Když začínáte s opravami v domě, bytě nebo kanceláři, nemůžete ignorovat dokončení stropu. Ti, kteří již provedli opravy, jsou obeznámeni s některými obtížemi, které vznikají v procesu vyrovnávání povrchu. Dokonce i začínající stavitelé mohou udělat rovnou stěnu, ale situace s vyrovnáním a dokončením stropu není tak snadná.

Zvláštnosti

Ať už se předpokládá jakákoli úprava – tapetování, malování nebo bělení, práce by měly začít přípravou povrchu, který má být ošetřen. Taková práce vyžaduje určité dovednosti. Někdy je obtížné vyrovnat strop i pro zkušené řemeslníky..

Při výběru metody dokončování jakéhokoli povrchu byste měli najít nejlepší možnost a vzít v úvahu výhody a nevýhody použitého materiálu. K vyrovnání stropu se často používá sádra, protože tento materiál má určité výhody:

 • bezpečnost životního prostředí;
 • používá se k zajištění trvanlivého a trvanlivého povlaku;
 • při práci vlastním rukama můžete hodně ušetřit;
 • přírodní materiál je vhodný k dokončení obytných prostor, bude neškodný pro alergiky a osoby s onemocněním bronchopulmonárního systému;
 • při nanášení omítky na strop se výška místnosti mírně sníží.

Po zvážení výhod tohoto materiálu byste měli zjistit, jaké nevýhody má omítková směs:

 • pokud je tloušťka nanesené vrstvy větší než 5 cm, v tomto případě se nedoporučuje ji používat;
 • může trvat docela dlouho, než bude práce provedena správně, aby se dosáhlo nejrovnoměrnějšího povrchu;
 • pokud zapojíte do práce externí řemeslníky, takové opravy budou mnohem dražší, kromě toho byste neměli zapomínat nejen na placení pracovníků, ale také na nákup materiálu.

Druhy a složení

Dnes v obchodě na regálech můžete vidět velké množství směsí, které se používají k opravám.. Jejich vlastnosti:

 1. Připravená řešení. Při nákupu řešení na bázi polymerů je třeba mít na paměti, že jsou poměrně drahé a pro práci jich bude zapotřebí značné množství, takže finanční náklady mohou být velké.
 2. Směs cementu a písku. Vápno může být další přísadou pro takové směsi. Poměrně pohodlný materiál k použití, i když práce s nimi bude vyžadovat určité dovednosti.
 3. Sádrové složení. Použití je velmi snadné, zvláště pokud je práce prováděna samostatně. Sádrová kompozice má vysokou adhezi k mnoha povrchům, zejména k betonu, což je důležité při práci s betonovými stropy.

Nejčastěji při omítání stropu vyberte směs, která obsahuje sádru, ale v místnostech s vysokou vlhkostí je lepší použít cementovou maltu.

Po nanesení vrstvy omítky by měl být nanesen tmel, poté je povrch dokončen. Při provádění konečné fáze pro dokončení můžete použít směsi, které jsou vyráběny v různých barvách. Když je barevná směs nanesena na strop, všechny nedokonalosti jsou okamžitě viditelné..

Pro mnohé je při dokončování stropu nedostatečný pouze rovný povrch bez dekoru, proto se na stropní krytinu často používá dekorativní nebo hedvábná omítka. Při jeho aplikaci na strop nebo stěny můžete dosáhnout velmi zajímavého efektu, díky jeho aplikaci bude povrch vypadat jako samet.

Při práci s dekorativní omítkou můžete změnit design místnosti, udělat místnost zajímavou a originální. S jednoduchým vyrovnáním stropu berou obyčejnou bílou omítku, aby povrch získal zvláštní styl a zajímavý design, vyberte dekorativní.

Rozsah aplikace

Použití omítky umožňuje rychle a efektivně vyrovnat jakékoli povrchy, je vhodné pro práci s nátěry betonu a dřeva, používá se také pro sádrokartonové podhledy.

Při výběru materiálu jsou upřednostňovány materiály s dobrou přilnavostí. Omítka by měla dobře přilnout ke všem typům povrchů, je perfektní na dřevěné nebo betonové stropy. Pomocí omítky můžete vyrovnat strop s vysokou kvalitou, aniž byste měli velké potíže. Směs se nanáší na zeď, zatímco povrch stropu je rovnoměrný a hladký. Pokud se během aplikace směsi budete řídit tipy a doporučeními a budete to dělat efektivně, pak takovou práci zvládne i začátečník..

