Proces instalace majáků pro omítání stěn

Sádra na stěnách se ukazuje jako velmi cenný povlak, který vám umožňuje vyrovnat se s mnoha druhy nepravidelností. Ale aby samotná vrstva omítky ležela naplocho a nevytvářela problémy, je nutné použít speciální majáky. Proces jejich používání má mnoho jemností a nuancí, které by měli vědět všichni, kdo přemýšlejí o provádění oprav vlastníma rukama.

Zvláštnosti

Instalace majáků vám nejen umožňuje výrazně zjednodušit přední úpravy, ale také snížit spotřebu materiálů. Majáky nastaví vodorovné a svislé čáry, podél kterých budete muset pracovat. Není proto pochyb, že práce na jejich konsolidaci je opravdu důležitá a nezbytná..

Pohledy

Sériově vyráběné a vyráběné v řemeslných podmínkách, mnoho možností pro sádrové majáky. A každý z těchto typů má přísně omezený rozsah. V každém případě jsou takové výrobky vodítky pro hlavní pracovní nástroj (pravidlo), který pomáhá vyrovnat roztok aplikovaný na zeď..

Průmyslové podniky vyrábějí perforované profily. Jejich délka je 270 nebo 600 cm a jako suroviny se používají následující:

 • pozinkovaná ocel;

 • hliník;

 • plastický.

Rovné držáky mají výstupek ve tvaru V.. Tato část se ukazuje jako vodítko při omítání. Pomocí nástroje s výstupkem různých velikostí (od 0,3 do 3 cm) mohou stavitelé měnit tloušťku vrstvy, která má být vytvořena..

K ozdobení vnějších stěn se obvykle používají nejsilnější majáky. Ale uvnitř budovy, pokud je letadlo mírně narušeno, stačí nejmenší výčnělek.

Pomocí rohových majáků lze povrchy snadno vyrovnat a vytvořit vnější rohy (odtud název). Rozpoznat takové výrobky není obtížné, kromě již zmíněného výčnělku jsou vybaveny policemi umístěnými pod úhlem. Zvýšená funkčnost se však mění v nadměrnou měkkost designu, který je často během provozu poškozen. Opakovaně použitelné prvky nemají tuto nevýhodu, navíc nemusí být pečlivě fixovány..

Je důležité si uvědomit, že i kovové majáky mohou být poškozeny, pokud jsou vytaženy příliš pozdě, a náklady na takové výrobky jsou vysoké..

Když je nutné dokončit povrchy ze dřeva, často se jako majáky používají tyče z podobných materiálů.. Připevnění na samořezné šrouby znásobuje pracovní tempo, protože před nanesením omítky není nutné čekat, až roztok ztvrdne.

Pokud existuje mistr, jsou majáky vyrobeny ze samotné omítkové hmoty. Zpočátku je pomocí úrovně označena čára, přesně podle které jsou umístěny samořezné šrouby. Poté se roztok aplikuje, buď se vytvaruje pomocí špachtlí, nebo se stlačí za linkou pomocí dřevěného bloku.

Řetězcový typ domácích majáků je považován za docela zajímavý.. V tomto případě se používá menší počet samořezných šroubů a v mezeře mezi nimi je drát vytažen. Samořezné šrouby se vkládají do hmoždinek, pro které jsou předvrtány otvory. Zbývající volný prostor vám umožní pokrýt zeď omítkou až na samý vrchol. Když řešení ještě nemá čas uchopit, řetězec a šrouby jsou odstraněny. Zbývající otvory musí být vyplněny stejným roztokem. Tento typ práce vyžaduje solidní zkušenost, protože sebemenší chyba povede k zakřivení povrchu..

Omítkáři vymysleli mnoho dalších typů majáků. Jedná se o dřevěné lamely a ocelové profily a rohy a různé trubky a dokonce profily pro instalaci sádrokartonu.

Náklady na taková řešení mnohé přitahují, ale je třeba mít na paměti, že při jejich používání se spotřeba omítky zvyšuje, i když mírně.

Sádrokartonové majáky lze také vyrobit vlastními rukama. A pokud takové směsi používáte pro kovové konstrukce, můžete jejich upevnění zjednodušit.

Který vybrat?

