Oprava bytu nebo domu je vždy obtížný, vzrušující a nákladný proces. Celou věc můžete svěřit profesionálům a nemyslet na design, materiály a další nuance. Nebo můžete vše promyslet a udělat sami, na základě vlastních preferencí a vkusu. Pokud například při zařizování kuchyně padla volba na podlahové dlaždice, pak stojí za to podrobně prostudovat všechny výhody a nevýhody, nuance pokládky a další informace.

Výhody a nevýhody

Podlahové dlaždice mají klady i zápory. Největší plus je odolnost. Například laminátová, linoleová nebo vinylová podlaha začne poměrně rychle ztrácet svůj původní vzhled. Na druhém místě pozitivních vlastností je praktičnost. Dlaždice se velmi snadno čistí a nemůžete se bát použít chemikálie.

Mezi nevýhody patří nedostatek přenosu tepla. To znamená, že dlaždice je poměrně studený materiál a chůze naboso po keramice není příliš příjemný zážitek. V takových případech jsou dlaždice ideální pro chodbu. Ale můžete se také vyhnout tomuto mínusu a provést systém teplé podlahy. Je třeba poznamenat, že keramika je pro tento systém na rozdíl od jiných podlahových materiálů ideální..

Na rozdíl od tepla dlaždice dokonale vedou zvuk a při pokládce keramiky byste se měli postarat o dodatečnou zvukovou izolaci. A také dlaždice je velmi tvrdý materiál. Je snadné ho zasáhnout, například malé dítě, a rozbít nádobí nebo jiné kuchyňské potřeby. A konečně, nejčastější nevýhodou jsou velké časové a materiálové náklady na pokládku keramiky..

8 fotografií

Nuance volby

Pokud vás zápory neděsily a konečná volba byla ve prospěch keramických obkladů, měli byste vědět, jak vybrat správný materiál, aby správně sloužil a potěšil mnoho let.

 • V žádném případě by na podlahu neměly být pokládány dlaždice určené pro stěny. Stěnový materiál je totiž méně odolný proti opotřebení a velmi rychle ztratí svůj původní vzhled. Abyste se nemýlili ve smyslu dlaždic, měli byste si pečlivě prostudovat značení na krabicích v obchodě. Noha je vždy vyznačena na podlahové keramice a ruka je nakreslena na obklady..
 • Dlažba musí být protiskluzová. Aby se zabránilo pádům, je třeba vzít v úvahu také štítky na obalech. Tato čísla se nazývají koeficient tření. Určitě musí být alespoň 0,75. Ale žulový povlak s koeficientem menším než 0,4 je v domácích prostorách pro zdraví velmi nebezpečný..
 • Podlaha v kuchyni je považována za nejvíce nositelnou, takže při výběru dlaždice byste měli věnovat pozornost klasifikaci. Takže pro takovou místnost je ideální třetí třída tvrdosti podle PEI nebo pátá třída podle GOST. Některé společnosti mají na obalu také ikonu se stínovanou nohou, která označuje nejvyšší stupeň odolnosti proti opotřebení..
 • Za předpokladu, že budou dlaždice pravidelně ošetřovány saponáty, je nutné zakoupit zboží s označením AA. Toto označení označuje vynikající chemickou odolnost keramiky. Navíc díky tloušťce a speciální ochranné vrstvě tohoto typu podlahy špína nebude jíst..
 • Obzvláště důležitý je vzhled podlahových dlaždic. Neměl by být lesklý, žebrovaný ani porézní. Na lesklé keramice budou všechny škrábance a škrábance, které mohou v budoucnu vzniknout, velmi nápadné. A na žebrovaných nebo porézních se na vrchní vrstvě hromadí veškerá špína a prach a velmi obtížně se čistí.

Formát a rozměry

Snad nejběžnějšími formami dlažby jsou čtverce a obdélníky. Šestiúhelníkové a osmihranné tvary najdete také na pultech železářství, ale mezi spotřebiteli nejsou příliš žádané..

Pro dlažbu do kuchyně existují tři základní velikosti. Jedná se o 20 na 20, 30 na 30 a 40 na 40. Někteří lidé používají v moderních interiérech velmi malé velikosti pro rozložení určitých vzorů. Například 10 na 10 nebo 15 na 15.

