Snem každého dobrého majitele je uvést svůj vlastní byt do perfektního stavu. Vysoce kvalitní moderní renovace, která zasáhne představivost designovými prvky a využitím nejnovějších technologií, přitom pro běžného občana rozhodně nebude cenově dostupná. V této situaci majitelé hledají levná řešení s využitím nejlevnějšího spotřebního materiálu, nebo dokonce odmítají zaplatit předákovi a raději provádějí opravy sami..

Po dlouhou dobu zůstává malování nejekonomičtějším typem opravy stěn, pokud však dříve bylo toto řešení považováno za zdaleka nejlepší, dnes vám široký výběr barev a kompetentní přístup k organizaci procesu umožňují dosáhnout slušného výsledku za málo peněz..

Zvláštnosti

Malování stěn v bytě je mezi majiteli oblíbené, a to především proto, že jsou schopni tento postup provést vlastními rukama. To nevyžaduje žádné speciální znalosti nebo dovednosti – stačí mít alespoň minimální zkušenosti se štětcem (to by mělo zůstat od doby studia ve škole) a dodržovat přesný postup, aby výsledek vyšel jak esteticky atraktivní, tak trvanlivý.

Pokud se barva používá k dekoraci stěn v obytných prostorách poměrně zřídka, pak je v domácnostech stále velmi relevantní. Správně zvolená barviva odolávají účinkům vody, vysokých teplot a páry mnohem lépe, než by dokázala dokonce i dobrá tapeta, zatímco natřený povrch se myje o nic hůře než dlaždice a je mnohem levnější. Pokud je to nutné, přelakování stěn kvůli kosmetickým opravám nebo aktualizaci designu také není obtížné – postup bude trvat maximálně pár dní a opět nevyžaduje pomoc zvenčí.

Obecně je nástěnná malba považována za jedno z nejlevnějších řešení., je třeba zvážit řadu možných dodatečných nákladů. Za prvé, vše závisí na připravenosti stěn, protože musí být rovnoměrné a čisté, jinak budou muset být předem vyrovnány a očištěny od jakékoli špíny, což může vést k několikanásobnému zvýšení nákladů. Pro lepší přilnavost barvy ke stěně je navíc vhodné použít půdní směsi, ideálně ve více vrstvách, což také zvyšuje náklady na projekt..

Samostatnou nákladovou položkou je nákup malířských nástrojů, pokud je samozřejmě nemůžete najít zdarma. V první řadě budete potřebovat štětce, ideálně dva: široký pro malování velkých prostor a tenký pro kreslení malých detailů a malování těžko dostupných míst. Pokud jich není tolik, ale plochý povrch stěn je dostatečně velký, má smysl zakoupit malířský váleček, který proces výrazně urychlí. Stále je třeba správně vybrat v závislosti na typu povrchu stěny: pěnová guma pro hladké povrchy, kožešina pro drsné. Při nákupu válečku budete určitě potřebovat malířský příkop – speciální nádobu se zvýšeným dnem, která umožňuje, aby byla malířská plocha nástroje plně nasycena barvou. Pokud potřebujete poskytnout jasný obrys, který odděluje povrchy jedné barvy od povrchů jiného odstínu, neobejdete se bez speciální plastové stěrky nebo krycí pásky.

Nakonec pro vysoce kvalitní míchání směsi barviv (zvláště pokud byly smíchány různé barvy) je zakoupen speciální nástavec pro elektrickou vrtačku.

Tato sada nástrojů je typická, ale není vyžadována ani vyčerpávající.. Pro zjednodušení lakování lze použít štětec a válečky jako stříkací pistoli nebo dokonce plechovky aerosolového typu. S malou plochou místnosti a použitím barvy bez míchání odstínů v některých případech odmítají vrták s mixérem a nahradí jej jakýmikoli improvizovanými prostředky, jako je tyčinka.

Pokud mluvíme o množství barvy potřebné k natření stěn v domě, musí být předem pečlivě vypočítáno, protože v případě náhlého nedostatku materiálu bude muset být práce přerušena a je také dobré, pokud kusy stěn natřené zakoupenou hmotou se neliší ve stínu. Takové výpočty se provádějí podle poměrně jednoduchého vzorce, podle kterého musíte vypočítat plochu všech stěn plánovaných pro malování. Za tímto účelem se výška každé stěny vynásobí její šířkou, a pokud existuje několik takových stěn, plochy všech stěn se sečtou. Přestože tato oblast často zahrnuje okenní a dveřní otvory, neměly by být odečítány, aby bylo zajištěno dostatečné množství barvy. Výrobci v pokynech k plechovkám obvykle uvádějí typickou spotřebu svých výrobků na metr čtvereční – stačí tento ukazatel vynásobit plochou jejich stěn a také přidat 15% na pojištění, aby se získalo množství barvy potřebné pro malování v jedné vrstvě. Pokud je plánováno vícevrstvé lakování, požadovaný objem materiálu se vynásobí počtem vrstev.