Při zahájení oprav musí být povrch očištěn od nečistot..

Když je stěna suchá, nanese se na ni základní nátěr, zvláštní pozornost by měla být věnována spojům desek a spoje by měly být dobře zpracovány. Při plnění ploch sádrokartonu se vyrovnávají všechny nerovnosti a švy. Pokud se plánuje tapetování stropu, pak je omítnuto tak, aby podlahové desky nebyly vidět přes tapetu.

Pokud se strop vyrábí v koupelně nebo v kuchyni, je lepší zvolit cementovou směs. V případě, že strop sestává ze sádrokartonu, nemůžete na takový povrch instalovat majáky.

Pokud je práce prováděna v místnosti s dřevěným stropem, je na ni předběžně nacpaná kovová síť nebo šindel. Díky takovým materiálům bude vrstva omítky pevně přilnout k povrchu stropu..

K dekoraci stropů se často používá pěna. Tento materiál má zvýšenou hořlavost, kromě toho netoleruje přímé sluneční světlo, takže vrstva nanesené omítky ho může chránit před negativními vnějšími vlivy.

Pokud je práce prováděna na klenutých stropech, je třeba mít na paměti, že někdy je nad síly začátečníků vyrovnat se s tmelem na takovém povrchu, bez zvláštních dovedností je obtížné se s prací vyrovnat. Zkušení řemeslníci pracující s klenutými stropy mohou používat majáky nebo nanášet směs špachtlí, ale materiály pro použití jsou vybrány speciálně tak, aby odpovídaly velikosti klenby. U klenutých stropů je jejich úplné vyrovnání nepraktické, protože na některá místa bude muset být nanesena velmi silná vrstva malty, což může vést k jejímu zhroucení.

Pro vyrovnání povrchu stropu si můžete vybrat teplou omítku. S jeho pomocí můžete nejen vysoce kvalitně vyrovnat stěny, ale také izolovat místnost..

Pokud se cementová malta nebo betonová malta smíchá s pěnové drti, pak lze takové řešení použít k ošetření povrchu stropu, použít jej k opravě stěn, aplikovat na spoje podlahových desek.

Rozložení a instalace majáků

Jednou z důležitých fází je značení pro majáky a jejich následná instalace. Budou velmi užitečné při práci, zvláště pokud to děláte sami bez zkušených řemeslníků. Pomocí majáků můžete dosáhnout rovného povrchu, lze je také použít ke skrytí vodičů, které jsou umístěny na stropě.

Pro značení na stropě najděte nejnižší bod. Pokud je pro značení použita laserová vodováha, výrazně to usnadní úkol.. Profesionální dokončovací práce používají takový nástroj již dlouhou dobu, takže je lepší ho mít doma nebo se na chvíli zeptat řemeslníků. Chcete -li umístit úroveň na strop, zatlučte hmoždinku nebo použijte speciální tyč. Pomocí paprsku můžete nastavit majáky v rovině, která je jasně vodorovně zarovnána.

Čarodějové doporučují několik způsobů instalace majáků:

 • K tomu se používají ocelové profily, nejčastěji se používají prvky o délce 3 metry a výšce 6 mm. Na stropě by měly být vyznačeny čáry. Toto jsou místa, kde budou namontovány majáky. Pokud pro takovou práci neexistují žádné speciální dovednosti, je lepší nedělat příliš velké mezery mezi řádky..
 • Roztok se aplikuje podél linií, k tomu si můžete vzít kompozici, která bude použita v další práci nebo sádrové omítce pro rychlé nastavení.
 • Strop je předem opatřen základním nátěrem, takže na takovém povrchu budou „skvrny“ velmi dobře držet. Mezi nimi musíte udělat vzdálenost asi 20 cm.

Nepokračujte o krok dále, jinak se profil může ohnout.

