V každém obytném prostoru je prostor na spaní. Toto je zvláštní místo, které je nezbytné k relaxaci, získání sil, být sám se sebou a jen se dobře vyspat. Nezapomeňte také, že ložnice je také místností pro intimní život..

Designéři používají širokou škálu technik, k dosažení maximálního pohodlí a relaxace v této místnosti. Atmosféru v místnosti ovlivňuje mnoho věcí: barvy, nábytek, styl interiéru atd. Velký význam mají také textilní materiály a výrobky, jako jsou polštáře, koberce, závěsy, záclony. Pokud jste začali s rekonstrukcí ložnice nebo chcete aktualizovat design místnosti, bude pro vás tento článek užitečný. Dále se zaměříme na design okna v ložnici. Prozkoumejte různé dekory, nápady a rady odborníků.

Nejběžnější možností zdobení okenních otvorů je ozdobit je závěsy.. Žaluzie, které jsou díky své praktičnosti a lacnosti rozšířené, se do ložnice nehodí. Je to skvělá volba pro studium, a ne pro relaxační a odpočinkovou zónu..

V závislosti na interiéru si můžete vybrat krásné závěsy, které dokonale zapadají do celkového stylu a dodají atmosféru pohodlí a domácího tepla. Vzhledem k obrovské rozmanitosti textilních materiálů není těžké vybrat si ideální volbu pro konkrétní styl. Hlavní věcí v tomto oboru je dodržování určitých pravidel..

Správný design

I když je v místnosti pouze jedno okno, malé a úzké, jeho design musí být na výšku, jinak nebude možné dosáhnout vysoké úrovně pohodlí.

Projektanti sestavili seznam obecných ustanovení, která je třeba při práci dodržovat:

  • Nedoporučuje se umisťovat na parapet velké množství věcí.. Odhazování bude pouze překážet navození relaxační atmosféry. Pokud je parapet dostatečně široký, lze jej použít ve formátu tabulky okenních parapetů. To je skvělá volba pro malou ložnici. V tomto případě je pro pohodlí lepší zavěsit krátké závěsy, které pokrývají polovinu okna. K dokončení vzhledu může být doplněn závěsy..
  • Vybírají si znalci neobvyklých a exotických designů světlé závěsy, jak prosté, tak s výraznými vzory.
  • Pokud jde o dekoraci oken v kompaktní místnosti, materiál závěsu by měl být ve světlých odstínech. Je žádoucí natřít svahy stejnou barvou..

Okenní parapet jako deska stolu

Jak bylo uvedeno výše, v malých bytech se jako stůl často používá okenní parapet. Je to ideální místo pro práci nebo studium, protože bude vždy osvětlen přirozeným světlem.. Pro takové okno jsou vhodné následující možnosti designu:

  • Rolety nebo římské rolety. Pomocí této praktické a stylové možnosti lze množství světla snadno upravit. Je vhodné zvolit světlý odstín záclon.
  • Krátké závěsy, zakrytí pouze poloviny okna nebo přivedení na okenní parapet učiní pracoviště krásným a pohodlným.
  • Dvojité závěsy. K zablokování cesty jasného světla je zapotřebí hustý materiál v tmavých barvách a světlý tyl dodá něhu a romantismus.

Krása a funkčnost

K dosažení očekávaného výsledku nestačí koupit v obchodě nejmódnější a nejdražší závěsy. Při rozvíjení a ztělesňování kreativní myšlenky do reality je třeba vzít v úvahu různé aspekty, včetně funkčnosti, celkové atmosféry v místnosti atd. Pouze v tomto případě bude možné stylově porazit okenní otvor..

Ochrana před cizími lidmi

Jedním z hlavních účelů záclon je chránit před zvědavými pohledy, zvláště pokud je ložnice umístěna vedle jiné obytné budovy nebo v přízemí. Drapérie materiálu hraje roli jakési bariéry, chránící osobní prostor. Záclony zpravidla nemohou zcela zakrýt okno. V tomto případě je nutné k nim přidat rolety nebo římské rolety, které jsou umístěny podle principů rolet, ale mnohem pohodlnější a měkčí. Cena takových produktů je poměrně příznivá a jejich nákup si může dovolit každý..

Zatemňovací závěsy jsou také nutné, pokud je ložnice na slunné straně a obyvatelé domu rádi spí déle. Nadměrné sluneční světlo vás nebude rušit, pokud vezmete v úvahu tento aspekt. Úpravou polohy závěsů můžete nezávisle upravit množství slunečního světla, které vstupuje do místnosti.

Nezapomeňte, že paprsky spálí nábytek, tapety, obrazy a další vybavení..