Druhy barev

Aby byl výsledek vysoce kvalitní a trvanlivý, je nutné vybrat správný typ barvy. Dnes existuje několik typů opravných barviv, z nichž každá má své výhody a nevýhody. Všechny je třeba vzít v úvahu při výběrovém řízení..

Barva na vodní bázi

Barvy na vodní bázi se dobře hodí k natírání místností se střední vlhkostí, takže je lze použít k natírání stěn a interiérových dveří v obytné části bytu. Taková látka dokonale přilne k většině typů povrchů a „dýchá“, propouští vodní páru a podle toho zasahuje do vývoje houby. Tento typ požadované barvy nemusíte kupovat – spotřebitel může nezávisle přidat potřebná barviva do bezbarvé hmoty, aby získal požadovaný odstín s dokonalou přesností, a co je nejdůležitější, to vše je poměrně levné. Další věc je, že vodní emulze není vhodná pro místnosti s vysokou vlhkostí, jako je kuchyň nebo koupelna, také neskrývá nerovnosti stěny, proto vyžaduje dokonale připravený povrch..

Volba ve prospěch tohoto druhu barviva by neměla být prováděna při opravách v dětském pokoji, protože je nestabilní vůči mechanickému poškození..

Disperzní barva na vodní bázi

Barvy na vodní bázi na silikonové bázi jsou kompatibilní se všemi typy povrchů a jsou nenáročné na pečlivou přípravu stěny-film vytvořený během procesu sušení může skrývat nedokonalosti a praskliny až do velikosti 2 mm. Lakovaný povrch je schopen odolat téměř jakémukoli testu – neodlupuje se od vlhkosti, nepraská ani se nedrolí při nárazech, nevybledne ze slunečního světla. Silikonová barviva můžete použít v jakémkoli typu místnosti, ale jediná nevýhoda může potenciálního kupce vyděsit – poměrně vysoké náklady.

Akrylová barva

Akrylová barva může nahradit silikonovou barvu na relativně rozpočtovém základě, ale výhod bude méně – zejména nevýhody stěny by již neměly přesáhnout 1 mm. Spotřeba barvy se pravděpodobně také mírně zvýší – má o něco nižší krycí schopnost, takže budete muset malovat v několika vrstvách. Jeho rozmanitostí je také texturovaná dekorativní barva, která po zaschnutí vytvoří povrch s určitou texturou – její výhody a nevýhody jsou zcela podobné běžným akrylovým kompozicím.

Alkydová barva

Alkydové barvy zahrnují směsi na bázi laku nebo laku, nazývané olej nebo smalt, ale vlastnosti jsou velmi podobné. Nejčastěji jsou nakupovány za velmi nízké náklady, takže jsou vhodné pro ty, kteří nejvíce šetří. Alkydová barviva jsou zároveň docela odolná vůči vysoké vlhkosti a teplotě, stejně jako vůči vyblednutí na slunci a jsou také schopna dodat estetiku opravě díky možnosti výběru lesklého nebo matného lesku. K zkapalnění takových barev se však používá rozpouštědlo s velmi štiplavým zápachem, které nezmizí rychle, proto je takové řešení v koupelně nějak vhodné, ale je nepravděpodobné, že by bylo vhodné pro obývací pokoje, zejména pro školky. Navíc stěna natřená alkydovými barvami po určité době ztratí jas a pak se může začít odlupovat..

Design

Existuje předpojatý názor na barvu jako nudný materiál pro dekoraci stěn, protože dříve, při výběru ve prospěch takového řešení, byly stěny natřeny úplně, zatímco moderní nápady mají kombinovat různé dekorační prvky.

To platí nejen pro barvy, ale také pro různé textury – taková kombinace téměř vždy vypadá originální a zajímavá, což vám umožní zvýraznit přízvuk, vizuálně zvětšit nebo zmenšit velikost místnosti.

Pro různé místnosti se používají různé estetické pohyby.. Například v ložnici je možné malovat dokonce všechny stěny v jednom tónu, protože zde lze důraz přesunout, řekněme, na okenní textilie. Současně by měly být vybrány barvy s neobvyklým efektem v obývacím pokoji, protože neexistují žádné požadavky na zvláštní vytrvalost. K dekoraci pomohou texturované barvy, které jsou napodobeninou stejného hedvábí. Neobvyklou praxí v posledních letech je malování stěn pomocí gradientové metody, kdy odstíny plynule přecházejí z jednoho do druhého. Tento dekor vypadá stylově a moderně..

