Jemnosti designu stropu v obývacím pokoji

Po koncepci rekonstrukce domu je obtížné ignorovat otázku dokončení stropu. Dnes je oblast stropu klíčovým prvkem stylu každé místnosti, prostřednictvím kterého můžete zprostředkovat požadovanou atmosféru. To je zvláště důležité pro obývací pokoj – místo, kde se shromažďují všichni členové domácnosti. Je nutné pochopit složitost návrhu stropu, s přihlédnutím k různým nuancím.

Zvláštnosti

Návrh stropu přímo závisí na konstrukčních prvcích místnosti, jejím uspořádání, výšce stěn a jejich symetrii. Rozbitá perspektiva obývacího pokoje je často překážkou realizace myšlenky. Tomu také brání nedostatečné záběry, které nutí nahradit plánovaný návrh stropu jednodušší kompozicí. To platí zejména pro byty se starými dispozicemi (stalinka, Chruščov, Brežněvka). Ve většině případů plocha jejich obývacího pokoje nepřesahuje 18 metrů čtverečních. m, což výrazně omezuje návrh stropní oblasti.

Stalinky mají výšku stropu asi 3 m, což umožňuje stavbu rámových konstrukcí, které snižují výšku stěn. Ale v Chruščově je docela obtížné vytvořit strop na rámu, „brát“ 15 – 20 cm na výšku. Při výběru designu jakéhokoli stropu je výška stěn klíčovým faktorem – po dokončení by neměla být menší než 2,3 m.

V opačném případě bude atmosféra v hale těžká, i když je styl založen na světlých barvách, velkém počtu čtverců, lehkém nábytku.

Při určování symetrie stěn se zaměřují na přesnost svislých rovin: pokud jsou stěny vizuálně zakřivené, jedna kratší než druhá, některé typy stropů nelze vyrobit, jinak může dojít ke znatelnému snížení výšky stěn nastat. V tomto případě je lepší udělat s jednodušším designem nebo použít druhou úroveň ve vyšším místě stropu..

Na sklonu stěn záleží, může vizuálně narušit celou skladbu stropu, což výrazně omezuje možnosti návrhu.

Pohledy

V současné době existuje několik typů montáže na strop. Struktury mohou být lehké nebo složité, mají své vlastní výhody a nevýhody, jejichž znalost vám umožní vybrat správnou možnost s přihlédnutím k dostupným prostředkům a úvahám o praktičnosti. Některé odrůdy jsou namontovány přímo na základnu, jiné potřebují rám. Všechny typy lze zhruba rozdělit na:

 • jednoúrovňové;
 • dvouúrovňové;
 • víceúrovňové.

Každý typ má své vlastní materiály, vlastnosti, druh použitých surovin a životnost, během které strop vypadá úhledně a atraktivně.

Sourozenec

Tato kategorie zahrnuje stropy, které představují jednu úroveň stropní zóny. Současně může být pro zajímavý design doplněn jiným osvětlením. Jedná se o plochý strop, který nemá schůdky, které mohou být hladké nebo reliéfní. Lze jej odlišit klasickou jednoduchou povrchovou úpravou (typ lepidla) nebo rámem (kloubový typ).

Dvouúrovňové

Tato odrůda se vyznačuje přítomností dvou různých úrovní stropní zóny: rovina každé úrovně se liší výškou vzhledem k podlaze. Takové struktury častěji představují návrh stropu ve formě geometrických tvarů na ploché rovině nebo abstraktních částech struktury druhé úrovně..

Někdy mohou být jednoduché linie kudrnaté. Tyto odrůdy se používají tam, kde je nutné vymezit prostor haly do funkčních zón.. V tomto případě je nutná dostatečná výška stropu, která je nejméně 2,5 – 2,7 m.. Prkno druhé úrovně závisí na koncipovaném designu, velikosti haly a výšce stěn..

