Aby se zahradní pozemek stal nejen místem pro sklizeň, mnoho zahradníků zušlechťuje území dachy pomocí záhonů. Budou nejen potěšit oči majitelů a hostů, ale také rozdělí zahradu na samostatné zóny, čímž organizují prostor místa a vytvoří svůj vlastní a originální design..

Co to je??

Za konceptem květinové zahrady stojí území, které má viditelný nebo koncepční plot, na kterém rostou okrasné rostliny. Obvykle na záhonu najdete všechny druhy variací kvetoucích rostlin, ale někdy kvetoucí keře nebo okrasné dřeviny harmonicky zapadají do kompozice. Uspořádání rostlin v květinové zahradě je reprezentováno geometrickým symetrickým vzorem, někdy můžete najít asymetrické kompozice.

Dobré místo pro aranžování květinové louky, nekomplikovaný vzor a respekt k proporcím udělají z květinové zahrady skutečnou dekoraci. Pomocí dekorativní oblasti můžete zvýraznit určitou oblast a umístit akcenty.

Zvláštnosti

Pro kompetentní návrh rozkvetlého rohu jsou vyžadovány dovednosti krajinného designu, protože dekorativní prvek musí harmonicky zapadat do celkového vzhledu místa. V květinové zahradě by měly být kombinovány rostliny, které jsou v dobrém vzájemném souladu. Obvykle potřebují podobné složení půdy, postupy údržby a frekvenci zálivky..

Všechny možnosti designu pro záhony jsou konvenčně rozděleny do dvou velkých skupin: květinové záhony v klasickém nebo pravidelném stylu a květinové kompozice v krajinném stylu. První skupina je charakterizována přítomností jasných forem a geometrie, které jsou trávníkem často zdůrazňovány. Druhá skupina nemá přísné hranice a formy, což vytváří dojem, že se člověk na jejich tvorbě nepodílí..

Jaké jsou typy?

Moderní návrháři často dávají přednost odrůdám záhonů, při jejichž sestavování neexistují přísné kánony. Patří mezi ně naturalistický záhon. Vyznačuje se použitím více než tuctu druhů vytrvalých rostlin. Všechny prezentované druhy jsou rozděleny do 2-3 skupin, které kombinují příbuzné rostliny. Třetí část rostlin tvoří základ kompozice a zbytek ji doplňuje..

Mezi jinými typy lze rozlišit následující možnosti:

 • Záhon v klasice styl je nejoblíbenější nejen na letní chatě, ale také na městských náměstích. Klasický záhon má geometrický tvar ohraničený okrajem. Pro takový záhon jsou dobré roční květiny s nízkými stonky, někdy se najdou trvalky. Rostliny, které dobře udržují svůj tvar, způsobí, že vzor na záhonu bude výraznější.
 • Mixborder krásně kvete po celou sezónu. Jedná se o komplexní smíšenou kompozici, ve které jsou některé kvetoucí rostliny nahrazeny jinými. Tento druh se vyznačuje víceúrovňovým využíváním druhů s různou dobou kvetení, okrasných keřů a stromů..

 • Záhonu se říká květinová zahrada, která má protáhlý tvar. a nachází se podél dalších objektů v letní chatě – zdi domu, cesty nebo plot. Rabatka je umístěna jak asymetricky na jedné straně cesty, tak na dvou stranách, aby naznačila její obrys. Šířka takového záhonu obvykle nepřesahuje jeden a půl metru a na délku je rozdělena do samostatných částí pro pohodlí péče o rostliny..
 • K ozdobení květinové úpravy ve formě skupiny Lze použít jeden nebo více druhů rostlin a jsou vysazeny tak, aby vypadaly přirozeně. Velké skupiny jsou vysazeny dále a zblízka můžete obdivovat nízké cibulovité stále kvetoucí rostliny.

Taková skupina je na místě často ozdobena stromy. Existují malé i poměrně působivé velikosti skupin..

 • Letní obyvatelé, jejichž oblasti jsou zbaveny slunce, jsou vhodné pro organizaci stinné květinové zahrady. Je charakterizována výsadbou rostlin odolných vůči stínu. Krása stinné květinové zahrady není ve vzpouře barev, ale v neobvyklém listí. Pozadí stinného záhonu je obvykle zdobeno vysokými květy s velkými listy, uprostřed jsou trvalky střední výšky a vpředu lze vysadit plazivé druhy rostlin milujících stín.

