V současné době je dřevěná podšívka velmi žádaná v oblasti interiérových dekorací. S ohledem na rostoucí popularitu produktů se do jeho výroby začínají zapojovat pouze specializované ochranné známky. Aby ušetřili materiální zdroje, mnozí se rozhodnou udělat šindel vlastními rukama. Se základními dovednostmi, surovinami a nástroji je to docela možné. Tento článek bude diskutovat o tom, jak vyrobit spolehlivý a stylový dokončovací materiál doma..

Zvláštnosti

Než budete pokračovat v popisu výrobního postupu, musíte zjistit, o jaký produkt se jedná..

Podšívka je druh obkladového materiálu, který je produktem zpracování přírodního dřeva. Používá se k navrhování jednoduchých (přímých) i složitých struktur. V závislosti na technických vlastnostech se výrobky používají k dekoraci exteriérů nebo interiérů. Navenek se jedná o ploché panely se speciálními spoji na okrajích..

Při výrobě podšívky se používají různé druhy dřeva, listnaté i jehličnaté: olše, cedr, jasan, borovice, buk a mnoho dalších..

Produkty jsou rozděleny do samostatných segmentů s přihlédnutím k různým charakteristikám. Jedním z nich je tvar profilu: panel, euro podšívka, „klidný“, „americký“, blokový dům.

Povrchová úprava dřeva kombinuje vynikající výkon a estetické vlastnosti. Díky těmto vlastnostem se povrchová úprava rozšířila. Podšívka slouží k vnějšímu i vnitřnímu opláštění.

Výhody podšívky:

 • estetický vzhled;
 • bohatý sortiment produktů, lišících se barvou, strukturou a výkonem;
 • je to výrobek šetrný k životnímu prostředí, bezpečný pro zdraví a životní prostředí;
 • vysoce kvalitní materiál má vynikající praktičnost a trvanlivost;
 • dřevěný dokončovací materiál je klasika, která je vždy relevantní a žádaná;
 • jednoduchý instalační proces;
 • přírodní povrchová úprava vytváří v místnosti příjemnou atmosféru.

Nevýhody:

 • vysoká cena;
 • vyžaduje pečlivou péči.

Produkční technologie

Informace uvedené v této části se vám budou určitě hodit, pokud se rozhodnete obložení stěn vyrobit sami. Proces výroby pokovování je rozdělen do následujících fází..

Proces krok za krokem:

 • Výroba desky. Kmeny stromů jsou řezány na prkna pomocí kotoučových nebo pásových pil. Tloušťka se pohybuje od 15 do 25 milimetrů, šířka – od 100 do 150 milimetrů.
 • Sušení. Ve speciálních komorových sušičkách se materiál zpracovává pod vlivem vysokých teplot. Poté je riziko prasknutí a zkroucení desek minimální..
 • Třídění. Materiál je pečlivě tříděn v závislosti na kvalitě surovin. V oblasti výroby podšívek se používají desky, jejichž kvalita není nižší než druhý stupeň.
 • Výrobní. Samotný dokončovací materiál je vyroben na speciálním zařízení. Společnosti používají čtyřstranný hoblík. Jediným průchodem jsou všechny panelové roviny zpracovány díky výběru nožů a fréz. Přitom se vytvoří požadovaný profil.
 • Léčba. Aby byla zachována přirozená krása dřeva a prodloužena životnost povrchové úpravy, jsou panely zpracovány. Podšívka je pokryta olejovým voskem nebo speciálními laky a smaltovanými sloučeninami. Dalším způsobem je kartáčování. Tato technika se používá, když je nutné dát produktu účinek starověku..
 • Zkouška. Na konci je hotový výrobek zkontrolován na pevnost, trvanlivost, spolehlivost a další technické vlastnosti..

Kde začít?

Nejprve musíte najít samostatnou místnost pro práci. Pamatujte, že stroje a zařízení na zpracování dřeva generují během provozu spoustu nečistot a hluku. Je také nutné vzít v úvahu stav elektrického vedení. Musí vydržet dlouhodobé zatížení. V opačném případě může kabeláž jednoduše shořet..

Odborníci zajišťují, že za přítomnosti technické základny, určitých dovedností a spotřebního materiálu je možné vyrobit obložení různých typů, lišících se tvarem, velikostí a typem připojení.

Obecné požadavky

Bez ohledu na složitost práce, jakož i funkčnost a výkon zařízení musíte dodržovat následující požadavky.

Spotřební materiál použitý při výrobě opláštění musí splňovat následující vlastnosti: stejné rozměry (tloušťka a šířka), pouze hranované desky. Doporučuje se projít širokými prvky přes tloušťkoměr alespoň jednou na každé straně. S tímto úkolem si dokonale poradí oboustranný tloušťkoměr. Pokud nejste po ruce, použijte standardní hoblík.

Odborníci zajišťují, že pro vynikající výsledek můžete použít pouze desky s relativní vlhkostí nepřesahující 24%. Pokud je tato hodnota vyšší než norma, materiál by měl být vysušen. Udělejte to ve větrané místnosti nebo umístěním desek pod baldachýn. Zajistěte velké mezery mezi zásobníky, aby byl proces časově méně náročný.

Při sušení dřevo opatrně složte, aby nedošlo ke zkreslení. Nezapomeňte bezpečně přitlačit horní vrstvu pomocí jakékoli velké hmotnosti.

Plné dodržování bezpečnostních opatření je důležité. Statistiky ukazují, že právě zařízení na zpracování dřeva je v provozu nejnebezpečnější. Používání speciálního pracovního oděvu a ochranných pomůcek je povinné. Vše potřebné můžete koupit v železářstvích.