 • Poté je čas nainstalovat profil majáku. Požadovaná velikost se nastaví podél linie a zahřívá se v podložním sklíčku. Omítka už trochu ztuhla, takže profil bude bez problémů držet.
 • Dále pomocí čtverce se značkou jsou majáky zarovnány a zkontrolovány proti čáře paprsku. V případě potřeby jsou na některých místech majáky vtlačeny do cementové malty nebo naopak utaženy.
 • Poté, co jsou majáky odhaleny, musíte odstranit přebytečný roztok špachtlí, zatímco na majácích zůstávají úhledné diapozitivy.
 • Po umístění majáků byste měli chvíli počkat, než se roztok nastaví, a pokračovat v práci se sádrou. Tuto metodu často používají zkušení řemeslníci..

Proces aplikace

Před nanesením tmelu na povrch připravte strop k práci:

 1. Pokud se na něm objeví stopy rzi nebo plísně, měly by být odstraněny vlhkým hadříkem, poté je povrch ošetřen protiplísňovými prostředky..
 2. Pokud je stará omítka, musí být odstraněna a povrch je dobře vyčištěn.
 3. Strop by měl být natřen základním nátěrem po úplném zaschnutí..
 4. Před zahájením práce by měl být veškerý nábytek odstraněn z místnosti, kde budou prováděny opravy. Nejlepší je, když v něm nic nezůstane, kromě koz a dalších zařízení pro práci..
 5. Na podlahu je lepší položit igelit, lepit baterie a okna. Taková ochrana vám umožní neztrácet čas mytím podlahy a dalších povrchů před možnými chybami. Při práci se sádrou se nemůžete vyhnout všem druhům kontaminace, dokonce i po práci zkušených řemeslníků zůstává na filmu spousta nečistot.

Při přípravě na práci je nutné předem připravit nástroje a ujistit se, že na nich nezůstávají žádné nečistoty. Pokud jsou na nástrojích zbytky stavebních směsí, musí být odstraněny, jinak mohou narušit rovnoměrné nanášení malty..

Když jsou majáky odhaleny, můžete začít hlavní práci a přípravu sádrové směsi. Proces nanášení omítky vlastními rukama není obtížný, pokud víte, jak to udělat správně. Pokyny krok za krokem pomohou začínajícím stavitelům s opravami. Jakákoli výzdoba prostor nebude mít vysokou kvalitu, pokud bude porušena technologie.

Abyste mohli správně omítnout strop, měli byste vědět, jaká by měla být tloušťka vrstvy a jaký je nejlepší způsob její aplikace, aby byla oprava vysoce kvalitní.

Při míchání roztoku je třeba mít na paměti, že musí být spotřebován do 30-40 minut. K jeho přípravě vezměte požadované množství vody. Pokud používáte skladovací směsi, měli byste se podívat na obal, v jakém poměru míchat roztok, tam jsou podrobné pokyny. Pomocí stavebního mixéru se směs smíchá s vodou do požadované konzistence. Míchejte, dokud nebude roztok konzistencí podobný zakysané smetaně.

Chcete -li zkontrolovat, zda je roztok připraven k aplikaci, měli byste jej položit na špachtli a zjistit, zda se na něj bude lepit. Pokud řešení drží a nevyteče nebo neodpadá v kuse, pak můžete začít omítat strop.

Mezi profily majáků se nanáší roztok, omítka se vhazuje na strop stěrkou nebo stěrkou. Zkušení řemeslníci si na tento proces již zvykli, takže když kreslíte na strop, skluzavky směsi leží vedle sebe.

Pro začátečníky nemusí skica fungovat hned a kromě toho s takovou aplikací bude na podlaze spousta blotů. Ani zkušení řemeslníci nemohou pracovat bez kazů a maltové skvrny skončí na podlaze. Ale po práci zkušeného mistra to mohou být až 5%, zatímco začátečník může tímto způsobem zkazit až 15% řešení..

Pokud vám tato metoda nevyhovuje, můžete omítku nanést jiným způsobem.. Chcete -li to provést, naneste tenkou vrstvu malty na kontakt s povrchem a poté další vrstvu omítky nad profilem majáků. Tato metoda je delší, ale spotřeba řešení bude minimální..

Sádra se zpravidla nanáší na povrch a pohybuje se tak, aby nedošlo k žádným nárazům nebo dutinám. Povrch by měl být vyrovnán, dokud nebude zcela rovný..

Když se celý strop úplně vyrovná, stojí za to trochu počkat, až se řešení trochu chytne a umyje strop. K čištění je zapotřebí mokrá houba. To se provádí kruhovým pohybem, bez silného přitlačení na povrch. K navlhčení houby používá mnoho řemeslníků roztok skládající se z vody a základního penetračního nátěru v poměru 1: 1.