Na trhu existuje mnoho možností pro majáky, mnoho z nich nelze koupit ani hotové, ale vyrobené samostatně. Ale tak či onak, musíte nejprve zvolit vhodné řešení. Pro opravy v bytě nebo v soukromém domě se používají hlavně konstrukce o délce 270 cm, existují větší (600 cm), ale používají se hlavně při práci v průmyslových podnicích, skladech nebo ve veřejných budovách. Profil Latin V je vhodný pro většinu manipulace s omítkou.

Změnou vzdálenosti mezi rohem a policemi můžete nastavit přesnou tloušťku další vrstvy směsi. Rohový profil musí být zakoupen společně s obvyklým, aby bylo možné dokončit stěny stěn nejvyšší kvalitou.

Mezi staviteli (profesionály i amatéry) dává drtivá většina přednost kovovým majákům. Jejich hlavní výhody jsou následující:

 • dostupnost;

 • široká distribuce (můžete koupit kdekoli);

 • rychlé tuhnutí omítky;

 • snadná manipulace;

 • široký rozsah velikostí;

 • schopnost vytvořit rovnou plochu i na malém poloměru.

Je třeba poznamenat, že kovové konstrukce mohou být vystaveny geometrickému rušení. To může být způsobeno výrobními vadami, problémy s přepravou a špatným skladováním. Proto budete muset pečlivě zkontrolovat kvalitu všech dílů, abyste předešli negativním důsledkům..

Samozřejmě by to mělo být provedeno nejen v obchodě, ale také při dovozu zboží domů. Kovové majáky často zreziví, a tak je nutné je po nanesení veškeré omítky rozebrat.

Plastové výrobky mají podobné vlastnosti jako ocel, ale znatelně lehčí než oni, ale zároveň jsou docela silní. I když je maják zdeformovaný, jeho vzhled zůstane dlouho nezměněn. Poškození během skladování a instalace je zcela vyloučeno, ale pouze při přísném dodržování technologie. Plast není náchylný ke korozi a lze jej bezpečně ponechat ve vrstvě omítky. Musíme ale také počítat s problémy:

 • zničení při nízkých teplotách;

 • pravděpodobnost rozbití se silným nárazem;

 • pokud nejsou vodítka řádně zajištěna, hrozí riziko prověšení během provozu.

Dávat opakovaně použitelné ocelové majáky má smysl hlavně pro profesionální stavitele. Takové výrobky je třeba upevnit pouze v určitých bodech a lze je použít okamžitě. Nákup takových struktur pro práci v jednom zařízení je ekonomicky nerentabilní. Je nutné je odstranit dříve, než omítka úplně ztvrdne. V opačném případě existuje vysoké riziko deformace majáků. Ti, kteří hledají největší úspory, se snaží nekupovat značkové výrobky vůbec, ale dělat vše vlastníma rukama..

Omítka cihlových zdí se provádí pomocí silných lamel. Jsou umístěny pod a nad, aby upravily velikost vytvářené vrstvy. Cihlové zdi lze omítnout pomocí ocelových prvků, a pokud jsou takové konstrukce umístěny v budově, je přípustné použít plastové díly..

Výběr majáků pro zdobení stropu má své vlastní vlastnosti. Nejčastěji používají perforované výrobky ve tvaru písmene „T“.

Takové věci se budou hodit, pokud vrstva omítky nepřesáhne 1 cm. Když je potřeba velké množství krytí, na správné body se umístí řešení a na něj se již umístí ukazatele. Nevýhodou perforovaných majáků je jejich zvýšená cena a nízká provozní rychlost. O něco méně často se používají dřevěné tyče, jejichž délka a výška nejsou prakticky omezeny. Problémy se dřevem jsou způsobeny absorpcí vlhkosti, a proto se před použitím takových majáků doporučuje namočit je do vody, aby se neměnila velikost.

Nejtěžší je vytvořit majáky na strop ze samotné omítky. Z objektivních důvodů se drží dost špatně a při jakékoli neopatrnosti pracovníků má tendenci spadnout ze stropu. Celková doba takové práce je delší než u dvou již popsaných metod. Ale na druhé straně, po skončení omítky verkhotury, není třeba uzavírat vytvořené brázdy nebo dutiny..

