 • Kolo;
 • Obdélníkový;
 • Ovál;
 • Nepravidelný tvar.

V klasickém interiéru místnosti se nejčastěji používají oválné a obdélníkové modely, ale moderní designové styly jsou věrné modelům nestandardního tvaru. Do dětských pokojů se navíc skvěle hodí neobvyklé tvary, například motýl nebo oblak..

Důležitý je také výběr správné velikosti koberce, který se hodí do místnosti. Těžký nábytek by neměl být umístěn na tlustý, nadýchaný koberec, proto jsou zapotřebí menší rozměry, aby se zabránilo promáčknutí na povrchu. Záhyby a lemování nadměrných koberců jsou také nepřijatelné, vzdálenost od okraje výrobku k podstavci musí být nejméně 10 centimetrů.

S ohledem na linky standardních velikostí definují výrobci následující možnosti:

 • Nejmenší koberce, které se běžně používají jako modely u postele nebo s akcenty, se pohybují v šířce od 50 centimetrů do metru a jsou dlouhé od 80 do 140 centimetrů..
 • Varianty se šířkami od 100 do 200 a délkami od 100 do 480 cm jsou střední, tenký koberec této velikosti je nepostradatelný v kuchyni nebo na chodbě.

 • Rozměry koberců, které se běžně používají v obývacích pokojích a ložnicích, se měří v šířkách do tří metrů a délkách až 6 metrů. Nejběžnější velikost je 2 x 3 metry..
 • Navíc tam jsou opravdu velké koberce. Použití takových modelů je vhodné ve velkých místnostech, kde je vyžadováno úplné pokrytí podlahy. Takže nejdelší koberec, který lze nalézt v maloobchodním prodeji, dosahuje 11 metrů a šířka tohoto modelu dosahuje 7 metrů..

Barvy a výzdoba

Volba barevného schématu koberce závisí na celkové koncepci místnosti. Barva produktu se musí buď harmonicky kombinovat s celkovým barevným schématem, nebo s ním příznivě kontrastovat..

7 fotografií

Kromě barvy místnosti lze barvu a design koberce ovlivnit také účelem místnosti. Pro ložnici jsou vhodné hlubší tmavé barvy, jako je modrá, fialová. Burgundské modely se také mohou příznivě hodit do klasického interiéru ložnice. Při výběru koberce do dětské ložnice můžete věnovat pozornost možnostem s pruhy nebo se vzory, například s hvězdami nebo mozaikami. Je lepší nebrat příliš tmavou barvu, mnohem vhodnější bude modrá, světle zelená nebo růžová verze mozaiky.

Pro kuchyň nebo jídelnu je lepší použít veselé teplé barvy, které vám zlepší chuť k jídlu, například oranžovou nebo žlutou..

Obývací pokoj však otevírá obrovský prostor pro výběr. Je zde docela možné experimentovat a vybírat nejneobvyklejší a nejstylovější možnosti. Pokud je interiér místnosti světlý a chcete jej udržovat ve stejných odstínech, měli byste zvolit koberec z béžové vlny s geometrickým vzorem. Kromě dekorace bude mít také důležitou funkci rozšiřování prostoru. Pokud chcete vytvořit světlejší interiér, měli byste věnovat pozornost terakotovému odstínu, který je v módě již několik sezón..

Černobílé pruhované možnosti vypadají docela stylově, mohou to být zajímavé výtisky nebo geometrické tvary, které příznivě zdůrazní interiér ve stylu podkroví nebo minimalismus.

8 fotografií

Stojí za zmínku, že při výběru koberce na zeď byste měli věnovat pozornost etnickým tiskům a starým modelům s třásněmi. Krajina bude také vynikajícím řešením, může nahradit tapetu nebo dekorativní malbu, ale je lepší se vyhnout kobercům zobrazujícím ikony v interiéru..

Péče

Správná a včasná péče o koberec je navržena tak, aby prodloužila jeho životnost a udržela jej neporušený co nejdéle..

Koberec je třeba čistit alespoň jednou týdně, aby se v něm nehromadil prach škodlivý pro lidské zdraví. K úklidu je nejlepší použít vysavač s měkkým kartáčem a speciálními nástavci nebo elastické smetáček. Čištění by mělo být prováděno hladkými pohyby podél hromady a zvláštní pozornost byste měli věnovat čištění zevnitř..

Pokud je nutné podlahy pod krytinou osvěžit, je nutné je ihned po vyčištění opatrně srolovat, podlahu vyprat, dokud není zcela suchá, a teprve poté rozložit koberec. V opačném případě může vlhký povrch nepříznivě ovlivnit vlastnosti výrobku..

Pokud je koberec srolován dostatečně dlouho, bude nutné jej po srolování narovnat. Chcete -li to provést, můžete jej rozložit na podlahu, vyrovnat jej a aby se zabránilo zkroucení okrajů, upevněte speciální kapsy se závažími na straně, která jim nedovolí zvednout se, což přispěje k šíření povlak.

Aby byly zachovány hypoalergenní vlastnosti a barva, musí být koberec jednou ročně ošetřen roztokem amoniaku a vody. Měkkým kartáčem je nutné rozložit tekutinu po koberci a poté hromadu setřít měkkým hadříkem a vyvětrat místnost..

Pokud je koberec na jedné straně vystaven stálému tlaku nábytku nebo jiných těžkých předmětů, je nutné koberec pravidelně rozkládat a měnit intenzitu a místo tlaku. Nohy nábytku, které jsou umístěny na podlaze, jsou navíc lépe vybaveny gumovými ochrannými prvky..

Pokud je nutné z koberce vyrazit stagnující prach, pak musíte zásobit speciální měkkou krekru bez ostrých prvků, abyste nepoškodili hromadu. Samotný postup musí být proveden roztažením koberce na hladký a rovný povrch a vyklepávání se provádí pouze ze slané strany..

Ideální je provádět zvracení v zimním období, kdy je sníh. Stačí jen rozložit koberec na sníh s hromadou dolů a vyčerpat.

Možnosti v moderním interiéru

Díky obrovskému sortimentu různých produktů si dnes můžete vybrat možnosti vhodné pro jakýkoli interiér. Moderní interiéry tíhnou k zajímavým kombinacím, kombinacím textur a barev. Například skandinávský umírněný interiér je schopen pojmout vinobraní sovětské koberce..

Starožitné, mírně opotřebované modely z celého světa a etnické vzory podpoří boho-chic styl, který si v moderním světě získává stále větší oblibu..

9 fotografií

Ruský lidový motiv v barvě povlaku se stane hlavním prvkem místnosti v rustikálním stylu.

Loftový styl bude tíhnout k jednobarevným možnostem v tmavých odstínech. Černé, šedé, terakotové, tmavě zelené všívané modely jsou tím pravým řešením pro tento styl prostoru. Zde můžete použít látkové a kožené krytiny, které příznivě zdůrazní urbanismus místnosti..

16 fotografií

Klasika byla v interiéru vždy oceňována a dnes si zachovávají svá práva jako jedno z předních stylových řešení v interiérovém designu. Starožitný ručně vyráběný tlustý vlněný koberec může být skvělým doplňkem klasického interiéru..

V tomto videu uvidíte ještě více fotografií moderních koberců v interiéru..