Kombinační pravidla a principy

Uplynula doba, kdy hlavní věcí v kuchyni byla pouze její přítomnost a fungování, kdy byl hlavní důraz v designu bytu kladen na obývací pokoje, ložnice, pokoje pro hosty a děti. Ukázalo se, že kuchyně není o nic méně důležitá než všechny ostatní místnosti v domě, a to nejen pro vaření, ale také pro pohodlí domova. A proto by jeho stavu, vybavení a interiéru měla být věnována pozornost a představivost, aby se z něj stal koutek pohodlí.

Ale kombinace, i když umožňuje ukázat představivost, má určitá pravidla, jinak místo kreativního designu můžete získat zcela rozmazlenou kuchyň, která způsobuje pouze podráždění. Pokusme se rozhodnout, na co si musíte dát pozor a jak se v rozsáhlém výběru tapet orientovat. Jaký design je nejlepší pro malé kuchyně, nízké stropy, studiové pokoje.

7 fotografií

Náš postoj ke kuchyni a jejímu designu se změnil, ale mnoho z nich nezměnilo své kuchyně, často malé, někdy úzké a dlouhé se spoustou detailů, které je obtížné skrýt a nelze je odstranit. Objevila se další možnost, kdy je nutné vyřešit jiný problém, ve studiových bytech není kuchyň prostorově oddělena od místnosti, ale chci vést vizuální část. Při řešení takových problémů mohou být velmi užitečné kombinované tapety. V takových případech je tapeta pro kuchyň zvolena tak, aby se nejen lepila přes stěny, ale také aby vytvořila interiér, který skryje nedostatky, zvýrazní výhody, rozdělí prostor na zóny a harmonicky odstíní nábytek a interiérové ​​předměty.

Za prvé, stojí za to si pamatovat:

 1. Toto je obecné pravidlo při výběru tapety, pro malé místnosti je lepší zůstat na světlých barvách, takže můžete místnost opticky zvětšit.
 2. Pokud se rozhodnete kombinovat tapety, dodržujte při výběru zásadu ekvivalence, to znamená, že je nežádoucí kombinovat drahé s levným.
 3. Velmi pečlivě kombinujte tapety s různými vzory, zde musíte mít spoustu zkušeností a znalostí, abyste neupadli do špatného vkusu. Pokud opravdu chcete, začněte nejjednoduššími kombinacemi malých geometrických vzorů s většími. Například kombinace malé buňky s pruhy.
 4. Není pochyb o tom, že design v kuchyni by měl být v souladu s nábytkem, domácími spotřebiči a dekorativními prvky..
 5. Při používání jasných detailů udržujte rovnováhu tlumením jasných detailů klidnějšími tóny..
 6. Zvláště pro začínající designéry je důležité nejprve sestavit plán, vybrat texturu tapety s přihlédnutím ke stavu stěn, kuchyňského prostoru, nábytku.
 7. Věnujte pozornost prvkům kuchyně, které se vždy zdají překážet (sloupy, římsy, výklenky, větrací kanály). Díky šikovné kombinaci se mohou stát dodatečnou ozdobou interiéru..

7 fotografií

Jaké kombinace barev a vzorů je nejméně rizikové kombinovat:

 • Kombinace monochromatických odstínů se může stát nenápadnou, ale docela sofistikovanou..
 • Klasická kombinace bílé, černé a šedé. Lze jej použít jak zcela v interiéru, tak na jedné stěně. Pokud se vám to zdá nudné, pak oživte používání jasných detailů, předmětů, textilu.
 • Spojení obyčejné tapety s tapetou se vzorem vypadá dobře.
 • Použití fotografických tapet je žádoucí v kombinaci s diskrétními tapetami, aby nedošlo k přetížení interiéru a neodvádění pozornosti.

Druhy tapet

Dnes existuje široká škála tapet, pokud jde o materiál výroby, tloušťku a texturu, pokrytí a funkčnost. Abychom se při přípravě opravy nenechali zmást ve výběru, zvážíme nejslavnější a jejich výhody a nevýhody pro kuchyň.

 • Papír. Nám nejznámější, dostupný, představující ekonomickou třídu. Kromě příjemně nízké ceny jsou šetrné k životnímu prostředí, nenáročné, barevně i vzorově velmi různorodé. Ale pro kuchyň jsou málo užitečné. Nelze je umýt ani dokonce setřít a je velmi obtížné zabránit kontaminaci v kuchyni, proto to vše zůstane na tapetě až do příští opravy. Ačkoli v dnešní době existují možnosti tenkých vinylových potažených papírových tapet, činí tato možnost rozpočtu pro kuchyň přijatelnější.
 • Vinyl. Krásné, světlé, praktické. V případě kontaminace lze takovou tapetu otřít, a pokud je omyvatelná, lze ji také vyprat. Jejich nevýhodou je jejich chemický původ. Jsou nedýchající, navíc z nich mohou vycházet nepříliš užitečné látky. Ale pro kuchyň, kde je prostě nutné neustálé větrání, je lepení takové tapety docela přijatelné..

