Základní nátěr před malováním: jak připravit stěny a stropy?

Povrchová malba je jednou z hlavních fází oprav. Jak správně malovat stěny a stropy? Potřebuji základní nátěr? To by mělo být vyřešeno.

Vlastnosti a účel

Půda se prodává buď v hotové formě, kterou lze okamžitě použít, nebo v koncentrované – suché směsi, v takovém případě bude muset být roztok připraven samostatně. Poměry a druh kapaliny jsou uvedeny na obalu..

Obecné vlastnosti:

 • snadná aplikace;
 • spojuje sousední části;
 • vyrovnává a zpevňuje jakýkoli povrch;
 • antiseptické sloučeniny chrání stěny před plísněmi, houbami;
 • při nanášení základního nátěru je následná spotřeba barvy znatelně snížena.

Primery se běžně vyrábějí a aplikují na konkrétní materiály. Můžete si koupit základní nátěr na dřevěné povrchy, na omítky nebo povrchy z betonu nebo kovu, existují univerzální přípravky na všechny typy povrchů.

Zobrazení:

 • Alkydový primer. Používá se při práci se dřevem a kovem. Chrání kovové povrchy před korozí, zabrání zničení dřeva nebo dřevotřísky.
 • Akryl. Tento materiál lze nazvat univerzální, vhodný pro všechny typy povrchů..
 • Epoxid. S pomocí epoxidové pryskyřice, ze které je materiál složen, se povlak stane mnohem silnějším. Používá se na betonové povrchy, používá se pro keramiku, linoleum, může sloužit jako dobrý základ pro malování.

 • Hliník. Spolehlivou přilnavost zajišťuje hliníkový prášek. Vhodný na kovové povrchy, dřevěné výrobky.
 • Silikát. Materiál je odolný vůči extrémům vlhkosti a teploty, vysoká pevnost. Používá se na cihlové povrchy, omítky, nejčastěji na balkony, lodžie, do koupelny.
 • Polyvinylacetát. Vhodný na povrchy, kde bude aplikován polyvinylacetátový nátěr. Velmi rychle schne a dobře přilne k různým povrchům.

Jemnosti použití

Při zahájení práce se základním nátěrem byste měli připravit pracovní nástroje, které budou během práce potřebné, například:

 • váleček;
 • sada kartáčů: široký, velký a malý kartáč;
 • špachtle, několik možností;

 • termální pistole;
 • speciální mixér na barvy;
 • kovový kartáč a smirkový papír;
 • hadry;

 • sprej;
 • kotoučový kartáč pro vrták;
 • ochranné prostředky: pracovní rukavice a maska.

Před zahájením je místnost zbavena nepotřebných předmětů a nábytku, aby nic nepřekáželo v práci. Optimální teplota pro nanášení základního nátěru by měla být v rozmezí od +10 do +30 stupňů.

Základní nátěr se nejčastěji nanáší na omítnuté povrchy nebo na povlak lepicích barev. Před zahájením práce jsou stěny zkontrolovány a očištěny od starých tapet, rozpadající se barvy nebo odlupující se omítky, mastných skvrn.

Identifikujte oblasti, kde se vyskytuje plíseň nebo plíseň, a odstraňte ohnisko.

V případě potřeby se stěny a strop omyjí horkou vodou s přídavkem saponátu. Poté, co jsou stěny zcela suché, je třeba je pečlivě prozkoumat.. Pokud dojde k poškození nebo nerovnostem, jsou utěsněny vysoce kvalitním betonovým tmelem.. Jakmile zaschne, rozetřete brusným papírem a odstraňte nečistoty pískem.

Když jsou všechny nedostatky odstraněny, je čas na základní nátěr. Při výběru kompozice byste se měli řídit tím, jaký druh barvy bude povrch natřen, a vzít v úvahu stav základny.

Pokud předtím byla na stěny nanesena čerstvá omítka, práce se provádějí až po 3 nebo 4 týdnech..

Zvažte, které primery jsou nejoblíbenější:

 • Základní a zpevňující impregnace, slouží k posílení základny a ochraně před vysokou vlhkostí. Mlýny „dýchají“: půda vytváří film, který umožňuje průchod páry. Taková impregnace se používá pro vnitřní povrchové úpravy: sádrokartonové a sádrokartonové desky, cementové vápenné a vápenné omítky.
 • Akrylová a latexová základní barva. Může být použit jak uvnitř, tak venku. Materiál proniká hluboko do povrchu, čímž jej posiluje. Používá se jako základní nátěr před nanesením emulzních a akrylových barev.

 • Rozpouštědlový primer. Vhodné pro vnitřní i venkovní práce. Výrobek proniká hluboko do zdi, ale lze ho velmi snadno zapálit. Používá se k penetraci natřených, omítnutých, dřevěných povrchů, azbestocementových desek.
 • Základní akrylový lak. Používá se pro venkovní práce. Dokáže proniknout hluboko do zdi, odpuzuje vodu.