Rozmanitost květin a rostlin, které dávají přednost soumraku, vám umožňuje vkusně vyzdobit stinný kvetoucí roh.

 • Solitaire je považován za zvláštní druh záhonu., který dokonale zapadá jak do pravidelného designu zahradního pozemku, tak do přírodní kompozice. První typ krajiny se vyznačuje přítomností jediné rostliny na trávníku nebo květiny, která vyniká svou výškou. Pro přirozeně kvetoucí koutek je tasemnice prezentována ve formě jediné rostliny nebo keře, která harmonicky splývá s přírodním prostředím..

 • Modulární květinová zahrada Název dostal podle použití modulů při plánování. Modul může být kulatý, čtvercový nebo obdélníkový. Na předběžném plánu je celý pozemek rozdělen na tyto moduly, jejichž velikost je 1 m². Tento přístup k návrhu květinových záhonů a celé krajiny vám umožňuje zachovat harmonické proporce při terénních úpravách lokality..

 • Arabeska obvykle nejelegantnější místo v zahradě, umístěné v přední části. Vzorec takové květinové zahrady je poměrně složitý a skládá se z kamenů a dalších minerálů ve spojení s rostlinami. Aby byla kresba dobře čitelná, pro arabesku se používají rostliny s malým stonkem. Tyto záhony vypadají obzvláště okouzlující vedle trávníku, ale vyžadují hodně pozornosti a péče..

Materiál

Při vytváření a stavbě květinové zahrady hraje oplocení záhonu důležitou roli. Hodně závisí na správném výběru materiálu: jak silný bude plot, jak bude v souladu s rostlinami na záhonu a jeho tvarem. Protože primárním úkolem plotu je zadržet půdní půdu a sekundární je jeho dekorativní funkce, je logické plně sladit tvary záhonu a plotu.

Jako materiál pro plot je vhodných mnoho možností, stačí zapnout fantazii:

 • Pro aranžování květinové zahrady letniček můžete stavět plot vyrobený z dřevěných kolíků nebo větviček bezpečných pro rostliny. Klasické nízké ploty ze dřeva zdůrazní krásu jakéhokoli druhu květinové zahrady.

V případě potřeby lze dřevěný plot snadno demontovat nebo přesunout na jiné místo. Jednoduchost práce s materiálem vám navíc umožňuje snadno změnit tvar klínů podle vašich představ..

 • Prezentovatelný a spolehlivý vzhled květinové zahradní ploty postavené z kamene. Kromě přírodních a umělých kamenů můžete použít i cihly nebo dlažební desky. Takové ploty lze stavět jak bez použití pojivové směsi, tak s použitím roztoku. Takový plot bude sloužit zahradníkovi více než tucet let, ale materiál není levný..

 • S pomocí kovové konstrukce oplocení na zahradním pozemku můžete vytvořit nejrůznější květinové úpravy – od klasických po moderní. K vymezení hranic objektu krajinářského umění se často používají kované nebo svařované, stejně jako monolitické struktury ze železa nebo litiny. Takové výrobky jsou vyráběny na zakázku, ale za exkluzivní budete muset hodně zaplatit..
 • Lehký a dostupný moderní plast také často přitahován pro stavbu plotů. Díky svým jedinečným vlastnostem může plastový plot sloužit zahradníkovi více než jednu sezónu. Plastové ploty jsou obvykle reprezentovány sekcemi, okraji ve formě pružné pásky, která často napodobuje zdivo nebo imitaci dřeva.

 • Betonové konstrukce s vysokými stranami jsou ideální pro výškové záhony. Nebojí se vlhkosti a teplotních změn, vydrží mnoho let. Znalci krásy budou milovat hotové výrobky v podobě sekčních plotů nebo vysokých obrubníků. Praktičtí zahradníci si mohou zkusit vyrobit vlastní plot..
 • Majitelé pozemků často hledají možnosti rozpočtu pro uspořádání záhonů a využití improvizované prostředky. Fantazii zahradníků se meze nekladou – používají se plastové lahve, záhony se staví z pneumatik a pneumatik, staré dřevěné trakaře nebo kola.