Spotřeba na 1 m2

Obvyklá vzdálenost mezi majáky je 1,2-1,7 m, což je dáno délkou pravidla. Krok ale ovlivňují i ​​další okolnosti. Vodítka zcela vlevo a nejvíce vpravo by se tedy neměli přibližovat k hranici stěny o více než 150-200 mm. Začínající řemeslníci mohou zkrátit mezeru na 100 cm a zkušení profesionálové ji často zvětší na 2 m.

Když potřebujete omítnout půl kruhu, majáky jsou umístěny na zeď v horní a dolní části a práce se provádí pomocí šablony s požadovaným poloměrem, který pomáhá distribuovat řešení.

Markup

Před instalací majáků je nutné označit povrchy, které mají být ošetřeny. Existuje řada možností, jak to udělat, a v každém případě existují pozitivní i negativní stránky.. Nejjednodušší je připevnit značkovače čar na stejnou maltu, která bude použita k dokončení.

 • Začínají pracovat, ustupují z rohu o 0,3 m az podlah a stropů o 0,15 m.
 • Nakreslí jasnou svislou čáru, její závažnost kontroluje úroveň.
 • Stejná operace se opakuje na opačné straně stěny..
 • Jakmile to uděláte, musíte změřit mezeru od jedné čáry k druhé..
 • Výsledná vzdálenost je rozdělena na části 150 cm (to vám umožní určit počet majáků požadovaný v praxi).
 • Konstrukce jsou řezány, přičemž dbejte na to, aby byly o 300 mm nižší než výška stropu.
 • Nad a pod všemi liniemi jsou vyvrtány prohlubně, v nich jsou upevněny hmoždinky.
 • Nyní můžete nakreslit zeď v pásech, jejichž vzdálenost je přísně 1,5 m.

Technologie znamená, že do otvorů jsou zašroubovány samořezné šrouby a jejich hlavy jsou spojeny dvojicí závitů. V místech, kde se protíná pás a čáry, vyvrtejte otvory a vložte hmoždinky, do kterých budete vkládat samořezné šrouby.

Nyní dosahují stejné výšky ve vrcholech šroubů. Vypočítejte to přidáním:

 • zkreslení horizontální roviny;

 • tloušťka ukazatelů;

 • rezerva (5 mm).

Výsledné množství ukazuje požadovanou vzdálenost spojovacích prvků od zdi. Jakmile jsou samořezné šrouby odkryté, natáhněte nitě šikmo. Když maják prochází pod celou rovinou, zajišťují, aby se výrobek mírně dotýkal nití (ale neprocházel volně a neroztrhl je). Šňůry jsou odstraněny, poté je stěna pokryta základním nátěrem. Jedná se o profesionální uspořádání sádrových majáků.

Jak vystavit?

Na vystavení majáků musíte pracovat velmi opatrně a opatrně. Kdykoli je to možné, stojí za to zkontrolovat rovnoměrnost pruhů a samotných orientačních bodů pomocí laserové úrovně. Takové zařízení vlastní jen vzácný domácí řemeslník, ale stojí za to peníze..

Nejprve hledají odchylky stěn od horizontály, které jsou určeny umístěním zařízení proti protější stěně a včetně křížové úrovně. Tato technika vám umožňuje určit požadovanou tloušťku omítky bez další přípravy..

Značení laserovým paprskem pomůže nakreslit vertikály na zeď, odsazení je určeno předem.

Nyní má nastavit úroveň budovy ve vzdálenosti 0,4 m od rohové plochy a orientovat čáru svisle. Jde o bod, kde je mezera mezi čarou a stěnou minimální. Dále je na povrchu 50 cm dlouhé kolejnice označeno místo, které se rovná vzdálenosti právě určené s přidáním tloušťky majáku a rezervní vzdálenosti. Lemované pruhy jsou potřeny lepidlem, maják je přitlačen pomocí latě, čímž je dosaženo shody značky s laserovou čárou.

Nyní lze nainstalovat majáky. Práce využívá tři různé přístupy. Nejběžnější možností je použití malt nebo lepidel. V tomto případě jsou přísně dodržovány pokyny předepsané výrobcem. Přidání malých dávek sádry nebo alabastru pomáhá zkrátit dobu schnutí cementových nebo vápenných směsí. Na začátku práce se hmota nanáší v malých porcích, vzdálenost mezi body pokládky je 150-200 mm.

