Jak si vybrat podlahový tmel?

Někdy se v průběhu času nebo v důsledku aktivního používání na povrchu podlahy objeví vady: otvory, výmoly, praskliny. Majitel ale nemá vždy možnost úplně změnit celé patro. Jak se s touto situací vypořádat?

Existuje východisko: podlahu můžete natřít základním nátěrem a tmelit a poté znovu natřít nebo použít jiný typ nátěru – laminát nebo linoleum.

Zvláštnosti

Tmel se nazývá opravná stavební směs, jejímž účelem je utěsnění otvorů a trhlin a také odstranění drobných vad podlahy, stěn a stropu. V případě úpravy podlahy je její vrstva mezi základním nátěrem a aplikací povrchové úpravy – barva, laminát, linoleum. Čím lépe směs zakryje nerovnosti povrchu, tím déle bude podlaha sloužit..

Podlahový tmel se mírně liší od stejného postupu na stěnách nebo stropech. U podlahy není tmel hněten tak hustě jako u stropu nebo stěn. Poměr složení a vody je 1: 5. Povrch podlahy je předem připraven.

V případě, že je povrch podlahy odolný proti vlhkosti, musí být tmel ještě silnější, v poměru 1: 3..

Kromě výše uvedeného vyžaduje povrch podlahy nanesení více vrstev. Nátěry, které jsou položeny na tmel, jsou také různé: látky jako sušící olej nebo mořidlo na dřevo se nepoužívají k překrytí povrchů stěn a stropů..

Kromě toho má tmel různých typů podlah – dřevo, beton, expandovaný polystyren – své vlastní vlastnosti..

Hlavní věc je skončit s rovnou plochou, na kterou můžete položit parkety, laminát, linoleum nebo jen nanést vrstvu barvy.

Pohledy

Tmel se používá k odstranění drobných nedokonalostí a vyrovnání povrchu podlahy. Moderní výrobci nabízejí velké množství výplňových materiálů.

Pro dřevěné povrchy jsou vhodné různé možnosti:

 • Akryl – tento typ tmelové směsi odstraní nerovnosti a nedokonalosti povrchu podlahy. Tmel není o nic méně vhodný pro spárování. Složení akrylu je odolné proti vlhkosti, ohnivzdorné, elastické a trvanlivé. Hlavním požadavkem při práci s akrylovým tmelem je pečlivě připravený, čistý a suchý povrch. Poté, co je podlaha suchá, bude mít hladkou a lesklou strukturu..
 • Tmely na bázi rozpouštědel, mezi které patří prach ze dřeva. Nepostradatelný při práci se dřevními masivy, dokonce i vzácnými. Vhodný k vyplňování parketových podlah. Směsi na bázi rozpouštědel jsou dobré pro ošetření povrchů vybavených systémy podlahového vytápění. Velmi rychle schnout.

 • Olej – základem je ropa, křída a voda. Vysoká pevnost a trvanlivé složení. Olejová kompozice schne velmi dlouho. Pokud to není kritické, můžete si být jisti, že povlak bude vysoce kvalitní a odolný.
 • Polymer – základem je voda, dobrá pro vyplňování otvorů a vyhlazování nerovností. Rychle schne, je šetrný k životnímu prostředí, trvanlivý. Výhodou polymerového tmelu je, že se na jím ošetřeném povrchu nehromadí prach a ucpané hrany dřevěných desek. Nelze jej však použít k plnění korkových podlah..

Je zakázáno s ním pracovat přímo na palubkách.

Bez ohledu na zvolený typ tmelu musí mít řadu vlastností:

 • mít jednotnou texturu;
 • mají dobrou přilnavost (přilnavost k povrchu);
 • rychle schnout;
 • nemají ve směsi žádné nečistoty a přísady;
 • kvalitativně pokrýt podlahu.

Před zahájením jakékoli práce s tmelem je lepší zkontrolovat kvalitu směsi na malé ploše..

Směs tmelu – nejlepší prostředek pro vyrovnávání betonových podlah. Nejlepší je tmelová kompozice na bázi PVA lepidla., a můžete si ho buď koupit, nebo vyrobit sami. V druhém případě to bude stát několikrát levněji..

Výhodou práce s tímto typem tmelu je, že je směs okamžitě připravena, nemusíte ji předem míchat. Řešení je velmi tvárné, takže se snadno nanáší. Má vynikající přilnavost, takže dobře „přilne“ k povrchu podlahy.

Po jakmile je podlaha suchá, nebude mít praskliny, jámy, nerovnosti nebo plešatá místa. Tento typ také nepodléhá smršťování.. Povrch bude hladký, krásný, bez vzduchových bublin, svazků a dalších potíží.

Lidé často preferují poměrně vysoké náklady na tmelové směsi vyrobte si jej sami z materiálů, jako je PVA, sušící olej, cement, písek a další komponenty. Pokud máte nějaké dovednosti a každodenní vynalézavost, můžete vytvořit kompozici ne horší než tovární.

Existuje další typ tmelové směsi – hydroizolace. Obsahuje třísložkovou polyuretanovou směs skládající se z polotovaru, tužidla a suché směsi. Může být použit buď samostatně, nebo s jinými tmelovými materiály. Je velmi trvanlivý a odolný vůči všem druhům mechanického namáhání..

Používá se zpravidla k izolaci betonové podlahy nebo ochranné vrstvy samonivelační podlahy před vlhkostí, k utěsnění otvorů a otvorů. Používá se k ošetření struktur, jako jsou bazény.