Víceúrovňové

Tato kategorie zahrnuje stropy se zvláště složitou strukturou, skládající se ze tří nebo více úrovní. Může to být kompozice s přechodem na stěny nebo úseky různých výšek pro jednotlivé funkční oblasti. Funkce odlišná od dvouúrovňové verze je větší počet schodů s různou výškou vzhledem k podlaze. Podle typu výroby se tyto struktury liší..

Mezi nejznámější typy stropů patří:

 • napětí;
 • pozastaveno;
 • nosič;

 • sádrokarton (zrcadlo);
 • lepidlo;
 • rastr (kazeta);

 • omítnuté;
 • lemované.

Každá stropní krytina se provádí specifickou technikou..

Bělení a malování

Nejjednoduššími druhy práce jsou vybílení a malování. Tyto metody dnes ustupují do pozadí. Používají se, pokud jsou finanční příležitosti omezené nebo pokud styl má určité požadavky. Bělení se provádí pomocí rozprašovače nebo štětce, v případě potřeby se do roztoku přidá barva a při malování se používají barvy na vodní a ve vodě disperzní barvy. Obě metody znamenají potřebu dokonalého vyrovnání podkladu, jinak budou všechny vady viditelné přes dokončovací materiály..

Omítka

Tento typ povrchové úpravy se používá ve specifických provedeních. Dekorativní omítka se nanáší po vyrovnání povrchu podkladu a vyplnění trhlin. Současně existuje mnoho způsobů, jak materiál použít, což vám umožní dát interiéru jedinečný charakter. Tyto techniky se používají v klasických obývacích pokojích nebo když potřebujete ukázat prvky rustikálního tématu, například ve stylech provence a země.

Tapetování

Tato lepicí metoda dokončení stropu je obtížnější než bíle a malba. Problém je v tom, že je extrémně nepohodlné lepit pásy lepidlem naneseným na zadní stranu ke stropu, zvláště pokud při své práci používáte široké role materiálu..

Výsledek je nádherný a dokonce luxusní. Můžete si například vybrat materiál, který bude ve tmě svítit a vytvoří tak efekt zářících hvězd..

Proces však nelze nazvat snadným, protože kromě důkladné přípravy povrchu vyžaduje konstantní napětí, které je zdraví nebezpečné..

Stropní obklady

Jedna z nejlepších možností rozpočtu pro obložení stropu, která vám umožní rychle dokončit oblast stropu. Materiál je dřevo, syntetika a metalíza, což vám umožňuje úspěšně přizpůsobit tuto povrchovou úpravu klasickým, moderním, etnickým a vintage trendům designu..

Strop je přelepen dlažbou, kombinuje spáry nebo provádí lepení pomocí bezproblémové technologie. Tento proces je rychlý a umožňuje dokončovací práce za pouhý den (bez přípravy povrchu).

Napětí

Tento strop je vyroben z jednoho kusu vinylu nebo tkané textilie a je zajištěn plastovým nebo kovovým profilem, který je umístěn pod samotným stropem. Při výrobě se používají ultra silné polymery s minimální tloušťkou (0,2 mm). Měření pro každý strop se provádí jednotlivě.

Dokončete nejlépe s pomocí profesionálních řemeslníků.

Kazeta

Odrůda na rámové bázi s upevněním pomocí hliníkových nebo pozinkovaných desek. Povrch může být hladký, drsný, pruhovaný nebo zubatý. Tento design se snadno instaluje, lze jej snadno odstranit, aby se odstranila kontaminace, a může mít přední povrch natřený práškovou barvou různých barev. Strop díky své požární odolnosti umožňuje použití jakýchkoli svítidel, ale úroveň izolace hluku je poměrně nízká..

Nosič

Tyto konstrukce jsou instalovány v obytných místnostech s vysokou vlhkostí. Takový strop, původně používaný v nebytových prostorách, je odolný vůči různým teplotám a vlhkosti. Jedná se o plátno skládající se z tenkých ocelových nebo hliníkových desek potažených speciální lakovanou matnou nebo lesklou strukturou. Textura má chromovaný, pozlacený, postříbřený typ povrchu. Výzdobou takového stropu jsou často lamely, které jsou speciálně instalovány mezi hlavní desky..