Rozměry

Rozsah uspořádání květinové úpravy není omezen. Ozdobná část by však měla být úměrná zbytku webu – nepřetěžovat ji a neztratit se a je snazší pečovat o kompaktní kompozice.

Na ploše s velkým počtem cest a nedostatkem místa navíc bude vhodné zasadit dlouhý květinový okraj. Úzký pruh květin po obvodu může také oživit nudný venkovský dům..

Pokud se plánuje rozbít jednu květinovou zahradu na dacha, pak ji nechte střední velikosti a nachází se v oblasti poblíž vchodu nebo v centrální části lokality. Pro milovníky symetrie a krásy v detailu je vhodná myšlenka aranžování mini-kompozic květin po celém území webu. Tento trik je vhodný pro letní sídlo s velkým počtem stromů, jejichž kmeny mohou být ozdobeny květinami..

Květiny

Výběr květin je jednou z nejtěžších fází organizace záhonu. Shromáždit nenáročné a sladit krásné květiny, aniž byste se ztratili v různých jménech, není snadný úkol.

Proto stojí za to seznámit se s oblíbenými zahradníky předem:

 • Pro milovníky experimentování jsou vhodné roční květiny, které vám umožní každý rok měnit složení. Mixborders nebo modulární záhony můžete ozdobit jednoletými květinami, dobře vypadají i v květináčích.. Mezi oblíbené rostliny této skupiny patří měsíčky lékařské s bohatými teplými barvami, žáruvzdorné zinnie, sladký hrášek a petúnie..

 • Zkušení zahradníci často na svém místě uspořádají květinovou zahradu trvalek. Tyto cibulovité rostliny začínají kvést s prvním jarním sluncem. První, kdo vidí skrz sníh, jsou nízké sněženky a scylly, kteří nemají rádi slunce a jsou nenároční na půdu. Rané květiny ustupují populárním na zahradě krokusy a hyacinty s květy studených odstínů. Po nich na záhonu kvetou vlhkomilné květiny narcisy a tulipány časné kvetení, které potřebuje hnojenou půdu a světlo.

Spolu s tulipány kvetou půvabné a rafinované kosatce a pivoňky královské krásy. Oblast zdobená pivoňkami bude nejen vypadat velkolepě, ale také vyzařuje jemnou vůni.

 • V letních měsících mohou být trvalé záhony ozdobeny nekvetoucími rostlinami – péřová tráva, hostitelé, rozchodníky nebo bylinky. Někteří zahradníci však chtějí, aby květiny potěšily oko celé léto, a vysadili si květinovou zahradu růží..

Takové kompozice se nazývají růženec. Chcete -li rozbít růžovou zahradu, potřebujete teplo a ve středních zeměpisných šířkách je vhodná kombinovaná růžová zahrada, ve které jsou růže úspěšně kombinovány s jehličnany a jinými listnatými keři s krásnými listy, někdy různými obilovinami a pelyňkem.

 • Případy nepřetržitého kvetení jsou ideální pro ty, kteří si rádi užívají květiny po celé letní období. Mezi tyto typy patří bohatá paleta asterů, jejichž hvězdicovitá květenství blednou a jsou nahrazována novými. Tento typ zahrnuje jiřiny, které budou dokonalou ozdobou jakéhokoli mixborderu. A kudrnatý plamének s velkými a jasnými květinami, které příznivě vyniknou na pozadí listí, osvěží plot nebo altán v zemi.

Formulář

Volba tvaru zahradního lůžka přímo závisí na osobních preferencích a harmonii se zbytkem předmětů na místě. Příznivci klasiky mají tendenci volit geometrické tvary a kreativní osobnosti – fantazii.

Při vytváření geometrické květinové zahrady si můžete vybrat jakýkoli tvar. Může být obdélníkový nebo čtvercový, kulatý nebo oválný a dokonce i trojúhelníkový. Tato skupina záhonů se vyznačuje jednoduchostí provedení bez zapojení designéra a všestranností. Přímé linie geometrického záhonu jsou nejjasněji vidět na rozdíl od trávníku. Před instalací květinové zahrady je nutné označit její hranice, aby nedošlo k porušení symetrie.

