Kamna jsou nejen teplá, ale také dobrým atributem interiéru, který se postupně vrací do našeho každodenního života. Mnoho obyvatel soukromých domů dává přednost návrhům, jako jsou krbová kamna, která kombinují několik funkcí..

7 fotografií

Co to je??

Takové návrhy dnes získávají obrovskou popularitu, protože jsou kombinací konvenčních varných nebo topných pecí s malými krby. Velikost takového systému je malá, ale zároveň se vyznačují vysokou funkčností, která umožňuje jejich montáž téměř do každé domácnosti..

Je třeba zdůraznit několik výhod krbových kamen:

 1. Takovou strukturu lze použít jako zdroj tepla pro celý dům nebo samostatnou místnost a současně je možné připravit i jídlo. Topná a varná kamna jsou originálním designem, který se nejen vejde do interiéru, ale také učiní život mnohem pohodlnějším.
 2. Úspora plynu nebo elektřiny. Pece fungují na dřevo nebo uhlí, což umožňuje nahradit dražší zdroje tepla podobným materiálem.
 3. Krbová kamna jsou velmi krásným designem, který může v domě plnit také dekorativní funkci..

Takové návrhy mohou fungovat ve 2 hlavních režimech, které poskytují tyto funkce:

 • Když je klapka zavřená v režimu krbu, vznikající kouř vychází na ulici přímým kanálem. Tím se eliminuje zahřívání stěn, které prakticky nevydávají teplo do vnitřku místnosti..
 • Režim trouby předpokládá pohyb kouře speciálními bočními kanály, jejichž cesta je omezena speciálním tlumičem. Plyn tedy nevychází okamžitě na ulici, ale je zadržován uvnitř pouzdra při ohřevu stěn. Poté stěny již vydávají teplo do vnitřku místnosti..

Odrůdy

Takové návrhy jsou zcela běžné a mají velmi složitou strukturu, která vám umožňuje vyřešit několik různých problémů. To vedlo ke vzniku velkého počtu topných kamen, mezi nimiž lze rozlišit několik nejpopulárnějších:

 • Krbová kamna Kuznetsov;
 • "Holanďanka";
 • "tuřín";
 • "finca";
 • zvonek;
 • Masyutina atd..

Všechny mají své vlastní charakteristické rysy, ale jejich princip fungování je identický. Dnes stále častěji najdete trouby s chlebovou komorou, které vám umožňují vařit jídlo a péct různé drogy, což jim dodává originální chuť..

Velkou popularitu získávají také krbová kamna s kamennou lavicí; další provedení, která kombinují několik funkčních schopností.

7 fotografií

Nakupujeme vše, co potřebujete

Proces stavby krbových kamen je poměrně obtížný úkol, protože vyžaduje určité zkušenosti a dovednosti při práci s podobnými materiály. Je však možné jej postavit jako pouliční grilování vlastními rukama, ale to vyžaduje dodržování určité technologie. Je velmi důležité vybrat správný design kamen, které se chystáte stavět. Je také důležité zakoupit potřebný materiál..

Například pro standardní krbová kamna budete potřebovat následující sadu:

 • žáruvzdorné cihly;
 • kotel;
 • jíl;
 • dveře, rošt a kouřová klapka;
 • římsa atd..

Algoritmus výstavby základů

Tato fáze stavby krbových kamen je jednou z nejzákladnějších, protože poskytuje konstrukci pevný a spolehlivý základ. Uspořádání základů lze rozdělit do několika postupných kroků:

 1. Zpočátku se tvoří bednění. Hloubka jámy se volí individuálně a závisí na typu konstrukce, kterou plánujete na základnu umístit.
 2. Když je bednění připraveno, položí se výztuž dovnitř a vše se nalije betonovým roztokem. Aby se zabránilo praskání, je to vše pokryto plastovým obalem..
 3. Po 12 hodinách se bednění znovu položí na tvarovaný rám, který bude použit jako podpěra pece. Druhá vrstva základu je položena pomocí betonu a suťového kamene.

Příklad objednání během stavby

Krbová kamna, jak již bylo zmíněno, mohou mít jinou strukturu, na které závisí jejich tvar a počet řad. Zde je standardní objednávání pro takové stavby:

 1. První 2 řady tvoří základ trouby, na kterém bude spočívat zbytek systému. 3. řada zahrnuje rozložení kouřového kanálu, čištění a foukání.
 2. K vytvoření kanálu se používají řádky 4 až 5.
 3. Dno ohniště je rozloženo od 6. do 9. řady. Upozorňujeme, že je vhodné používat šamotové cihly. Na poslední vrstvě je nainstalován rošt.
 4. Počínaje 10. a konče 12. řadou rozložte samotnou díru ohniště. K vytvoření dveří a klenby se používají řady 13-14. Na vrstvě 15 je poslední uvedená struktura vyrovnána a řady 17-18 jsou překrytím pece.
 5. V 19. řadě je nainstalován tlumič levého kanálu a všech dalších 7 vrstev slouží k vybavení stěn a komína. 27. řada je určena k instalaci speciální desky, která bude sloužit k podepření celé konstrukce.
 6. Konečné vrstvy jsou řady 28-30, pomocí kterých se vytvoří překrytí.

Mělo by být zřejmé, že toto schéma je relativně jednoduché a představuje pouze jednu z možných možností. Například kombinovaná kamna nebo malá pro zahradní domek budou mít různé projekty..

Konstrukce pece je dokončena instalací kotle, dveří a dalších pomocných komponent. Pokud je to žádoucí, může být struktura dodatečně ozdobena dlaždicemi nebo jinými atributy..