Moderní technologie umožňují ženám v domácnosti snadno připravit jídla jakékoli složitosti. Pyré, paštiky, koktejly a další připravíte za pár minut pomocí mixéru. Málokdo ale ví, jak ho používat, aby věrně sloužil mnoho let. Obchody se spotřebiči jsou plné různých nástrojů na sekání a šlehání. Vybrat optimální model není obtížné. Je těžší správně použít mixér, dobře se o něj starejte.

7 fotografií

Vlastnosti modelů

Mixéry jsou rozděleny do 2 typů: ponorné a stacionární.

Stacionární mixér je výhodný, protože během používání není nutné řídit proces. Struktura mixéru se skládá ze stojanu s motorem a mísy, kde je umístěno jídlo. Na dně nádoby jsou speciální nože z nerezové oceli. Nože jsou malé velikosti, ale velmi silné. Samotná mísa je vyrobena buď ze skla nebo z plastu.

Stojan mixéru má vestavěný výkonný motor, který pohání nože. Výkon standardního modelu je 700-800 W. Díky této síle může zařízení snadno mlít ořechy, ovoce, zeleninu, led a dokonce i kávová zrna. Pro tuhé přísady je vhodný pulzní režim, který kombinuje práci a pauzu pro motor. Mísu mixéru lze nastavit podle objemu. Objem misky 1 litr je vhodný pro rodinu 2-3 osob. Velký objem misky, více než 2 litry, vhodný pro rodinu 3-5.

Stacionární model potřebuje oddělené pracoviště, nejlépe ploché, suché a v blízkosti elektrického zdroje.

Nevýhody tohoto modelu mixéru spočívají v tom, že přísady lze zpracovávat výhradně v misce, která je součástí sady. Misku lze naplnit pouze po maximální značku uvedenou na misce. Doporučuje se nechat asi 2 centimetry na okraji.

Výhodou tohoto modelu je, že není nutné řídit proces zpracování. Do misky se naloží požadované množství jídla. Nádoba se uzavře víkem a otočný knoflík se otočí. Rychlost je libovolně nastavitelná. Po zapnutí zařízení zůstanou ruce volné a v tuto chvíli můžete dělat jinou práci..

Tyčový mixér kompaktnější. Výrobek je kulatý plastový box. Uvnitř boxu je silný motor. Vzhledem k výkonu motoru závisí také cena samotného zařízení. V průměru má motor výkon 200-300 W.

Tyčový mixér je dodáván s krájecími nástavci. První připevnění je jako noha s malými noži. Materiál nožů je nerezová ocel. S tímto nástavcem můžete dělat bramborovou kaši, smoothie, sekanou zeleninu. Tato verze trysky je výhodná v tom, že ji lze ponořit do jakékoli nádoby. Hlavním pravidlem je, že kontejner je hluboký.

Druhým přídavkem je metla. Metla je vyrobena z nerezové oceli. Metla je určena ke šlehání a míchání tekutin, smetany a vaječných bílků do husté pěny. Ale šlehačem je těžké umístit hustou konzistenci, jako je bramborová kaše. Třetí konfigurace je ve formě mlýnku. Mlýn je malá mísa o objemu asi 500 ml. Uvnitř jsou nože z nerezové oceli. Nože jsou větší než první nástavec. Miska je uzavřena speciálním víkem, které je připevněno k hlavnímu mechanismu.

Tyčový mixér je kompaktnější než stacionární mixér. Nevyžaduje samostatnou pracovní oblast. Stačí vyhradit malý prostor na kuchyňské polici..

Aplikační metody

Mixér je skutečným nálezem pro moderní hospodyňku. S jeho pomocí můžete usnadnit ruční práci a několikrát zkrátit dobu vaření některých pokrmů. Zařízení je schopné šlehání, míchání, drcení a mletí. Předně toto zařízení ocení mladé maminky. Když je čas na doplňkové potraviny, proces výroby bramborové kaše se pro dítě stává komplikovanějším. Ovoce, zelenina a maso by měly být rozdrceny na homogenní hmotu.

Šlehačka nebo krém z bílků je nyní s tyčovým mixérem v kuchyni realitou. Pomocí speciálního nástavce na šlehání připravíte delikátní náplň do koláčů a pečiva.

Některé domácí konzervy vyžadují pečlivé zpracování zeleniny, ovoce a bobulí. Například pomocí sekacího nástavce můžete připravit lecho, paštiku z hub, masa nebo zeleniny, strouhané bobule s cukrem. Ze zeleniny a ovoce se stane rovnoměrné pyré.

Mixér lze použít jako mlýnek na pevné produkty, jako jsou obiloviny, ořechy, kávová zrna, koření. Speciální nože a vysoký výkon pomáhají rozsekat pevná jídla.

Je však třeba si uvědomit, že motor během takových manipulací potřebuje odpočinek. Tedy 1 minuta práce 1 minuta odpočinku.

Na internetu najdete spoustu užitečných a jednoduchých receptů, které se připravují pomocí mixéru. Polévka – bramborová kaše, pěny, tvarohové dezerty, těsto na pečení a mnoho dalších pokrmů se snadno připraví pomocí zázračného mlýnku.

