Vlastnosti butylového tmelu

Stavební a renovační práce si nelze představit bez použití tmelu. V tomto článku budeme zvažovat butylový tmel, jeho funkční vlastnosti, klady a zápory a také to, jak se takový výrobek liší od svých protějšků.

Specifikace

Butylový tmel je termoplastická hmota s jednosložkovou strukturou, která je vyrobena na bázi syntetického kaučuku zvaného „polyisobutylen“ – je to on, kdo určuje zvláštní pevnost a pevnost materiálu, jakož i jeho specifickou konzistenci.

Kompozice je odolná vůči bělidlu a také nereaguje s kyselino-alkalickými roztoky a mnoha dalšími chemickými činidly. Svou strukturou a technickými a fyzikálními parametry se tmel podobá sopečnému kaučuku.

Hlavní oblastí použití butylového tmelu je vytvoření první těsnicí vrstvy v plastových oknech, vytváří bariéru, která brání vniknutí par vody a kondenzátu do skleněné jednotky, a také se používá jako doplňkový materiál pro jejich instalaci na to, že efektivně kombinuje sklo s mezikusem.

Před prací byste měli věnovat zvláštní pozornost pracovnímu bodu tání látky, zpravidla jsou tyto informace obsaženy na obalu a na parametrech nádrže pro přímé plnění válce. Pokud jsou všechny tyto faktory správně zohledněny, nebude práce s tmelem obtížná..

Jak již bylo uvedeno, hlavní aktivní složkou materiálu je polyisobutylen, což je vysokomolekulární polymer se strukturou uhlíkového řetězce. Tato struktura poskytuje zvýšenou odolnost vůči kyslíku, ozónu a roztokům zásad a kyselin. Kromě toho je látka schopna odolat účinkům manganistanu draselného a dichromanu, jakož i dalším silným oxidačním činidlům..

Syntetický kaučuk nebobtná, nerozpouští se vůbec v ethylalkoholu, zachovává si své fyzikální a technické vlastnosti v acetonu a podobných rozpouštědlech na bázi kyslíku, ale rychle difunduje v uhlovodíkových sloučeninách alifatických a aromatických typů.

Materiál je schopen odolat dlouhodobému zahřívání, takže se neroztaví a nemění své spotřebitelské parametry i při dlouhodobém vystavení teplotám 100 stupňů, od vyšších teplot při zahřátí na 150 stupňů a více, získává vysokou plasticitu a v tuto chvíli se může začít formovat. Materiál navíc nemění svůj výkon při teplotách až -55 stupňů.

Charakteristickým rysem látky je její odolnost proti vodě a dielektrická kapacita – podle těchto ukazatelů je na druhém místě za polyethylenem a polytetrafluorethylenem..

Polyisobutylenový tmel má nízkou propustnost pro plyn, je neplazivý a má nízkou pevnost.

Výhody a nevýhody

Jako každý jiný materiál má butylový tmel své vlastní výhody a nevýhody. Pojďme se jimi zabývat podrobněji.

Z výhod je třeba poznamenat:

 • vysoká plasticita – díky které jsou spoje a mezery jakéhokoli tvaru úspěšně utěsněny;
 • parotěsnost – to zabraňuje tvorbě kondenzace a vlhkosti na oknech s dvojitým zasklením;
 • schopnost odpuzovat vodu – díky čemuž se na materiálu netvoří plísně a houba se nemnoží;
 • všestrannost – lze efektivně použít na širokou škálu povrchů (ocel, hliník, plast, guma a sklo);
 • environmentální a chemická bezpečnost – látka neobsahuje škodlivé a toxické látky, nevyzařuje záření;
 • přebytečnou aplikovanou kompozici lze rychle a snadno odstranit;

 • má dlouhodobé použití – zachovává si své těsnicí vlastnosti až 20 let;
 • neobsahuje ve směsi žádné těkavé složky;
 • vykazuje odolnost vůči přímému slunečnímu světlu;
 • má široký rozsah provozních teplot – od -55 do +100 stupňů Celsia;
 • má dostupnou cenu.

Nevýhody složení:

 • má úzký rozsah použití;
 • k dispozici pouze v černé nebo tmavě šedé;
 • při teplotách pod nulou klesá pevnost materiálu v tahu.

