Když je v kuchyni zahájena renovace, vždy vyvstává otázka, jakou povrchovou úpravu zvolit, aby se aktualizoval strop i stěny kuchyně a aby byly krásné a rovnoměrné. A barva povrchové úpravy by měla být také v souladu s barvou kuchyňského nábytku a jeho celkovým designem. Kromě toho chci, aby povrch byl trvanlivý, přirozený a aby s jeho instalací nebyly žádné potíže..

Všechny tyto požadavky splňují panely MDF. Jsou vynikající pro kuchyňské dekorace a v této kvalitě se již dlouho osvědčují ze všech nejlepších stran – jak z hlediska kvality materiálu, tak z hlediska jednoduché instalace..

O výhodách a nevýhodách

Mezi nejdůležitější výhody tohoto materiálu patří jeho šetrnost k životnímu prostředí, která není horší než dřevo. A to je zcela přirozené, protože dřevovláknité desky se vyrábějí pouze z přírodního materiálu, konkrétně z dřevního odpadu, očištěného od cizích odpadků..

Nejmenší piliny se zahřejí a poté přitlačí. Zahříváním pilin se uvolňuje látka zvaná lignin a je to přírodní pojivo..

Jaké jsou vlastnosti desky MDF:

  • odolnost proti vlhkosti (deska s hustou strukturou nepropouští vodu tak rychle jako dřevotříska, která je považována za materiál s vyšší porozitou);
  • vysoká mechanická pevnost, stejná jako u nábytkové desky a přírodního dřeva;
  • tepelná odolnost (desky samozřejmě nejsou ohnivzdorné, ale nevyschnou na přímém slunci);
  • izolační vlastnosti – desky MDF spolehlivě chrání před hlukem a udržují teplo;
  • desky vypadají efektně (zejména lesklé) a jsou vhodné pro implementaci jakýchkoli designových řešení.

Materiál s takovými parametry je ideální pro dokončení kuchyně – místnosti, ve které je často vysoká vlhkost i vysoká teplota. A rozmanitost MDF panelů v odstínech umožňuje jejich přizpůsobení absolutně jakémukoli kuchyňskému interiéru.

nevýhody

Tento materiál má však také nevýhody – materiál není ohnivzdorný a není tak odolný proti vlhkosti, aby vydržel dlouhodobý kontakt s vodou – deformuje se.

Další nevýhodou tohoto materiálu jsou jeho konce, nejsou ničím chráněny a spoj vždy vyžaduje dodatečné zpracování ručně nebo pomocí speciálních profilů, které mohou chránit materiál před pronikáním vlhkosti.

Jak zlepšit kvalitu materiálu

Pokud je tento materiál potažen jakýmkoli materiálem pro barvy a laky, PVC fólií, plastem, dýhou nebo akrylovým pláštěm, jeho výkon se znatelně zlepší – stane se odolným vůči houbovým infekcím i vůči účinkům jiných hnilobných mikroorganismů.

Nejodolnější vůči poškození povrchu je materiál MDF potažený plastem. Nejšetrnější k životnímu prostředí bude list MDF potažený přírodní dýhou a nejkrásnější – se vzorem nebo tiskem fotografií.

Klasifikace

Pro výrobu desek se používají dřevovláknité desky, které se jednoduše upraví na libovolnou velikost. Desky jsou rozděleny do skupin podle tvaru a velikosti..

Reiki (podšívka)

Pásy mají tvar obdélníku, mohou mít různé šířky a mají speciální „zámek“ podél dlouhé boční stěny. Reiki zcela nebo částečně pokrývá stěny i povrch stropu.

Dlouhá podšívka

Obvykle je opláštěna velkými plochami a čtvercové a obdélníkové se používají, když je třeba například obložit pokoj, jako je kuchyň..

Čtvercové desky

Mohou také ozdobit strop, za tímto účelem se odebere a vyřízne list MDF největší plochy podle parametrů poskytnutých zákazníkem..

Panely stěn jsou vybírány ve velikostech od 1040 mm do 2800 mm, aby se co nejvíce vyhnuly švům.

Tloušťka

Rozdílná je také tloušťka MDF desek. Nejtenčí mají tloušťku od 5 mm do 9 mm, jsou lehké a velmi vhodné pro instalaci, ale nejsou nijak zvlášť trvanlivé. Takový materiál jde na fasádu nábytku nebo na ozdobu kuchyňského stropu..

Desky střední tloušťky od 10 mm do 18 mm se obvykle používají při dekoraci stěn, výrobě dveří a rámu nábytku. Jedná se o poměrně silný materiál, ale jejich tloušťka, i když bezvýznamná, zabere užitečný prostor místnosti..

Nejsilnější, a proto nejtrvanlivější desky, od 19 mm do 38 mm, se používají většinou pro výrobu nábytku, stejně jako ve velkých místnostech, které jsou opláštěny za účelem dodatečné izolace.