Zkontrolujte provozuschopnost zařízení. Používání rozbitého zařízení je spojeno s negativními důsledky. Pokud zjistíte jakékoli nesrovnalosti v práci, určitě zavolejte specialisty na opravy nebo je opravte sami, pokud máte správné zkušenosti..

Výše uvedené aspekty vám pomohou provést práci na správném vytvoření obkladového materiálu.

Fáze práce

Zvažte podrobněji běžnou možnost výroby obkladů doma pomocí oběžníku.

Práce začínají přípravou spotřebního materiálu a čištěním pracovního prostoru. Je nutné přesně určit množství řeziva. Pro výrobu jsou zapotřebí hoblované desky, jejichž šířka nepřesahuje 10 centimetrů a tloušťka je od 1,5 do 2 centimetrů. Nedoporučuje se používat větší desky kvůli typu spojení mezi ostěním.

Při práci položte řezivo na jednu stranu kotoučové pily a hotový výrobek na druhou. To pomůže udržovat v místnosti pořádek a čistotu..

Všechny desky musí mít stejnou délku. Pokud tomu tak není, materiál by měl být rozhodně oříznut. Pečlivě také zkontrolujte desky a zhodnoťte stav jejich povrchu. Pokud jsou shnilé, černé uzly, odneste surovinu do koše. Zbavit se takových vad doma nebude fungovat..

Zvláštní pozornost věnujte skladování obrobků. Sledujte nejen směr dřevěných vláken, ale také umístění různých vad přírodního materiálu. Každý specialista řekne, že se jedná o nejsložitější prvky ke zpracování..

Umístěte materiál do díla tak, aby se umístění vláken a nedokonalostí shodovalo s otáčením frézy. Pokud nebude toto pravidlo dodrženo, bude povrchová úprava materiálu nevyhovující..

Je čas nastavit cirkulárku. Pokud dojde k nesrovnalosti v šířce desek, je nutné dřevo vyrovnat. Chcete -li provést tento postup, umístěte pilový list do požadované vzdálenosti od zubů a prvek bezpečně upevněte.

Důležité: pravítko musí být rovnoběžné s pilou. Pro domácí stroje musíte použít speciální čtverec. Tovární nastavení má tyto značky. Také nastavení zařízení musí být zkontrolováno pomocí malého kousku desky..

Standardní podšívka je vybavena čtvrtinovým kloubem. Takovou spojku můžete uspořádat pomocí konvenční kotoučové pily. K pravítku je nutné upravit výšku stolu a vzdálenost. Upevnění druhého prvku musí být spuštěno a posunuto směrem k pile. Při práci se ujistěte, že jsou letadla rovnoběžná. Vzdálenost – 1 centimetr. Pravítko musí být zajištěno pevně a bezpečně.

Upravte polohu stolu tak, aby byly zuby kotoučové pily v maximálním bodě centimetry vysoké. V důsledku toho by výška pily a její vzdálenost k pravítku měly být 10 milimetrů. Pomocí kusu desky zkontrolujte, zda jsou parametry správné. V případě potřeby opravte polohu prvků.

Dále musíte nakreslit výše uvedený typ připojení. Provede se první průchod – deska se položí naplocho, boční rovina se přitlačí na pravítko co nejtěsněji. Pokud je vše provedeno správně, měl by se po celé délce výrobku objevit řez charakteristického typu..

Nikdy netlačte řezivo rukou. K tomu použijte samostatný dřevěný blok, jinak je plný zranění. Rovněž je zakázáno opírat se o konec desky..

Poté položte materiál na okraj. Řez je proveden ze strany pravítka. Tímto způsobem vyříznete „čtvrtinu“ potřebnou k připojení panelů. Řezané části okamžitě odstraňte z pracovní plochy, aby nedošlo k znehodnocení pracovního prostoru..

Pro konečný návrh spojů otočte desku o 180 ° a proveďte výše uvedený postup na druhé straně. „Čtvrtiny“ na podšívce by měly být zrcadlené, to znamená, že na jedné straně panelu jsou vybrání nahoře a na opačné straně – dole. Při instalaci dokončovacího materiálu se spoje překrývají a navzájem se překrývají.

Řemeslníci doporučují zpracovat viditelné boční hrany ostění pomocí ručního routeru. Potřebné vybavení je standardní frézka.

Pro práci byste měli vybrat profil, nainstalovat jej svisle, upevnit podšívku a jít po něm nástrojem.

Rada

 • I při práci na stroji neodstraňujte z pily speciální ochranu (klín a kryt). Mnoho lidí se mylně domnívá, že tyto prvky jsou nezbytné k ochraně očí před pilinami. Jejich hlavním účelem je zabránit zpětnému odchodu dřevěného panelu. Síla úderu může pánovi nejen uškodit, ale dokonce prorazit břišní dutinu.
 • Aby vás při práci nerozptylovaly zbytečné předměty a odpadky, odstraňte vše nepotřebné nejen ze stolu, ale i z podlahy. Veškerá pozornost by měla být zcela zaměřena na pracovní vybavení nebo nástroj.
 • Pokud je délka desek více než metr, nedoporučuje se provádět práci samostatně. V tomto případě riskujete nejen své zdraví, ale také kvalitu podšívky. Pokud materiál k pravítku dostatečně pevně nepřitlačíte, bude porušena linearita frézování..

Informace o tom, jak si vyrobit šindel vlastními rukama, najdete v následujícím videu.