U koupelny a kuchyně není prioritní kvalitou estetický efekt, ale schopnost odolat obtížným podmínkám – například konstantní vlhkost, vysoké teploty a hojnější používání žíravých pracích prostředků než v jiných místnostech. V kuchyni může být přízvuk kus zdi, který zažívá maximální zatížení – takzvaná zástěra, která je často rozložena z dlaždic; pak byste se měli rozhodnout pro barvy tak, aby dobře splývaly a byly buď blízkými odstíny stejné barvy, nebo se radikálně lišily.

Malování stěn je také vhodné v podmínkách čistě technických místností – zejména spíže. Zde se i nejlevnější olejová barva ukáže jako praktičtější než tapeta a majitelé jen zřídka přicházejí s důmyslnými designovými nápady a vybírají pro tuto místnost jeden klidný tón barevné barvy a obílené stropy.

Volba barvy může ovlivnit vnímání místnosti jako celku. – malým místnostem se doporučuje „zvětšit“ výběrem lehké dekorace na zeď a naopak – nevhodně objemně „redukovat“ v tmavých tónech. Kromě toho se všem moderním návrhářům doporučuje zvolit konkrétní barvu podle toho, na kterou stranu směřují okna místnosti. Pokud jsou otočeny na jih, pak v místnosti pravděpodobně dojde k přemnožení slunečního světla a tepla a chladnější odstíny mohou nastavení trochu zpříjemnit. Naopak v místnostech s okny orientovanými na sever je cítit věčná zima a chlad, což není vždy příjemné, proto je zde vhodnější použít šťavnaté teplé barvy..

Při výběru odstínu získaného smícháním různých barev je nutné hníst celou směs najednou, jinak nejmenší odchylka v poměrech může rozdělit místnost na různé „zóny“.

Kromě toho byste měli být opatrní při výběru typu barvy, aby se na slunci neztratily. Může se ukázat, že brzy po rekonstrukci bude porušena původní myšlenka, nebo, co je ještě horší, jedna strana původně jednobarevné místnosti se najednou stane světlejší než druhá..

Pracovní technologie

Technologie malování stěn vlastními silami v bytě neobsahuje žádné příliš komplikované úkoly, ale skládá se z mnoha fází, které je nežádoucí přeskočit, aby nedošlo ke zhoršení konečného výsledku.

Nejprve se doporučuje odstranit starý nátěr nebo jakoukoli jinou povrchovou úpravu, jinak je možné, že se nový povlak odloupne spolu s kousky předchozího, který měl čas se opotřebovat. Jak správně odstranit předchozí úpravu závisí pouze na tom, o jaký typ se jedná. V některých případech je možné starou vrstvu natřít. Například některé druhy barev nebo speciální tapety podléhají opětovnému malování, ale v tomto případě se musíte ujistit, že je taková základna stále pevně připevněna ke zdi. Bez ohledu na to, zda bylo rozhodnuto opustit starou opravu nebo ne, musí být povrch očištěn od cizích nečistot, protože nepřispívají k přilnavosti.

V případě, že byl přesto starý nátěr odstraněn, pravděpodobně vzniká problém nerovných stěn. Musí být odstraněn s maximální péčí, protože barva není nejlepším maskovacím materiálem. Vyrovnávání se provádí pomocí cementové malty nebo tmelu a v nejzávažnějších případech pomocí sádrokartonu. Nainstalované sádrokartonové desky řeší řadu úkolů najednou, včetně odstranění starého nátěru, čištění a vyrovnání stěn, ale takový krok může výrazně zvýšit náklady na opravy a určitě poněkud sníží místnost. Poté, co je stěna vyčištěna a vyrovnána, měla by být opatrně opatřena základním nátěrem. Díky tomu se barva lépe spojí s povrchem a sníží se její spotřeba. Není vhodný žádný základní nátěr – musíte si vybrat odrůdu, která je kombinována s vybraným typem barvy.

Teprve když je půda úplně suchá, můžete přistoupit přímo k malování.