 • Vodo-silikátový základní nátěr. Vhodný pro vnější práce, používá se k penetraci cihelných a betonových povrchů, vápenných a cementovo-vápenných omítek. Nevytváří na povrchu mineralizovaný povlak, má hlubokou penetraci.
 • Epoxidová barva. Slouží pro vnitřní práce na betonovém povrchu. Nejčastěji má dvousložkové složení, obsah se před použitím smíchá.

Svým složením je půda spolehlivým a účinným prostředkem pro spolehlivou přilnavost materiálu. Samotný proces aplikace je jednoduchý, člověk bez zkušeností si poradí.

Nyní musíte zjistit, jak připravit povrch:

 • Před zahájením práce připravte kompozici, která musí mít pokojovou teplotu. Když je roztok připraven, důkladně ho promíchejte. Pokud je konzistence koncentrovaná, zředí se vodou v uvedených poměrech.
 • Kompozice se nalije do lázně a ponoří se do ní malířský váleček. Poté se otočí a vyždímá na rošt. Mělo by se provádět v různých směrech válečkem k distribuci kompozice, přebytek zůstane ve vybrání.

 • Vytvářejí základní nátěr v libovolném pořadí, mistři doporučují, aby byl prováděn shora dolů, takže kapky budou snadno odstraněny. Stiskněte váleček s mírným důrazem.
 • V obtížných oblastech nebo v rozích by měl být váleček změněn na kartáč.
 • Po základním nátěru musíte počkat, až zeď vyschne. Čas závisí na teplotě v místnosti a typu základního nátěru. Stěny jsou považovány za suché, pokud na nich nejsou žádná tmavá, vlhká místa..
 • Když je povrch suchý, naneste druhou vrstvu, přičemž dbejte na to, aby byla celá základna ošetřena rovnoměrnou vrstvou..

Nedoporučuje se urychlovat proces schnutí, je důležité, aby povrch schnul při přirozené teplotě, takže základní nátěr více pronikne do podkladu.

Při práci se stěnami a stropy potřebujete štafle, žebřík nebo stůl. Pokud pracujete ve stoje na podlaze, můžete nasadit speciální prodlužovací šňůru na válečkovou rukojeť, čímž se stropy natřou základním nátěrem.

Druhy barev a práce s nimi

Při opravě se používají následující typy lakovacích materiálů:

 • olejomalba;
 • smalt;
 • na vodní a akrylové bázi;
 • lepidlo.

Olejomalba sestává ze sušení oleje s přidáním pigmentů různých barev. Tato barva je odolná vůči teplotním změnám, vlhkosti.. Povrch natřený tímto typem barvy na slunci nevybledne, lze jej ošetřit saponáty.

Olejové formulace mají své vlastní výhody a nevýhody. Aby povlak úplně zaschl, musíte počkat až tři dny. Při malování se vytváří hustá vrstva, která neumožňuje průchod vzduchu, proto se nedoporučuje malovat velké plochy místnosti.

Smalt jeho vlastnosti jsou stejné jako u olejové barvy. Jejich rozdíl je v tom, že úplné vyschnutí smaltu zabere mnohem méně času, přibližně jeden den..

Na vodní bázi, skládá se z roztoku s mikroskopickými částicemi plastu, když schne, nevypouští škodlivé látky. Tuto barvu lze použít k natření jakéhokoli povrchu, rychle schne a nemá silný zápach..

Pro vnitřní výzdobu a vnější malbu použijte akrylové sloučeniny. Nejčastěji se používají při opravách v místnosti s vysokou vlhkostí..

Základem lepicích barev je křída, takovou kompozici lze snadno vyrobit doma. Přestože lepicí barvy schnou velmi rychle, mají své nevýhody. Nátěrové hmoty nevydrží vlhkost, povrch se časem zhorší.

Kompatibilní s různými povrchy

Základní nátěr se skládá z pryskyřice, oleje, lepidla, urychlovače schnutí, pigmentu a dalších látek, má akrylový, minerální, alkydový základ. Stěny v místnosti můžete ozdobit různými materiály..

Základní nátěr na tapety

Nejoblíbenější jsou tapety pro malování nebo bělení. Na tapety se po dokončení základního nátěru barva položí v rovnoměrné vrstvě, na povrchu nebudou žádné pruhy. Pro ekonomičtější proces můžete zakoupit základní nátěr.

Často vyvstává otázka, jaký druh půdy by měl být pod netkanou tapetou. Zkušení řemeslníci radí při výběru základního nátěru, aby se podívali na stav povrchu, protože hlavním úkolem je udělat zeď odolnější.

Pro netkané textilie můžete zvolit penetraci Ceresit CT 17 s hlubokou penetrací.