Hemming

Strop je založen na dřevěném nebo kovovém rámu. Vyznačuje se relativně flexibilními detaily, díky nimž vytvářejí křivočarý vzor jakékoli složitosti. Ve výzdobě jsou použity listové suroviny včetně dekorativních panelů..

Tento design vám umožňuje ozdobit stropní část obývacího pokoje různým osvětlením, s výjimkou vestavěných spotřebičů. Současně se dokončení oblasti neprovádí, pokud je v ní komunikační kabeláž. Tento způsob dokončení stropu nelze provést na povrchu s výrazným zakřivením a vadami..

Suspenze

Tento typ je konstrukce zavěšená na hrubém stropě pomocí rámu. Rám může být vyroben ze dřeva nebo kovu. V tomto případě se používají profily (strop a vodítka), které jsou upevněny podél obvodu stropu. Takový systém vám umožňuje skrýt všechny vady primárního stropu., včetně komunikace. Design může být velmi různorodý.

Sádrokarton

Tento strop je zařazen do skupiny zavěšených konstrukcí. Zajišťuje se pomocí pozinkovaného ocelového rámu. Jeho tvar může být lineární nebo zakřivený (zakřivený). Desky, které mají dobrou zvukovou a tepelnou izolaci, jsou dokončeny v konečné fázi (například jsou natřeny, nanesena dekorativní omítka, přelepena tapetou).

Krytina je vhodná výhradně pro obývací pokoje s vysokými stropy, protože snižuje výšku v průměru na 15 cm. Sádrokarton se úspěšně používá v klenutých, klenutých, víceúrovňových strukturách.

Dokončovací materiály

Stavební trh dnes nabízí kupujícím pozornost mnoha stavebních materiálů, pomocí kterých lze strop dokončit. Suroviny jsou vybírány s přihlédnutím ke zvolenému stylu, pro který je složení materiálu obzvláště důležité (koncept zavazuje použít speciální materiály, které jsou pro něj vhodné).

V moderních trendech jsou vhodné různé povrchové úpravy: kov, plast, tapeta, sklo, zrcadlo. V interiérech často můžete vidět laminátové stropní panely zdobené přechodem na zeď. Takové akcenty vypadají stylově a jedinečně a umožňují vám zonovat prostor obývacího pokoje a zvýraznit jednotlivé oblasti.

Ekologické směry se vyznačují používáním přírodních surovin. Zde jsou vhodné dřevěné panely, papír, korek, bambusové tapety. Je důležité zprostředkovat jednotu s přírodou, ačkoli návrháři doporučují dávat použití přírodních materiálů, aby poskytly expresivitu.

Pro klasiku můžete použít dlaždice z expandovaného polystyrenu, které po malování přesně sdělují účinek sádrovo -štukového lití. Nakonec tento styl může být doplněn kulatým dekorem na základně lustru..

Výběr dokončovacích materiálů pro kreativní směry je zvláštní: paprsky se kupují pro strop a spojují je s kovovými lampami pro komunikační prvky. Strop je často zakončen trubkami kombinovanými s imitací dřevěných trámů. Kombinovaná technika vytváří jedinečný efekt: hrubý strop kombinovaný s cihlovou zdí navozuje požadovanou atmosféru designu.

Barva je zde nevhodná, protože lesklý zavěšený strop vypadá lépe v moderním stylu, což dokazuje nejnovější technologii..

Dodatečným dokončením stropu, v závislosti na zvoleném nápadu na design, mohou být lišty, bagety, stropní podstavec. To může dokončit povrch a ukázat, že místnost patří určitému stylu. Například prvky se zlacením budou označovat klasický směr..

Stropní podstavec s ozdobou vám umožní ozdobit strop, jehož obložení bylo provedeno tapetami, stropními dlaždicemi a malováním. Tyto doplňky jsou schopné zvýraznit kombinovaný typ stropní dekorace, když jsou použity dva různé materiály současně (rozložení stropních desek po obvodu, střed stropu může být ozdoben tapetou).