Poté vezmou předřezaný profil, nanesou ho na maltu a na zeď. Pokud byla původně použita nejjednodušší metoda značení, je maják umístěn na stejnou úroveň pomocí samořezných šroubů. Mnohem správnější je ale měřit shodu montážních bodů laserem. Přebytečný roztok se odstraní a nainstalují se další majáky. To jsou všechny jemnosti této možnosti..

Majáky lze také instalovat pomocí speciálních spojovacích prvků, které jsou vyrobeny z plastu. K instalaci takových dílů budete nejprve muset odstranit držák na výrobku a nasadit jej přes šroubovací uzávěr. Samořezné šrouby se zašroubují s krokem 0,3 m, poté se namontuje maják a upevňovací část se vrátí na své místo. Toto řešení vám umožní strávit mnohem méně času prací. Bude ale nutné zvýšit tloušťku nanesené omítkové vrstvy o 5 mm, a proto se celkové náklady na opravy zvyšují.

V nedávné minulosti malíři a štukatéři pro vystavování majáků nezávisle na sobě řezali nohy otvorem uvnitř, přičemž jako základ používali spojovací prvky pro sádrokartonové desky. Nyní jsou takové designy vyráběny sériově a prodávány prostřednictvím železářství. Otvor slouží k navlečení samořezné vruty, která se následně zašroubuje do požadované hloubky.

Chcete -li maják zajistit, musíte jej přitlačit k základně a pracovat střídavě s ocelovými ušima. Zpracování kleštěmi s kulatým nosem poskytuje další spolehlivost spojení; tato technologie je jednoduchá, ale musíte mít na paměti, že odstranění majáku bude mnohem obtížnější než jeho instalace.

Udělejte si sami krok za krokem pokyny pro upevnění majáků se neobejdou bez zmínky o nástrojích, které by měly být při práci použity.

 • Kromě samotných připojených produktů budete potřebovat hladítka, perforátor, úrovně, hladítka, zařízení pro zarovnání rohů.
 • Pravidla, podle kterých se řešení aplikuje a vyrovnává, jsou krátká a dlouhá.
 • Kromě takových zařízení se používají stavební šňůry, svinovací metry a injektážní nástroje..

Obvykle je pár majáků vystaveno z opačných okrajů zdi a teprve poté jsou nainstalovány další potřebné části..

Někdy je výhodnější srazit některé drobné výčnělky z hlediska nákladů a vynaloženého úsilí, než je srovnat. Majáky můžete upevnit na maltu bez kolejnic, označit povrch a vypočítat požadovanou tloušťku stejným způsobem jako v ostatních případech. První maják je nastaven pomocí dlouhého pravidla. Pomocí stěrky se roztok umístí do mezery od zdi k pravidlu. Po 5 minutách je nutné odstranit přebytečnou směs horizontálním pravidlem, které se provádí podél kontrolních bodů.

Správná práce s řetězci znamená použití úplně jiné technologie. Stavitelé budou potřebovat olovnici a šroubovák, kleště a hmoždíř, kladivo a příklepovou vrtačku, pár strun, hmoždinek a šroubů.

Chovají se ve fázích takto:

 • odchýlit se od rohů o 150-200 mm;

 • na správných místech (rohy pomyslného čtverce) vytvořte čtyři otvory;

 • hmoždinky jsou vloženy do otvorů;

 • utáhněte šrouby a ponechte rezervu 10 mm;

 • vložte roztok pod struny tak, aby neklesly.

Ne všechny majáky lze lepit. Těžké dřevěné konstrukce nelze tímto způsobem upevnit. Když je maják lepený, musíte pečlivě zkontrolovat svislost jeho umístění. Je žádoucí vyhodnotit tuto vlastnost pomocí úrovně, ale pokud tam není, můžete použít jednoduchou olovnici. Když se zjistí, že je porušena geometrie, změní se tloušťka náplasti tmelu a tím se korigují vlastnosti materiálu. Fungují tímto způsobem konzistentně se všemi majáky bez výjimky..

Bez ohledu na to, která z těchto metod se používá, rozhodně musíte strávit nějaký čas a mít určité dovednosti. Koneckonců, roztok musí po aplikaci nutně zaschnout. Nejmodernější přístup postrádá takovou nevýhodu – vlastní držák pro maják. Všechny označené čáry jsou dodávány s otvory, jejichž rozteč je 30-50 cm. Uvnitř jsou vloženy hmoždinky, nejčastěji 6 * 30, což vám umožňuje upevnit šrouby ShSGD.