Stojí za to pamatovat si několik důležitých pravidel týkajících se velikostí dlaždic:

 • Je nutné vybrat takovou velikost keramických obkladů, aby se jednalo o násobek šířky a délky kuchyně. V tomto případě bude pokládka několikrát levnější, jednodušší a nebudete muset řezat materiál..
 • Vždy stojí za připomenutí, že výrobce může mít chybu velikosti do pěti až sedmi milimetrů. To nemusí být považováno za manželství a je to velmi běžné. Zajímavým faktem je, že domácí a evropské firmy mají materiál se stejnou chybou ve stejném kontejneru, ale čínští výrobci mohou mít ve stejném balení dlaždice různých velikostí..
 • Pokud má podlaha v kuchyni nesrovnalosti a není možné je odstranit, pak je v tomto případě nutné zakoupit dlaždice s nejmenší velikostí. Například 10 na 10 nebo 15 na 15. Malá dlaždice tedy skryje všechny nedostatky a nebudou pod ní žádné mezery.
 • Každý o tom ví, ale musíte to zopakovat znovu. Vždy je nutné zakoupit materiál v množství o několik procent vyšším, než vyžadují výpočty. K situacím vyšší moci velmi často dochází, když jsou požadovány další dlaždice nebo jsou provedena nesprávná měření.

7 fotografií

Jakému designu dát přednost?

Každý zná tento vzor, ​​když se světlý odstín zvětšuje a rozšiřuje a tmavý naopak klesá a zužuje se. Toto pravidlo platí vždy a ve všem. A dlažba v interiéru kuchyně není výjimkou. Před nákupem keramiky byste měli pečlivě prozkoumat kuchyňský prostor a zdůraznit všechna pro a proti.

Pokud je kuchyň malá, pak stojí za to ji vizuálně zvýšit díky světlým odstínům podlahových dlaždic. Pokud je však kuchyňská místnost prostorná a bezplatná, můžete si bezpečně koupit tmavý materiál, ale zároveň si vybrat bílou nebo světlou nábytkovou sestavu.

Při pohledu na kuchyň na sever nebo na západ a minimální přirozené světlo je nutné položit dlaždice s teplým odstínem a nejlépe bez vzorů. A naopak, se slunnou stranou si můžete bezpečně vybrat studenou barvu s ozdobami..

Pokud jde o barvu obecně, stojí za zmínku, že existují pouze tři tóny, jejichž odstíny dokonale zapadnou do každé kuchyně, ať už světlé nebo tmavé, malé nebo prostorné. Je hnědá, béžová a šedá.

Když mluvíme konkrétně o stylech, odborníci doporučují:

 • Ve stylu high-tech nebo minimalismu vyberte dlaždice stejného tónu v celém kuchyňském prostoru a dokonce i na chodbě nebo s krásným jednoduchým ornamentem.
 • Pro klasický styl vyberte dlaždici imitující mramor nebo lesklý se starožitným vzorem.
 • Pro venkovský nebo provensálský styl zvolte matné dlaždice, které napodobují opotřebení, a také jakékoli jiné vhodné napodobeniny.

Dnes na pultech železářství najdete originální obklady, které imitují kámen nebo dřevo. Každá taková keramika má své vlastní vlastnosti, o kterých potřebujete vědět, pokud volba padla na tento konkrétní produkt..

8 fotografií

Pod stromem

Tento typ dlaždic je nejčastěji porcelánová kamenina, která má tendenci se snadno lámat. Plusem je, že při pokládce keramiky jsou švy absolutně neviditelné a vytváří se dojem pevné ploché dřevěné podlahy. Nejlevnější dlažbu imitující dřevo nebo parkety lze pořídit za pět set až sedm set rublů za metr čtvereční..

Pod kamenem

Velmi často nelze vysoce kvalitní keramické obklady imitující kámen snadno odlišit od přírodních materiálů. Technologie výroby stavebních surovin jsou nyní tak vysoké, že pouze kvalifikovaný odborník může zjistit, co přesně je na podlaze položeno: porcelánová kamenina nebo mramor, křemenec, čedič, žula nebo jakékoli jiné plemeno. Možnost rozpočtu bude spotřebitele stát pouze pět set až sedm set rublů na metr čtvereční.

Možnosti stylingu

Celkem existuje šest možností rozložení kuchyňských dlaždic:

 • Tradiční.
 • Ofset.
 • Diagonálně.
 • Rybí kost.
 • Rybí kost s přílohou.
 • Modulární mřížka.

Na samém začátku se musíte zbavit staré podlahy a vyrovnat povrch. Odstraňte všechny vyboulení, otvory, otvory, vůli a další nedokonalosti. To je velmi důležitý bod, protože trvanlivost povlaku závisí na přípravě podlahy na pokládku dlaždic..

Také byste měli důkladně očistit základnu od nečistot, nečistot a prachu. Je to nutné, aby dlaždice ležely na podlaze s vysokou kvalitou a lepidlo se snadno připevňovalo..

Pokud se majitel domu rozhodl položit dlaždice vlastními rukama, pak stojí za to pamatovat, že na samém začátku je nutné přemýšlet o možnosti instalace, která je ideální pro interiér kuchyně a chuťové preference. A v procesu práce již striktně dodržujte výkres, protože i při mírné odchylce od technologie může celá podlaha zcela trpět.