Textura

Kromě délky a tloušťky se nástěnný panel MDF pro kuchyň liší také texturou. Může být buď hladký, nebo reliéfní. Hladký povrch, a zejména lesklý, opticky zvětší plochu místnosti, což je v malé kuchyni důležité. Ale texturovaný reliéfní obklad má své výhody – vypadá působivěji a různé malé vady na něm nejsou prakticky patrné.

Tento materiál umožňuje toulat se po designové myšlence – můžete se pokusit kombinovat různé barvy a různé textury, stejně jako zkusit provést nestandardní pokládku MDF desek během instalace (například diagonálně).

A pro ty, kteří nepočítají se svým designovým nadáním, jsou připravené spíše originální návrhy, včetně MDF desek s 3D efektem..

Jaké jsou možnosti obložení kuchyně deskami MDF

Než přistoupíte přímo k dokončení, musíte vypočítat, jakou plochu pokrýt – buď celý kuchyňský povrch, nebo jen zástěru.

Plná dýha – dobrá nebo špatná?

Zdálo by se, že oprava je jako oprava a je lepší změnit celý povrch. Ale pokud jde o kuchyň, není to tak úplně pravda, protože tato místnost je zpravidla malá, a pokud je takto opláštěna, bude kuchyň vypadat jako stísněná krabice.

Zde mohou existovat možnosti – můžete se pokusit vyřešit problém stísněného prostoru pomocí hry materiálu různých odstínů, kombinace texturovaných a hladkých dlaždic nebo udělat zajímavou pokládku: ořízněte podlahu čtvercovými dlaždicemi, stěny šindelem různé odstíny, a vytvořit strop z panelů bez švů.

Takové experimenty se však stále doporučují provádět ve venkovském domě a v bytě jsou kuchyně často zdobeny panely z MDF pouze částečně.

Strop

Je to také povrch, který lze pokrýt šindelem, jedinou podmínkou pro strop jsou světlé barvy dokončovacího materiálu. Může to být obyčejný nebo napodobit světlý kámen nebo nějaký originální reliéf. Nemělo by se však vybírat stejné obložení stropu a stěn, kuchyně vypadá mnohem atraktivnější, ve které její různé části vypadají odlišně, jak texturou, tak barvou..

Jak oříznout jídelní kout?

Laminované nebo dýhované desky MDF mají krásnou strukturu a příjemný přírodní odstín dřeva, který je velmi vhodný pro zřízení jídelního koutu, kde se tak vytváří hřejivá, domácí atmosféra a útulnost. V tomto případě bude takový materiál mnohem lepší než keramické dlaždice a mnohem praktičtější než tapeta..

Jídelní kout se obvykle nachází v určité vzdálenosti od kamen a od dřezu, a proto se v tomto případě není třeba bát nadměrné vlhkosti a teploty. Pokud je to žádoucí, můžete varnou zónu a jídelní kout vyzdobit v různých tónech, aby byly navzájem vizuálně ohraničeny. A pokud to velikost kuchyně umožňuje, pak toto rozdělení může být nejen vizuální – mezi oběma zónami můžete například vytvořit příčku, například z MDF listů pod stromem.

Samotná přepážka může být na vaše přání ozdobena drahou dýhou i jednoduchým lakem nebo realistickými fotografiemi. Prolamované příčky ze stejného materiálu, ale řezané laserem, jsou velmi účinné.

Jak namontovat kuchyňskou zástěru?

Oblasti umístěné uprostřed kuchyňských stěn (mezi horní a dolní řadou nábytku) jsou hlavní pracovní oblastí této místnosti. To znamená, že právě na tuto část kuchyňských stěn je nejvíce ovlivněna jak vlhkost, tak vysoká teplota. Pro takovou povrchovou úpravu by desky MDF měly být vybírány pouze odolné proti vlhkosti nebo mohou být také uzavřeny skleněnou zástěnou..

Existuje nejspolehlivější způsob, jakým se doporučuje zdobit interiér kuchyně. Jedná se o speciální MDF pláště s tepelně odolným plastovým povlakem. Kromě toho, vzhledem ke specifikám prostor, pro které jsou tyto desky určeny, jsou vyrobeny s nejbohatším dekorativním designem, který je nejvhodnější pro kuchyňský prostor..

Nejlepší možností připevnění stěnových panelů pro kuchyňskou zástěru by byla přepravka, za kterou bude vhodné skrýt různé komunikace nezbytné pro provoz kuchyňských spotřebičů a kabeláže, pomocí nichž bude zvýrazněna pracovní plocha.

Jak si vyrobit obklad sami

Desky MDF lze namontovat v jedné ze dvou možností – buď pomocí rámu, nebo pomocí jakéhokoli stavebního lepidla. Použití rámu je považováno za ekologičtější možnost, protože v tomto případě nemusíte používat žádné chemikálie, protože z vysokých teplot mohou začít uvolňovat nebezpečné páry do vzduchu..

