Při stavbě domu pro bydlení nebo letní chaty lidé často přemýšlejí, jak v něm vybavit vytápění. V tomto případě může vyvstat myšlenka na stavbu krbu na dřevo vlastníma rukama..

Mnozí řeknou, že je snazší koupit hotový, zejména proto, že na trhu je obrovský výběr kovových krbů pro různé druhy paliva. Ale toto je stereotypní možnost. Ale jen vy můžete udělat kamenný krb tím, že do něj vložíte kus své duše..

Hlavní otázkou při stavbě krbů s komíny v domě je, proč je plánujete stavět. Čistě pro dekoraci – to je jedna možnost, druhá – bude mít hlavní ohřívací funkci.

Ale v každém případě budete potřebovat pokyny krok za krokem.. Zde jsou hlavní kroky pro stavbu krbu sami:

 • princip činnosti;
 • výběr materiálu;
 • výběr místa;
 • výpočty velikostí;
 • uspořádání spolehlivého komína;
 • péče.

Při stavbě krbu s vlastními rukama je třeba poznamenat, že tvar kamen by měl být široký, ale zcela mělký. Zdivo je nerovnoměrné s dalšími výstupky, čímž se zvětšuje plocha prvků, které vydávají teplo.

Princip činnosti

Práce krbů je velmi jednoduchá. Palivové dřevo hořící v topeništi ohřívá stěny kamen, které zase vydávají teplo a ohřívají vzduch v místnosti. Krb se skládá ze dvou hlavních součástí:

 • samotná trouba;
 • komín.

Co dělat

Pro stavbu krbu jsou vhodné červené keramické cihly nebo žáruvzdorné cihly. Nedoporučuje se však míchat dva druhy cihel mezi sebou, protože fyzikální vlastnosti materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, jsou různé, a když se zahřívají, chovají se jinak. Pokud jsou při stavbě krbu kombinovány, mohou poškodit zdivo..

Jako spoj použijte směs na bázi jílu. Lze jej zakoupit hotový nebo si jej můžete vyrobit sami.

Druhým typem materiálu je přírodní kámen. Velmi drahé, ale krb z něj bude vypadat mnohem bohatší..

Třetí typ je monolitický s použitím bednění.

Můžete použít speciální krbové konstrukce, které jsou následně obloženy cihlami. Obvykle jsou uzavřeny litým portálem, čímž se prodlužuje doba hoření palivového dřeva, což znamená, že několikanásobně zvýší hodnotu účinnosti.

Vzhledem k tomu, že stavba zděného krbu na dřevo bude vážit zhruba jednu tunu, potřebuje základ. Nedoporučuje se postavit dům a krb na stejný základ, protože smrštění těchto předmětů se bude lišit.

Rozpočtová možnost nadace – postavit ji ze železobetonu.

Krbová dekorace by měla být vyrobena z tepelně odolných materiálů, které po dlouhou dobu zadržují a vydávají teplo. Patří sem kámen, dlaždice, keramika, dekorativní omítka.

Kam umístit

Nejprve musíte určit, kam umístit krb. K instalaci jsou k dispozici tři místa:

 • hranatý;
 • nástěnné;
 • centrální.

Vše závisí na velikosti místnosti, ve které se plánuje instalace kamen..

Umístění do rohu nebo stěny ke zdi je vhodné pro ne příliš velké místnosti. Pokud je však místnost působivá, pak je instalace krbu uprostřed skvělým řešením. To je způsobeno skutečností, že nemusíte vyhřívat ulici, čímž se teplo neztrácí, a takový krb funguje mnohem efektivněji..

Krb v rohu ale pomůže při jeho stavbě ušetřit nejen místo, ale i peníze na materiál..

K čemu jsou výpočty?

Před zahájením stavby krbu je nutné provést všechny výpočty a vypracovat projekt. Je to nutné, aby byl zaprvé krb bezpečný a zadruhé aby byla jeho účinnost co nejvyšší..

Můžete použít hotový projekt, podle kterého vaši přátelé postavili krb doma nebo si objednali společnost zabývající se jejich stavbou.

Sestavení kompetentní objednávky je jednou z hlavních součástí úspěšné stavby krbu.

Základní požadavky na krb se dřevem

V místě, kde potrubí začíná, je nutné uspořádat hledí. Aby bylo možné uhasit jiskry vylétající z ohniště a také snížit tlak, aby se zabránilo kouři. Také kvůli malému tahu v krbu nad ohništěm před komínem je nutné uspořádat kupoli, aby tam na chvíli nahromadila kouř, dokud neopustí komínem do ulice.

Jak zaúčtovat

Zdivo by mělo být provedeno tak, aby byla získána jedna monolitická struktura, pro kterou je nutné provést obvaz v podélném i příčném směru.

Nejtěžší je vyložit komín.

Krbové komíny jsou svislé potrubí pro odvod kouře a oxidu uhličitého. Jeho zeď by neměla být tenčí než půl cihly. Za předpokladu, že následně bude trubka omítnuta, je povoleno ji položit o tloušťce 1/4.

Nedoporučuje se rozkládat komín cihlami s čipem uvnitř, protože na stěnách se usazují saze.

Hlavní pokládka se provádí stejným způsobem jako samotný krb. Zvláštní pozornost by měla být věnována průchodu potrubí střešním materiálem. Aby se zajistila požární bezpečnost, obvykle se řezání provádí v podkroví, to znamená, že se zvětší plocha komína. Trubka se vyjme asi ve dvou řadách nad střechou, poté se uspořádá vydra. Dokončete komín hlavou.

Místo cihel můžete také použít azbestocementovou trubku nebo keramickou trubku. Je mnohem jednodušší jej vybavit. Taková trubka se ale rychle ochladí a bude velmi problematické znovu s ní roztavit pec..

Pro vytápění

Pokud se rozhodnete vyrobit krb pro vytápění, pak k němu musíte připojit radiátory. K tomu je nutné do ohniště nainstalovat obrysové trubky, které jsou zase zavedeny do hlavního vytápění místnosti. V tomto případě lze krb využít jako hlavní nebo alternativní zdroj tepelné energie..

Péče

Kamenný a cihlový krb na dřevo nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Ale pro účely požární bezpečnosti je nutné jej dvakrát ročně zkontrolovat a diagnostikovat a v případě potřeby vyčistit komín. K tomu jsou do potrubí instalovány speciální dveře, které vám umožní snadno zkontrolovat a vyčistit komín..