Po spárování pokračujte k lesknutí stěny.. Chcete -li to provést, vyhlaďte mokrý strop širokou špachtlí na lesklou rovnoměrnost. Když jsou všechny práce na vyrovnání stropu dokončeny, profily by měly být odstraněny. Majáky by měly být bez problémů odstraněny, jinak se na stropě mohou objevit rezavá místa, navíc se v těchto místech časem objeví praskliny. Pomocí špachtle se majáky odstraní, do vytvořených drážek se nanese roztok a povrch se vyrovná. Poté se strop umyje a vyleští. Úplné vyschnutí stropu by mělo trvat 5-7 dní.

Na strop je možné nanášet omítku nejen ručně, k tomu se využívá i strojní aplikace. Strojní omítání bude vyžadovat speciální zařízení. Tato metoda se používá ve velkých místnostech. Tato mechanizovaná práce umožňuje provádět dokončovací řešení mnohem rychleji, než je obvyklé..

Speciální stroje nejen nanášejí hotovou směs na povrch, ale také míchají roztok. Pokud budeme hovořit o rychlosti aplikace stroje, pak tato metoda bude mimo soutěž, protože za pouhou hodinu může zkušený mistr dokončit až 60 metrů čtverečních. m. To znamená, že za pouhý 1 nebo 2 dny můžete opravu kompletně dokončit v celém bytě.

Pokud se omítka nanáší ručně, nanese se na strop roztok, vyrovná se a okamžitě se smíchá s novou částí roztoku. Při strojní aplikaci můžete namíchat dostatek omítky na pokrytí celého stropu. Další výhodou strojního omítání je, že pro konečnou úpravu je zapotřebí méně materiálu a stojí méně než konvenční směsi..

Pokud je práce prováděna v malém bytě, pak je nepraktické koupit speciální zařízení pro práci, výhoda může být pouze tehdy, je -li tmel aplikován nejméně 900 m2. m povrchu. Pro malé prostory si můžete zařízení pronajmout.

tipy a triky

Nejjednodušší možnost při práci se stropními povrchy lze nazvat omítkou, tato možnost bude mnohem levnější než výroba napínacího stropu nebo jiného dekorativního povlaku v místnosti.

 • Při nanášení tmelu se musíte nejprve postarat o přípravu stropu, k tomu je třeba odstranit předchozí vrstvu a strop rozmazat. Když je povrch již vyrovnán, může být strop ponechán tak, jak je, nebo na něj lze nalepit tapetu, nebo může být připraven k malování..

 • Při výběru materiálu dávají přednost pouze osvědčeným značkám a nakupují směsi v železářství. Profesionální poradci poskytnou potřebnou pomoc, navíc velké obchodní řetězce poskytují záruku na zboží. Proto je lepší nešetřit peníze nákupem směsí z rukou, abyste práci nemuseli předělávat..
 • Při míchání roztoku byste měli vzít v úvahu doporučení uvedená na obalu. Pokud je vezmeme v úvahu, zůstává roztok příliš hustý, můžete přidat trochu vody..

 • Pokud jsou na stropě oblasti, kde odpadla stará omítka, je pro větší pohodlí lepší vzít „sokola“ při nanášení nové vrstvy. Na tuto malou desku s držadlem můžete dát jeden nebo dva kilogramy hmoty a utěsnit s ní praskliny. Takové zařízení odstraní potřebu neustále se ohýbat pro novou část řešení..

Po prostudování všech vlastností aplikace omítky na strop můžete začít pracovat a výsledek pak nemusí být horší než u profesionálních a zkušených řemeslníků.

Krásné příklady

Při nanášení omítky na povrch je důležité zajistit, aby práce byla provedena přesně, bez vad a strop byl co nejrovnoměrnější.

Povrchová úprava s dekorativní omítkou vypadá velmi krásně a originálně. Díky takovým materiálům můžete vytvářet různé efekty. Velký výběr dekorativní omítky vám umožňuje zdobit stěny a stropy v různých stylech, vyzvednout si jej pro jakýkoli interiér.

Informace o tom, jak omítnout strop na majácích, najdete v dalším videu.