Vlastnosti slínkových kachlů pro kamna a krby

Klinkerové obklady pevně zaujaly své místo na trhu stavebních materiálů. Používá se jako obklad stěn a podlah uvnitř i vně budovy. Zdobí schody, bazény, kamna a krby.

Vlastnosti a vlastnosti

Klinkerové dlaždice jsou jedním z typů umělých obkladových materiálů s hustou homogenní strukturou. Vyrobeno vysokoteplotním vypalováním (mnohem vyšší než u konvenční keramiky).

Proč jsou slínkové dlaždice pro rámování krbů a kamen tak žádané – čísla dokonale ukážou:

 • indikátor tvrdosti odpovídá osmi (pro srovnání diamant má deset);
 • pokud jde o odolnost proti oděru, zaslouží si nejvyšší známku (čtyři nebo pět bodů z možných pěti – v závislosti na typu dlaždice);
 • vydrží tři sta cyklů úplného zmrazení a následného rozmrazení;
 • minimální nasákavost.

Jako obklad pro kamna nebo krb je slínek vhodný díky svému splnění požadavků, a to:

 • tepelná kapacita (dobře akumuluje teplo a postupně ho vydává);
 • odolnost proti mechanickému poškození;
 • odolnost proti opotřebení a trvanlivost;
 • požární odolnost a odolnost proti vodě (důležité v těsné blízkosti otevřeného ohně a použití při vaření);
 • vnější estetika.

To znamená, že takový výrobek je velmi trvanlivý – je prakticky nemožné jej poškodit, jeho vlastnosti nejsou ovlivněny chladem, teplem, chemikáliemi a domácími látkami..

To znamená, že takový výrobek je velmi trvanlivý – je prakticky nemožné jej poškodit., jeho vlastnosti nejsou ovlivněny chladem, teplem, chemickými a domácími látkami.

Pohledy

Hlavní typy krbových slínkových dlaždic jsou:

 • hladký (pro dosažení dokonalého hladkého povrchu je obvykle pokryta vrstvou glazury);
 • reliéfní (a textura může být výrazná nebo mírně drsná).

Model s efektem stárnutí lze také připsat reliéfu. Taková napodobenina, i když to vypadá, že už byla použita, ale zároveň si zachovává všechny své vlastnosti..

Podle způsobu výroby mohou být slínky:

 • extrudovaný;
 • stisknuto.

V prvním případě jsou z plastové hmoty vytvořeny kachlové prvky. Poté jsou vyhozeni. Při druhém způsobu výroby není směsí těsto, ale prášek. A dlaždice není tvořena extrudérem, ale pod vlivem lisu, po kterém také prochází tepelným zpracováním. Základ směsi v obou verzích tvoří speciální druhy jílu a jako přísady působí písek a další minerály, jakož i změkčovadla..

Barevná paleta slínkových dlaždic pro krb je poměrně rozsáhlá.. V závislosti na barvě lze slínky obvykle rozdělit na:

 • barevné (mezi takovými dlaždicemi můžete dokonce najít růžové vzorky);
 • přírodní (jejich barva bude co nejblíže barvě přírodních minerálů).

Všechny odstíny žluté, hnědé a cihlové jsou přirozené. Přidáním barvicích oxidů do kompozice se dosáhne dalších, sytějších a jasnějších barev. Dlaždice ve stejné dávce se mohou lišit, je to dáno stupněm zahřívání materiálu, dobou pečení a polohou v troubě. Vysoká teplota má obvykle tendenci tmavnout a naopak..

Rovnoměrnosti barvy lze dosáhnout pouze potažením barevnou lazurou.

Podle konfigurace lze slínky určené k opláštění krbu rozdělit na:

 • kachlové prvky (kterým je obvykle dán geometrický tvar obdélníku);
 • samostatné součásti (sokly, sokly, rohy) – výrazně zjednodušují proces dokončování, zejména v místech vyžadujících další zpracování.

