Jak vyrábět benátskou omítku: výrobní vlastnosti

Když volba konečného nátěru připadne na omítku, není těžké se ztratit v bohatství výběru. Moderní značky se snaží přilákat pozornost kupujícího neobvyklým materiálem. Benátská omítka vyniká na pozadí jiných analogů.

Zvláštnosti

Benátská omítka je dokončovací materiál ve formě omítkové hmoty s neobvyklým efektem. Ve skutečnosti je tento materiál určen pro vnitřní výzdobu bytových a méně často nebytových prostor. Složení se vyznačuje jemnou zrnitostí. Textura je jemná a měkká, elastická a pohodlně se s ní pracuje.

Moderní sádrový materiál je znám již od starověkého Říma. Zbytky stavebních materiálů na bázi mramoru, včetně prachu, třísek, našly své uplatnění jako nové suroviny. Pokud jde o vlastnosti a vnější vlastnosti, takový materiál nebyl nižší než mramor. Přitom se s ním lépe pracovalo, protože jeho váha byla mnohem nižší než mramorové vrstvy..

Sádrovací materiál zahrnuje žulu, křemenný písek a mramor. Čím menší jsou inkluze, tím lepší je sádra. Moderní pojiva používají jako pojivo elastická, trvanlivá a spolehlivá syntetická aditiva. Ready-mix může obsahovat emulzi vody nebo latexu, umělé pigmenty a přísady na akrylové bázi. Některé druhy surovin mohou obsahovat sádrové inkluze. Použití této směsi se často vyznačuje realistickým kamenným povrchem..

Z praktického hlediska je benátská omítka hodnou alternativou k jiným technikám omítání. Je to lepší než malování nebo bělení základen a také to vypadá zajímavěji než tradiční tapeta. Použitá hmota je vhodná pouze pro dokončovací vrstvu, není určena k vyrovnání podkladu. Benátská omítka je drahá, vyrovnávání stěn a stropů s ní je nerentabilní.

Taková omítková kompozice je vhodná pro různé typy povrchů. Lze jej použít na betonové, cihlové, dřevěné a sádrokartonové podklady. V závislosti na typu může být textura materiálu matná nebo lesklá. Účinek se vysvětluje vyhlazením povrchu a třením polymerací horních vrstev.

Na správné aplikaci speciálního vosku záleží.

Výhody a nevýhody

Není možné si nevšimnout zásluh benátské omítky. To vám umožní pochopit jeho relevanci a základní vlastnosti..

 • Je esteticky příjemná. Takový povlak vypadá krásně, stylově, moderně..
 • Tuto povrchovou úpravu lze snadno aplikovat. Práce s měkkou texturou je příjemná. Díky své vysoké viskozitě dobře sedí na připraveném podkladu.
 • Toto je povrchová úprava s texturou. I s mírným povrchovým reliéfem dělá design pozadí interiéru zvláštní, objemný.
 • Pro usnadnění práce a vytvoření efektu je k dispozici speciální hotová směs s tímto efektem..
 • Benátská omítka je ekologický materiál. Může být použit v domácnosti alergiků.

 • Vzhledem k neobvyklé struktuře obrazu je schopen skrýt drobné nerovnosti ve zdech. Aplikační vrstva by však neměla být velká.
 • Díky komponentám zpevňuje základnu. Časem z letadla nepraskne ani se neodloupne. Během provozu je vyloučena deformace omítkové hmoty.
 • Povlak je odolný vůči UV záření. Nemůžete se bát, že časem vybledne..
 • Na takový povlak lze aplikovat hydrofobní vosk. To umožní použití benátské omítky v místnostech s vysokým stupněm vlhkosti..
 • Bez ohledu na tloušťku a strukturu nanesené vrstvy má tato povrchová úprava tepelně izolační vlastnosti. Díky tomu se sníží množství tepelných ztrát..
 • Je kompatibilní s barvivy různých barev. Efekt můžete učinit mnohostranným použitím různých tónů pro dokončení, s přihlédnutím k vašim vlastním chuťovým preferencím..
 • Tento materiál je kombinován s dalšími povrchovými úpravami stěn a stropů. Benátská omítka je kompatibilní s tapetami, stěnovými panely, stretch fólií, sádrokartonem, laminátem, malbou.

Abychom odhalili úplný obraz o vlastnostech benátské omítky, nelze nezmínit její nedostatky..

 • Je náročná na dodržování aplikační technologie. Pokud tuto skutečnost budete ignorovat, povlak nevydrží..
 • Správnost vzoru závisí na zkušenostech mistra nebo použití speciálního nástroje..
 • Kvalitní materiál je drahý. To je zvláště patrné při nákupu značkových surovin pro dokončení všech stěn místnosti..
 • Ne každý může takovou úpravu udělat sám. Volání specialisty však bude drahé, takže často musíte zvládnout neobvyklou techniku ​​návrhu..