8 fotografií

 • Netkané textilie tapeta úspěšně kombinuje výhody vinylu a papíru. Jsou praktické, podobně jako vinyl, ale zároveň „dýchají“ a nevypouštějí škodlivé látky. Kromě toho mohou být natřeny jinou barvou, což výrazně usnadňuje a snižuje náklady na proces změny interiéru..
 • Velmi úspěšná volba pro kuchyň ve všech ohledech – skleněná tapeta. Jsou odolné vůči teplotám, vlhkosti, špíně, plísním a ohnivzdorné. Snadno se lepí a perou, nevyblednou a dlouho neztrácejí své kvality. Ale s takovými výhodami mají vysoké náklady. Skleněná vlákna mohou být natřena jinými barvami, aniž by byla narušena jejich struktura a pevnost, takže jejich cena se může vyplatit při delší době provozu..
 • Tekutá tapeta, skládající se z lepicí kompozice naplněné vlákny z celulózy, hedvábí, viskózy, bavlny atd. Použití takové tapety velmi úspěšně řeší problém nerovných stěn, nezanechává švy, má širokou škálu barev a je dobře kombinováno s jinými typy povrchových úprav. Tekuté tapety jsou v blízkosti umyvadel nežádoucí, protože se bojí vlhkosti.

8 fotografií

 • Tapeta na zeď může hrát roli hlavního zaostřovacího detailu v interiéru kuchyně. Dobře zvolený vzor takové tapety vám navíc umožní posunout hranice i malé kuchyně a vytvořit vzhled dalšího prostoru. Takovými kresbami mohou být panoramatické obrázky nebo fotografie s hlubokou perspektivou (cesty, ulice, různé krajiny).
 • Použití moderní řady fotopapírů získává na popularitě – 3D tapety. Tedy nástěnné malby s volumetrickým vzorem. Stojí výrazně více než jednoduché fototapety, ale jsou vyráběny speciálně pro kuchyň s přihlédnutím k síle a voděodolnosti, a proto vydrží déle. A objemová kresba činí kuchyň neobvyklou a dodává prostor..

To znamená, že výběr tapet a jejich vzájemná kombinace bude záviset především na možnostech, představivosti a cílech.. A aby bylo možné přesněji určit, jak můžete těchto cílů dosáhnout, zvažte základní možnosti kombinace tapety.

Vertikální kombinace

Vertikální kombinace je velmi dobrým způsobem, jak vyhladit geometrické nedokonalosti kuchyně. Nejúspěšněji řeší problém nízkých stropů a vizuálního rozšíření prostoru v kuchyňském penálu..

Zde můžete střídat jednobarevné kontrastní pruhy a pruhy se vzorem s monochromatickými pruhy. V obou případech svislé pruhy vizuálně zvýší nízké stropy.

Hrajte opatrně s kontrastními barvami, abyste se vyhnuli agresivním kombinacím.

Pro úzkou a dlouhou kuchyni je vhodnější asymetrická metoda, kdy jedna stěna má kombinaci širokých pruhů a zbytek má tapetu s pruhy šířky rány. Tento design vizuálně vytváří obraz více čtvercové místnosti. Další možností „rozšíření“ kuchyně by bylo použít tapety ve světlých odstínech na dlouhé stěny a tmavé na krátké..

Vertikální kombinace je také vhodná pro zónování místnosti, kdy je nutné oddělit kuchyň od rekreační oblasti ve studiu nebo zvýraznit jídelní kout. Vypadá krásně a má mnoho možností designu. Například zvýraznění jídelního prostoru dvěma pruhy nebo vytvoření jednoho širokého pruhu. Použití kontrastních svislých pruhů v přítomnosti sloupů nebo svislých ventilačních boxů vypadá velkolepě.

Je však třeba mít na paměti, že vertikální kombinace vyžaduje pečlivý výběr tapet stejné tloušťky, aby spoje nevypadaly nedbale..

Horizontální

Další základní kombinace je horizontální. Je nám známější a známější, protože je vždy přítomen v každé kuchyni. Toto je dělící čára desek, desek, parapetů. Navíc je častěji obvyklé dělit svislý prostor podle úrovně okenního parapetu. Ale v případě vysokých stropů vypadá rozdělení harmoničtěji v poměru 1 ku 2, kde jedna část padá na spodní pás a dvě na horní.

Nápady na horizontální zónování mohou být velmi rozmanité. Tato možnost kombinace je vhodná pro každou kuchyň, dokonce i pro malý „Chruščov“. Zároveň bychom neměli zapomínat, že malé rozměry se výrazně zvýší, pokud je celý interiér v tmavých barvách. U malé kuchyně, pokud je volba provedena ve prospěch například hnědé náhlavní soupravy, pak ji vyrovná světlý top v béžových, karamelových barvách. Spodní proužek lze provést v tmavších barvách, kombinovat s nábytkem nebo mít geometrický vzor..

Horizontální kombinace umožňuje použití tapet, které se liší texturou. Zde rozdíl v tloušťce není zásadní a hraniční čára se může také stát dekorativním prvkem při použití obrubníků, lišt, dřevěných lamel.

Pokud jde o kombinace, je obvyklé zvolit:

Pro horní část tapety ve světlejších barvách; pokud je vybrána tapeta se vzorem, je vhodnější umístit do spodní části větší vzor a horní část ozdobit tapetou s malým vzorem. Kombinace tapet vyrobených ve stejné barevné škále vypadá elegantně.

Kombinace tapety s dřevěným obložením ve spodní části vypadá velmi aristokraticky, jako anglický obývací pokoj. Místo dřeva je nyní oblíbený u panelů a materiálů, jako jsou korkové tapety nebo bambus..

8 fotografií

Na závěr můžeme říci, že pro lidi se zkušenostmi s designem existuje mnohem více neobvyklých možností, jako je zvýraznění jedné stěny, patchworková metoda (patchwork), krokové a vlnovité vkládání.. A pravidla pro kombinování pravděpodobně nejsou zákonem, ale pouze doporučeními. Nakonec bude vše určeno touhou a fantazií autora..

8 fotografií