Montáž

Postup:

 • Nejprve musíte zakoupit materiál se zásobou. Výpočet dlaždice pro krb je složitější, než kdyby to byla jednoduchá zeď. Pomoc v této záležitosti může být ve specializovaném obchodě. Dlaždice od stejného výrobce, ale zakoupené v různých časech, se budou lišit.
 • Poté musíte připravit pracovní plochu. Pokud má trouba starý povlak, musí být odstraněn kladivem, dlátem, nožem na tmel nebo bruskou.
 • Poté musí být povrch krbu nebo kamenného zdiva vyrovnán, proto je v několika vrstvách pokryt omítkou. Budete potřebovat dvě špachtle a pravidlo. Pro hladší aplikaci můžete použít výztužnou síťovinu a pro rohy existují speciální profily. Po omítnutí naneste základní nátěr válečkem.

 • Dalším krokem je označení podle zvoleného způsobu pokládky a upevnění podpěr. Značení se aplikuje pouze tehdy, když všechny vrstvy omítky a půdy zaschly. To vyžaduje úroveň, čtverec, svinovací metr a stavební tužku..
 • Roztok naneste na omítku a rovnoměrně rozetřete zubovou stěrkou.
 • Začínáme pokládat první řadu. Opět vše závisí na tom, jak budou umístěny kachlové prvky. Úroveň byste měli neustále kontrolovat. Pokud dojde k odchylkám, může být dlaždice mírně posunuta gumovým kladivem.

 • Mezi dlaždice musí být umístěny kříže, aby se vytvořily rovnoměrné švy..
 • Po položení celých dlaždic se musíte vypořádat s řezem.
 • Jakmile zdivo ztvrdne, můžete začít spárovat. Nejprve musíte zpracovat švy špachtlí. Poté je naplňte tmelem a vyrovnejte. Přebytek se odstraní pomocí struhadla a houby namočené ve vodě, pískované hadrem.

Způsob pokládky

Existuje několik nejoblíbenějších možností:

 • Tradiční Je nejběžnějším způsobem. Kachle jsou položeny na krbové zdivo v hustých řadách tak, aby byly umístěny přesně nad sebou. Zvláště důležité je sledovat symetrii..
 • Roztroušeně – připomíná tradiční verzi, ale v ní je každá druhá řada posunuta přesně o polovinu kachlového prvku. Dokonale zde bude vypadat obdélníkový tvar. Tato metoda dobře skrývá nedostatky kamenného zdiva..

 • Úhlopříčka. Vychází z možnosti s odsazením, ale kachle nejsou položeny rovnoběžně se základnou krbu nebo kamen, ale šikmo. Hlavní obtíže zde číhají ve fázi značení a řezání..
 • Modulární (nebo blok). Jeho hlavním prvkem je kombinace dlaždic. Pokud se například blok skládá ze dvou prvků, mohou být položeny střídavě rovnoběžně se základnou nebo kolmo k ní. Slínky různých velikostí lze kombinovat do bloku. Bloky lze navíc posouvat a proplétat. Vše závisí na fantazii. Hlavní věcí je mít na paměti, že povrch krbu nebo kamen je poměrně skromný a koncept komplexní instalace na něm jednoduše nebude viditelný..
 • Kombinovaný – předpokládá střídání řad s vodorovnými a svislými polohami podlouhlých dlaždic.

Kromě kombinace dlaždic různých textur a barev můžete kombinovat povrchové úpravy dlaždic se sádrou. Například může ozdobit komín nebo potrubí, hlavní věc je, že jsou navzájem v harmonii..

Takový povlak se dobře hodí ke dřevu. Řada krbových polic může mít podobný nebo kontrastní odstín. Kromě něj se jako dekor často používají kovové desky a kované díly. Přírodní materiály budou vždy navzájem zdůrazňovat vnější důstojnost.

Co ovlivňuje výběr?

