Dětská dřevěná houpačka

Co dělají naše děti nejraději na ulici? Samozřejmě houpačka na houpačce. Stoupali nad zem a kymáceli se a představovali si sebe jako ptáky tyčící se na obloze. Pokud máte dovolenou a rozhodnete se ji strávit mimo město na dacha, pak hned nastává malý problém, protože musíte dítě nějak zaměstnat, aby se nenudilo. Rodiče si musí buď koupit dětskou dřevěnou houpačku na letní sídlo, nebo si ji sami navrhnout.

Pokud si táta věří ve své schopnosti, tak proč si neudělat dřevěnou závěsnou houpačku vlastními rukama? Některé modely dřevěných závěsných houpaček lze dokonce zavěsit do bytu. Do této aktivity můžete zapojit i dítě. Pro děti můžete najít něco na práci – ozdobit nebo namalovat houpačku ze dřeva.

Výhody dřevěných výrobků

Pokud zvažujete možnosti, z jakého materiálu postavit houpačku pro děti, doporučujeme vám, abyste se rozhodli pro stromeček. Samozřejmě, pokud dokonale vlastníte svařovací stroj a rozumíte vlastnostem kovu, můžete vytvořit super spolehlivou a trvanlivou konstrukci – kovovou houpačku pro děti.

Možná zvažujete možnost vyrobit houpačku pro děti z plastu. Ihned je třeba poznamenat, že plast není ekologický a spolehlivý, takže je lepší jej nepoužívat jako materiál pro dětské houpačky.

Dětská dřevěná houpačka má oproti jiným materiálům řadu výhod:

 1. Dřevo je materiál šetrný k životnímu prostředí.
 2. Dostupná cena dřeva.
 3. Všechny potřebné materiály snadno najdete na trhu nebo v železářství.
 4. Dětskou dřevěnou houpačku lze vyrobit s jednoduchým designem, který zvládne i mistr nováček.

Výběr sedadla

Před zahájením prací na výrobě dětské dřevěné houpačky pro letní chaty se rozhodněte o místě, kde budou umístěny.

Věnujte pozornost následujícím bodům:

 1. Houpačka pro děti by měla být na takovém místě, abyste dítě mohli vidět, pokud jste v domě nebo na ulici..
 2. Zavěšená dětská houpačka by neměla být poblíž plotu nebo zdi, aby dítě, které se silně houpalo na houpačce, nenarazilo na konstrukci.
 3. Je vhodné, aby místo, kde bude houpačka pro děti umístěna, bylo ve stínu. Potom na nich vaše dítě může jezdit i v době oběda..
 4. Je nutné, aby dětská houpačka ze dřeva byla daleko od průvanu, trnitých keřů nebo jedovatých rostlin..

Přípravné práce

Po výběru místa, kde bude dětská dřevěná houpačka umístěna, vyrovnejte plošinu a očistěte ji od přebytečných nečistot. Doporučujeme, abyste se nad designem houpačky pro děti zamysleli a zaměřili se na věk a výšku vašeho dítěte. Pamatujte, že nejdůležitější je spolehlivost a bezpečnost designu houpačky pro děti..

7 fotografií

Nakreslete náčrt udávající délky všech částí dřevěné houpačky. Odhadněte, jaké spojovací prvky potřebujete (šrouby, háčky, smyčky, lana nebo řetězy) a kolik. Skica vám pomůže správně vypočítat všechny potřebné materiály a ušetří vás od nákupu nepotřebných prvků. Současně budete jasně přemýšlet nad modelem houpačky pro děti, abyste během toho nezměnili nedostatečně stabilní nebo nespolehlivou strukturu dětské dřevěné houpačky.

Výroba rámů

Pokud máte ve venkovském domě velké stromy se silnými větvemi, můžete dětem vyrobit závěsnou houpačku tím, že je připevníte na větev stromu. Toto je nejjednodušší možnost a stavba houpačky vám nezabere mnoho času. Houpačka samotná musí být velmi lehká, aby větev stromu unesla váhu houpačky a dítěte.

Pokud jste u dachy neměli vhodný strom nebo chcete vytvořit spolehlivější a odolnější dřevěný rám, můžete použít jednu z následujících možností.

Typy rámů

Existuje několik typů rámů pro dětské závěsné houpačky, které se vyznačují stabilitou a složitostí designu:

 1. Rámeček, který připomíná písmeno "NS" – toto je nejjednodušší verze rámu pro dětskou dřevěnou houpačku. Na jeho stavbu bude potřeba také méně materiálu. Jedinou nevýhodou tohoto designu je, že je nutné, aby podpěry byly betonovány, jinak hrozí vašemu dítěti pád spolu s houpačkou..
 2. Rámeček, který připomíná písmeno "L" – tento rám je stabilnější než první možnost, není nutné jej betonovat. Na rámu ve formě písmene "L" můžete nejen pověsit houpačku, ale také udělat koutek pro děti.
 3. Rámeček, který připomíná písmeno "NS" – tento rám je jednou z odrůd rámu ve tvaru písmene L. Jediným rozdílem je, že tyče nejsou na křižovatce připevněny k sobě, ale o něco níže, někde ve vzdálenosti 15 nebo 20 cm od vrcholu. V místě křížení svislých podpěr je položena propojka. Jedná se o poměrně snadno vyrobitelný typ rámu. Nezapomeňte jej dodatečně posílit formou bočního dorazu..
 4. Rámeček, který připomíná písmeno "A" – tento rám je považován za nejspolehlivější a nejstabilnější, protože má další propojku, která jej posiluje. Použijte rámeček dopisu "A", pokud na něm plánujete opravit nejen houpačku pro děti, ale také lano, žebřík nebo jiné prvky pro dětské hry.

