V každodenním životě, stavbě a dokonce i při opravě auta někdy musíte dát okno, opravit sklo, opravit průhlednou plastovou část. Současně je důležitým úkolem utěsnit spoje rozdílných povrchů..

Drsné tmely, tak populární v nedávné minulosti, jistě ustupují moderním elastickým pastovitým materiálům. Nyní stále více, když je nutné opravit nebo nainstalovat skleněný výrobek, se používají speciální tmely ve vhodném balení. V tomto případě je dosaženo řešení dvou hlavních úkolů: mechanické spojení částí a utěsnění spoje z různých materiálů.

Jmenování

Pro těsnění skla a instalaci okenních rámů se široce používají okenní tmely. Je známo, že teplo z domu se do značné míry ztrácí okenními otvory a rámy. Použití tmelů k utěsnění okenních švů může tento druh ztrát výrazně snížit..

Druhy a vlastnosti

Zvláště je možné vyčlenit léky pro kyanoakrylátová báze. Jsou široce používány při opravách průhledných výrobků nejen ze skla, ale také průhledných plastů. Kromě samotného monomeru na akrylové bázi může obsahovat také různá aditiva pro zlepšení odolnosti proti povětrnostním vlivům, pružnosti a podobně..

Další skupinu představuje polymerní jednosložkové tmely. Poskytují ne tak silné spojení dílů, ale s jejich pomocí je velmi výhodné utěsnit a utěsnit různé typy konstrukčních spojů.

Všechny produkty, ať už kyanoakrylátové nebo jiné polymerní, jsou jednosložkové. To znamená, že jsou založeny na stejném druhu chemikálií. Polymerizace probíhá bez pomoci speciálních tužidel. Proces začíná jednoduše vlhkostí, která je vždy obsažena ve vzduchu. Samozřejmě to velmi zjednodušuje veškeré těsnicí práce..

Popsané kompozice jsou obvykle k dispozici v následujících typech obalů:

 • kyanoakrylát – malé, doslova „jednou“ zkumavky se šroubovacím uzávěrem;
 • elastické polymerové tmely jsou zpravidla baleny ve speciálních tubusech pro montážní pistole;
 • spreje jsou dodávány v aerosolových nádobách.

Kompozice používané ve sklářství musí splňovat požadavky:

 • dobrá přilnavost;
 • síla;
 • pružnost;
 • trvanlivost;
 • odolnost vůči povětrnostním vlivům;
 • chemická neutralita.

Zvažte některé typy těsnicích hmot.

Místo obvyklého okenního tmelu se i u dřevěných okenních rámů stále častěji používají akrylový tmel. Výrobek poskytuje dobrou přilnavost k různým stavebním materiálům, je mrazuvzdorný a univerzální jako izolace, navíc je docela elastický. Po vytvrzení je akryl nádherně omítnut a natřen. Nevyzařuje nebezpečné toxiny, a proto je zcela neškodný jak při práci s ním, tak v provozu. Navíc má protipožární vlastnosti..

Akrylátový tmel se nejčastěji používá při práci s fasádou k utěsnění spár mezi zdmi a okenními kováními..

Je však lepší jej nepoužívat uvnitř, protože po konečném ztuhnutí se materiál stává porézním. To vede k tomu, že šev může absorbovat všechny druhy znečištění z prostředí, a proto se vzhled švu znatelně zhoršuje. Pokud se tento typ chemie ještě musel aplikovat na dobře viditelná místa, pak je vhodné jej natřít základním nátěrem a vymalovat..

Mezi nedostatky lze poznamenat, že postupně žloutne, není příliš odolný vůči vodě, jeho mrazuvzdornost je uspokojivá.

Ve všech typech sklářských prací jsou široce používány silikonové tmely. Takové kompozice jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Jsou elastické a perfektně přilnou ke všem materiálům. Navzdory určité viskozitě kompozice dobře proniká do štěrbin a spojů. Tento materiál je nejen velmi snadno použitelný, ale také levný..

Ale silikonové sloučeniny jsou velmi špatně zbarvené. Navíc většina jejich odrůd během provozu (před tuhnutím) vyzařuje štiplavý octový zápach, který ukládá určitá omezení pravidel instalace..

Vynikající tolerance vůči teplotním změnám, agresivním vlivům (včetně olejů), polyuretanový tmel obvykle se používá k izolaci oken. Rychle schne, dobře se barví. Elastický a hydrofobní polyuretan také dobře snáší vlhkost a ultrafialové záření. Díky všem uvedeným pozitivním vlastnostem se tyto typy tmelů používají v celé řadě oblastí..

Polyuretanové sloučeniny bohužel obsahují žíravé látky, což není vždy vhodné pro drobné opravy nebo stavbu..

Polysulfidové sloučeniny sloužily jako základ pro vytvoření takové třídy těsnicích sloučenin, jako jsou theokolské tmely. Tyto materiály, nezávislé na teplotě ani vlhkosti, zaručují spolehlivou přilnavost, přilnavost a stabilní tuhnutí spoje. Při výrobě venkovních prací lze takové látky považovat za nejlepší volbu. Za deště, sněhu, mrazu – za každého počasí si hotové směsi zachovávají své vynikající vlastnosti.

Často se označuje jako „tekutý plast“, polymerní tmely jsou na bázi MS-polymerů. Vynikající přilnavost k plastům, rychlé vytvrzení a uspokojivá pevnost činí takové kompozice nepostradatelnými při výrobě polymerních okenních rámů, protože výsledkem je integrální struktura se zbytkem prvků. Nevýhody by měly být uznány ne příliš vysokou mechanickou pevností a nízkou elasticitou kompozice. Při spojování několika vrstev skla ve skleněné jednotce se zpravidla používá butylový tmel. Vytvořeno na bázi kaučukovitých látek, má vysokou pružnost a dobrou přilnavost ke sklu i kovu.