Kromě toho musíte zvážit, jak těsně budou květiny umístěny navzájem. Monoklumba se vyznačuje nejhustší výsadbou květin. V případě několika druhů je nutné umístit vyšší květiny do středu a zvýraznit obrys nejjasnějšími vzorky..

Pokud máte v plánu vytvořit víceúrovňový záhon jako pyramidu, pak by nejvyšší květiny měly být umístěny uprostřed a z nich plynule přecházet k nejnižším vzorkům. Květiny každé úrovně v tomto případě musí mít stejnou délku..

Abstraktní tvar květinové zahrady vypadá neméně působivě a umožňuje vám na místě vytvořit exkluzivní krajinný design. Takové květinové záhony obvykle nemají geometrické proporce, ale také vyžadují předběžné rozložení a plán. Pro jednoduchou formu si můžete vybrat jeden druh květin, ale záhon složité abstrakce by měl mít odpovídající výplň.

Svislé záhony vypadají na webu docela zajímavě.. Drát použitý k vytvoření postavy umožňuje krajinářům ztělesnit ty nejodvážnější nápady. Pro dekoraci květinové kontury jsou rostliny pečlivě vybírány pro výšku a nádheru..

Dalším dobrým příkladem vertikální květinové zahrady je zástěna nebo zeď popínavých rostlin nebo květin s dlouhým stonkem..

Styl a design

Volba směru stylu pro zdobení dekorativního rohu květinami závisí na obecném designu zahrady. Zvažte nejoblíbenější styly designu květinové zahrady.

Venkovský styl je jedním z nejvhodnějších pro zdobení zeleninové zahrady. Květinové záhony v rustikálním stylu lze umístit na hranici mezi výsadbovými plochami nebo jimi ozdobit vchod.

Pro rustikální venkovský styl jsou charakteristické následující položky:

 • Různé dřevěné atributy. Mohou to být pařezy starých stromů, dřevěné sudy nebo vahadla, koše utkané z dřevěných tyčí nebo plotů..
 • Věci pro domácnost a známé pro vesničany – vozík a jeho jednotlivé části, hliněné hrnce, strašidla do zahrady.
 • Imitace studny nebo sklepa, opuštěný altán jsou vynikajícími atributy pro vytvoření určité legendy o pozemku ve venkovském stylu.
 • Při výběru květin a rostlin se musíte spolehnout na vkus vesničanů minulého století. Pak na zahradě nebo v předzahrádce pod oknem najdete jasné slunečnice, romantické sedmikrásky, slunný měsíček a měsíčky, zvony, sléz a další květiny.

Nezapomeňte na stromy tradiční pro vesnice – jablko, třešeň, angrešt, rybíz..

 • Geometrické záhony, modulární záhony a podestýlky patří klasický pravidelný styl. Často se používá k ozdobení prostoru poblíž zdi domu nebo předního vchodu na místo. Podél plotu nebo cesty lze vysadit takzvaný květinový okraj a také dát tvar záhonu nebo široké rabatce a ohraničit trávník. Je to pás ne širší než půl metru, barevné schéma okraje by mělo kontrastovat s květinami v hlavních záhonech.

Vynikající okraje se získávají z nízkých a dobře tvarovaných odrůd letniček – sedmikrásek a měsíčků, macešek nebo balzámů. Krásu lokality zdůrazní a rozdělí okrasné keře, které se celý rok zelenají.

 • Pokud je na místě rezervoár, je možné jej vydat secesní zahrada. Hladké linie, neobvyklé kontrasty, sólové keře a vinná réva vytvoří jedinečný design. Secesi charakterizuje kombinace krajiny s výstavbou domu; zahrada je, jakoby, jejím pokračováním. Stálezelené stříhané rostliny, květiny s výrazným vzhledem se perfektně hodí a cesty a záhony mohou být uspořádány ve formě ornamentu.

Jakýkoli předmět je vhodný jako rezervoár, ale není příliš náročný. Dobrým řešením by byla malá fontána, rybník nebo bazén. Kolem kašny můžete zřídit květinovou zahradu a zařídit si místo k odpočinku.

