Bílá mozaika: výhody a designové prvky

Pro každého majitele domu, který čelí problému obložení koupelny, je úkol vybrat materiál pro tento účel naléhavý. Nejlepší možností pro tento druh pokrytí proto může být bílá mozaika..

8 fotografií

Vlastnosti bílé mozaiky

Je dobře známo, že jsou to koupelny, které se vyznačují vysokou úrovní vlhkosti a stálými výkyvy teplot. Vana a umyvadlo s ní jsou navíc často kombinovány se záchodovou mísou ve stejné koupelně, což je důvodem vysokých požadavků na čistotu a sterilitu takových místností. K ošetřování povrchů v koupelnách se používají prostředky sestávající z komplexních organických sloučenin, takže obkladový materiál použitý pro dokončování koupelen by měl být nejen snadno čistitelný s jejich pomocí, ale měl by být také odolný vůči účinkům tohoto druhu chemikálií.

K získání bílé mozaiky se používá přírodní kámen. Mozaiky tohoto druhu se nejčastěji používají pro podlahy. Je známo, že přírodní kámen je trvanlivý, pevný a odolný vůči mechanickému namáhání, chemikáliím a vlhkosti. Mozaikové obklady z přírodního kamene jsou vyrobeny ze žuly, mramoru, jaspisu nebo onyxu. Vysoká cena přírodního materiálu je kompenzována jeho odolností a elegantním vzhledem..

Skleněné mozaikové dlaždice spolu s přírodními podobnými výrobky z kamene nebo keramiky jsou oblíbené mezi spotřebiteli, kteří dávají přednost klasickým řešením domácích dekorů. Barevné schéma dekorativního materiálu, prezentované v široké škále, díky jasu povlaků se všemi druhy pastelových odstínů vám umožňuje realizovat ty nejodvážnější nápady na design.

Koupelnové mozaikové dlaždice jsou odolné vůči vysoké vlhkosti, a jeho univerzální protiskluzový povrch je spolehlivou ochranou proti extrémním teplotám a výkyvům úrovně vlhkosti v takové místnosti. Denní intenzivní působení na jeho povrch neovlivňuje vzhled dekorativní mozaikové dlaždice a nepoškozuje její základnu..

Použití skleněné mozaiky eliminuje potřebu majitele provádět složité postupy péče o ni, je, stejně jako přírodní kámen, odolný vůči chemickým organickým látkám a vodě.

Keramické mozaikové dlaždice s lesklým nebo matným povrchem patří mezi nejběžnější typy obkladů. Mezi kolekcemi s konvenční obdélníkovou geometrií najdete výrobky kulatého nebo nepravidelného tvaru, které mohou dodat další originalitu interiérovému designu koupelny..

Popularita keramiky je dána rozumnou rovnováhou ceny a kvality a širokou škálou jejích textur.. Bílé dlaždice, nejčastěji používané pro zdobení koupelny, spolu s efektem sterility vizuálně rozšiřují vnitřní prostor, což je zvláště cenné pro malé předměty.

Některé nuance dokončení

Aby se zabránilo účinku sterility v nemocnici, je nutné bílou barvu mírně zředit.. Není nutné to dělat s jiným odstínem nebo barvou obložení stěny. Můžete použít doplňky s barvou odlišnou od té klasické. Zde je příkladem použití odstínu blížícího se bílé, ale s jemným nádechem do žluta nebo béžové barvy a možná je i kombinace pastelových barev..

Pokud se design ukáže jako mírně chladný, když je v dekoru pozorována kombinace bílé a modré, umístění osvětlení v několika úrovních jej může vyhladit a roztavit. Bude velmi jednotný a zabrání spojení s jasem nemocničního pokoje. Současně se doplňky a nábytek téměř všech barev organicky spojí s bílo-béžovým odstínem dekorace na zeď. Chcete -li zdůraznit luxus koupelny, je užitečné použít hnědé, fialové a vínové palety..

Pokud se ředí design, nepoužívá se barva, ale struktura, pak je pro tento účel nutné použít mozaiky různých typů z kamene, skla a keramiky s matně lesklými povrchy. Chcete -li dodat další kontrast interiéru místnosti, je užitečné ošetřit švy černou maltou..

