Navzdory skutečnosti, že v moderním světě je technické vybavení široce rozvinuto a trh je plný různých syntetických materiálů, výrobky z přírodního masivního dřeva neztrácejí svůj význam. Jedinečnost neztratily ani vyřezávané dřevěné dveře, které se vyznačují luxusním a vytříbeným vzhledem. Jejich cena je mnohem vyšší než u analogů vyrobených z levných materiálů, ale díky svým jedinečným vlastnostem si své pozice sebevědomě drží..

Výhody

Jak víte, dřevo je ekologický a bezpečný materiál, který má zvláštní kouzlo..

Kromě těchto pozitivních vlastností má strom řadu dalších užitečných vlastností:

 • Je spolehlivý a odolný, a proto dřevěné dveře mohou sloužit více než tucet let. Při správné péči a provozu takové struktury nezmění své charakteristické vlastnosti a nebudou vyžadovat výměnu..

 • Dřevěné výrobky se snadno udržují a dobře se renovují. Dokonce i nejstarší plátno může znovu získat svůj majestátní obraz v rukou profesionála..
 • Je vhodný při dokončování a zpracování. Jeho struktura umožňuje výrobu kusů nábytku jakéhokoli tvaru a konfigurace. Proto je dřevo považováno za zvláštní a jedinečný materiál..
 • Má vysokou úroveň zvukově izolačních a tepelně izolačních vlastností. Dřevo absorbuje jakýkoli zvuk a izoluje teplo. V kombinaci s vysoce kvalitním tmelem dřevěné dveře překonávají ve všech ohledech umělé výrobky.

 • Dřevo zlepšuje vnitřní klima účastí na výměně vody a schopnosti udržovat vodní rovnováhu v místnosti.
 • Liší se bohatým výběrem, který vám umožňuje vybírat produkty jakýmkoli stylistickým směrem.
 • Má vysoké estetické vlastnosti, proto jsou vyřezávané dřevěné dveře považovány za znak sofistikovaného vkusu.
 • Každý kus dřeva má svou vlastní strukturu, vzor a barvu, díky čemuž je jedinečný. A dekorace s řezbami mu dodává exkluzivitu.

Ale dřevo, jako každý jiný materiál, bez řádné péče, bude mít určité nevýhody. Koneckonců je docela náchylný k rozkladu, vzhledu plísní a reprodukci hmyzu. K těmto procesům může dojít, pokud je dřevěný výrobek často ve vlhkém prostředí..

O vyřezávané dveře je nutné neustále pečovat, aby si zachovaly svůj atraktivní vzhled. Během prvních let bude nutné ošetřit barvou a lakem, ale po chvíli velké množství vrstev povlaku zničí původní vzhled plátna..

Časem proto budete muset staré vrstvy barev a laků vyčistit a nanést nové. V případě vláken je to extrémně obtížné..

Další nevýhodou přírodního masivu je jeho vysoká hmotnost. Za prvé, tato nevýhoda způsobí spoustu problémů s přepravou dveří a poté s jejich instalací. A čas od času budete muset upravit závěsy, protože se začnou ohýbat pod tíhou křídel, což nakonec povede k prověšení plátna.

Dřevnatý materiál se může při vysokých nebo nízkých teplotách a stálém působení vlhkého prostředí deformovat. Tento přírodní materiál je navíc náchylný k hoření..

Nejvýznamnější nevýhodou pevného bloku jsou jeho vysoké náklady. Ne každý si může dovolit koupit dřevěné dveře, zejména s řezbou..

Odrůdy

Vyřezávané dveře jsou klasifikovány podle několika kritérií: způsob instalace, účel, způsob otevírání a velikost.

Když mluvíme o způsobech instalace, rozlišují mezi vchodovými, vnějšími, vnitřními, interiérovými dveřmi a plášti pro koupelny. Vstupní produkty se zároveň vyznačují zvýšenou pevností a masivností, aby maximálně ochránily domov před zloději a nepřízní počasí. Design interiéru má mnohem menší hmotnost a velikost..

Pokud jde o otevírání, existují:

 • Houpání zařízení jsou vybavena jedním nebo dvěma křídly a lze je otevřít pouze v jednom směru.

Tato možnost není vhodná pro malý byt, protože vyžaduje spoustu volného místa..

