V moderní konstrukci v posledních letech najdete obklady z dřevopolymerového kompozitu – WPC. Tento materiál je svým vzhledem velmi podobný přírodnímu dřevu a nejčastěji se používá jako obklad domu. Je nenáročný a snadno se používá. Článek bude diskutovat o charakteristikách této polymerní vlečky, o vlastnostech této volby.

Vlastnosti materiálu: pro a proti

WPC se skládá převážně z dřevěné mouky a odpadu ze zpracování dřeva. A také materiál obsahuje různá barviva a nečistoty, které zvyšují jeho odolnost..

profesionálové

WPC je velmi odolný materiál:

 • Není ovlivněna vlhkostí, má nízký stupeň hořlavosti, což zvyšuje úroveň požární bezpečnosti. Materiál je schopen odolat vysokému teplotnímu rozsahu, přibližně od -50 do +80 stupňů.
 • Povrch materiálu je rovný a hladký, který se nedeformuje vlivy vnějšího prostředí.
 • Díky speciálním příměsím je materiál extrémně odolný proti plísním a plísním.
 • A také si můžete všimnout dobrých tepelně izolačních a zvukově absorpčních vlastností WPC.
 • Navíc jde o velmi pevný fasádní materiál, který není tak snadné poškodit..

 • Obrovskou výhodou takové vlečky je, že je šetrná k životnímu prostředí, a to je důležitý aspekt pro lidské zdraví..
 • Potěší také životnost materiálu WPC – minimálně 10 let.
 • A péče o vlečku není obtížná, protože je vybíravá a můžete ji vyčistit obyčejnou vodou nebo saponáty..
 • Za pozornost ale také stojí dobré větrání obkladových panelů WPC..
 • Vzhled podobný přírodnímu dřevu.

Mínusy

Mezi negativní aspekty lze poznamenat několik nuancí..

 • Vysoké náklady na tento materiál. Ceny za kvalitní typy vleček WPC jsou poměrně vysoké.
 • Možnost drobného poškození. I přes dobrou odolnost materiálu proti fyzickému poškození existuje možnost drobných škrábanců. Ve skutečnosti takové vady neovlivní vlastnosti vlečky, ale zkazí její vzhled. Instalace panelů by proto měla být prováděna opatrně..
 • Vyhořet. Barva levných možností vleček může časem vyblednout. V takových modelech je nízký obsah látek, které dodávají materiálu odolnost vůči ultrafialovým paprskům. Neměli byste proto vybírat nejlevnější modely..
 • A také se časem některé typy modelů spíše rozšiřují. Z tohoto důvodu se během instalace doporučuje vytvořit malé mezery 3 až 5 mm. V tomto případě vše závisí na klimatu, které se v mnoha regionech liší..

Řada pozitivních aspektů takového materiálu však úspěšně zakrývá jeho nedostatky. Při zdobení obytné budovy zvenčí je proto obložení WPC vynikající volbou, která celé budově dodá krásný moderní vzhled..

Sestava

Dnes existuje široká škála různých barev pro obklady WPC. Existuje model, který připomíná ořechové dřevo. Takové panely jsou zvlněné. A také tento model je prezentován se širokou škálou barevných odstínů..

Zvažte nejoblíbenější modely vleček:

 • Lidová. Charakteristickým rysem tohoto modelu je zvýšená hlučnost a tepelná izolace. Materiál je podobný dřevu a také se dodává v různých barvách..
 • “Duše” se vyznačuje vysokou šetrností k životnímu prostředí a nejčastěji je reprezentována tmavými odstíny barev.
 • “LWN”. Tento typ vlečky je jedním z nejodolnějších jak vůči fyzickému nárazu, tak proti vlivu drsných povětrnostních podmínek. Široký výběr barev.

Rozměry

Panely vlečky mohou být tři až čtyři metry dlouhé. Standardní tloušťka panelu je 1,2 cm, šířka – od 9,5 cm do 16,5 cm, zatížení na metr čtvereční dosahuje 500 kg, hmotnost běžného metru je asi 1,5 kg.

Jak nainstalovat?

Pro vlastní montáž obkladu WPC musíte nejprve připravit potřebné nástroje.

