Protiskluzová porcelánová kameninová podlaha: klady a zápory

Interiérové ​​a exteriérové ​​obklady budov a prostor jsou již mnoho let vyráběny z porcelánové kameniny. Tento materiál se okamžitě charakterizoval jako nejlepší a zasloužená náhrada za starodávné keramické dlaždice. V současné době je na trhu mnoho druhů porcelánové kameniny a každá je ideální v konkrétním prostředí..

Když stojíte čelem k povrchu, můžete použít jakýkoli druh materiálu, ale musíte myslet na své zdraví a zdraví ostatních. Je nutné učinit vaši volbu ve prospěch takového materiálu, který je za těchto podmínek vhodný z hlediska svých technických charakteristik. Například na chodnících a schodištích je povolen obklad z takové porcelánové kameniny, která má protiskluzový povrch..

Oblasti použití

Kupující má k dispozici poměrně široký výběr protiskluzových dlaždic v široké škále barev a stylistických forem. Vypadají dobře při zdobení interiéru veřejných prostor velkým pobytem lidí, nákupních a zábavních a sportovních center, vzdělávacích institucí a vlastního bydlení..

Byl dokonce upraven pro venkovní použití při zdobení vstupních hal..

V soukromých domech se tento materiál používá hlavně k pokrytí podlahy v kuchyni a koupelně.. Pokud se na tomto materiálu objeví voda nebo jiné chemikálie pro domácnost, riziko uklouznutí a nebezpečného zranění je minimalizováno. Proto i v procesu navrhování dokončovacích prací a dalšího využívání podlahových dlaždic musíte věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti lidí. Počítejte s možností pádu, pokud je povrch mokrý – ve výrobě je sprcha, veranda nebo mastná podlaha.

Takové dlaždice jsou široce používány v místnostech s vysokou vlhkostí.. Jedná se o taková zařízení, jako jsou myčky aut, sauny, bazény, vždy existuje vysoké riziko pádu. Tento materiál je proto nejvhodnější pro výzdobu těchto prostor..

Za nejtraumatičtější zóny jsou považována místa vstupu do budovy: veranda a okolí.. Prostor, kde bylo schodiště vybaveno zábradlím a rohy schodů, musí být určitě zakončen protiskluzovou dlažbou.. Kroky jsou přítomny nejen u vchodu do areálu, ale i uvnitř. Uvnitř se pokoušejí taková místa dokončit obyčejnými leštícími dlaždicemi, což není úplně správné. Během dešťů nebo v zimě se tato oblast stává velmi kluzkou a traumatickou, proto se doporučuje kroky zakončit porcelánovou kameninovou dlažbou..

V podnicích, kde jsou dílny s vysokou vlhkostí, různé tuky, oleje a další specifické výrobky, byste měli věnovat pozornost skutečnosti, že podlahová krytina je vyrobena ze stejného protiskluzového materiálu.

Snížíte tím riziko pádů a zranění..

Známky protiskluzové porcelánové kameniny

Nízká klouzavost dlaždice je získána díky její struktuře: měl by mít drsný povrch, být v drážkách, hřebenech atd. Nedostatek tuhosti a hladkosti materiálu, ale naopak mají reliéfní prvky (pruhy a další geometrické konstrukční součásti).

Tento materiál zahrnuje matnou keramickou žulu, satinovanou a strukturovanou, ve které se výše uvedené vlastnosti jasně projevují. Je to matná žula, která je nejoblíbenější, kromě uvedených vlastností také není příliš drahá.

Vysoce kvalitní porcelánová kamenina je vyrobena v souladu se všemi technologiemi nezbytnými v tomto procesu a má velmi nízký koeficient skluzu. Pro spolehlivost a potvrzení této skutečnosti stačí chodit naboso po povrchu dlaždice. Naši výrobci v kvalitě těchto dlaždic stále zaostávají za předními zahraničními firmami..

Pro zvýšení protiskluzových vlastností je na dlaždice nanesen speciální prostředek, který mění strukturu materiálu.. Tato kompozice je bez štiplavého zápachu a při zpracování dlaždic nemění svůj vzhled, ale zvyšuje se protiskluznost. Akce tohoto procesu je zaměřena na rozpuštění určitého množství oxidu křemičitého, který je přítomen v přírodním kameni..

Když se tato látka rozpustí, objeví se mikroskopické zářezy, které poskytují protiskluzový efekt..

Výhody porcelánové kameniny

Díky svým důležitým technickým vlastnostem získaly protiskluzové porcelánové dlaždice objemové využití. Používá se venku, v bazénech, v koupelnách, v kancelářích a na mnoha dalších místech..

Svou výhodu oproti podobným výrobkům si získal mrazuvzdorností a možností použití venku. Používá se k dokončování chodníků, zahradních a parkových cest, parkovišť a čerpacích stanic, parkovacích míst a zastávek veřejné dopravy.

Tento materiál získal velkou popularitu při navrhování krajinného designu..

Protiskluzová porcelánová kamenina, určené pro venkovní použití, nezbytné při čelních schůdcích. Taková dlaždice poskytuje bezpečné přilnutí boty k povrchu materiálu a nerovnoměrný reliéf vzoru k tomu přispívá. Protiskluzového výsledku lze dosáhnout pomocným postřikem a zářezy podél dlaždic a také instalací vloženého profilu v rohu schodu.

Další výhodou oproti jiným dlaždicím je nízká absorpce vody a téměř úplná absence elektrické vodivosti. Proto je nepostradatelný pro pokrytí podlah v koupelnách, bazénech, v designu stran fontány a mnoha dalších vlhkých místech.

Protiskluzová porcelánová kamenina je velmi odolný materiál, dlouho se neopotřebovává a má nedotčený vzhled. Z tohoto důvodu se aktivně používá v oblastech s vysokým tokem lidí, kterými jsou železniční stanice, všechny druhy nákupních center, různé administrativní prostory a kliniky. Na takových místech jsou požadované vlastnosti pro podlahy velmi závažné a do takových podmínek se nejlépe hodí porcelánová kamenina..

Zdravotně postižení lidé a lidé se zdravotním postižením se pohybují po zledovatělých chodnících, schodech, rampách, námrazách obtížně. Proto dnes se na povlak používají dlaždice z polyuretanové gumy, které nekloužou. Ve svém složení je na povrchu gumová drť, která zabraňuje námraze..

Tento kaučukovo-polyuretanový materiál si zachovává tyto vlastnosti při různých atmosférických teplotách a má docela atraktivní vzhled..

Nevýhody porcelánové kameniny

Pokud se rozhodnete vyzdobit si koupelnu nebo kuchyň porcelánovou kameninou, pamatujte, že budete mít studenou podlahu. Tento povlak nelze ničím izolovat, pomůže pouze instalace podlahového vytápění. Toto řešení ale není levné.

Samotný porcelánový kameninový povlak je poměrně drahý. Ale pokud vezmete v úvahu všechny výhody takového povlaku, účel světí prostředky..

Pokud je porcelánová kamenina nainstalována nesprávně, mohou se dlaždice zdeformovat, což povede ke snížení jejich životnosti. Při pokládce této dlaždice musíte věnovat zvláštní pozornost povrchu, musí být dokonale plochý. Mezi dlaždicí a povrchem by neměl být vzduch, důlky, hrboly, jinak může prasknout nebo prasknout. Recenze na takový materiál jsou většinou pozitivní..

Více se o porcelánovém kamení dozvíte v následujícím videu.