Solvent P-5: výhody a funkce aplikace

Ředidlo je speciální chemikálie, která může snížit viskozitu barvy. Může být použit, když je nutné rozpustit barvy a laky na bázi pryskyřic, gumy a dalších látek, které mohou tvořit film..

Nejčastěji je rozpouštědlem směs těkavých organických sloučenin, mezi které patří ethery, ketony a aromáty. Populární rozpouštědlo R-5 má složité složení a široké pole použití, takže stojí za to jej podrobněji zvážit..

Vlastnosti a specifikace

Nelze říci, že rozpouštědlo značky R-5 je univerzálním prostředkem, ale používá se poměrně široce. Rozpouštědlo se používá jak v každodenním životě, tak v průmyslové sféře. Náprava s úspěchem používá se k odmašťování povrchů a také k ředění téměř všech typů barev.

Hlavním účelem rozpouštědla je snížit viskozitu barev a laků.. Látka se nejčastěji používá při provádění malířských prací.. Lakované části jsou při použití rozpouštědla obzvláště hladké a mohou vydržet mnohem déle než obvykle..

Někdy je vhodné použít směs k odstranění organických skvrn. Při odmašťování povrchů je spotřeba výrobku minimální. Směs obsahuje složky, které umožňují rozpustit mnoho organických látek.

Výrobek dokonale odstraňuje barvu z nástrojů. Stačí přejet po předmětu ubrouskem namočeným ve směsi.

Je zakázáno vetřít směs do základny, protože by to mohlo zničit. Po práci s rozpouštědlem se jeho zbytky opatrně odstraní silným papírovým ubrouskem.

Pokud existují nějaké skvrny, povrch by měl být znovu ošetřen rozpouštědlem..

Hlavní charakteristiky rozpouštědla:

  • látka má tekutou konzistenci;
  • rozpouštědlo nemá žádnou barvu, proto je nejčastěji bezbarvé nebo zcela průhledné;
  • výrobek neobsahuje žádné další nečistoty ve formě tlumičů;
  • látka je vysoce hořlavá a těkavá, proto je lepší ji skladovat mimo otevřený oheň a po použití ji těsně uzavřít víkem.

Rozpouštědlo R-5 se liší od rozpouštědla 5A svou hustotou, a proto je výhodnější. Doba použitelnosti rozpouštědla R-5 je omezená. Výrobci umožňují používání výrobku pouze jeden rok po datu výroby..

Jakmile je uzavřený obal otevřen, bude nutné rozpouštědlo použít co nejdříve. Směs skladujte na tmavém a chladném místě, co nejdále od dětí a zvířat..

Bezpečnostní opatření

Navzdory skutečnosti, že produkt R-5 je vysoce kvalitní, obsahuje mnoho chemických prvků, které mohou způsobit nenapravitelné poškození zdraví. Složení výrobku obsahuje látky, jako je aceton a toluen, a vyznačují se agresivitou. Obsahuje také aromatické oleje, uhlovodíky, aminy a ketony, které mohou způsobit různá kožní onemocnění a dokonce i otravu těla. Páry mohou při zanedbání dráždit dýchací cesty a oči.. Odborníci tvrdí, že dlouhodobý kontakt se směsí může dokonce vést k negativním účinkům na kostní dřeň a krev..

Vzhledem k nebezpečí kontaktu s látkou a jejími páry, pro pracovat, musíte nosit speciální oděv, používat rukavice, brýle a respirátor. Rukavice jsou nezbytné k ochraně vašich rukou. Pokud látka přijde do styku s kůží, může dojít k vážnému popálení..

Nepoužívejte látkové rukavice. Nebudou schopni poskytnout požadovanou úroveň ochrany. Naopak za mokra zesílí pouze negativní účinek expozice rozpouštědlu..

Rukavice by měly být extrémně gumové a velmi těsné. Běžné lékařské rukavice také nejsou vhodné pro práci, protože se mohou jednoduše roztavit..

Respirátor vám zabrání vdechovat škodlivé páry. Oči musí být chráněny speciálními brýlemi (prodávají se v železářstvích).

Stojí za zvážení, že látka má štiplavý a nepříjemný zápach a může způsobit alergické reakce. Pokud tedy máte předpoklady pro výskyt alergií, pak musíte být obzvláště opatrní..

Vlastnosti použití

Aby rozpouštědlo pomohlo ředit viskozitu laku a laku, je nutné dodržovat základní pravidla. V první řadě má velký význam teplotní režim.. Okolní teplota během lakování by neměla být nižší než 5 ° С nebo vyšší než 30 ° С. Je také žádoucí, aby vlhkost vzduchu během provozu nepřesáhla 85%..

Při práci s látkou stojí za to dodržovat základní bezpečnostní pravidla. V místnosti, kde se práce provádí, je nutné vytvořit dostatečnou cirkulaci vzduchu nebo dokonce průvan. Práce by měla být prováděna pomocí speciálních ochranných pomůcek (masky, rukavice atd.).

Před zahájením natírání je vhodné povrch předem ošetřit speciálním základním nátěrem.. Rozpouštědlo přidávejte do barev a laků velmi opatrně, pomalu a po malých částech za stálého míchání. Jedině tak lze ředit lak do požadovaného stavu..

Současně je nutné směs intenzivně míchat nejen při vstřikování rozpouštědla, ale také po něm, dokud není možné dosáhnout jednotné konzistence.

Výhody

Stojí za zmínku výhody rozpouštědla R-5, díky kterému je tak populární:

  1. Za prvé, směs je cenově dostupná, nízká cena. Látku si můžete koupit v každém železářství..
  2. Použití rozpouštědla nevyžaduje žádné speciální dovednosti, postup je velmi jednoduchý. Musíte se pouze seznámit s pokyny, které jsou na každém balení produktu..
  3. Rozsah rozpouštědla je široký. Lze použít s jakýmikoli barvami a laky.
  4. Pokud se ke snížení viskozity barvy použije rozpouštědlo, produkt pokrytý barvou rychleji schne kvůli vysoké těkavosti produktu. Malovaný povrch se zároveň stává atraktivnějším, hladším a lesklejším..

Informace o tom, zda lze jako ředidlo použít rozpouštědlo, naleznete v následujícím videu.