Rozsah použití

Hlavní oblastí použití butylových tmelů je výroba izolačních skel. Pomocí tohoto materiálu jsou utěsněny všechny mezery a spoje, které se objeví během výrobního procesu. S jeho pomocí jsou tepelně izolační panely navzájem slepeny a stávající vzduchové kanály a klimatizační systémy v místnosti jsou utěsněny..

Někteří používají takové formulace k zajištění největší těsnosti všech druhů nádob a kontejnerů..

Tmely na bázi polyisobutylenu se často používají k výrobě elektrických izolačních nátěrů a prvků antikorozních systémů, jakož i k výrobě chemických zařízení a potrubí různých typů..

Samostatné formulace slouží jako základ pro přípravu lepicích roztoků a také pro výrobu tkanin odolných proti vlhkosti.

Jako zahušťovadla maziv a přísad se používají kaučuky s molekulovou hmotností 10 až 25 tisíc g / mol.

Vybrané možnosti tmelu se používají pro práci s automobilovým sklem a auto optikou.

Odrůdy

Existuje několik typů butylových tmelů.

“Vikar” Je jedním z nejpopulárnějších materiálů ze syntetického kaučuku. Má mnoho výhod oproti jiným kompozicím, jmenovitě: vykazuje takové vlastnosti, jako je vysoká pružnost, pevnost, vynikající přilnavost ke kovu, dlaždicím, keramice, PVC, přírodnímu kameni a porézním podkladům, jako je beton.

“Vikar” je plastová homogenní hmota, skládající se z bitumenu, gumy, plniva, technických přísad a rozpouštědla. Díky svému složení je materiál zvláště odolný vůči UV záření a teplotním výkyvům..

S pomocí této kompozice se tyto typy prací provádějí jako:

 • spolehlivé utěsnění spojů a spojovacích švů za účelem zvýšení indexu tepelné odolnosti, přičemž jeho použití je povoleno pro vnitřní i vnější práce;
 • utěsnění spojů plastových panelů;
 • těsnění ventilačních a klimatizačních systémů, střech a komínů;
 • zpevnění švů u dodávek a kovových karoserií, které se provádí za účelem zvýšení ochrany proti riziku rzi a následné destrukci materiálu.

Těsnicí hmota Vikar se prodává v tubách o objemu 310 ml v tmavě šedém a černém provedení nebo ve formě pásky, která vypadá jako oboustranný samolepicí materiál odolný proti vlhkosti..

Taková páska nemusí být před použitím zahřívána, taková modifikace tmelu se zpravidla používá při práci s panely, vitrážovými okny, ventilačními systémy a tuhou střešní krytinou.

Často se kupuje pro připevnění tepelně izolačních komponentů a lepení tkanin, navíc místo tlumícího materiálu při uspořádání kanalizačních a vodovodních systémů.

Orgavyl tmel – to je další butylenový typ tmelu, který je mezi spotřebiteli velmi populární a který vyrábí stejnojmenná americká společnost. Rozsah použití je mírně odlišný – je vyroben tak, aby fungoval se světlomety a skly automobilů.

Tento typ tmelu nevytváří trhliny, nevysychá a zároveň vytváří velmi kvalitní hydroizolaci a utěsnění autooptiky. Takovou kompozici lze použít opakovaně, stačí nejjednodušší ohřev..

Orgavyl je odolný proti nemrznoucí směsi a všem druhům roztoků olejové struktury, je vysoce přilnavý, bez zápachu a nezanechává skvrny na automobilových součástech a současně zabraňuje zamlžování skel v autě.

K provozu tmelu stačí provést několik jednoduchých kroků:

 • úplně vyčistěte světlomety;
 • po mírném natažení na něj položte těsnicí pásku;
 • pomocí vysoušeče vlasů zahřejte materiál a pevně jej přitiskněte na sklo.

Tento tmel je k dispozici ve formě pásek v několika velikostech..

Spolehlivé složení “Hermabutil” je také velmi oblíbené u spotřebitelů..

Butylový kaučuk je kvalitní a praktický materiál. Mají nízké náklady a prodávají se v jakémkoli železářství..

Butylový tmel Orgavil pro montáž světlometů automobilů naleznete v následujícím videu.