Nezbytné příslušenství

Pro zahradníky, kteří chtějí začít zařizovat květinovou zahradu sami, musíte si udělat zásoby:

 • Ve fázi výběru a označování místa budete potřebovat kolíčky s provázkem k označení hranic záhonu, ale na zemi můžete nakreslit čáru.
 • Poté pomocí lopaty musíte odstranit vrstvu země 20-30 cm, naplnit dno záhonu sutinami, kameny nebo úlomky cihel a dobře jej utěsnit. Někdy je dno předem vyloženo filmem nebo střešním materiálem, aby bylo chráněno před podzemními vodami.
 • Dalším krokem je instalace plotu. Obvykle je buď trochu zakopán v zemi, nebo upevněn cementovou maltou..
 • Poté zbývá pouze naplnit květinovou zahradu černou půdou a po několika týdnech ji v případě potřeby naplnit. Poté můžete přistoupit přímo k výsadbě květin.

K nezávislému uspořádání záhonu tedy nepotřebujete žádné speciální příslušenství ani dovednosti..

Co je lepší vybrat?

Při výběru typu květinové zahrady začínající zahradníci často přemýšlejí o tom, které květiny se tam nejlépe hodí:

 • Pro zařízení hranic si můžete vybrat nejen květiny, ale i okrasné rostliny. Zde můžete použít měsíčky měsíčku, alissumy, měsíček, keř nasturtium. Viola je také vhodná, stejně jako vytrvalé rostliny – krokusy, petrklíče, kabelka, hosta nebo levandule. Někteří lidé volí zeleninu a bylinky jako výsadbu na hranici – okrasné zelí, mrkev, salát nebo petržel.

 • K ozdobení rabatky rovnoměrnými řadami používají zahradníci jednoleté a dvouleté květiny s nízkým stonkem, jejichž doba květu je poměrně dlouhá. Můžete si vybrat violu nebo ageratum, měsíčky a begónie, coleus a alissums.
 • Hlavní místo při výsadbě mixborders mají trvalky s květinami nebo krásnými listy. Jako doplněk se používají cibulovité a dlouho kvetoucí letničky kvetoucí brzy na jaře. Květiny v mixborderu se mohou navzájem kontrastovat nebo doplňovat. V jednostranném mixborderu můžete ozdobit popředí nízkými lobelkami nebo muškáty, doprostřed zasadit dekorativní šalvěj, cínii nebo verbenu a za ni umístit kosmea s amarantem.

Rada

Při vytváření jakékoli květinové zahrady je třeba vzít v úvahu následující doporučení:

 • Abyste se vyhnuli zpestření na záhonu, neměli byste si pořizovat jednu kopii každého druhu. Je lepší použít 3-5 květin. Člověk může být pouze akcentní rostlinou.
 • Světlé květiny by měly být vysazeny do středu kompozice při pohledu ze všech stran nebo do popředí v jednostranné květinové zahradě. Takové vzorky by měly být zředěny klidnou zelení..
 • Aby květinová zahrada vypadala naživu, měly by být vysoké rostliny vysazeny vedle nízkých, stálezelených stromů, které na podzim opadávají listy, krásné květiny vedle neobvyklých listů.
 • Rostliny s květy jemných tónů se obvykle nacházejí podél okraje záhonu. Neumisťujte je do těsné blízkosti jasných barev, aby nepůsobily vybledle..

Nejkrásnější příklady a možnosti

Na zahradě soukromého domu je obvykle o něco více místa než na venkově. To vám umožní vytvářet zajímavější květinové úpravy..

Kmen stromu může jiskřit novými barvami, pokud rozbijete abstraktní květinovou zahradu s různými kvetoucími rostlinami kolem. Country-style bude tento záhon inspirovat úspěšně vyzdobeným starým kolem a mírně rezavou plechovkou..

Půlkruhový záhon vypadá živě a atraktivně mezi dlážděnými cestičkami, ve kterých jsou hlavními akcenty dekorativní stálezelené keře.

Květinovou zahradu lze dokonce sestavit ze skupiny rostlin vysazených v květináčích. Pokud je to žádoucí, tento záhon lze přesunout na jiné místo a péče o něj nebude obtížná..

Pokud chcete sami začít zařizovat květinovou zahradu, podívejte se na video.