Jak vařit vlastníma rukama?

Pokud nechcete kupovat hotový materiál nebo je nákup cenově dostupný, měli byste si sádrovou směs připravit sami doma. Tento proces není nijak složitý a zahrnuje použití dostupných přísad. Všechny komponenty lze zakoupit v železářství. S výhradou požadovaných poměrů každého zařazení bude mít kompozice stejné vlastnosti jako tovární protějšek..

Aby byla vaše vlastní ručně vyráběná benátská omítka co nejpodobnější tovární, je lepší zvolit komponenty přírodního původu..

Texturu a odstín lze individuálně vybrat pro jakýkoli interiér. Naštěstí transparentní nebo bílý typ zdrojového materiálu to umožňuje.

Benátčana můžete vyrobit ze suchého hašeného vápna, jemných kamínků, barevného odstínu a přírodního vosku. Místo vápna můžete použít běžný tmel. Abyste dosáhli plného účinku, musíte si koupit přírodní vosk. Pokud se jeho nákup nevejde do rozpočtu, vosk lze nahradit lakem na vodní bázi.

Existuje několik způsobů, jak zvážit na základě různých receptů..

 • Můžete míchat prosátý písek (3 hodiny) se sádrovým tmelem (3 hodiny), sádrovou stavební směsí (1 hodinu), přidávat vodu při pokojové teplotě až do konzistence husté zakysané smetany.
 • Neméně úspěšná je možnost použití základního nátěru. Zředí se vodou asi na polovinu, přidá se sádrový tmel. Konzistence je podobná předchozímu receptu.
 • Texturovaná kompozice může být vyrobena z mramorových štěpků, pigmentu, práškového tmelu a vody. Voda se přidává až poté, co se suché přísady smíchají, odstín se shoduje s požadovaným.
 • Mramor, malachit, křemenné chipsy můžete smíchat se speciálním tmelem, do kompozice přidat hašené vápno a barvu. Poté přidejte vodu. Poměr přísad k tmelu by měl být přibližně 1: 4 (1 hodina všech přísad ke 4 hodinám tmelu).

Jak vidíte, materiál vyžaduje jednoduché komponenty.. Každý si to může vyrobit sám.

Stojí za to věnovat pozornost celé mistrovské třídě, která obsahuje podrobný popis každého kroku implementace..

Spotřeba na 1 m²

Použití strukturované benátské omítky nemá přísné normy spotřeby. Je to dáno rozdílnou tloušťkou nanesené vrstvy, možností odmítnutí, hloubkou reliéfu, konzistencí směsi a způsobem její aplikace. V závislosti na tom lze spotřebu materiálu zvýšit 2krát ve srovnání s konvenční omítkou. Výpočty jen zřídka odpovídají skutečné částce. Ve skutečnosti budete muset k deklarované hodnotě přidat alespoň 10-15%.

Výrobci prohlašují, že na 1 m² bude zapotřebí 1 až 2 kg. Spotřeba opcí na bázi křemenných čipů je asi 2 kg na 1 m². Hmota založená na vodních disperzích je spotřebována v oblasti 2,5 kg na m². Ekonomičtější je sádra na bázi mramoru, žuly a malachitu (1 kg na m²).

Nástroje

Z toho vyplývá proces vytváření a nanášení omítkové směsi s benátským efektem pomocí nástrojů a zařízení, jako jsou:

 • plastové nádoby na míchání omítek;
 • stavební míchačka se speciálním nástavcem;
 • pravidla a stěrky se širokou pracovní čepelí;
 • stěrka;
 • maskovací páska;
 • jemnozrnná kůže;
 • měkká houba.

Abyste dosáhli benátského efektu snáze, můžete si koupit speciální stěrku. Kromě toho nesmí být přehlížen fakt tvorby prachu. Budete potřebovat pracovní oděv, stejně jako respirátor, rukavice. Pokud se kromě základního nátěru myslí i akcentní vzor nebo jiná dekorace nátěru, stojí za to do standardní sady přidat štětce, malou stěrku. V tomto případě vše závisí na uměleckých schopnostech mistra..

Povrchy zdobené benátskou omítkou s různými efekty jsou často zdobeny speciálními motivy. Na obecném pozadí mohou být téměř neviditelné nebo reliéfní, připomínající sochařské prvky. V obou případech ke zvýraznění takového dekoru potřebujete barevné schéma..

Pro styling by měla být jeho barva podobná hlavnímu tónu povlaku. V ostatních případech je povoleno použít pigmenty různých odstínů, po nichž následuje lakování..

Jak se přihlásit?