Funkce

Kromě externích dat musí být vhodné závěsy pohodlné a funkční. Tato charakteristika je obzvláště důležitá, pokud potřebujete ozdobit arkýř nebo panoramatické okno. Možnost změnit délku, šířku a tvar závěsů má velký význam, pokud potřebujete ozdobit velké okno.

Velikost závěsů, bez ohledu na jejich typ a materiál, musí odpovídat velikosti okna. U velkých a vysokých okenních otvorů se doporučuje zvolit možnosti od podlahy ke stropu.

Harmonie

Při výběru stylu okenní dekorace je třeba vzít v úvahu její kombinaci s obecnou myšlenkou designu (barva stěn, stropu a podlahy, nábytek, přítomnost dekorativních prvků). Důležitá je také barva závěsů, jejich hustota, délka, tvar, materiál a další aspekty. Doporučuje se, abyste se seznámili se základními principy konkrétního stylu a v souladu s nimi si vybrali záclony pro krásný a stylový design..

Je také nutné vzít v úvahu barvu a materiál, ze kterého je rám okna vyroben. V současné době jsou plastová okna instalována téměř ve všech budovách, ať už jde o obytnou budovu, hotel nebo kancelář. Jejich hlavní barva je bílá. Jedná se o klasickou barvu, kterou lze kombinovat se všemi odstíny..

Vzhledem k široké škále stylů bylo vytvořeno mnoho různých typů záclon. Některé jsou zaměřeny na praktičnost, jiné na krásu. Existují také možnosti, které kombinují všechny výše uvedené a další funkce. Dále se blíže podíváme na nejběžnější a nejoblíbenější možnosti a jejich vliv na vzhled, stejně jako atmosféru v místnosti..

Délka

Dlouhé a rovné závěsy, které se táhnou od stropu k podlaze, dodají ložnici propracovanost a eleganci. Aby vypadaly efektněji, musíte si vybrat záclony o 10–15 centimetrů delší, než je výška od bodu uchycení k podlaze. Tato možnost designu je ideální pro klasické styly..

Pokud jde o zdobení oken v malé místnosti, tento typ závěsu udělá místnost vizuálně delší. Také v malé ložnici je nutné opustit silně zakryté a shromážděné závěsy. Vypadají objemně a negativně ovlivní atmosféru pohodlí..

Duet

Dvojité závěsy jsou letos na vrcholu. Vypadají stylově a módně. Pomocí této metody návrhu můžete kombinovat barvy a odstíny, abyste dosáhli výrazného kontrastu nebo jemné kombinace. Výběr kupujících je prezentován v jednoduchých barvách nebo s barevným vzorem. Dvojité závěsy se budou hodit jak do moderního, tak do klasického stylu. Hlavní věcí je vybrat správnou barvu a texturu materiálu..

Válec

Rolety jsou praktickou, stylovou a praktickou variantou designu. Jedná se o druh žaluzií, ale na rozdíl od standardních je hlavním materiálem pro výrobu rolet tkanina. Spolehlivě chrání před sluncem, snadno se ovládají a vypadají velmi úhledně. Na trhu najdete obrovskou škálu tohoto produktu: jasné záclony, hladké, se vzorem i bez něj. Je nutné zvolit odstín s přihlédnutím k barevnému schématu v místnosti..

římský

Vzhledově i typem umístění a správou jsou velmi podobné roll-to-roll. Rozdíl je v tom, že římské rolety se skládají jako harmonika a rolety se kroutí. Rozsah tohoto produktu je obrovský a cena je dostupná.

Vlákna

Závitové závěsy vypadají skvěle v různých místnostech obytné budovy, včetně ložnice. Tato možnost je čistě dekorativní a je nepravděpodobné, že by chránila místnost před sluncem a dalšími vnějšími faktory. Tato metoda designu k nám přišla z východních zemí a díky svému původnímu vzhledu si téměř okamžitě získala popularitu..

Jakmile takové záclony projdou sluneční paprsky, místnost je naplněna neobvyklou hrou světla a stínu. V prodeji jsou odrůdy, které jsou zdobeny korálky různých barev a velikostí, třpytkami a dalším příslušenstvím. Tento způsob dekorace často volí kreativní lidé, kteří dávají přednost mimořádným stylům..

Stylové detaily

Kromě závěsů, které jsou hlavním prvkem pro výzdobu oken, můžete použít různé další prvky. Čerstvé květiny dodají místnosti svěžest a přirozenost. Na parapet můžete také umístit fotografie, figurky, vázy a další dekorace. Nepřehánějte to s počtem dekorativních prvků, zvláště pokud je místnost, jako okno, malé velikosti..

Informace o tom, jak vybrat správné závěsy do ložnice, najdete v dalším videu..