Šev takového tmelu dobře zabraňuje vstupu vodní páry a vzduchu do skleněné jednotky. Pružnost a pružnost jsou udržovány od -55 do +100 stupňů. Vysoká odolnost a neškodnost vůči UV záření jen podtrhuje význam tohoto materiálu při výrobě skla. Pokud potřebujete nejtrvanlivější tmel, nejodolnější vůči slunci, vodě a agresivním kapalinám, pak můžete gumu bezpečně doporučit.

Nejvyšší pevnost a trvanlivost těchto sloučenin je taková, že se používají k utěsnění švů i na lodích, což činí jejich použití oprávněným i přes velmi vysokou cenu..

Jak vybrat?

Pro hromadné utěsnění spár mezi stěnami a okenními kováními se tradičně používá polymerová pěna. V některých případech však mohou být mnohem vhodnější modernější tmely..

Pokud potřebujete opravit dřevěná okna (nezáleží na tom, zda jsou stará nebo nová), nejlépe se hodí akrylát. Díky dobrým bariérovým vlastnostem proti vodě a páře může být dokonale použit jako tmel. Takové sloučeniny se nebojí chladu a dobře drží na většině stavebních materiálů..

Speciální tmely „tekutý plast“ jsou nepostradatelné jako sekundární utěsnění okraje skleněné jednotky při montáži okenního bloku. Takové zpracování vytváří další obrys pevnosti a tuhosti produktu, který umožňuje oknu odolat jakýmkoli vlivům okolní teploty a vlhkosti. Tyto typy se často používají pro strukturální zasklení – pro spojování skla a kovu během instalace, například skleněných kopulí.

Při výrobě oken s dvojitým zasklením je věnována velká pozornost tomu, aby se do výrobku nedostal špinavý vzduch a vodní pára. Butylové sloučeniny jsou pro řešení takového problému naprosto nepostradatelné. Takový materiál se nanáší v čisté dílně při teplotách nad +100 stupňů. Po ochlazení se stává spolehlivou bariérou mezi atmosférou a meziskelním prostorem..

Nejlevnější z uvažovaných polyuretanových tmelů je díky své výjimečné odolnosti vůči vnějším vlivům široce používán při instalaci fasádního zasklení a utěsňování spojů staveb..

Tipy k použití

Při práci s tmely by měly být kontaktní povrchy vždy důkladně vyčištěny a odmastěny. V případě opravy jednotlivých skleněných částí je nejsnazší použít kyanoakrylátové přípravky.. Algoritmus práce:

 • naneste kompozici tenkou vrstvou na trhlinu, pokud je to možné, na obou stranách;
 • v případě opravy dílů naneste látku na všechny styčné povrchy;
 • komprimujte součásti silou na několik sekund;
 • po konečném vytvrzení (asi půl dne) odstraňte zbývající film na spoji.

Je tedy možné opravit malou skleněnou nebo plastovou věc bez větších potíží vlastními rukama..

Před použitím tmelu pro stavební instalaci je nutné rámová okna a otvory důkladně očistit od prachu a nečistot. Navzdory skutečnosti, že vlhkost sama o sobě přispívá k polymerizaci tmelu, také velmi narušuje přilnavost materiálů, takže povrchy je třeba nechat dobře vyschnout. Instalaci je nejlepší provést v počasí, které není chladnější než +5, a je velmi nežádoucí provádět je v teple nad +40 stupňů.

Nejprve se materiál nanese v tenké rovnoměrné vrstvě podél přiléhajících povrchů a vyrovná se po celé jejich délce. Zjištěné mezery jsou úhledně vyplněny tenkou vrstvou materiálu. Kapky nevytvrzeného prostředku lze opatrně a rychle odstranit vlhkým hadříkem. Tyto nepravidelnosti, které se mohou vytvořit po zaschnutí opravné hmoty, lze odříznout ostrým nožem..

Po montáži okenních rámů můžete začít zaplňovat případné mezery.. To bude také vyžadovat:

 • voda v povodí;
 • maskovací páska.

Pásku přilepíme podél mezery, která bude chránit před kontaminací povrchu skla a svahů. Utěsněné mezery důkladně očistíme od nečistot a prachu.

Pokud je nutné uzavřít mezeru, je nejvhodnější použít injekční stříkačku (i když s určitou dovedností je také použitelná tenká špachtle). V případě použití injekční stříkačky ji držte v ostrém úhlu a veďte šev tak, aby špička stříkačky vyhladila právě vytlačený tmel za ním. Vlhký prst může jemně vyhladit nerovnosti výsledného švu..

Nakonec můžete přistoupit k závěrečnému čištění povrchu. Měkká houba dobře navlhčená vodou je k tomu jako stvořená. Protože tmel ještě úplně nezmrzl, měla by být tato práce provedena rychle, ale velmi opatrně..

Taková práce se nejlépe provádí ve fázích:

 • materiál aplikujeme na nepříliš velkou část švu nebo praskliny;
 • vyrovnejte tmel;
 • rychle odstranit vzniklý přebytek;
 • Pracovní pole vyčistíme houbičkou a teprve poté přistoupíme k další sekci.

Takový přístup k provedení práce odstraní předběžné ztuhnutí materiálu a zachrání i nezkušeného mistra před hrubými chybami..

V dalším videu najdete instalaci skla na tmel.