Pokud se rozhodnete změnit svůj koberec, ale nemůžete se rozhodnout pro výběr, věnujte pozornost bambusovému výrobku. Jedná se o velmi neobvyklý doplněk, který kombinuje přírodní i umělé přísady..

Věc je, že je vyrobena výhradně z přírodních surovin – bambusové celulózy, ale chemickými prostředky. Bambusový koberec se proto nazývá umělý, ale v žádném případě syntetický. Můžeme to říci je to nejpřirozenější ze všech umělých.

Bambus v přírodě

Bambus je trvalka. Jeho domovinou je východní Asie, ale v moderním světě pokračuje v průzkumu nových prostor. Jedná se o rostlinu s nejdelším dřevnatým stonkem nazelenalé barvy se svazkem listů a květů nahoře. Dosahuje 40 metrů na výšku, za den může přidat 2 m na výšku.

Tato obilovina (jmenovitě patří do této rodiny) snadno odolává slunci a vlhkosti. Jeho stonky obsahují oxid křemičitý. Díky tomu je tak silný, že jeho výhonky mohou prorazit kámen..

Tato rostlina je také obdařena antibakteriálním účinkem díky zákazu bambusové látky, který není zničen ani při zpracování bambusových vláken. Díky porézní struktuře stonku má tato rostlina vynikající větrání. S ohledem na všechny tyto neuvěřitelné vlastnosti má koberec z něj mnoho pozitivních vlastností..

Bambusový koberec

Existují 2 možnosti vytváření bambusových koberců. Současně se ukázalo, že jsou zcela odlišné ve vzhledu, ale zachovávají si všechny své vlastnosti..

Možnost 1 je koberec vyrobený z lamel nebo rohož. Lamely jsou vyrobeny z bambusových kmenů. Někdy se používá lisovaný bambus nebo tenké kmeny. Tyto desky jsou při výrobě leštěny, aby odstranily nedostatky, aby byly dokonale rovnoměrné a hladké. Je důležité, aby prkna měla stejnou délku. Poté jsou upevněny nitěmi, aby mezi nimi nebyly žádné mezery, a po obvodu jsou ořezány tkaninou, aby se lamely upevnily pevněji. Jsou umístěny na látkovém podkladu, který je nutné pogumovat. To má zajistit, že výrobek neklouže po podlaze. Poté mohou být lakovány nebo obarveny..

Takové koberce jsou obdélníkové, čtvercové a také ve formě mnohostěnu. Mohou být položeny nejen na podlahu, ale také s nimi zdobí stěny. Tato prkna jsou odolná proti vlhkosti, takže jsou ideální do koupelny..

Používají se také pro lekce jógy, jako držáky nádobí a dokonce i pro přípravu sushi..

Z příze

Možnost 2 – tkaní podlahového příslušenství z bambusové příze. Vyrábí se dvěma způsoby:

 • výroba vláken s přidanými enzymy – speciální enzymy. Současně se nepoužívají žádné chemikálie, to znamená, že proces je zcela přirozený, ale drahý;
 • chemická metoda: bambusové listy a stonky jsou rozdrceny, rozemlety na homogenní hmotu. Poté se namočí do roztoku sody při teplotě 25 ° C, dokud se z této hmoty nevytvoří celulóza. Soda se odpaří, celulóza se rozdrtí a vysuší. Do výsledného “koktejlu” se přidá několik dalších sloučenin a prochází filtry. Pásy procházející filtrem se pod vlivem kyseliny mění na tvrzená vlákna. Toto jsou nitě příze. Tato metoda je nejběžnější a cenově dostupná..

Těžba bambusového vlákna je podobná výrobě viskózy. Z tohoto důvodu se mu také říká bambusové hedvábí. Bambusové koberce vyrobené tkaním z příze mají vlněnou strukturu. Hromada navíc může být:

 • krátký: dobré použití na chodbě – nejprecházenější místo, protože vyžaduje menší údržbu;
 • střední: dobré pro dětský pokoj;
 • dlouhý: takový produkt se perfektně vejde do interiéru ložnice. Vyžaduje zvýšenou pozornost a péči.

Hustota se také může lišit. Záleží na frekvenci umístění klků. Čím vyšší je tento indikátor, tím jasnější je vzorek..

Nedoporučuje se příliš vysoká hustota: koberec může ztratit svou měkkost a přibrat.

Vlastnosti

Bambusové koberce, jako každá věc, mají své pro a proti. Nejprve o dobrém:

 • antibakteriální účinek: díky zákazu látky bambus jsou zabíjeny bakterie, které se dostanou na jeho povrch. Také klíšťata a jiný hmyz v něm nikdy nezačnou;
 • hypoalergenní: bambusový koberec je 100% přírodní vlákno, které zabrání rozvoji alergií;
 • pevnost, trvanlivost;
 • propustnost vzduchu a tepelná izolace: díky porézní struktuře je výrobek dobře větraný a při nízkých pokojových teplotách je schopen udržet teplo;
 • šetrnost k životnímu prostředí: bambus v přírodě roste velmi rychle, takže není nutné jej cpát chemikáliemi, aby se urychlil jeho růst;
 • hygroskopičnost: dobře absorbuje vlhkost se zvýšeným obsahem ve vzduchu a s nedostatkem – vydává se;

 • kobercové výrobky tohoto typu si zachovávají svůj původní vzhled po dlouhou dobu;
 • dostupná cena: když je bambusový kmen pokácený, jeho kořenový systém není poškozen. To umožňuje rostlině rychle se zotavit. O bambusové suroviny proto není nouze. Výjimkou jsou ručně vyráběné výrobky, ale zde se cena zvyšuje za práci výrobce;
 • nevytváří statické napětí;
 • na rozdíl od jiných umělých koberců je ohnivzdorný;
 • má krásný přirozený lesk.

A jen jedna nevýhoda: pokud jste si pro svůj domov vybrali koberec s dlouhým vlasem s vysokou hustotou, připravte se na to, že je dost těžký a nebude snadné jej přesunout.

Je třeba poznamenat, že s tímto seznamem vlastností toto bambusové příslušenství nepotřebuje přísady ke zlepšení svých vlastností. Sám od sebe odvádí vynikající práci.

Péče

Obecně platí, že výrobky vyrobené z přírodních vláken jsou velmi rozmarné a vyžadují jemnou péči. Bambus je ale výjimkou z pravidla. Podle recenzí spotřebitelů je v údržbě naprosto vybíravý, hodí se pro něj téměř všechny druhy čištění. Díky své odolnosti proti vlhkosti se bambusové koberce nebojí vody a dobrá propustnost vzduchu nedovolí hromadit velké množství prachu. Je důležité vědět, že existuje několik typů jejich čištění:

 • podpůrné: vhodné pro každodenní péči. Jedná se o sběr nečistot, prachu pomocí vysavače, měkkého kartáče nebo dokonce koště;
 • středně pokročilé: slouží k aktualizaci na přepsaných místech. Provádí se suchou nebo mokrou pěnou;
 • hlavní: aplikuje se 1–2krát ročně. Odstraňuje hluboké nečistoty. Provádí se pomocí tryskové extrakce, tj. Pomocí speciálních strojů nebo šamponu s kartáčem.

Rohože nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Stačí je otřít vlhkým hadříkem. Dodržujte všechny kroky čištění, aby váš koberec vypadal dlouho jako původní..

Bambusový koberec je dobrou volbou pro váš domov. Díky mnoha užitečným vlastnostem vám bude věrně sloužit po mnoho let a stane se nenahraditelnou součástí vašeho interiéru.

Další podrobnosti viz níže.