Kované lustry

Kované lustry mají díky svému jedinečnému designu originální design. Každý, kdo má rád atmosféru středověkých hradů a kdo má touhu přenést ji do svého domova, je tato verze lamp perfektní.. Tento dekorační prvek se perfektně hodí do každého interiéru a harmonicky se mísí s moderním nábytkem.. Navozuje pocit domácího pohodlí a tepla.

Vlastnosti a výhody

Kované lustry jsou vyráběny hlavními způsoby: průmyslovými a pomocí ručního kování. Jeho cena závisí na způsobu výroby tohoto lustru. V případě, že je lampa vyrobena ručně a podle individuálního náčrtu zákazníka, bude její cena srovnatelně vyšší.. Hlavní výhodou takového produktu je, že tato práce bude jedinečná.. Dokončení takové objednávky trvá nejméně dva týdny..

Na rozdíl od manuální verze je průmyslová metoda práce mnohem levnější a její výroba nevyžaduje mnoho času.

Ale nezapomeňte, že stejný kovaný lustr vypadá jinak, takže zde hodně závisí na designu a interiéru místnosti..

Samotný design kovaných lustrů je vyroben z mnoha prvků.. Pro základnu je vyztužení převzato z různých typů kovů:

 • ocel;
 • žehlička;
 • litina;
 • bronz;
 • měď.

Kovaný lustr se také skládá z difuzéru, základen a zásuvek, vodičů pro přístup k elektřině a zakladače s upevňovacím prvkem.

8 fotografií

Pro tento typ lustru neexistují žádná omezení při výběru žárovek. Výrobci je však doporučují používat se žlutou září. Dodávají místnosti pocit tepla a pohodlí..

Musíte také vzít v úvahu, že kované lampy jsou těžké a dokonce i malý model je docela těžký.. Proto pro ně musíte použít silný a spolehlivý upevňovací prvek, izolovat dráty vysokou kvalitou, aby kov nevedl elektřinu a vytvořil co nejbezpečnější podmínky. V tomto případě se používají svorkovnice..

Během instalace musíte upravit výšku. To je možné pouze v kovaných lustrech na řetězech. Pokud je lampa přišroubována ke stropu, nelze výšku změnit..

Aby lampa sloužila dlouhou dobu, potřebuje neustálou péči. Pomocí vlhké houby je nutné jej otřít od prachu a jiných skvrn, nezapomeňte jej po mokrém čištění otřít voskem nebo si zakoupit speciální nástroj na tření tvarovek. Díky tomu bude hladký a lesklý. Jedním z nejdůležitějších pravidel je, že je zakázáno používat jakékoli prací prostředky, aby se předešlo drobným škrábancům..

Instalaci kovaných lustrů by měl provádět profesionál. To vám umožní správně připevnit konstrukci ke stropu a také zkontrolovat spolehlivost upevnění s přihlédnutím k celkové hmotnosti svítidla..

Kované lustry jsou rozděleny do dvou typů podle způsobů montáže:

 • Strop. K jejich upevnění slouží montážní deska. Mají danou výšku a aktivně se používají v místnostech s nízkými stropy..
 • Pozastaveno. Jejich řetěz je připevněn k základně ve formě háčku na stropě. V takovém případě můžete výšku změnit pomocí článků řetězu, zkrátit nebo prodloužit. Tento lustr se často používá v místnostech s vysokými stropy..

Výhoda tohoto typu lustru je v jejich exkluzivním designu, kombinovaném s jakýmkoli designem interiéru.

Jsou velmi krásné, nejsou náchylné k vyblednutí, spolehlivé a trvanlivé. Proto s jejich pomocí můžete snadno zdůraznit své postavení ve společnosti..

Modely

Při výběru lustru z tepaného železa se musíte rozhodnout pro jeho model. K tomu je nutné vzít v úvahu situaci v místnosti, věnovat pozornost stylu interiéru, rozměrům místnosti a výšce stropu.. Například:

 • Provence. S jeho pomocí je vytvořen historický vzhled místnosti a jedním z nepostradatelných prvků v ní je kovaný nábytek nebo polostarožitné lampy. Lustr by měl mít střední až velké rozměry a jednoduchý design. Neměly by existovat žádné hrubé prvky, jednoduše se nevejdou do obrazu místnosti. Doporučuje se, aby lampa měla několik úrovní a byla ozdobena skleněnými nebo křišťálovými ověsy. I během výroby můžete použít řetězy a kadeře..
 • Barokní. V tomto stylu je kovaný lustr nebo svícny také povinným detailem dekoru. Je vyzdoben mnoha drobnými detaily. Například okvětní lístky, prsteny nebo křišťálové koule. Takové modely se stávají jednou z hlavních dekorací místnosti. Nejčastěji jsou instalovány v halách nebo ložnicích.

 • gotický. Liší se zdrženlivým vzhledem a nemá žádné další úpravy. Ideální k tomu jsou závěsné kované lustry na řetězech..
 • Moderní. Kované stropní lustry v tomto stylu se vyznačují bohatou fantazií mistra. Ukazují ty nejodvážnější vynálezy a touhy. Můžete znázornit obyčejné květiny nebo rostliny, které objímají vlastními rukama, a světlo se v jejich objetí rodí pomocí vestavěných zásuvek a zašroubovaných žárovek. Pro takové scény vytvořené pomocí kované lampy může existovat obrovské množství možností. Takový model upoutá pozornost a okouzlí svou krásou..

