Obývací pokoj je centrální místností v domě nebo bytě. Není to jen místnost pro příjem hostů nebo pořádání útulných rodinných večerů. Za prvé, obývací pokoj je charakteristickým znakem domu, prostorem, který odráží náladu domácnosti, jejich zájmy a koníčky..

Při zařizování haly je důležité zachovat ohniska zájmu jejích obyvatel a současně znásobit funkční hodnoty místnosti. Mělo by se stát nejpohodlnějším a zároveň útulným v domě..

Chcete -li vytvořit požadovaný interiér, aniž byste ztratili jeho hlavní význam, musíte pečlivě porozumět vlastnostem uspořádání obývacího pokoje v závislosti na jeho velikosti, počtu oken, přítomnosti sousedních místností a dalších ukazatelů. Na základě těchto údajů designér najde nejsvětlejší a nejtmavší body v prostoru, určí, jak umístit funkční oblasti, vylepšit osvětlení nebo vizuálně změnit jeho nepravidelnou geometrii.

Funkce

Je důležité si uvědomit, že obývací pokoj moderního člověka je pokoj, ve kterém se ocitne po pracovním dni. Nabitý domácími pracemi, zácpami a spoustou dalších problémů se vrací domů a zoufale chce strávit večer v klidu a pohodě. Proto hraje obývací pokoj v životě člověka tak důležitou roli. V první řadě je to místo odpočinku, doplnění sil, jakýsi nárazník, ve kterém se můžete naladit na požadovanou náladu..

Hlavním konstruktivním rozlišovacím znakem obývacího pokoje je jeho univerzálnost. Obvykle malé velikosti, musí vyřešit mnoho problémů a zároveň zůstat pohodlné pro všechny členy rodiny.. Je důležité uspořádat nábytek tak, aby všichni členové domácnosti našli místo a zaměstnání v této místnosti, aniž by se navzájem rušili., ale zároveň zůstat v dohledu. To dává rodině jedinečnou příležitost trávit čas společně, aniž by to ovlivnilo osobní prostor..

Plán haly by měl být promyšlen do nejmenších podrobností, ať už k přestavbě dojde v „Chruščově“, „Brežněvovi“, na venkově nebo v soukromém domě.

Pravidla prostorového plánování

Bez ohledu na velikost místnosti musí splňovat několik důležitých požadavků:

  • Buď lehký. Sluneční světlo dává člověku pocit klidu a míru, a proto je tak důležité naplnit obývací pokoj přirozeným slunečním zářením. To lze snadno provést uvolněním okenního prostoru od tmavých závěsů a také množstvím květin na parapetu. Pocit prázdnoty a odraz světla od povrchu parapetu okamžitě zvýší osvětlení v celé místnosti.

Kromě toho byste měli věnovat pozornost lesklým povrchům stropu a světlým tónům stěn – místnost s takovou kombinací bude doslova naplněna světlem i za nepříznivého dne..

  • Navigace by měla být snadná. Umístění nábytku musí být určeno tak, aby ke každému prvku bylo možné snadno přistupovat, aniž byste cokoli kolem háčkovali. Optimální vzdálenost mezi dvěma kusy nábytku je 50 cm a pro průchod podél středové linie místnosti – nejméně 90 centimetrů. Stojí za to předem si promyslet trasy pohybu po místnosti a nábytek rozmístit tak, aby nepřekážel při průchodu do jiné zóny..

  • Detaily interiéru a příslušenství by neměly přetěžovat oko. Je nepravděpodobné, že by se někdo po příchodu z práce chtěl posadit na gauč a podívat se na výzdobu a doplňky, které najdete všude. Množství složitých tvarů zatěžuje oko a vytváří pocit únavy a nepohodlí. A aby se člověk v místnosti cítil snadno a pohodlně, stojí za to vybudovat interiér symetrickými liniemi..

Správné proporce uvolní oko, díky čemuž bude prostor vizuálně lehký a vzdušný. Pohled po nich doslova „klouže“, což působí relaxací a pocitem klidu.

Chléb na 18 metrů čtverečních m a 16 m2 se příliš neliší. Pokud je místnost lichoběžníková, je lepší umístit nábytek podél zdi.. Stejné pravidlo pro úzkou místnost.