K provedení práce budete potřebovat:

 • kotoučová pila;
 • vykružovačka;
 • úroveň;

 • ruleta;
 • vrtat;
 • šroubovák.

Pro samotné upevnění panelů na zeď se používají speciální svorky, které je nutné zakoupit okamžitě spolu s vlečkou..

Před zahájením práce je nutné pečlivě zkontrolovat obkladové panely na poškození a vady. Poté můžete začít připravovat základnu pro dřevotřísku..

V závislosti na modelu se rozlišuje svislý nebo vodorovný způsob montáže. A v některých speciálních vlečkových modelech může být způsob upevnění dokonce diagonální.

Povrch, na kterém bude kompozitní vlečka umístěna, musí být rovný, proto musí být důkladně vyčištěn.

Poté je na stěnu instalována přepravka pro upevnění panelů.. Doporučuje se však také vyplnit zeď latováním izolací a hydroizolací. K tomu můžete použít skelnou vlnu, minerální vlnu, pěnu nebo expandovaný polystyren..

Poté můžete začít připevňovat panely k přepravce. K tomu je třeba předvrtat otvory v obkladových panelech v souladu s měřením. Panely dřevotřísky se doporučuje upevnit počínaje zespodu. Zajistěte, aby všechny šrouby vstupovaly do panelů rovnoměrně a ne pod úhlem. V opačném případě může dojít k ohnutí panelu nebo zvlnění povrchu..

Pokud budete přesně dodržovat pokyny, stěny budou vypadat hladké a krásné. Instalace obložení dřevotřískových desek je v zásadě považována za snadnou, takže ji můžete zvládnout sami bez velkého úsilí..

Možnosti výběru

Kromě obložení WPC existuje několik dalších možností. Zejména vinylové obklady. Tyto modely jsou zcela vyrobeny z plastu, ale jejich vzhled je zdoben dřevem. Kromě toho lze zaznamenat vláknocementové obklady. Tento materiál je na bázi cementu, celulózových vláken a minerálních vláken. Tento materiál je velmi odolný a svými vlastnostmi překonává dřevotřísku. Takový materiál je odolný i vůči vážnému fyzickému poškození, ale je to těžší povlak.

Vlečka z kompozitu dřeva a polymeru je však v porovnání se svými protějšky příznivější v jednodušší instalaci a snadné údržbě..

Při výběru materiálu byste měli věnovat maximální pozornost výrobci. Je lepší a spolehlivější zvolit vlečku těch společností, které se dlouhodobě etablovaly na trhu stavebních materiálů a mají dobrou pověst. Mezi výrobci WPC stojí za zmínku Eco Decking, Plywood nebo Dortmax. Tyto firmy vyrábějí dobrý a kvalitní materiál se širokým výběrem barev..

Neprovádějte práce na montážních deskách při teplotách pod 10 stupňů nebo nad 35.

Recenze

Při analýze recenzí majitelů obkladů WPC můžeme dojít k závěru, že tento materiál je velmi dobrý jako vnější povlak pro dům. Mnoho kupujících si všimlo snadnosti a jednoduchosti instalace. Jednotlivé recenze byly oceněny příjemným vzhledem většiny modelů, někteří kupující poznamenali, že budovy po obložení získaly nový vzhled a osobnost.

Ale také uživatelé WPC vlečky zaznamenali u některých modelů tendenci se v průběhu času rozšiřovat.. Tomu lze zabránit ponecháním mezer ve spojích desek. Drtivá většina kupujících zaznamenala trvanlivost materiálu. Příjemný design se snoubí s nenáročnou údržbou, což oceňuje také mnoho majitelů vleček WPC.

Když mluvíme o pozitivních vlastnostech obložení WPC a obrovském počtu pozitivních recenzí, můžeme konstatovat, že obklady WPC jsou jedním z nejlepších stavebních materiálů současnosti. Tento typ opláštění je schopen dodat budově příjemný vzhled a spolehlivě sloužit po velmi dlouhou dobu, aniž by vyžadoval velkou údržbu..

Video pokyny k instalaci obkladu WPC viz níže.