 • Posuvné systémy budou ideálním řešením pro malé místnosti, protože orba probíhá pomocí speciálního profilu, po kterém se plátno pohybuje.
 • Kyvadlo struktury fungují díky kloubovému mechanismu, který pomáhá klapkám otevírat se v obou směrech. Ale takové dveře musí být dostatečně lehké, aby se mohly volně otevírat a zavírat..
 • Skládací návrhy se skládají ze dvou nebo více pláten, které jsou složeny podle principu knihy.
 • Stáje modely jsou typem kyvného mechanismu a liší se pouze v tom, že horní a dolní klapky se otevírají a zavírají samostatně.
 • Dřevěný dveře mohou mít formu zástěny, která by měla být lehká, což by umožnilo jejich uspořádání bez námahy.

Druhy dřeva

Provozní vlastnosti výrobku a jeho provedení závisí na druhu dřeva. Každý druh stromu má své vlastní charakteristické rysy, cenu a barvu..

 • Dub výrobky patří mezi nejdražší, ale zároveň mají nejlepší kvalitu. Mají vysokou pevnost a vytrvalost, což jim umožňuje odolat změnám teploty a vlhkosti..

Dub má speciální strukturu, která je obtížně zpracovatelná, ale takové dveře mají luxusní vzhled..

 • Buk navenek není v žádném případě horší než dub, ale má nejhorší vlastnosti. Pokud však materiál zpracujete správně, všechny tyto nuance budou sníženy na minimum..
 • Javorové dveře jsou levné, jsou vysoce trvanlivé a odolné proti prasknutí.
 • Popel má poměrně silnou strukturu, do jisté míry dokonce lepší než dub. Dobře se vyrovnává se změnami teploty a vlhkosti.
 • Matice vyznačuje se vysokou pevností a spolehlivostí v kombinaci s dostupnou cenou. Výrobky z vlašských ořechů mají krásnou strukturu, zejména pokud jsou leštěné a malované.
 • Olšové dřevo díky své rovnoměrné struktuře se hodí k tónování a barvení v jakékoli barvě. Je odolný vůči vlhkosti a deformacím. Alder se dobře zpracovává a má dostupnou cenu.

Nejlevnější možností je borovice, ale má také kratší životnost. Je snadno zpracovatelný, ale velmi snadno se znehodnocuje vlhkostí..

Vyřezávané dveře mohou být také vyrobeny z exotických dřevin, jako je bambus nebo mahagon. Lze je však zakoupit pouze na objednávku a za velmi vysokou cenu..

Výrobní metody

Pro výrobu vyřezávaných pláten se používají dva hlavní způsoby dekorace: faktura a přímo na plátno samotné.

Metoda nad hlavou používá vyřezávané vzory, které jsou připevněny k povrchu dveří. Dobré na této technice je, že s ní lze obnovit i starou strukturu. Současně nemusí být odstraněn z pantů..

Prvky vyřezávané nad hlavou si můžete koupit nebo vytvořit sami.

Nejtěžší technikou je vyřezávání přímo na dřevěné plátno. Jakákoli chyba zde může vést k poškození celkového obrazu, takže tato metoda je k dispozici pouze profesionálovi..

Dřevěné dveře lze vyrobit následujícími způsoby vyřezávání:

 • Slepá nit – při této metodě nejsou na plátně žádné štěrbiny a samotný obraz má mělký reliéf. K vytvoření takového vzoru se používají dláta a speciální frézy..
 • Drážkovaná nit se liší průhledným pozadím, které je orámováno masivním dřevem. Obvykle se tato technika používá k dekoraci interiérových dveří..

K instalaci výrobku z masivního dřeva jsou zapotřebí další upevňovací prvky. Je náchylný k prověšení, takže pár pantů uprostřed pomůže udržet rám dveří..

Krásné vyřezávané dřevěné dveře pomohou ozdobit jakýkoli interiér a ochrání váš domov před negativními vlivy prostředí. Nejčastěji jsou instalovány u vchodu do domu, aby zdůraznily individualitu a dokonalý vkus majitelů. Uvnitř domu jsou dřevěné interiéry navrženy tak, aby zdůrazňovaly klasický nebo rustikální styl, který je v současné době velmi populární..

Informace o tom, jak se vyřezávané dveře vyrábějí ve výrobě, najdete v následujícím videu..