Proces přípravy aromatické bramborové kaše nebude trvat dlouho, pokud má váš mixér speciální nástavec. Příloha vypadá jako noha. Kromě toho má ve spodní části prodloužení s otvory, jako je tlačenka. Pro změkčení brambor má nástavec sekací nože. Výroba bramborové kaše s takovou tryskou bude stejně snadná jako loupání hrušek.

Oblasti použití

Mixér kombinuje několik domácích spotřebičů najednou, často používaných doma: mlýnek na maso, sekáček, mixér a kuchyňský robot. Místo 4 objemných zařízení moderní ženy v domácnosti dávají přednost použití jednoho. Ponorný a stacionární mixér se používá výhradně v každodenním životě. Někdy se v restauracích a kavárnách používají stacionární a ponorné mixéry k přípravě lahodných dezertů a občerstvení..

Pomocí mixéru můžete snadno namlít a zpracovat syrovou a vařenou zeleninu, maso nebo ryby. Zkušení majitelé zanechali recenze a doporučení pro zpracování produktů, které obsahují malé množství vody nebo džusu. Při zpracování suchých a pevných potravin potřebuje mixér přestávku. Během nepřetržitého provozu se motor velmi zahřívá a může dojít k vyhoření v důsledku přetížení.

Tyčový mixér dokáže zpracovat jídlo v jakékoli nádobě. Hlavní věc je, že kontejner je hluboký. Pokud jsou potraviny zpracovávány v mělké misce, existuje šance, že částice jídla vystříknou po místnosti. Teplota jídla by neměla být příliš vysoká. Pokud například připravujete polévku z pyré, neměli byste okamžitě vzít mixér. Doporučuje se nechat polévku vychladnout a teprve poté rozemlít zeleninu s nožním nástavcem..

Pokud se používá stacionární zařízení, je nezbytným opatřením dodržování teplotního režimu. Plast a sklo, ze kterého je nádoba vyrobena, může z horkého jídla ztmavnout. Tmavá místa již nelze odstranit. Doporučujeme počkat 10 minut a začít.

Preventivní opatření

Při práci s jakýmikoli domácími spotřebiči je důležité dodržovat provozní a bezpečnostní pravidla, protože zařízení interaguje s potravinami, někdy je mokré, někdy mastné. Aby mohli výrobci těžit z mixéru, předepsali pravidla pro kompetentní použití. Při zpracování jídla mixér ponořte pouze do poloviny nástavce. Je nutné zajistit, aby se jídlo nedostalo do motoru zařízení..

Po práci odpojte zařízení od elektrické sítě. Vyjměte znečištěný nástavec ze zařízení. Tryska se opláchne pod tekoucí vodou jemným čisticím prostředkem. Všechny detaily jsou vysušené. K zařízení v žádném případě nepřipojujte mokré trysky, jinak by mohlo dojít k poškození zařízení. Samotné pouzdro s motorem lze čistit pouze měkkým, mírně navlhčeným hadříkem.

Motor nemůžete namočit, jinak zařízení předčasně zemře!

Stacionární mixér lze vyčistit následujícím způsobem. Nalijte studenou vodu do misky a nastartujte motor. Několik sekund intenzivní práce a mísa bude očištěna od zbytků jídla. Dále stačí misku opláchnout pod tekoucí vodou a osušit. Samotný stojan nelze umýt. Po odpojení ze sítě se doporučuje jednoduše jej otřít ubrouskem.

Nepřetěžujte motor mixéru. Výrobci doporučují proces broušení na několik sekund zastavit. Časy přestávek závisí na tvrdosti jídla. Pokud jsou například plody šťavnatého ovoce mleté, pak lze přestávku udělat po 3 minutách práce. Při zpracování ořechů nebo kávových zrn si musí zařízení udělat přestávku každých 30 sekund. Dražší modely mají tepelný odpor, který při přehřátí automaticky vypne napájení.

Ačkoli je mixér považován za sekáček, výrobce doporučuje zpracovávat pouze ovoce nakrájené na malé kousky. Před prací je nutné pečlivě zpracovat, očistit od semen, stonků. Velké kusy přetíží motor nástroje, což může vést k předčasnému poškození..

Při používání stacionárního mixéru stojí za to pamatovat na některá pravidla. Tento typ spotřebiče nemletí malé množství potravin, jako jsou bylinky. Malá část jídla může přetížit motor. Zvláštní pozornost by měla být věnována materiálu, ze kterého je výrobek vyroben. Levné modely jsou vyrobeny z plastu. O plast se starejte s maximální opatrností. Pravidelně nepřetěžujte, neupouštějte a nečistěte. Kovové modely by se neměly agresivně čistit práškem a kovovými houbami..

Při správném používání mixéru můžete vytvořit skutečná kulinářská mistrovská díla. Proces vaření se několikrát sníží. Pečlivý přístup k zařízení prodlouží jeho životnost na mnoho let.