Šatní skříně

V dnešní době je skříň obvykle obydlím v ložnici (někdy v obývacím pokoji). Je to tak výhodné, když jsou všechny věci shromažďovány na jednom místě. A otevřením skříně si můžete rychle vyzvednout oblečení pro konkrétní příležitost..

Co to je??

Podle definice Stručné encyklopedie domácnosti je šatní skříň nebo šatní skříň nebo šatník nábytek pro ukládání různých druhů oblečení, včetně šatů, vybavených dveřmi, zásuvkami, zrcadly, věšáky. Někteří lidé také nazývají takový šatník placeným nebo oblečeným, ale to je špatně – v ruštině neexistují žádná taková slova.

V šatníku můžete uložit kabáty, obleky, košile, šaty, halenky, pletené oděvy, spodní prádlo, čepice, doplňky. Tradiční šatní skříň je šatní skříň se dvěma nebo třemi sklopnými dveřmi, za jedním z nich jsou zásuvky a police a za druhým nebo dvěma dalšími – věšák..

Šatník se objevil v Anglii v 18. století a říkalo se mu šatník (z francouzských slov „store“ a „dress“). Pocházelo to z truhly používané k ukládání oblečení. Ve středověkých hradech byla šatní skříň místností speciálně určenou k ukládání oděvů, podél jejichž stěn byly umístěny malé skříně. Skříň na zámku současně sloužila jako místo pro oblékání a svlékání, kadeřnictví, šicí dílna.

V 19. století se vnitřní náplň šatníku přiblížila moderní podobě. V plátěné skříni byly přihrádky na pověšení šatů a o něco později bylo vybavení tohoto kusu nábytku doplněno zrcadlem a vnitřními policemi. Šatníky v té době byly nejčastěji vyrobeny z mahagonu, zdobeny složitými řezbami a na ozdobu bylo použito leštěné dřevo..

V dnešní době se skříň často nepoužívá k ukládání oblečení v domě., přednost mají nejčastěji šatny a šatny. Ale přesto je to klasická verze šatníku, která může dát interiéru určitou stylistickou barvu..

Významnou výhodou šatních skříní je, že pokud chcete změnit prostor místnosti, skříň lze rychle přesunout na jakékoli místo.

Typy a modely

Šatní skříň je skříňový nábytek skládající se z několika částí určených k ukládání oblečení..

Skříň má prázdné boční a zadní stěny. Je vybaven dveřmi z fasády. Podle počtu dveří může být šatní skříň jednokřídlá, dvoukřídlá, tříkřídlá. Existují také obrovské modely s velkým počtem dveří..

Dveře skříně mohou být sklopné, posuvné nebo skládací.

Jednodveřová skříň je nejčastěji umístěna v malých místnostech, protože má skromné ​​rozměry. Takový kus nábytku má pouze výkyvný otvor. Říká se mu také cestovní taška nebo penál. Zde je uložena minimální sada oblečení pro každý den. Je vybaven malým počtem polic a závěsnou lištou.

Standardní dvoudveřové a třídveřové skříně vám umožní uložit mnohem více oblečení. Otevírání zde může být buď výkyvné, nebo posuvné. Tento kus nábytku má mnoho přihrádek na různé druhy oblečení. Vždy existuje část s policemi a zásuvkami, stejně jako přihrádky vybavené lištou, která může probíhat podél nebo přes skříň. Příčné uspořádání umožňuje uložit na věšáky mnohem větší množství věcí. V moderních modelech skříní jsou tyče vybaveny pantografovým systémem, to znamená, že se vysouvají a zasouvají, stoupají a klesají.

Velké skříně obsahují police pro uložení klobouků, bot, zrcadla, držáky na opasky a kravaty..

Někdy může být standardní šatník doplněn mezipatrem – nezávislým nábytkovým modulem, který je umístěn na horní části skříně. Takový modul je zpravidla vybaven policemi pro ukládání prádla, tašek.

Šatní skříně mohou být rovné a hranaté. Rovný model má klasický obdélníkový tvar. Je umístěn podél zdi nebo mezi jiné kusy nábytku (například vedle komody nebo knihovny). Rohový model je určen pouze pro rohové instalace. Vhodný do prostorných i malých prostor, protože šetří místo.