Osvětlení

Osvětlení obývacího pokoje by mělo být co nejblíže dennímu světlu. To je důležité pro správné vnímání, protože nedostatek světla vede k vnitřnímu nepohodlí. Na stropě je umístěna centrální lampa. V závislosti na záběrech, uspořádání, zónování místnosti může být centrální osvětlení masivní, víceúrovňové nebo skromné. Může to být nezávislý přízvuk nebo část světelné kompozice..

Pokud to umožňuje prostor obývacího pokoje, jsou na strop umístěny dvě lampy. Mohou být vyrobeny ve stejném stylu nebo umístěny do různých funkčních oblastí haly. Hlavní lampa je často zavěšena nad prostorem pro hosty a v jiné části místnosti je vyzdobeno pomocné osvětlení.. Osvětlení by mělo zdůraznit skladbu stropu, dekor zařízení je proto vybrán s přihlédnutím ke zvolené konkrétní designové myšlence.

Případné dodatečné osvětlení by zároveň nemělo přerušovat centrální osvětlení..

Ve světelné kompozici se často používají bodová světla. Dnes jsou nezbytnou součástí stropní oblasti moderních interiérových stylů. Díky moderním světelným zdrojům lze tón osvětlení přiblížit přirozenému (dennímu) světlu. Současně bude zdravotně nezávadný (LED diody nevyzařují toxiny). Takové stylové a krásné lampy bez zbytečného dekoru jsou způsoby, jak úspěšně podpořit požadovanou myšlenku designu.

Styly

Design stropu přímo závisí na zvoleném stylu. Konvenčně lze všechny typy designu rozdělit na klasické, moderní, etnické a vintage směry. První skupina zahrnuje klasiku neoklasicismus, klasicismus, italské styly. Podle stylu designu k nim můžete přidat Anglický styl. Strop může být víceúrovňový nebo jednoduchý (v závislosti na výšce), přičemž je vyžadována přítomnost sádrového štuku nebo jeho imitace.

V moderních směrech je důležité předvést nejnovější materiály a jejich schopnosti. Určitě bude zdůrazněno zvýraznění, které může být klasického nebo vestavěného typu. Strop může mít lesklý nebo matný povrch a může být vybaven důmyslným kompozitním osvětlením, včetně velkého hlavního svítidla s uzavřeným stínidlem a přídavným osvětlením. Současně jsou často bodové nebo lineární LED žárovky umístěny podél přímých nebo kudrnatých čar určité úrovně, které ji záměrně oddělují od jiné úrovně.

Etnické destinace kombinovat různé techniky, při návrhu stropu jsou často patrné docela vhodné moderní poznámky. Při zdobení stropu je důležitý počet kusů nábytku a doplňků. Pokud je například v obývacím pokoji hodně místa, je zde jídelní kout, ale místnost není přeplněná maličkostmi, je povolena víceúrovňová stropní konstrukce.

Pokud je interiér zpočátku plný malých detailů, stojí za to omezit pompéznost stropního dekoru. Přitom není tak důležité, jaký styl se bere jako základ..

Návrh je promyšlen v počáteční fázi opravy. Pokud je tento design dvouúrovňovým obývacím pokojem, můžete vytvořit víceúrovňový strop se spoustou LED diod, které zvýrazní každou část místnosti. Pokud se jedná o obývací pokoj s arkýřem (zasklená římsa půlkruhového, fazetového, krychlového, obdélníkového tvaru), můžete si pro každou zónu vytvořit vlastní design s různými úrovněmi výšek stěn, s přihlédnutím k funkčnosti různých částí místnosti. Pokud bude například pro jídelní prostor použito arkýř, můžete si vybrat kompozici s závěsným lustrem tím, že ozdobíte strop štukem.

Pokud se v tomto místě nachází rekreační oblast, můžete nechat strop sjednocený hraním různých zón s různými typy lamp, včetně vestavěných.