Základní nátěr na překližku, dřevotřísku, dřevo

Při výběru základního nátěru na překližku by mělo být zajištěno, aby základní nátěr a barva byly vyrobeny ze stejného podkladu, určeného pro tento povlak. Pokud se překližka používá v místnosti s vysokou vlhkostí, povrch je ošetřen antifungálním základním nátěrem.

Při zpracování překližky, dřevotřísky a jiných dřevěných nátěrů by měly být spoje a konce ošetřeny vodou odpuzující základní směsí. Pro tyto účely můžete použít polyuretanovou nebo epoxidovou směs..

Při práci s MDF byste měli vědět, že tento materiál má porézní povrch, takže je lepší koupit základní nátěr navržený speciálně pro takové podklady..

Pro dřevěné panely se používají základní nátěry, jako je sušící olej, akrylový základní nátěr, alkydový základní nátěr, styrenový základní nátěr, nitrocelulózový základní nátěr, nátěrová barva na bázi ftalového oleje..

Při penetraci skleněných povrchů a plastů použijte:

 1. Alkydový základní nátěr. Tento typ půdy je vhodný také pro práci s keramickými obklady, plasty, kovovými výrobky;
 2. Dvousložkový epoxidový základní lak, s jeho pomocí je dobrá přilnavost na kluzké sklo, kovové povrchy, na keramické výrobky.
 3. Na pěnu použijte základní nátěr a olejové materiály, můžete si vzít lak na bázi alkoholu. Povrch je natřen olejovou barvou. Nepoužívejte aceton a aromatická rozpouštědla, butylacetát.

Kovový základní nátěr

Pomocí základního nátěru jsou kovové povrchy chráněny před nepříznivými vlivy, kov nekoroduje. Pro základní nátěr použijte antikorozní a základní nátěr. Pokud mají výrobky rzi, je třeba je nejprve očistit, odstranit prach a odmastit. K odmaštění můžete použít prací prostředek., a také použít trichloridethylen.

Pokud je na kovovém povrchu starý nátěr, měl by být otřen brusným papírem. Předchozí vrstvy se odstraní železným kartáčem, použije se elektrická termální pistole nebo speciální chemická činidla..

Základní nátěr je před aplikací promíchán a v případě potřeby by měl být zředěn. Naneste ho štětcem nebo sprejem. Kolik vrstev použít, je uvedeno výrobcem na obalu.

Po první vrstvě by měla být každá další vrstva nanesena po 3-4 hodinách.

Barva se nanáší na ošetřený povrch druhý den. Pokud se na kovový povrch nanáší nitrocelulózová barva, počkejte alespoň 72 hodin.

Pro kovové povrchy jsou vhodné následující nástroje:

 • alkydový smalt na bázi;
 • základní polyvinylová akrylová barva;

 • vinylové a polyvinylové barvy;
 • základní nátěrová hmota z nitrocelulózy;
 • antikorozní na bázi ftalových pryskyřic;

 • chlorovaný kaučuk;
 • stabilizátor rzi.

Pokud potřebujete natřít baterii nebo litinovou lázeň, naneste litinový základní nátěr. Litinové výrobky jsou natřeny alkydovými emaily. Při přípravě na malování jsou litinové výrobky očištěny od nečistot, povrch musí být absolutně suchý.

Výrobek je předem odmastěn lakovým benzínem a pokryt základním nátěrem GR 021, můžete použít základní nátěr Hammerite.

Je vhodné malovat prolamované litinové rošty aerosolovými barvami, povrch musí být připraven výše popsaným způsobem.

Užitečné tipy

Na základě rad zkušených stavitelů lze tvrdit, že musí být použit základní nátěr. Je důležité pochopit, že by měla existovat pouze jedna vrstva, mělo by to být spojení mezi stěnou a barvou..

Během aplikace základního nátěru, váleček důkladně zmáčkněte, v opačném případě může dojít k odkapávání povrchu..

Veškerý materiál pro stavbu a opravy by měl být zakoupen v železářstvích, kde zkušení konzultanti budou schopni poskytnout potřebné informace o produktu. Dobrý výsledek bude zaručen zakoupeným zbožím od známých výrobců..

Při nákupu byste se měli ujistit, že obal není rozbitý a data vypršení platnosti nejsou po lhůtě..

Pokud přesto není možné zakoupit základní nátěr, můžete použít alternativní možnosti:

 • vezměte lepidlo na tapety nízké koncentrace;
 • Lepidlo PVA, zředěné 1: 10, může nahradit půdu;
 • vezměte smaltovanou barvu a zřeďte ve velkém množství rozpouštědla;
 • použijte sušící olej – vhodný pro dřevěné povrchy;
 • použijte betonový kontakt.

Opravy pomocí základního nátěru nejsou tak obtížné, stačí vědět, jaké materiály a na jaké povrchy byste měli použít.

V následujícím videu se dozvíte, jak natřít stěny před malováním..