Smalt ХВ-785: technické vlastnosti

Na trhu je široká škála barev a laků, včetně smaltů. Zvláštní místo mezi nimi zaujímá modifikace XB-785, která se vyznačuje řadou atraktivních vlastností..

Je třeba vzít v úvahu hlavní jemnosti používání materiálu, protože ignorování takových okamžiků se mění v nepříjemné věci..

Zvláštnosti

Smalt je vyroben na bázi polyvinylchloridové pryskyřice. Účelem použití směsi je pokrýt povrchy železobetonových desek, betonu a kovu dříve ošetřeného základním nátěrem. Nezáleží na tom, zda jsou tyto povrchy na otevřeném místě nebo uvnitř. Ale pro práci na ulici lze použít pouze černé a červenohnědé sloučeniny..

Technické vlastnosti skloviny zajišťují její stabilitu působením:

 • oxid uhličitý;
 • oxid siřičitý;
 • plynný chlór.

Vytvořený povlak nelze nazvat zcela odolným vůči kyselinám. Nicméně snižuje škodlivé účinky kyseliny sírové, chlorovodíkové a fosforečné (za předpokladu, že se vzduch zahřeje na teplotu nejvýše 60 stupňů). Standardní barvy – černá, bílá, červenohnědá, šedá.

Spotřebitelé si mohou objednat smalt v jiné barvě, ale to vyžaduje předchozí schválení.

Recenze materiálu barvy a laku jsou obecně příznivé. Smalt má certifikát shody.

Základní praktické vlastnosti

XB -785 dosahuje třetího stupně sušení při pokojové teplotě za 60 minut a pátého stupně – nejvýše po 24 hodinách. Koncentrace netěkavých látek je dána barvou směsi a v závislosti na ní to může být od 24 do 36%. Vytvořená vrstva filmu je elastická (během tepelné roztažnosti nebo smršťování je povoleno měnit její velikost o 1 mm).

Spotřeba na 1 m² je v průměru 0,114-0,146 kg směsi (pokud je práce prováděna v jedné vrstvě za normálních podmínek stanovených pokyny). Vrstva má tloušťku 17 až 24 mikronů.

Doba schnutí před nanesením každé další vrstvy je přibližně 60 minut (při pokojové teplotě). Černý smalt se spotřebuje v množství 0,06 kg na 1 m2. m. Pokud je použita bílá barva, její náklady budou 0,09, a pokud je žlutá, pak 0,15 kg na 1 m2. m. Ořezávaný povrch nesmí vykazovat sebemenší známky koroze.

Je třeba mít na paměti, že XB-785 se může snadno vznítit, protože obsahuje:

 • butylacetát;
 • aceton;
 • sovol.

Protože rozpouštědla používaná při výrobě smaltu obsahují různé sloučeniny olova, mohou být pro člověka nebezpečná. Proto je obecné a místní větrání prostor naprosto nezbytné. A dokonce ani v takových podmínkách nelze pracovat bez osobní ochrany..

Pokud se materiál barvy a laku náhle vznítí, můžete ho uhasit rohožemi, pískem, chemickou pěnou.

Standardní podmínky použití stanoví, že vzduch v pracovním prostoru by neměl být chladnější než -10 a ne teplejší než + 30 stupňů.

Jak správně podat žádost?

Přípustná relativní vlhkost je 80%. Pokud je směs nanesena na původně natřený povrch, zachovává si své vlastnosti po dobu 5-6 let..

K přípravě základny musíte použít tryskací nebo pískovací stroje. Pokud je nelze použít, doporučuje se použít šňůrové kartáče..

Před aplikací této značky smaltu je vhodné odmašťovat bílým lihem.

Pro penetraci původního povrchu se používají půdy kategorií:

 • XC-010;
 • XC-059;
 • XC-068.

Malování se provádí pomocí válečků a štětců., pokud nejsou omezeny na manuální metody práce, Lze použít pneumatické a vakuové postřikovače. Bez ohledu na způsob použití se barvy a laky důkladně promíchají, dokud se nezíská homogenní roztok. Rozpouštědla se používají k dosažení pracovní viskozity; lze je také použít k čištění kontaminovaných nástrojů a jiných povrchů..

Před zahájením práce s perchlorovinylovým smaltem je nutné zjistit, jaká je povrchová teplota. Normálně by měl být alespoň o 3 stupně vyšší než rosný bod.

Pokyny výrobce naznačují, že kompozice musí být nanesena minimálně v několika vrstvách, přičemž tloušťka každé z nich je od 60 do 100 mikronů. Skladování smaltu by mělo být prováděno v hermeticky uzavřeném obalu, mimo dosah otevřeného ohně a tepla. Přímé sluneční světlo a navlhčení barvy nejsou povoleny.

Dlouhodobé skladování může vést k:

 • zvýšení viskozity kompozice;
 • tvorba sedimentů;
 • štěpení komplexních barviv.

Smalt z otevřeného obalu je nutné použít do 180 dnů od okamžiku otevření.

Po uplynutí této doby je výrobce automaticky zbaven jakékoli odpovědnosti za důsledky jeho používání a dalšího skladování. Standardní balení je 25 a 50 kg, což umožňuje použít jeden balíček k pokrytí celého bytu nebo celkové zdi.

Doporučuje se nanášet smalt ve třech nebo čtyřech vrstvách. Pokud je použit lak stejné značky, nanáší se maximálně ve dvou vrstvách. Je zaručena trvanlivost a krása vnějšího povlaku (podléhá technologickým předpisům).

Smalt XB-785 se používá při malování:

 • průmyslové lázně;
 • velkokapacitní nádrže;
 • zařízení ve výstavbě;
 • stroje a mechanismy, které přenášejí působení vody a páry;
 • zařízení a technologie určené pro vysoké nebo nízké teploty vzduchu;
 • galvanické pokovování průmyslových zařízení;
 • další technologické stroje a mechanismy;
 • vozidla.

Při práci s XB-785 je nutné nosit respirátor, mít nabitý a odzkoušený hasicí přístroj a poblíž připravenou krabici s pískem..

Pro vaši informaci: v místnostech, kde je zaručen suchý vzduch, lze rosný bod zanedbávat. Je ale lepší nechat si znovu poradit od zkušených technologů, od zástupců výrobce.

Podle provozních údajů smalt snadno snáší kontakt se sirovodíkem. Statický účinek roztoku chloridu sodného (o koncentraci 3%) nevede ke zhoršení kvality povlaku za 48 hodin; u minerálního oleje je toto číslo 72 hodin.

Jak smaltovat koupel se dozvíte v následujícím videu..