Ale v kuchyni je vždy odsávací ventilace, a proto budou škodlivé látky okamžitě odstraněny, takže byste neměli opustit metodu lepicí instalace pro opláštění jednoho nebo jiného povrchu..

Na lepidle

Tento způsob instalace je vhodný pro všechny typy panelů MDF, i když je samozřejmě lepší tímto způsobem upevnit tenké a střední desky. Je třeba mít na paměti, že tato možnost je možná pouze tehdy, pokud jsou na povrchu pouze malé vady, které přesahují rovinu stěny maximálně o 3 mm.

Při práci s lepidlem byste měli dbát na svou ochranu – kupte si respirátor a gumové rukavice, navíc by měl do místnosti vstoupit proud vzduchu.

Dokončení kuchyně pomocí MDF desek je poměrně jednoduchý úkol a nezabere mnoho času. V první řadě by měla být pracovní plocha očištěna od starého nátěru. Na povrchu by neměly zůstat žádné barvy, tapety nebo jakýkoli jiný materiál..

Dále je povrch opatřen základním nátěrem. To řeší problém eliminace plísní a plísní a také zvyšuje adhezi. Pokud se opláštění provádí v celé kuchyni, musí být kovový profil připevněn samořeznými šrouby ke spodní části stěny, k samotné podlaze. První prkno se vyměří s úrovní a tím se zjednoduší postup zarovnání všech ostatních řad a instalace soklové lišty.

Vlastnosti aplikace a instalace lepidla

Základna je pokryta lepidlem buď bodovou metodou, nebo pruhy ve formě cikcaků. Když je připevněn velký archový materiál, nanese se lepidlo také na lepený povrch, a pokud je lišta velmi malá, můžete na ni nanést lepidlo..

Montáž musíte začít z rohu kuchyně. První panel by měl být přitlačen k povrchu, zarovnán svisle a vodorovně, a to pomocí úrovně. Poté musíte na panel poklepat speciální gumovou paličkou, aby těsně přiléhal. Dále jsou připevněny zbývající panely.

Při lepení obložení nebo dlaždic pak po každých 5 fragmentech musíte zkontrolovat úroveň – zda je připojení správné. Pokud vyjde přebytečné lepidlo, musí být okamžitě odstraněno kusem látky, který musí být navlhčen v alkoholu nebo alespoň ve vodě..

Když je celý obklad upevněn, pokračujte v instalaci kování: rohy (vnitřní, vnější, dokončovací) a sokl. Pro ty, kteří se poprvé chystají začít zdobit kuchyň sami, odborníci doporučují použít jako lepidlo tekuté nehty a pro ty, kteří mají více zkušeností, je vhodná jakákoli univerzální vyztužená lepicí kompozice nebo jen polyuretanová pěna..

S přepravkou nebo rámem

Tuto možnost je třeba zvolit pro kuchyně, ve kterých se stěny neliší ideální hladkostí povrchu, ale právě naopak. Pro rám se používá buď kovový profil, nebo dřevěné lamely. Tato možnost je vhodná pro instalaci skrytých rozvodů a když potřebujete vyrobit stropní plášť.

Práce se provádějí v následujícím pořadí:

Na pracovní plochu se nanese speciální protiplísňový primer. Stejnou impregnaci je třeba aplikovat na dřevo, ze kterého bude rám vztyčen. Další fází je označení přepravky. Na stěnách nad a pod by měly být lamely umístěny pět centimetrů od stropu a od podlahy, mezi zbytkem je vzdálenost asi půl metru. Na stropě je bedna mřížkou se stranou jednoho metru čtverečního.

Rám je připevněn k povrchu pomocí samořezných šroubů s půlmetrovým krokem. Zkontrolujte nastavení pomocí vodováhy. Instalaci vždy spusťte z rohu..

První lamela je svisle vyrovnána a připevněna k latování pomocí malých čepů, které se poté skrývají pod hardwarem. Druhá strana lamely je k rámu připevněna hřebenem. Zde je nejvhodnější způsob upevnění svorkami. Tato práce se opakuje po celém obvodu..

Když jsou nainstalovány všechny hlavní prvky, přichází na řadu kování – všechny rohy a podstavec jsou vyrobeny.

Použití MDF panelů jako dekorace do kuchyně není nic obtížného – jak pro strop, tak pro stěny. Neprofesionální mistr se s touto prací může dobře vyrovnat, stačí pečlivě zvážit všechny rady.

Stává se však také, že na samoinstalaci prostě není dost času nebo si člověk není jistý, že bude schopen dělat všechno krásně, pak je lepší svěřit instalaci specialistovi a získat kvalitní opravu a krásná kuchyně v co nejkratším čase.