Velmi zajímavým řešením je oboustranná šatní skříň., které lze otevřít jak zepředu, tak zezadu. Tento design se používá jako druh oddílu pro zónování prostoru

Barevná řešení

Při výběru odstínu pro šatník je třeba dodržovat určitá pravidla:

 • Při vytváření interiéru nepoužívejte více než tři barvy. Pokud jsou použity odstíny určité barvy, pak by jejich počet také neměl být větší než tři;
 • Barva šatníku by měla odpovídat vlastnostem místnosti, ve které bude použita: účel, stupeň osvětlení, velikost, tvar. Pokud je například šatník určen pro chodbu, pak je lepší, aby byly světlé odstíny (bílá, béžová), aby se místnost vizuálně zvětšila..
 • Skříň klidných tónů harmonicky zapadne do interiéru ložnice. Do světlé místnosti se nejlépe hodí tmavá skříň (černá nebo tmavě hnědá)..
 • V místnosti s okny obrácenými na severní stranu je lepší zvolit skříň ve světlé barvě dřeva;

 • Pokud podle představ majitelů zaujímá šatník ústřední místo v místnosti, pak si nejprve vyberou šatník a poté vyberou materiály pro dokončení stěn, stropu, podlahy nábytku, textilu. Pokud by se naopak skříňka měla stát méně nápadnou součástí interiéru, pak by její barva měla být blízká barvě stěn;
 • Při výběru barvy šatníku by se měl člověk řídit obecným stylem, ve kterém je místnost vyrobena. Pokud je místnost navržena ve stylu Provence, pak by v designu skříně měly být použity barvy charakteristické pro tento směr (bílá, máta, modrá, staré světlé dřevo);

 • Nezapomeňte, že tmavé tóny vizuálně zmenšují prostor, světlé se rozšiřují;
 • Je třeba se vyhnout velmi jasným barvám, protože rychle dráždí psychiku a unavují. Skříň hluboké černé barvy také depresuje psychiku svým příliš truchlivým vzhledem..

Rozměry

Dnes na trhu s nábytkem existují skříně různých velikostí – od malých (úzkých nebo nízkých) určených do malých prostor až po obrovské kombinované skříně s mnoha přihrádkami..

Hlavní rozměry šatníku:

 • Šířka šatní skříně závisí na počtu dveří a je nejméně 0,4 m u jednokřídlého skříně (pro uložení botníků), optimálně 0,6 m; 1-1,6 m pro dvojitou skříň; 1,5–2,4 m – pro trikuspidální. Šířka dveří je 0,6-0,8 m.
 • Počet dveří je určen počtem sekcí. Sériové modely mají následující parametry: 2-3 křídla a šířka 1-2,4 m. V takové skříni je dostatečný počet věcí, které lze umístit na police ve dvou řadách, a v úložném prostoru lze vážit oblečení téměř všech členů rodiny;

 • Standardní hloubka klasické skříně je 0,6 m, ale vyrábějí se i užší modely (0,45 m). V obvyklé hloubce skříně jsou závěsné tyče umístěny podél zadní stěny a ve snížené hloubce – kolmo na ni;
 • Výška sériových skříní je 2,2-2,4 m. Vyrábějí se ale i nízké modely-1,7-1,8 m;

Klasická šatní skříň je instalována na podstavci, díky kterému se nábytek snadno posouvá ke zdi pomocí podstavce. Stylizované skříně jsou vyrobeny na nohou.

 • Vzdálenost mezi policemi ve skříních je: u ložního prádla 0,35-0,4 m, u běžného oblečení-0,3-0,35 m. Výška mezipatrů se pohybuje od 0,45-0,5 m;
 • Výška prutů: pro pláštěnky a kabáty – 1,4-1,5 m, pro bundy, bundy, halenky – 0,8-1 m, pro šaty – 1,5-1,6 m;
 • Výška boxů je maximálně 1,2 m od úrovně pole pro snadné vytahování a používání.

Styly

Klasický

Skříně v klasickém stylu nikdy nevyjdou z módy. Hlavní směry klasiky jsou říše, baroko, rokoko, moderní:

 • Impérium skříně mají lakonické staré formy a zdrženlivý „imperiální“ dekor. To vyžaduje vysoce kvalitní a drahý materiál z takového nábytku a také soulad s okolním interiérem. Takový nábytek je pevný, masivní a vyznačuje se neobvyklou povrchovou úpravou (vykládání, malování).