Instalační technologie

Pokládku mozaiky je třeba zahájit vyrovnáním stěn. Přestože je mozaika velmi malá dlaždice, na rozdíl od běžných dlaždic nejenže neskrývá malé nerovnosti, ale také je činí ještě nápadnějšími. Proto je připravený povrch stěny, stropu nebo podlahy vyrovnán a zpracován omítkovou směsí nebo suchou omítkou..

S ohledem na vysokou vlhkost v koupelně je povrch mozaiky ošetřen antiseptickým prostředkem, aby se zabránilo tvorbě plísní a plísní pod mozaikovými dlaždicemi. Pro bezpečné uchycení mozaiky jsou povrchy předem ošetřeny základním nátěrem, aby se vytvořila potřebná přilnavost. Pokládka mozaiky se provádí v závislosti na tom, jakou roli je v interiéru přiřazena. Pokud je považován za částečný dekorativní prvek návrhu, měl by být položen v jedné rovině s dekorací hlavní stěny. Pokud je nutné jím pokrýt všechny stěny, pokládka by měla být prováděna ze spodního rohu a pohybovat se v pásech nahoru. Pokud se rozhodne použít kombinaci několika odstínů a barev s bílou, pak by měl být každý jednotlivý prvek předem očíslován..

Lepidlo se nanáší na povrch zubovou stěrkou, načež se na vrstvu lepidla nanese potřebný prvek a jemně přitlačí shora dolů. Lepidlo se nanáší rovnoměrně tak, aby přesně reprodukovalo a duplikovalo všechny křivky profilu povrchu. Neaplikujte lepidlo na velkou plochu, aby nezaschlo před instalací mozaiky..

Lepicí kompozice pro upevnění mozaikové dlaždice může být polymer nebo může být připravena na cementové bázi. Může být šedá nebo bílá. Pokud je místnost vyzdobena světlými barvami, je lepší k tomu použít bílé lepidlo, protože na rozdíl od keramických dlaždic mají fragmenty mozaiky určitou průhlednost, takže šedé lepidlo způsobí, že povrch mozaiky bude tmavší.

Další prvek je naskládán ve stejné vzdálenosti jako uvnitř každé mozaikové matice. Po zaschnutí lepidla se švy otřou speciální maltou.

Výhody a nevýhody

V souhrnu je třeba poznamenat dlouhou životnost, mechanickou pevnost a odolnost proti oděru tohoto materiálu. Díky širokému výběru materiálů pro jeho výrobu, barvám a texturám, odolnosti vůči vyblednutí vzoru a zabarvení a teplotním extrémům jsou mozaikové dlaždice velmi vhodné pro skrytí defektů stěn a povrchů podlah..

Přestože je potřeba přípravných prací před pokládkou takového povlaku minimální, má tento typ povlaku také některé negativní vlastnosti, které je třeba při jeho výběru zohlednit. Přestože tedy výrobci dodávají na trh rozpočtové verze mozaik, náklady na metr čtvereční sbírek elitní úrovně jsou velmi vysoké. Technologicky se jeho pokládka blíží instalaci běžných dlaždic, ale vzhledem k vysokým nákladům na výrobky jsou majitelé nuceni obrátit se na služby profesionálních obkladačů, protože se bojí zničit práci tím, že ji budou dělat sami.

Sklo, pokud jde o skleněnou verzi mozaikového povlaku, je známé jako křehký materiál. Proto jsou skleněné mozaikové dlaždice obecně s dobrou odolností proti opotřebení velmi citlivé na dynamické rázové zatížení a škrábance..

Obecně platí, že dlaždicová mozaika se používá nejen na podlahu a stěny, ale také na strop, protože po vytvrzení lepicí směsi se stává mnohem odolnějším materiálem než dokonce kachlová keramika. Na rozdíl od posledně uvedeného fragmenty mozaiky nepraskají a neodlepují se od podkladu mnohem obtížněji, a dokonce i při takovém odlupování se prvky mozaiky snadno lepí zpět na místo.

Koupelna, ve které byla použita bílá mozaika, která dokáže nastavit tón pro vynikající náladu, vždy vypadá stylově a moderně a organická kombinace barev a textur v ní dodá interiéru potřebnou individualitu.

Jak pokládat mozaiku se dozvíte v dalším videu..