Několik bodů, kterým je třeba věnovat pozornost:

 • Je třeba poznamenat, že slínky mají relativně nízkou tepelnou vodivost. Na jedné straně pomáhá povrchu, aby se nepřehříval. Na druhou stranu, pokud je trouba používána jako jediný zdroj tepla, tato možnost nebude vhodná. Přesto je to vhodnější pro krb instalovaný pro krásu, než pro vytápění..
 • Extrudované dlaždice jsou hustší, takže se hromadí a špatně odevzdávají teplo. V tomto případě lisované prvky lépe udržují klima v místnosti, protože mají póry.
 • Glazovaný povlak špatně snáší teplotní výkyvy.

Někdy je však lepší upřednostnit praktičnost než estetiku a upřednostnit výrobek bez glazury..

 • Velikosti dlaždic, dokonce i ve stejné dávce, se však nemusí shodovat, stejně jako barva. Pečlivý výběr je zde proto důležitý. Před nákupem dlaždice je nutné porovnat, zvláště pokud je symetrie v návrhu důležitá a jakákoli odchylka bude nápadná.
 • Pokud je porušena celistvost, žáruvzdorná dlaždice ztratí některé ze svých vlastností. I když jsou škrábance nebo čipy na neviditelné straně, je lepší takové výrobky vyměnit..
 • Pro kamna a krb je důležitá tloušťka kachlů. Musí to být více než osm milimetrů..

Příklady v interiéru

Navzdory možným možnostem jsou dlaždice slínku velmi specifické. A použití pro dekorativní úpravy krbu dále zužuje řadu designových řešení..

Krb nebo kamna nejsou instalována ve všech místnostech. Krby obložené obkladem ze slínku jsou zpravidla umístěny v obývacím pokoji, hale nebo jídelně, kde si všichni členové rodiny nebo hosté mohou užít rozjímání o živém ohni. Krby také nejsou v ložnicích neobvyklé, protože mají příznivý vliv na psycho -emocionální stav – pomáhají relaxovat, vytvářejí atmosféru pohodlí.

Jeho umístění samozřejmě do značné míry závisí na jeho velikosti-může být vestavné i volně stojící. Klinkerové dlaždice z něj mohou udělat ten nejpřitažlivější předmět, který přitáhne všechny oči, nebo naopak zredukovat jeho obraz..

Nepochybně takové stavební struktury vypadají v kuchyni obzvláště organicky. Zpravidla to může být malá dekorativní možnost a plnohodnotná ruská kamna s kamna, s možností vaření nebo bez ní..

Motivy ohniště přijdou vhod v hotelech, restauracích a kavárnách, aby se hosté cítili obzvlášť příjemně.

Tepelně odolný slínkový obklad se může rozšířit nejen do oblasti krbu, ale také na celou stěnu k němu přiléhající nebo její část. Tento přístup se používá především při obkládání vestavěných modelů. Dekor ve formě slínkových dlaždic může vytvořit malebný, útulný koutek v rekreační oblasti.

Kamna a krb se slínkovými dlaždicemi lze díky jejich vlastnostem zadat, pokud ne ve všech, pak v mnoha směrech návrhu.

V moderním minimalismu takový objekt rozhodně nebude nadbytečný a dokonce se přes veškerý konzervatismus stane ústřední postavou celé kompozice. Se správnou kombinací textur a barev se slínek úspěšně vejde do interiéru vytvořeného ve stylu high-tech..

Interiér vyrobený v provensálském nebo venkovském stylu je prostě bez krbu nemyslitelný. Vytváří teplé atmosférické pozadí, přizpůsobuje se blízkosti přírody. V rustikálním stylu blízkém těmto směrům můžete vidět celé krbové komplexy, ve kterých jsou žáruvzdorné slínkové dlaždice dokonale kombinovány s jinými přírodními materiály..

Ohybové formy a neobvyklé kombinace secesního stylu se promítnou do designu krbu. Interiér, udržovaný ve stejném stylu, se bude vyznačovat kultivovaností a propracovaností..

Z následujícího videa se dozvíte, jak zakrýt kamna slínkovými dlaždicemi..