 • Barokní – vždy jde o množství domýšlivých detailů (štuk, kadeře, měny). Ale aby barokní šatník „nevytáhl“ veškerou pozornost v interiéru, je lepší zvolit takové modely, které nejsou příliš plné detailů. Můžete se zaměřit na kvalitu materiálu, ze kterého je nábytek vyroben, nebo na složitost barvy..

 • Nábytek rokoko méně pompézní, i když také plné detailů a luxusu. Ale tento luxus je méně náročný. Šatníky v rokokovém stylu vypadají vzdušněji a lehčeji, díky elegantnějšímu dekoru, převaze světlých barev. Nábytkové výrobky v tomto stylu vypadají skvěle ve volných prostorech, které nejsou přetíženy jiným nábytkem..

Charakteristickým rysem secesního stylu jsou plynulé linie, elegantní vzory, měkká paleta. Skříně tohoto stylu jsou zdobeny zaoblenými prvky..

Etnický

Při výběru šatníku v etnickém stylu (ať už je to Provence, ruský styl, japonština, země) musíte pečlivě zvážit, jak tato položka zapadne do okolního prostředí, zda s ním bude v souladu. Možná, že po vzhledu takové skříně bude nutné do interiéru přidat nějaké etnické detaily (závěsy, lampy, přehozy).

Moderní styl

Moderní skříně mají lakonický design s minimální sadou dekorativních prvků, hladkým povrchem dveří, kovovými vložkami a širokým výběrem barev. Takový kus nábytku se harmonicky hodí do každého interiéru a nevyžaduje jeho vážnou transformaci..

Materiály

Klasická šatní skříň je vyrobena z masivního dřeva. Jedná se o nejspolehlivější a nejtrvanlivější materiál, ale cena takového kusu nábytku bude dražší.. Dřevěná skříň má elegantní a luxusní vzhled a je vhodnější pro interiéry v klasickém stylu, stylu Provence nebo chata.

V jiné cenové kategorii jsou skříně vyrobené z MDF a dřevotříska. Vypadají docela atraktivní a jsou bohaté na barvy a tvary. MDF jsou stlačené a speciálně upravené piliny cenných dřevin. Díky moderním technologiím může povrch MDF panelů imitovat přírodní dřevo. Dřevotříska je ještě levnější materiál než MDF, který se od ní liší způsobem lisování.

Díky širokému výběru textur a barev v kombinaci s nízkou cenou je nábytek vyrobený z tohoto materiálu pro spotřebitele nejatraktivnější..

Kování pro šatní skříně je vyrobeno z hliníku, nerezové oceli s chromováním.

Příklady provedení

Starožitný šatník perfektně zapadne do interiéru empírového stylu. Jeho vyřezávaný dekor je v dokonalé harmonii s ostatními kusy nábytku..

Zrcadlová skříň je vyrobena v klasickém stylu. Díky bílé barvě se zdá, že se rozpouští v interiéru ložnice, přičemž zůstává jejími důležitými funkčními a dekorativními prvky..

Designová šatní skříň se zrcadlovými vložkami kombinuje všechny prvky moderního a klasického designu. Taková skříň je navíc velmi prostorná a funkční..

Šestidveřová skříň. Klasický. Lakonický design skrývá zvýšenou kapacitu a množství příslušenství pro ukládání oblečení.

Dvojitá šatní skříň ve stylu Provence. Ručně malované a dřevěné řezby dělají z této skříně umělecké dílo samo o sobě. Měl bys zkusit. najít mu v místnosti slušné místo.

Rohová skříňka ve stylu francouzské vesnice je skvělým řešením pro interiér malé místnosti. Je dobré, když jsou všechny ostatní kusy nábytku a dekorů ve stejném stylu..

Přehled výrobců

V Rusku existuje mnoho továren na výrobu nábytku, které vyrábějí skříňový nábytek dostupný masovému spotřebiteli, včetně skříní. Proto je docela obtížné učinit volbu ve prospěch jednoho nebo jiného výrobce..

Nejznámější v naší zemi je továrna na nábytek „Shatura-Mebel“. Její výrobky se vyznačují rozmanitou stylistikou, atraktivním designem, spolehlivostí a praktičností konstrukce, dlouhou životností a relativně nízkými cenami..

Nejlepšími žebříčky hodnocení nejlepších domácích výrobců nábytku jsou také společnosti jako TriYa, Soyuz-Mebel, Mebel Chernozemya, Glazovskaya Furniture Factory. Vitra, Angstrem, Dyatkovo, Izhmebel, Your Day, Stella a další. Šatní skříně těchto továren se vyznačují vysoká úroveň kvality a funkčnosti modelů.