Použití jakéhokoli druhu sádrového materiálu podléhá obecným pravidlům pro přípravu. Je nutné podrobně se zabývat každou fází technologie s ohledem na pokyny krok za krokem. Tím se minimalizuje možnost uzavření manželství..

Příprava podkladu

Technologie přípravy zahrnuje několik fází..

 • Demontáž částí nábytku. Poté, co byla vybrána metoda pro vytvoření Benátčana a byly zakoupeny její součásti, je veškerý nábytek vynesen z místnosti. Neměli byste ho opouštět, ani když plánujete ozdobit jednu zeď nebo její určitou část. Při dokončovacích pracích se nelze vyhnout tvorbě stavebního prachu. Bez ohledu na úsilí a přesnost pána se to usadí všude.
 • Odstranění starého nátěru. Je nutné odstranit starý nátěr, odstranit barvu. Pokud tapetu odstraníte, měli byste ji nejprve namočit vodou pomocí rozprašovače. To minimalizuje množství prachu a umožní vám odstranit velké kusy starých panelů. Pokud jsou mastná místa, nejsou maskována, ale seškrábána z povrchu. Totéž se provádí v případě významného znečištění..
 • Připravte základ pro výchozí materiál. Proveďte vizuální kontrolu podkladu pro dokončení. Před maskováním problémových oblastí je nutné zbavit se nárazů a rozpadajících se oblastí. Vše, co dobře nedrží, je odstraněno ze základny. Taková základna nebude schopna dlouho držet sádrový materiál. Po vyčištění se povrch otře polosuchou houbou. To je nezbytné, aby měla vrstva výchozí směsi vysokou adhezi..

 • Základní nátěr. V této fázi můžete základ naplnit. K tomu se používá primer s vysokou penetrační silou. Je zvláště vhodný v případech porézních a pórobetických podlah, což dokazuje rozpadající se stěny nebo stropy. Je vhodnější použít bílý základní nátěr. To vám umožní zjistit, kde je již použita..
 • Maskování defektů. Po primárním ošetření základny vrstvou základního nátěru a jeho úplné polymeraci se na povrch nanese výchozí roztok konzistence podobné zakysané smetaně. Nepotahují jím všechny stěny: úkolem kompozice je maskovat čipy, jámy a výmoly. Vrstva hrubozrnného materiálu by neměla být velká, protože to ztratí trvanlivost.
 • Broušení. Po zaschnutí výchozí omítky je nutné ji uhladit smirkovým papírem (smirkovým papírem). Stojí za to pracovat v respirátoru. Na konci broušení se z povrchu stěn nebo stropu odstraní zbytky sádrového prachu. Chcete-li to provést, projděte povrch polosuchou houbou.
 • Přelakovat. Aby byla povrchová úprava co nejtrvanlivější, je vrstva výchozího materiálu ošetřena transparentním základním nátěrem. Díky své vysoké penetrační síle udrží všechny vrstvy pohromadě, včetně finálního benátského povlaku. Kromě toho na sebe bude vázat prachové částice a chybějící mikrotrhliny, čímž bude základní struktura homogenní. Po zaschnutí se na povrchu vytvoří krystalová mřížka, která bude držet dokončovací materiál.

Benátská aplikační technika

Technologie nanášení benátské omítky zajišťuje počáteční aplikaci kompozice na podlahy. Vrstva by neměla přesáhnout 4 mm. Musí se nanést extrémně rychle, jinak začne sádra tuhnout. To způsobí vady a vizuální rozdíly v reliéfu a designu. Oprava takové vady bude problematická, protože kresba se aplikuje jediným dotykem..

Aby vytvořili 100% vysoce kvalitní nátěr, snaží se tónovat základní (výchozí) materiál v základním tónu, který je zvolen pro design. Tím se zabrání prosvítání základny stěny nebo stropu. Na rozdíl od jiných odrůd se u benátské omítky ředí 2 nebo dokonce 3 směsi stejné barvy různé intenzity. Získají se světlé, přechodné a tmavé barvy..

Na základnu se nanášejí hladítkem v malých porcích, střídají se navzájem nebo chaoticky. V tomto případě je nutné je vyhladit mezi sebou. To musí být provedeno rychle. Na benátskou omítku můžete použít speciální stěrku. K dosažení lesklého efektu je zapotřebí lehké leštění. V této fázi dokončovacích prací je užitečný lak nebo vosk.

Efekty

Znáte -li základní techniky nanášení benátské omítky, můžete tento design diverzifikovat pomocí dostupných materiálů a nástrojů. Například přechody tónů budou zajímavější, pokud použijete staré zmačkané noviny..

Aby se hmota nelepila, musí být pokryta potravinovou fólií. V tomto případě není nutné kresbu upravovat: tím bude výzdoba ještě zajímavější..