Je důležité si uvědomit, že pod dlaždicemi by neměly být žádné mezery ani mezery. Podlaha musí být řádně položena tak, aby na celé podlahové ploše bylo maximálně deset procent dutin. Jinak v budoucnu existuje vysoké riziko prasklin a úlomků keramiky, když na ni padají těžké předměty, a to povede k novým opravám a výměně obkladů..

Keramický podstavec bude vypadat velmi krásně a esteticky v kuchyni nebo na chodbě. Samozřejmě můžete vytvářet vlastními rukama a dávat dekor ze zbytků dlaždic, ale stojí za zmínku, že hrany takových soklových lišt budou ostré a celkový vzhled je nedbalý.

Spárování je také velmi důležité při pokládce obkladů. Jeho odstín závisí na barvě keramiky. Pokud povlak napodobuje kámen, je položen pod parkety, má dva nebo více odstínů, pak by měla být zálivka zakoupena v barvě, která převládá nad ostatními. A také mnoho odborníků doporučuje kontrastní švy, které přitáhnou k podlaze zájem a pozornost..

Existují dva druhy spárovací hmoty. Je epoxidový a cementový. Každý z nich má své pozitivní i negativní stránky. Epoxidová zálivka je velmi kvalitní a odolná, nebojí se špíny, prachu, kapalin a různých plísní. Jeho jedinou nevýhodou je vysoká cena a obtížná aplikace..

Cementová zálivka je levná, ale dokonale absorbuje nečistoty a kapalinu a poměrně rychle ztrácí svůj původní vzhled. Aby se předešlo nepříjemným následkům, odborníci doporučují ošetřit cementové spáry speciálními ochrannými chemickými sloučeninami nebo tmely..

Není těžké uhodnout ani pro začínající obkladače, kde začít svou práci. Samozřejmě stojí za to začít z místa naproti vchodu do kuchyně, aby nedošlo k poškození dlaždic..

10 fotografií

Přehled výrobců

Dnes jsou dlaždice do kuchyní ve sbírce téměř každého výrobce keramiky. Například takoví známí ruští a polští výrobci jako:

 • Kerama Marazzi. Ruský výrobce žuly, dlaždic a mozaiky, který začal pracovat v roce 1988 ve městě Orel. Zajímavostí je, že v roce 2013 se Kerama Marazzi stala největším výrobcem keramiky v Rusku. V jeho sortimentu najdete obklady a dlažby, sanitární keramiku, dekorativní předměty.
 • Nefritová keramika. Ruská společnost, která v roce 1990 založila výrobu obkladů a dekorativních předmětů pro koupelny, kuchyně a obytné místnosti. Dnes je jedním z pěti největších výrobců keramiky. Firma se neustále vyvíjí a inovuje. Veškeré vysoce kvalitní zboží je vyráběno na moderním zařízení.
 • Kerabud. Ruský výrobce založil vlastní podnik v roce 2003. Veškerá keramika má mezinárodní standardy kvality a je vyrobena s vynikajícím italským vybavením. Výrobky Kerabud jsou v Evropě velmi populární a používají se k dekoraci obytných a kancelářských prostor, obložení stěn, podlah a fasád domů..
 • Cersanit. Polský výrobce keramiky a sanitární keramiky. Je považována za největší evropskou společnost, která vyrábí obklady, sanitu, nábytek, sprchy, toalety a další..
 • Opoczno. Polská společnost, jejíž kvalita výrobku byla testována časem. Společnost Opoczno již více než sto třicet let vytváří světlé a stylové návrhy interiérů, které kombinují moderní styly a klasické kánony. Díky renomovaným designérům a inovativním technologiím dlaždice splňují nejvyšší evropské požadavky.
 • Paradyz. Polský výrobce vysoce kvalitních a krásných obkladů, které jsou ve více než pětadvaceti letech velmi žádané ve čtyřiceti zemích světa. Firma má velké množství ocenění a prestižních titulů. Světlý a originální design, široká škála kolekcí, moderní technologie a vybavení – to je to, co odlišuje výrobce Paradyz od ostatních..
 • Tubadzin. Polský výrobce keramických dlaždic, který kombinuje několik značek. Historie tvorby produktů začíná v osmdesátých letech a úspěšně pokračuje dodnes. Vynikající kvalita a dostupné ceny hrály důležitou roli a dobyly velké množství evropských zemí.

Recenze

Nikdo jiný, jako ženy v domácnosti, nebude schopen správně posoudit výhody a nevýhody keramických obkladů v kuchyni, protože právě oni v této místnosti tráví většinu času. Soudě podle názorů žen je keramika poměrně praktický povlak, protože vydrží déle než například linoleum nebo laminát. A také dlaždice nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jednou za dva dny vytřít podlahu vlhkým hadříkem a vysát švy. Ale mezi nedostatky žen v domácnosti velmi často rozlišují kluzký povrch a studenou podlahu..

10 fotografií