Moderní svítidla citlivá na dotek se používají nejen v systému chytré domácnosti. Lze je namontovat buď na zeď nebo na strop, nebo dát taková svítidla na noční stolek..

Zvláštnosti

Většina moderních budov dnes používá svítidla citlivá na dotek. Jsou navíc vybaveny speciálními pohybovými senzory. Díky nim se světlo automaticky zapíná a vypíná, pokud se nějak změní situace v místnosti. Pohybové senzory okamžitě reagují na jakékoli změny světla i na pohyby. Po instalaci senzorových světel můžete výrazně ušetřit na účtech za elektřinu.

Instalace dotykových LED lamp je poměrně jednoduchá a zvládne ji i neprofesionál.

Světelný zdroj a pohybový senzor jsou spojeny dohromady. To výrazně zjednodušuje instalaci a šetří čas. Přizpůsobit základní provoz svítidla potřebám uživatele, je třeba upravit řadu parametrů:

 • citlivost zařízení nebo jeho práh odezvy;
 • požadovaný rozsah odezvy;
 • standardní doba odezvy.

Schéma činnosti snímače

Pohybové senzory přítomné v dotykovém osvětlení aktivně skenují celou požadovanou oblast pokrytí. Vysílají do něj speciální impulzivní signály, které mají určitou frekvenci – 5,8 GHz. Pohybové senzory pak přijímají signál „odrazu“, který se odráží od všech povrchů. Pokud senzor detekuje jakýkoli pohyb ve spouštěcí zóně, světlo se automaticky zapne..

Moderní dotyková svítidla mají různé tvary a pro jejich výrobu se používají různé materiály. Vestavěné senzory neohrožují jejich propracovaný design. Také světla citlivá na dotek nemají negativní dopad na člověka.. Jejich radiační výkon je pouze 1 mW, a to je mnohem nižší než záření z moderního mobilního telefonu, které neustále nosíme s sebou.

Provozní řád

Senzorová světla mají vysokou frekvenci. Jsou schopni sledovat situaci a reagovat na pohyb v okruhu až osmi metrů. Oblast snímání můžete nezávisle změnit v nastavení podle svých potřeb. Můžete také dodatečně nastavit požadovanou dobu zapnutí osvětlovacího zařízení. Při nastavování hodnoty jasu se osvětlovací zařízení automaticky zapne při soumraku.

Existují dva typy dotykových LED světel:

 • strop;
 • stěna.

Nejčastěji se používají v pravidelně navštěvovaných oblastech domu, například v kuchyni nebo koupelně..

Poté, co je svítidlo připevněno ke stěně nebo stropu, musí být k němu připojeny dva vodiče:

 • nula;
 • fáze.

Po takové instalaci si již nemusíte dělat starosti se zapínáním nebo vypínáním světla, nyní jde o senzorickou technologii. Pokud chcete k systému připojit další zařízení, musíte je připojit k dalšímu terminálu.

Přepínače

Zpočátku pod takovou koncepcí, jako jsou dotykové spínače, mysleli zařízení, která měla speciální kontaktní desku. Pokud se ho někdo dotkl, automaticky se zapnul nebo vypnul. Dnes se koncept dotykových spínačů díky inovativním zařízením výrazně změnil. Pokud k jejich ovládání není vyžadována přímá akce, pak lze takový přepínač považovat za dotek.

Nejoblíbenějšími spínači se senzorem jsou infračervené senzory, volumetrické senzory a také možnosti akustické expozice.

Klasické spínače, které nemají pohyblivé tlačítko, jsou považovány za citlivé na dotek. Strukturálně jsou všechny uspořádány přibližně stejně a hlavní rozdíl mezi nimi je pouze v senzorech..

Senzory mají obecně tři části:

 • systém zpracování signálu;
 • senzor-senzor;
 • komunikační napájecí jednotka.

Dotykové spínače nabízejí oproti konvenčním přepínačům následující výhody, které jsou instalovány ve většině bytů:

 • mají design, který bude vypadat obzvláště dobře v interiéru ve stylu high-tech;
 • jedním dotykem můžete nejen rozsvítit světlo, ale také zvolit v tuto chvíli optimální režim osvětlení;
 • dotykový spínač můžete použít jako samostatné zařízení nebo jako součást komplexního systému.

Takové senzorové zařízení je vhodné jak pro obytné budovy, tak pro kancelářské prostory..

Nejmodernější bezdrátový spínač nejenže usnadňuje zapnutí a vypnutí světel, ale také umožňuje vytvářet složité scénáře ovládání více světel.

Každý dálkový spínač je často k dispozici v několika barvách. To vám umožní vybrat si stmívač nebo spínač citlivý na dotek, který bude ve vašem interiéru vypadat nejlépe. Pokud chcete, aby váš byt nebo kancelář vypadal moderně, je instalace dotykového spínače tím nejlepším řešením. Zařízení vám pomůže ovládat více zón osvětlení a také přenášet příkazy na žaluzie, rolety a další zařízení.

Recenze Xiaomi „Yeelight Lamp“

Mnoho lidí zná Xiaomi jen jako výrobce vysoce kvalitních smartphonů nebo tabletů. Má však širší škálu produktů, zejména vyrábí mnoho „chytrých“ zařízení pro domácnost.. Patří mezi ně vysoce kvalitní lampa Yeelight.. Instaluje se na stůl nebo na noční stolek.

Moderní lampa Yeelight má funkci připojení ke smartphonu. Toto připojení je možné díky bezdrátovému rozhraní Bluetooth. Ovládání je velmi snadné.

Zařízení můžete bez námahy nastavit tak, aby spolupracovalo s dalšími chytrými zařízeními společnosti.

Dotykové světlo Xiaomi se prodává v typickém balení společnosti vyrobeném z nenatřeného kartonu. Samotné zařízení je klasický válec, který má malé rozměry – průměr 12 cm a výšku 23 cm. Spodní část válce je vyrobena z kovu a horní část je vyrobena z bílého plastu.

Xiaomi je proslulá vysokou kvalitou provedení, a proto si můžete být jisti dlouhou životností produktu. Design dotykového světla se vyznačuje svou jednoduchostí. Uvnitř je LED modul. Jeho výrobcem je Osram, který je jedním z největších výrobců osvětlovací techniky na světě..

Na povrchu výrobku najdete pouze tlačítko pro zapnutí / vypnutí a speciální klíč pro párování pro připojení smartphonu.

Jas osvětlení lze nastavit – je třeba klouzat prstem po horním okraji válce.

Ke stolní lampě Xiaomi s dotykovým displejem je dodáván také napájecí zdroj. Jeho jedinou nevýhodou je, že má krátký kabel. To je třeba vzít v úvahu, a pokud se rozhodnete lampu umístit na svůj noční stolek, pak je nutné, aby byla zásuvka umístěna hned vedle stolu. Pokud se rozhodnete umístit senzorové světlo na místo, kde není zásuvka, můžete si jednoduše zakoupit další prodlužovací kabel..

Dotykové osvětlení si dnes získává stále více fanoušků. Je to velmi pohodlné a výrazně šetří náklady na energii, což je v naší době velmi důležité. Výrobci nabízejí svítidla citlivá na dotek za dostupné ceny a v různých stylech. Dokonce se vyrábějí výrobky ve formě plamene. Můžete si vybrat modely podle svého vkusu, s přihlédnutím k interiéru vašeho domova.

V následujícím videu najdete přehled a výhody dotykového osvětlení..