Kresba není vytvořena bezprostředně po nanesení omítkové hmoty na zeď nebo strop. Musíte to zarovnat a teprve poté začít zdobit. Mělo by to trvat alespoň několik minut, jinak místo toho, abyste vytvořili reliéf, rozetřete hmotu z povrchu. Skvělým řešením by bylo použití zmačkaného, ​​hrubého polyetylenu. Pokud chcete, aby se kresba opakovala, měli byste takový polyetylen upevnit na malířský váleček..

Na ozdobu můžete použít kulatou tvrdou houbu na mytí nádobí. Neměli byste s tím však dělat příliš hlubokou úlevu. Náznak neobvyklého tvaru bude vypadat mnohem zajímavěji. Někdy má smysl navrhnout reliéf podle principu technologie „kožichu“ pomocí válečku s krátkým zdřímnutím.

Přebytečnou hloubku v tomto případě bude nutné odstranit broušením. Ale efekt přechodů odstínů bude docela zajímavý..

Kromě toho můžete efekt povrchového praskání (craquelure) znovu vytvořit pomocí speciálního laku. Některým lidem vyhovuje imitace balvanů nebo struktura hornin (marseillský vosk). Vzhledem k přechodům odstínů bude takový dekor obzvláště harmonický v interiéru domova. Někdy technologie kreslení zahrnuje nanesení filmu na povrch, který má být oříznut na jeden den. Můžete použít celou řadu nástrojů, včetně válečků zabalených do síťoviny, šňůry na prádlo, textilu a dokonce i reliéfní tapety. V některých případech se benátská omítka nanáší v několika tenkých vrstvách..

Rada

Aby podomácku vyrobený sádrový povlak dlouho vydržel a potěšil estetickou přitažlivostí, můžete si vzít na vědomí několik jednoduchých doporučení.

 • V závislosti na druhu materiálu je povoleno malování reliéfního vzoru povlaku. Abyste se vyhnuli zjednodušení efektu, můžete barvu ředit vodou nebo ji blotovat pouze vyčnívajícími prvky reliéfu..
 • Můžete kombinovat odstíny, aby byla povrchová úprava všestranná. Krásně vypadá imitace mramoru aplikovaná v několika vrstvách.
 • Chcete -li dát efekt ražení, můžete použít stříbrné nebo zlacené barvy. Musí být aplikován správně: s lehkou průsvitnou vrstvou na vyčnívajících místech.

 • Pokud máte pochybnosti o identitě pohybů rukou při vytváření vzoru, měli byste použít šablony. Doporučuje se vzít váleček zabalený do potravinové fólie. Tímto způsobem můžete urychlit dobu dokončení..
 • Neměli byste experimentovat s tmavými tóny. I s leskem a reliéfem nevypadají hezky. Doporučuje se upřednostnit světlé tóny palety barev.
 • Neměli byste kreslit vlny ani cikcaky. To může zkazit originalitu povlaku..
 • Vosk naneste měkkým hadříkem krouživými pohyby. Jeho vrstva je minimální.

Pokud se během práce nebo operace vytvoří závada, stojí za to ji zamaskovat reliéfním vzorem. K tomu se doporučuje použít šablony nebo použít hmotu ve formě listů rostlin, květin, motýlích křídel. Po zaschnutí musíte lehce projít po vzoru brusným papírem.

Ve videu níže se dozvíte, jak levně vyrobit benátskou omítku a aplikovat krásný vzor bez použití speciálního nástroje..

Krásné příklady v interiéru

Chcete -li se ponořit do světa možností zdobení místností benátskou omítkou, měli byste věnovat pozornost příkladům fotogalerií.

Bílý matný povrch s efektem craquelure harmonicky v interiéru obývacího pokoje.

Unikátní výtvor od profesionálního designéra. Kromě efektu praskání umožňuje sádra provádění obrazů z hotového řešení.

Ražba hedvábím činí interiér každé místnosti pevným a vysoce postaveným. S takovým povlakem vypadají dokonce i lakonické detaily nábytku..

Díky mořské barvě a několika nejtenčím vrstvám můžete zprostředkovat realistický efekt mořských vln.

Benátská omítka vypadá skvěle při zdobení schodů. Díky hře kontrastu souvisejících tónů je zprostředkována zvláštní atmosféra.

Takovým povlakem můžete ozdobit jakýkoli oddíl, i když je jeho tvar zakřivený. Vzhledem ke stínu můžete prostor nenápadně ohraničit na samostatné funkční zóny.

Úspěšné bude akcentování prostoru krbu. Prováděním dekorů odpovídajících nábytku můžete vytvořit jedinečný interiér..

Příklad světlého obývacího pokoje s použitím světle modré omítky ve výzdobě.

   Stylový design obývacího pokoje v kombinaci s jídelním koutem. Použití světlých odstínů činí prostor světlým.