Oblast použití

Kompozice pro podlahový tmel se používají velmi široce. Jsou nezbytné jak pro ty, kteří instalují parkety nebo laminát, tak pro ty, kteří potřebují renovaci podlahové krytiny a kosmetické opravy. V obou případech bude složení a posloupnost akcí téměř stejné.

Existují také směsi, které jsou stejně vhodné pro plnění stropů, stěn a podlah. Jediný rozdíl je v tloušťce roztoku.

Tmelení betonové podlahy lze provádět jak pod linoleem, tak pod laminátem, a jako základ pro samonivelační podlahu. Pravda, v druhém případě je žádoucí, aby byl beton sám o sobě relativně plochý, bez dalších vylepšení. V zásadě se směsi pro něj prodávají v suché formě. Proto před zahájením práce musí být kompozice nejprve zředěna a hnětena. Existují také pastovité směsi, které jsou okamžitě připraveny k použití..

Také pro tuto podlahu často se používá samonivelační tmel. Je tekutější, takže se lépe zarovnává. Hotový roztok je rovnoměrně a tence umístěn v jedné vrstvě.. Směs není možné nanášet hustě, mohou se objevit praskliny. Když tmel trochu zaschne, lze příliš nanesenou kompozici odstranit stěrkou. Dále je povrch vyrovnán brusným papírem..

Pokud má tmel sloužit jako základ pro samonivelační podlahu, je nejvhodnější směs polymerů. Je třeba si uvědomit, že samotný povrch by měl obsahovat minimum trhlin a nerovností..

Použitím správného tmelu na dřevěnou podlahu jej vyrovnáte, skryjete nerovnosti a praskliny v překližce nebo deskách a prodloužíte životnost povrchu. Polystyrénové podlahy lze také opravit pomocí tmelových směsí.

Pokud jsou na podlahu položeny sádrovláknité desky (GVL), stejně jako dřevovláknitá deska nebo dřevotříska, je opět nutné tmelit nerovnosti a brousit švy tmelovou směsí na podlahu. Jedině tak můžete dosáhnout dokonalých kloubů, které jsou očím neviditelné..

Jak správně podat žádost?

Tmel se nanáší na podlahu v několika fázích..

 • Hluboké otvory jsou uzavřeny. K tomu se používá několik vrstev. Každou další vrstvu lze nanést po úplném zaschnutí předchozí. Dokončovací vrstva je umístěna na jedné úrovni s povlakem.
 • Poté, co jsou všechny trhliny utěsněny, všechny vrstvy zaschly, horní vrstva je vyhlazena jemným vroubkovaným smirkovým papírem.
 • Čím silnější je vrstva tmelu, tím hustší by měla být barva budoucí podlahy..

Vrstva tmelu je vždy viditelná barvou, mořidlem a lakem. Volba barvy by proto měla být stanovena s přihlédnutím k této funkci..

 • Pokud potřebujete konkrétní odstín, tmel lze tónovat (před zahájením prací nebo po zaschnutí všech vrstev).
 • Štěrbiny na dřevěném povrchu jsou tmeleny kovovou nebo dřevěnou špachtlí ve směru kolmém na desky v podlaze.
 • Směs tmelu se nanáší v tenké a rovnoměrné vrstvě. Aby se povrch podlahy co nejvíce vyrovnal, na první vrstvu se natáhne natažená gáza, na kterou se poté nanese další vrstva.
 • Po zaschnutí všech nanesených vrstev se povrch opatří základním nátěrem oxolem nebo sušícím olejem. Když je podlaha suchá, můžete pokládat parkety, laminát nebo jen natřít povrch..

Tmel je vybrán na základě typu povrchu a výsledku, kterého bychom chtěli dosáhnout..

Existují následující typy tmelu:

 • základní;
 • dokončovací práce;
 • univerzální.

Základní vrstva je vždy vložena do první vrstvy. Vyrovnává hlavní drsnost, stejně jako tření švů. Cílová čára, jak naznačuje její název, je umístěna jako poslední.. Universal lze použít v jakékoli kapacitě.

tipy a triky

Opraváři doporučují dodržovat následující:

 • Před nákupem nebo alespoň před použitím si přečtěte pokyny na obalu nebo obalu směsi..
 • Roztok musíte míchat pouze v množství, které bude zapotřebí pro 4 hodiny nepřetržité práce. Pokud ze směsi vyrobíte více, budete ji muset vyhodit, protože po této době ztrácí své vlastnosti.
 • Abyste si vybrali správný typ kompozice pro tmelení, musíte vzít v úvahu vlastnosti místnosti, ve které bude práce prováděna, a také vlhkost. Některé formulace jsou vhodné pouze pro použití v místnostech s nízkou vlhkostí. Je lepší to zjistit, než začne práce.

 • Poté, co byly naneseny všechny vrstvy tmelu, musíte počkat, až budou úplně suché – bude to trvat asi den (možná i více). A teprve poté můžete začít s dalším typem práce.
 • Před nanesením první vrstvy tmelu je třeba povrch očistit. Poté se nejprve natírají výmoly, jámy a praskliny, poté by se otvory a praskliny měly ošetřit lepidlem PVA zředěným vodou 1: 5..
 • Poté můžete konečně přejít přímo k tmelu.

Pokud se budete řídit těmito radami, získáte krásnou a rovnoměrnou podlahu s minimem finančních nákladů. V opačném případě existuje možnost, že bude nutné vše předělat, případně se zapojením specialistů a samozřejmě s dodatečnými náklady..

Z níže uvedeného videa se dozvíte, jak správně tmelit dřevěnou podlahu domácím tmelem..