Správná technika barvení předpokládá horizontální i vertikální tahy., protože to je jediný způsob, jak dosáhnout jednotnosti tónu. Kapky barvy jsou zároveň nepřijatelné – zůstanou jasně viditelné i po zaschnutí, což je nepravděpodobné, že by opravě dodalo estetiku. Barvivo zřeďte opatrně, aby nekapalo. Nepřidávejte příliš mnoho vody nebo rozpouštědla. Současně se některé druhy levných barev prodávají výhradně v bílé barvě, pak budou muset být tónovány nejspeciálnějším barevným schématem – barevnou přísadou, která vám umožní dokonale přesně získat požadovaný odstín.

Kroky barvení je nutné dodržovat v přísném pořadí. Dnes není zvykem malovat doslova celý povrch stěn barvou stejné barvy, proto by měly být nejprve rozděleny na části ohraničené maskovací páskou. Malování zahrnuje aplikaci pouze několika vodorovných pruhů, které jsou poté zastíněny nástrojem, který je ideálně vyždímán z barvy – štětcem nebo válečkem. Dokončete stínění pohybem shora dolů – přebytečná barva by mohla odtékat..

Při použití barvy různých barev pro kudrnaté barvení se neobejdete bez označení speciální maskovací páskou – pak na ní zůstane náhodné „vyplazení“ nad rámec toho, co je nutné, a ne na stěny. Takovou maskovací pásku musíte odlepit až po úplném zaschnutí barvy, jinak se nelze vyhnout porušení obrysů.

Pokud jsou v místnosti potrubí, které je třeba také natřít, stojí za to začít s nimi. Povrch trubek a prostor za nimi jsou těžko přístupná místa, nicméně takový vnitřní detail v malované podobě může do malování stěn značně zasahovat..

Nezkušení lidé se při malování stěn snaží neutralizovat nepříjemný, těžký zápach barev na bázi laku jednoduchým větráním. V žádném případě byste to neměli dělat, protože návrhy tuhnoucí barvy jsou kontraindikovány – to je spojeno s nerovnoměrným tuhnutím, což povede k deformaci povlaku.

tipy a triky

Ačkoli postup pro malování stěn se nezdá obtížný, existuje několik tipů, jejichž dodržování pomůže zlepšit kvalitu konečného výsledku:

  • Přestože je barva v plechovce jednobarevná, je tvorba sraženin při dlouhodobém skladování velmi pravděpodobná.,

a oni zase mohou způsobit rozdíl v jasu, proto po otevření plechovky musí být látka okamžitě dobře promíchána.

  • Chcete -li zvýšit pevnost natřeného povrchu, můžete na něj také přidat vrstvu laku a v případě dekorativních typů texturního barviva je takový krok jednoduše nezbytný..

  • Jakákoli barva je velmi náročná na atmosféru uvnitř místnosti, dokud nakonec neztvrdne. Odborníci tvrdí, že pokojová teplota by měla být v rozmezí 5–20 stupňů nad nulou a vlhkost vzduchu by se měla blížit 60%. Pravděpodobnost zkažených oprav nevhodnými podmínkami při jeho provádění je tak velká, že profesionálové dokonce používají speciální zvlhčovače vzduchu.

  • K čištění stěn od různých typů kontaminantů se používají prostředky osvědčené po celá desetiletí: 10% roztok síranu měďnatého od rzi, 5% roztok sody od tuku, antiseptika od plísní a plísní. Po ošetření skvrn se nanesená látka smyje ze stěny čistou vodou společně s nečistotami..

  • Pokud práci nebylo možné dokončit v jednom kroku a očekává se poměrně dlouhá přestávka v procesu barvení, musí být všechny použité nástroje důkladně opláchnuty a vysušeny. Ignorování tohoto postupu je spojeno se zasycháním barvy a ztrátou pružnosti paprsku štětce nebo válečkové hromady a nedostatek vysychání hrozí zamotáním a ztrátou původního tvaru nástroje..

Krásné příklady

Celá místnost je vymalována jednou barvou – zelenou, bílé dveře v pozadí zde působí jako akcent, i když za takové lze považovat ložní prádlo v červených tónech. K vyrovnání stěn byla použita sádrokartonová deska..

Kuchyně zobrazená na druhém obrázku byla renovována podobným způsobem. Světle zelený tón barvy mírně rozšiřuje malý prostor, ale zároveň ostře kontrastuje s barvou a strukturou zástěry.

Používání barvy v koupelně je stále mnohými považováno za znak nenákladné a ne nejpropracovanější renovace, nicméně výběr správného typu barviva a barevných kombinací dokáže zázraky. V tomto příkladu vidíte, jak je dokonce módní červená barva, atypická pro koupelnu, ideálně kombinována s bělostí instalatérských prací, což je hlavní akcent v tomto interiéru..

Informace o tom, jak malovat stěny v bytě vlastními rukama, najdete v dalším videu.