Pokud potřebujete koupit šatník vyšší třídy z masivu (třešeň nebo ořech), pak byste měli věnovat pozornost klasickému modely evropských výrobců, například Ferro Raffaello (Itálie) nebo Panamar (Španělsko). Moderní designové šatníky vyrábějí italské továrny Cattelan Italia, Meridiani, Lago, ALF, Flou, Calligaris, Riva 1920. Elegantní šatníky jsou specialitou italské Selvy, Moda, Giorgio Collection, Gervasoni, Bizotto. A pokud potřebujete prostorný šatník, pak je lepší vybrat si z modelů Zanette, Besana, Veneran.

Zvláštní pozornost si také zaslouží finský skříňový nábytek Niemi, Wermo, Peltola, ISKU. Jedná se o vysoce kvalitní a ergonomické modely vyrobené z vysoce kvalitních materiálů..

Jak vybrat?

Při výběru šatníku byste měli věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Rozměry. Nábytek pro uložení oblečení je vybrán v souladu s velikostí místnosti, ve které bude instalován. Pokud je ložnice nebo obývací pokoj prostorný, bude v něm vypadat docela vhodný velký prostorný šatník. Malá velikost místnosti předpokládá přítomnost malé skříně, která „neožere“ veškerý užitečný prostor;
 • Prostornost. Do skříně by se mělo vejít co nejvíce různých typů oblečení. A proto by v něm měly být umístěny police, zásuvky a tyč pro věšáky;

 • Barva a styl. Skříň musí nutně odpovídat stylu a barevnému schématu interiéru místnosti. Pokud je to školka pro dívku, pak může být šatník v klasickém, rustikálním nebo moderním stylu, v bílé, béžové nebo růžové barvě. Pro chlapce je vhodnější šatník v moderním stylu, monochromatický nebo s obrázky vašich oblíbených postav. V obývacím pokoji bude vhodnější vypadat klasický nebo moderní šatník;
 • Typ otevírání. Důležitý detail, kterému rozhodně musíte věnovat pozornost;

Pokud bude šatník instalován v malé místnosti nebo v malé chodbě, je lepší, když je otvor posuvný.

 • Materiál. Při výběru šatníku je lepší se zaměřit na nábytek vyrobený z kvalitnějších a ekologických materiálů (v ideálním případě pole, alespoň borovice), protože zdraví členů rodiny je dražší než kterýkoli z nejkrásnějších nábytků;
 • Stavět kvalitu. Měli byste pečlivě prozkoumat šatník a zkontrolovat, zda jsou všechny prvky dobře upevněny, zda jsou dveře rovnoměrně zavěšeny, zda jsou police dobře upevněny, zda fungují výsuvné mechanismy, zda je celá struktura stabilní.

Na umístění záleží. Nejpohodlnější možností umístění skříně je mezi dvě stěny. Takto je prostor místnosti využíván nejefektivněji. Pokud jsou dveře uprostřed krátké stěny, můžete zkusit nainstalovat dvě skříně na obě strany. A pověsit mezipatro nad dveře. Ukáže se, že je to jakýsi portál.

Pro složité prostory a chodby je rohová skříň vhodná. Nejpoužívanějším způsobem umístění šatníku je nástěnný držák. Tato možnost funguje nejlépe ve velkých prostorách. V malých místnostech budou dobře vypadat dva stejné šatníky seřazené podél zdi – na obou stranách pohovky nebo postele.

Krásné příklady v interiéru

V ložnici šatní skříň od podlahy ke stropu. Jeho rozměry jsou ohromující a lesklý povrch dveří vám umožňuje vizuálně udělat místnost ještě prostornější..

Šatní portál do ložnice. Toto uspořádání šatníku vám umožní ušetřit místo a umístit velké množství věcí..

Rohová skříň v interiéru prostorné ložnice vypadá díky bílé barvě a zrcadlům lehce a bez tíže.

Klasický interiér s dvojitou skříní. Stolní počítač, křeslo, skříň, květináč, odrážející se v barvách v detailech, tvoří jedinou a jedinečnou kompozici

Malá ložnice. Kombinace tmavé barvy šatníku a světlé barvy stěn místnost nezmenšuje, ale působí harmonicky a klidně.

V následujícím videu se dozvíte, jak si vyrobit šatník vlastními rukama..