Pečlivě kontrolujte čepice úrovní, aby vytvořily nerozbitnou rovinu.

Na samorezné šrouby jsou umístěny polyvinylchloridové spojovací prvky s drážkami pro instalaci vodítek. Po dokončení instalace upevněte lištu zástrčkou. Jednoduché omítky znamenají svislé a vodorovné odchylky maximálně 0,3 cm na 1 lm a maximálně pro celou výšku stěny – 1,5 cm. Když se má vytvořit umělecká kompozice, hodnota přípustných odchylek se sníží na 2 mm na 1 l.

Výhody a nevýhody

Jak již bylo jasné, není těžké umístit majáky přesně. Existuje však ještě jedna otázka – je to opravdu nutné. Profesionální štukatéři často nepoužívají žádná ukazovátka, svoji absenci kompenzují vyškoleným okem. Pro ty, jejichž zkušenosti se měří v tunách směsí a kilometrech hotových stěn, to není překvapující. Ale někdy se začátečníci mohou pustit do takové práce, jen musí být připraveni na neustálé opravy chyb..

Ale ani špičkoví specialisté neomítají velké zdi bez majáků.. Tuto práci lze provádět pouze v malých oblastech. Mobilní úroveň pomáhá kontrolovat rovnoměrnost pokládky omítky (kontrolují všechny oblasti samostatně). Spolu s tímto nástrojem můžete také použít obecné úrovně – to znamená hřebíky zatlučené do konců stěny svázanými nitěmi. Taková zařízení jsou připravena v horní a dolní části stěny..

Ani tento druh pomocného ovládání neumožňuje rychlé dokončení úlohy. Pokud hodíte minomet na velkou plochu, bude slečna příliš velká..

Omítání stropu bez majáků je snazší než stěny. Bude však nutné připravit spolehlivou podporu a poskytnout volný přístup na povrch verkhotury. Velkou pomoc spolu s vláknem zavěšeným na nehtech poskytuje mobilní lampa – v paprscích jsou okamžitě detekovány drobné závady.

tipy a triky

Když je sádra nanesena, je třeba majáky odstranit. Ostatně i prvotřídní zinkový povlak pouze oddaluje okamžik nástupu koroze, ale nemůže mu vůbec zabránit. Rychlá práce při používání suchých majáků vyžaduje odstranění jakýchkoli nesrovnalostí na nich. V opačném případě bude velmi obtížné přesunout pravidlo. Indikátory směru strun je nutné vyjmout až po úplném ztuhnutí roztoku..

V tomto případě jsou struny zkroucené a šrouby musí být odstraněny ze zdi. Někteří uživatelé se domnívají, že řetězové konstrukce fungují nejsprávněji. Ale to není úplně pravda, protože pro kvalitu práce mají rozhodující význam:

 • příprava původního povrchu;

 • její původní stav;

 • velikost ošetřované stěny.

Při výběru majáků byste se měli zaměřit především na typ roviny a použitý materiál..

Doporučuje se změřit zeď a instalovat majáky z nejkonvexnější části povrchu. Ukazatele ze sádrokartonu se používají stejným způsobem jako kovové. Pokud je pás široký 4 cm (to je obvykle norma), je nejlepší jej zajistit startovací výplní. Taková zařízení nelze použít k dekoraci vnějších stěn..

Když jsou základy volné, lze použít plechové podložky. Kdykoli je to možné, musíte jej použít ke snížení výšky majáků. Vždyť „nějaký“ 1 cm ušetří až 10 litrů omítky. Proto při dokončování stěny 3×6 m je možné ušetřit 6-8 pytlů směsi. Majáky vytvořené ze samotné omítky je třeba velmi pečlivě otřít.

Nejobtížnějšími oblastmi pro práci jsou rohy místností., obvod oken a dveří. Právě v těchto místech se s největší pravděpodobností setkáte s výrazným zakřivením vytvořeného povrchu..

Chcete-li ušetřit peníze, měli byste opustit vodítka omítky a používat hotová svítidla. Někdy se do otvorů zatloukají chopiki a poté se do nich částečně zašroubují šrouby, aby se upravila tloušťka vytvářené vrstvy..

Technologii instalace majáků na omítku najdete v dalším videu.