Zónování

Designový design obývacího pokoje přímo závisí na dostupných charakteristikách místnosti – jeho ploše, denním světle, výškách stropů, výklencích, obloucích atd. Na základě těchto údajů je rozhodnuto o otázce potřeby připojení kuchyně, chodby nebo balkonu k obývacímu pokoji a počtu funkčních zón.

Obývací pokoj má nejčastěji rozlohu 16-20 metrů čtverečních. m a má standardní sadu funkcí:

  • odpočinková zóna;
  • místo pro sledování televize;
  • místo pro přijímání hostů;
  • extra postel;
  • jídelna;
  • studie.

Na základě identifikovaných přání jsou postaveny obecné obrysy uspořádání místnosti, které je třeba vzít v úvahu, včetně zájmů všech členů rodiny.

Společným posezením je velká pohovka a dvě křesla nebo dvě malé pohovky a křeslo, mezi nimiž je konferenční stolek. Toto uspořádání je považováno za nejúspěšnější, protože se řídí pravidlem pohodlné komunikace – pro něj musí být osoba umístěna ve vzdálenosti nejméně jednoho metru od partnera, zatímco je žádoucí vidět periferním viděním všech účastníků konverzace.

V průměru má tato oblast velikost 9–10 metrů čtverečních. m, což znamená, že jej lze snadno nastavit ve standardním obývacím pokoji jakéhokoli bytu.

Jídelní kout v obývacím pokoji je obvykle reprezentován přítomností stolu a židlí s vysokým opěradlem. Tato část místnosti může být hranicí mezi kuchyní a obývacím pokojem, pokud jsou pokoje kombinovány, nebo pokud je volný prostor, může to být plnohodnotná rekreační a recepční oblast..

Ve velkých místnostech je důležité ji vizuálně oddělit od společného prostoru, aby se společné jídlo stalo zvláštním rituálem, do kterého nebudou zasahovat cizí prvky..

Kancelář je v obývacím pokoji nejčastěji zastoupena stolem s notebookem, ale malá konzole u zdi nebo ve výklenku u okna vypadá nejvýhodněji, pokud se do místnosti připojí balkon. Do takového místa se organicky vejde nejen samotná konzole, ale také stojan na knihy nebo dokumenty..

Mnoho žen, které se zabývají vyšíváním, kvůli nedostatku volného místa v bytě přesouvají své dílny do obývacího pokoje. Aby koníček nezabral celý obytný prostor, lze jej také poskytnout jako variantu s připojeným balkonem nebo částí místnosti s transformační skříní, do které se vejde šicí stroj, stůl, stejně jako mnoho zásuvek a polic pro všechny druhy maličkostí.

Pokud má rodina dítě, je důležité vyhradit si pro hraní s ním samostatnou oblast.. Může to být malý koberec a nízký horizontální stojan, který mimo jiné bude fungovat jako další sezení. Takové struktury mají několik funkcí – v nich můžete ukládat koše s hračkami a deskovými hrami a na povrch dávat světlé polštáře, na kterých je vhodné sedět.

Je důležité, aby se dítě cítilo jako plnohodnotná součást rodiny a v obývacím pokoji jakékoli velikosti potřebuje vybavit svůj vlastní koutek.

Oblast sledování televize je často samotná televize a její stojan. Designéři navrhují uvolnit volné místo zavěšením televizoru na zeď a vyplnit níže uvedený prostor vodorovným stojanem pro filmové disky a herní konzoli. Milovníci společného sledování filmů ocení uspořádání naproti hlavní sedačce domácího kina. V tomto případě je nutné čalouněný nábytek umístit tak, aby bylo vhodné sledovat film z libovolného místa v místnosti, aniž by se změnila pohodlná poloha těla..

Obývací pokoj hodný regálu nebo skleněné police se sběratelskými předměty nebo trofejemi přivezenými z různých výletů. Budou nejen zdobit společný prostor, přidávat barevné akcenty, ale také hodně vypovídají o životě rodiny, jejich koníčcích a zábavě..

Existuje mnoho technik pro uspořádání aktivních pracovních ploch v místnostech různých tvarů a velikostí..