8 fotografií

Modely

Zde je let vaší představivosti neomezený. Houpačku pro děti můžete postavit ze šrotu. Nejjednodušší možností je použít prkno nebo robustní hůl. Můžete ale postavit více originálních modelů houpaček. Připojte své dítě k designu houpačky a pak s ním bude rádo jezdit.

Zde je několik jednoduchých, ale kreativních nápadů na vytvoření dětské dřevěné houpačky:

 • Houpačka vyrobená z dřevěných palet. Dřevěná paleta, která vám možná zůstala po stavbě, může být skvělou možností sezení. Na paletu připevněte lano nebo řetěz a připevněte jej k rámu. Můžete kombinovat dvě dřevěné palety a vytvořit houpačku se zády. Pokud takovou houpačku opláštíte pěnovou gumou a tkaninou, pak na houpačce bude možné nejen sedět, ale také ležet. Taková houpačka osloví nejen děti, ale i dospělé. Například večer si na ně můžete lehnout a odpočinout si od aktivního dne..

 • Houpačka vyrobená ze starého dřevěného skateboardu nebo rozbitého snowboardu. Pokud se vám povaluje starý brusle nebo rozbitý snowboard, který jste se všichni chystali vyhodit, ale nějak se vám nedostal do rukou. Nastala jeho nejlepší hodina. Z brusle nebo snowboardu se stane originální houpací sedačka. Toto sportovní vybavení se vyznačuje zvýšenou pevností a lehkostí, takže se nemůžete bát dát své dítě na takovou houpačku. Je důležité takové sedadlo pevně připevnit k rámu a lanům. Pokud jsou na starém skateboardu kola, nebudou s držákem žádné problémy. Stačí provléknout smyčky a provléknout skateboard: kola budou zajištěna lany a zabrání jejich sklouznutí..

 • Jako sedačku lze použít starou židli nebo křeslo. Jen mu nezapomeňte odpílit nožičky, aby nepřekážely dětské jízdě na houpačce..

 • Houpací křesla lze použít jako alternativu k houpačce. Je to skvělá volba, kterou lze umístit do bytu nebo využít jako letní sídlo. Takové houpačky pro děti se vyznačují zvýšenou manévrovatelností, to znamená, že dítě na ní může jezdit na ulici, v bytě, ve venkovském domě. Jsou vhodné i pro velmi malé děti. Ale měli byste okamžitě upozornit na skutečnost, že se jedná o jeden z nejtěžších typů houpaček pro vlastní produkci. Hlavní obtíž je dělat zaoblené běžce. Pro houpací křeslo pro děti mohou být běžci řezány ze silné překližky. Nejprve načrtněte obrysy běžců na překližku a poté je opatrně vystřihněte skládačkou. Opilujte všechny hrany pilníkem a smirkovým papírem, aby se vaše dítě při jízdě na houpačce nezranilo. Houpací sedadlo je také vyrobeno z překližky a je připevněno k běžcům na kovových rozích. Na tomto modelu houpačky pracujte s maximální péčí, aby se nekroutil..

8 fotografií

Dekorace

Pokud plánujete použít houpačku pro letní chatu na ulici, nezapomeňte na impregnaci dřeva speciálními prostředky, které ho ochrání před rychlým zničením při interakci s deštěm a větrem..

Poslední fází je zdobení hotové houpačky. Na jedné straně zajímavý design houpačky pomůže ozdobit vaši letní chatu a na druhé straně zachrání strom před vlivy prostředí.

Houpačku můžete namalovat jasnými barvami, zapojte do této činnosti své dítě. Můžete zanechat otisky malých ručiček, kreslit listy, květiny, houby, nejrůznější vzory, které vás nebo vaše dítě napadnou. Jako dekoraci můžete použít i další prvky. Nezdržujte svou představivost, pomůže vám to vytvořit skutečně kreativní a mimořádný švih.

Hlavní věc je bezpečnost

Při konstrukci různých modelů dětských dřevěných houpaček pro letní sídlo nebo pro válcování v bytě nezapomeňte, že nejdůležitější je spolehlivost a bezpečnost houpačky.

 • Používejte tvrdé dřevo, jako je dub, bříza, smrk a jiná tvrdá dřeva. Zkontrolujte, zda na dřevě nejsou žádné vady: praskliny, uzly nebo díry. Koneckonců to určuje nejen pohodlnou jízdu pro dítě, ale také zajistí bezpečnost dítěte. Věnujte také pozornost síle lana nebo řetězu..
 • Všechny dřevěné části houpačky musí být dobře vybroušeny, aby nebyly žádné ostré hrany, které by mohly dítě zranit nebo způsobit třísky na rukou.
 • Barva a další materiály, se kterými dřevo zpracováváte, musí být bezpečné a netoxické, aby nepoškodily vaše dítě..
 • Nezapomeňte zohlednit věk, váhu a výšku vašeho dítěte. U malého dítěte by závěsná houpačka měla mít v přední části lamely, aby vaše dítě nespadlo..

Až bude houpačka připravena, určitě si ji vyzkoušejte sami. Pokud vám houpačka vydrží, pak vydrží i vaše dítě..

Pokud se vám podařilo vytvořit dětskou dřevěnou houpačku sami, nezastavujte se. Vždyť ještě lze vytvořit tolik různých houpaček! Vaše dítě ocení vaše úsilí a bude na vás hrdé..