Barvy a výzdoba

Jakékoli barevné schéma a výzdoba stropu závisí na konkrétním stylu a záběrech obývacího pokoje. Pokud je prostor rozsáhlý, jsou povoleny syté barvy palety barev. Příliš jasné barvy jsou však nepřijatelné, protože obývací pokoj potřebuje klidné odstíny, které by udržovaly relaxační atmosféru.. Abychom se nemýlili, stojí za to zvolit světlé pastelové barvy, s výjimkou nasycených růžových odstínů., což může způsobit nepohodlí silné polovině lidstva.

Ideální stropní barvy jsou bílá, mléčná, světle modrá, bělená wenge, světle šedá nebo béžová. Když to dovolí výška stropu a záběry obývacího pokoje, můžete kombinovat dominantní světelný odstín s bohatým kontrastem. Současně by nemělo být mnoho jasných barev, protože může přerušit veškerou pozornost, což je pro kompozici v interiéru nepřijatelné..

Je žádoucí, aby barva stropu byla bílá, dodá osvětlení, lehkost a vzdušnost jakékoli místnosti, vizuálně aby byl strop vysoký. V jeho nepřítomnosti se stěny zdají nižší, i když jsou jako základ vybrány světlé barvy, a hlavní interiér je vyroben v tmavých barvách..

V obývacím pokoji je nežádoucí použít zrcadlový strop, který zbaví design harmonie a pohodlí. Množství černé je nepřijatelné, pokud je jako stylistický nápad zvolen jednobarevný design. Bez ohledu na to, jak originální je design, černý odstín bude podvědomě vyvíjet tlak na domácnost nebo hosty, kteří přišli, a donutí je opustit místnost. Pokud tmavá barva nestačí k expresivitě, je vhodnější doplnit dokončení hlavní barvy hnědým nebo bronzovým tónem v malém množství.

Výzdoba

Stropní dekorace se řídí zvoleným stylem. Pokud se jedná o minimalismus, jsou vyloučeny téměř všechny dekorativní prvky. Je důležité zdůraznit texturu materiálu, což je lesk nebo hra téměř neznatelného kontrastu při použití dvou odstínů barevné palety. Ve směrech, pro které jsou charakteristické dekorativní prvky, je povoleno použít matnou nebo lesklou texturu s různými výtisky.

Velikost obrázku, jeho motiv závisí na konkrétním stylu a jeho liniích, například pokud jde o zemi, jsou povoleny květinové ozdoby.

V moderním stylu se pro dekoraci stropu používají jedinečné materiály s 3D efektem, které vizuálně zvětšují objem prostoru. Může to být zrcadlová dlaždice, která je vyrobena z kovu nebo plastu a na reliéfním povrchu má malé zrcadlové vložky. V některých případech je strop vyzdoben kresbami nebo speciálními samolepkami, aby byl interiér zvláštní, aby porazil každou vestavěnou lampu, což je další prvek stropního dekoru.

V tomto případě musí velikost svítidel odpovídat ploše stropu, jinak může dojít k narušení harmonie designu..

Krásné příklady v interiéru

Chcete -li zjistit, jak krásný a harmonický může být design stropu obývacího pokoje, můžete se podívat zajímavé příklady z prezentované fotogalerie:

 • Trámový strop dokonale zapadá do eklekticismu a kombinuje designové prvky staré a nové doby.
 • Bíle dokončený dvouúrovňový strop splývá se starožitným stylem s centrálním závěsným světlem a bodovými světly.
 • Přísné linie víceúrovňového stropu vypadají dobře v klasickém stylu obývacího pokoje, přičemž pozorují určité omezení.

 • Originální způsob, jak ozdobit strop, je přesunout akcent povrchu stropu do akcentové roviny video zóny. Tato možnost se dobře hodí k moderním stylům..
 • Otevřený obývací pokoj vypadá stylově, protože bílý strop s lakonickými liniemi a podsvíceným vzorem dodává interiéru úplnost..

 • Stručnou možností by bylo použít víceúrovňovou strukturu pro zvýraznění oblasti pro hosty..
 • Dvouúrovňová kompozice stropu v béžových a bílých tónech vyvažuje bohaté odstíny nábytku.

Z níže uvedeného videa můžete zjistit, jak vytvořit strop vlastními rukama..