Malé obývací pokoje, jejichž plocha nepřesahuje 15 – 17 metrů, by měly vypadat volněji než velké místnosti. K tomu jsou v nich vyrobeny lehké stěny a lesklý strop a podlaha je pokryta lehkým laminátem nebo parketami, které jsou kombinovány s parketami z vedlejší místnosti nebo chodby.. Okno v místnosti o rozměrech 3 x 5 metrů by mělo být co nejvíce volné a otevřené, aby se pohled za něj mohl stát součástí interiéru.

Tyto techniky vizuálně rozšíří hranice místnosti a vytvoří efekt plynoucího prostoru..

Důležité je malý prostor věcmi nepřetěžovat. – pro jejich uložení můžete vybavit skříň proti zdi hloubkou pouhých čtyřicet centimetrů a výškou nejvýše metr. Fasáda takového stojanu by neměla odvádět pozornost. Všechny důležité věci si tedy najdou důstojné úložné místo a horizontální linie skříně místnost opticky rozšíří..

Velké obývací pokoje o rozloze 19 až 30 metrů čtverečních mnohem snáze ustoupí organickému zónování, kdy jedno odpočinkové místo plynule přechází do druhého, aniž by s ním vstupovalo do konfliktu. Lze do nich instalovat příčky, které vizuálně oddělují jednu zónu od druhé, ale zároveň je žádoucí, aby nebyly objemné a statické – pro tuto funkci se nejlépe hodí regály, zeleninové prvky nebo bavlněné závěsy..

Ideální variantou tvaru obývacího pokoje je čtverec – je snazší v něm vytvořit ergonomický prostor, ve kterém bude člověku co nejvíce pohodlí. Tento požadavek však ne všechny obývací pokoje splňují. Často, zejména v typických domech, je to obdélníková místnost s malým oknem na zdi naproti dveřím. Přilehlý balkon bude v takové místnosti skvělým nálezem – snadno jej připevníte ke společnému prostoru a získáte panoramatické okno.

Nepravidelné obývací pokoje jsou méně časté: například v domech s půlkruhovými stěnami má obvykle lichoběžníkový tvar, což je pro designéry skutečná bolest hlavy. Ani zde však nejsou žádné neřešitelné problémy. Nepravidelné tvary prostoru lze úspěšně porazit pomocí dekorativních prvků, zrcadel nebo strukturovaných povrchů integrací úložných skříněk do rohů nebo vytvořením prostoru pro sport nebo tanec v nich. Tato změna není obtížná..

Designové nápady

Návrháři interiérů každý rok mění směr zdobení prostoru uvnitř obývacího pokoje, neměli byste se snažit držet krok s každou z těchto myšlenek. Jakmile správně vyzdobíte místnost, ergonomicky rozmístíte nábytek, přidáte světlo a hloubku, můžete interiér jen občas doplnit zajímavými uměleckými akcenty v rámci celkového barevného schématu.

Chcete -li „oživit“ známý obraz místnosti, můžete na pohovku přidat koberec s jasným potiskem, zrcadlo v krásném rámu, falešný krb nebo několik nových polštářů..

Pozoruhodným nápadem, jak vytvořit nový pokoj, je vyzdobit jednu ze stěn jinou barvou. Bez ohledu na to, zda je namalován texturovanou barvou nebo přelepen tapetou, takový portál lze změnit jednou za sezónu, což vnese do místnosti novou náladu a pocit obnovy celého interiéru.

Krásné příklady v interiéru

V úzkém obývacím pokoji je lepší umístit nábytek podél stěn. Díky tomu budete mít více volného místa..

Velký sál lze rozdělit na samostatné zóny. Toto řešení je dnes velmi populární..

Panoramatická okna v obývacím pokoji se dvěma vstupy vypadají nádherně. Jsou vhodné do velkých i malých místností..

Je důležité si uvědomit, že jakékoli změny v hlavní místnosti domu by měly organicky zapadat do jejího celkového designu, být vhodné pro všechny členy rodiny a být v souladu s náladou domácnosti. Právě tento vzorec je hlavní při budování individuálního interiéru obývacího pokoje..

Ještě další tipy a triky, jak správně zonovat obývací pokoj, najdete v dalším videu..