 • Moderní. Má velmi blízko k minimalismu, ale v tomto směru je často pro druhé světlo použit kovaný lustr. V tomto případě může být ozdoben velkým počtem kudrlin, nebo naopak dodržovat minimální a zdrženlivý vzhled..

Pro takové styly lze vybrat jeden ze známých modelů: víceúrovňový L13800.03, kudrnatý “Teramol1690604”, černá se spoustou skleněných přívěsků “Palermol19910.09”, “Aura1814 / 12”, “Kula 1426/5” nebo jinou nejvhodnější možnost.

formuláře

V současné době existuje mnoho forem kovaných lustrů.. Nejběžnější z nich:

 • víceúrovňové – skládají se ze dvou nebo více úrovní a mohou být ozdobeny různými přívěsky;
 • kudrnaté – mají určitý tvar. Může být vyroben v geometrickém tvaru nebo ve formě rostlin;
 • vícestopý – vyrobený ve formě svícnu;
 • žárovky – mají dvě nebo tři žárovky a jsou připevněny dvěma způsoby: na zeď a na strop;
 • sconce – malá velikost, určená k upevnění na zeď.

Rozměry

Svítidla mohou mít různé velikosti, přičemž vše závisí na místnosti:

 • V prostorných pokojích jsou zavěšeny velké kované lustry. Vypadají skvěle v barokních a secesních interiérech. Hlavní věc je, že místnost má vysoké stropy..
 • Malé modely jsou vyráběny ve formě lamp nebo svícnů, které jsou zdobeny vzory ve formě rostlin, květin nebo geometrických tvarů..

Barevná řešení

Tento typ lustru je v zásadě vyráběn v neutrálních barvách a nejčastěji v černé a bílé barvě a také v jejich blízkých tónech. Vše závisí na směru a touze zákazníka. Pokud je místnost vyzdobena ve stylu Provence, pak bude barva kovaného lustru světlá a teplá..

Pokud je však interiér vyroben v gotickém stylu, pak zde tmavá barva co nejlépe zdůrazní svou zdrženlivost..

Materiály

Na začátku 4. století byly v Byzanci poprvé použity závěsné lustry. Řemeslníci vynaložili velké úsilí na vytvoření neobvyklé lampy s kovanými prvky. K dekoraci použili kameny, dřevo a slídu. Pokaždé přišli s novými mimořádnými modely. Tento typ lustru nebyl navržen jen jako obyčejná lampa, ale také jako originální kus výzdoby místnosti..

Na začátku to byly jednodušší modely. Byly vyrobeny z rozžhaveného kovu a kování prováděl pán výhradně ručně. Postupně se zlepšovaly, staly se sofistikovanějšími a víceúrovňovými. Začali je pokrýt drahými kovy a smaltem, zdobit křišťálovými přívěsky. Tyto interiérové ​​předměty jsou perfektně kombinovány se dřevem..

Přehled výrobců

Na moderním trhu existuje široká škála kovaných lustrů od různých výrobců., z nichž nejoblíbenější jsou:

 • L’arteLuce – tato továrna se nachází v Itálii. Jeho sortiment zahrnuje velké množství modelů různých stylů. Výrobci používají jako dekoraci svých výrobků materiály jako hedvábí, kamínky, malé kamínky, barevné brýle a další neméně zajímavé prvky. Skleněným detailům věnují hodně času. Například karobové lustry, kaskády nebo vícestupňové vzorky.
 • Chiaro nachází v Německu. Žárovky této značky patří do prémiové třídy, protože jsou proslulé svými vysoce kvalitními svítidly a jsou ručně vyráběny z exkluzivního materiálu. Tyto kované lustry jsou zdobeny materiály vlastní výroby, od vysoce kvalitních kovů a křišťálu až po kostní porcelán, drahé kameny a mozaiky. Kolekce byla vyvinuta profesionálními designéry. Tyto německé modely plně vyhovují všem normám a patří k těm nejstylovějším.

 • Odeon světlo – pochází z továren, které vyrábějí lustry za průměrnou cenu. Výrobky této značky zaujímají jedno z předních míst ve výrobě kovaných lustrů. V zásadě se jejich sortiment skládá z klasických a moderních kusů, zdobených krystalem. Lampy této značky se vyznačují kvalitou italských produktů, ale lze je zakoupit za dostupnou cenu..

Mnoho čínských výrobců také doplňuje moderní trh exkluzivními kovanými lustry, ale zde vše závisí na individuálních potřebách a vkusu. Mezi nimi můžete vždy najít nejlepší verzi lampy, která se stane hodnou ozdobou místnosti..

Příklady v interiéru

Kované lustry jsou instalovány během dekorace různých místností. Pro výběr lustru pro jiný typ interiéru existují určitá pravidla.. A to:

 • Velká jídelna s vysokým stropem je ideální pro objemné a složité stavby. Někdy jsou zde nejlepší volbou krásné víceúrovňové lampy..
 • V ložnicích jsou obvykle instalovány ladnější kované lustry, na kterých jsou jasně definované dekorativní prvky..

 • V kuchyni je vhodné vybírat malé modely s minimálním počtem malých prvků..
 • Do předsíně je ideální malý kovaný lustr na dvě žárovky..

V každém případě je při výběru kovaných lustrů nutné vzít v úvahu všechny vlastnosti konkrétní místnosti. Správně vybraný lustr pro dřevěný dům nebo moderní byt nejen harmonicky doplní design, ale stane se také jakýmsi vrcholem. Jedná se o speciální prvek dekoru, pomocí kterého se interiér stává jedinečným a úplným..

Unikátní kolekce dvaceti kovaných lustrů je představena v následujícím videu.