Zdobení domu z kulatiny má některé funkce – je lepší, když je znají nejen stavitelé, ale i majitelé. To usnadňuje řízení stavebního postupu, plánování výdajů, porozumění nuancím provozu.. A pokud se rozhodnete provést opravu sami, budete se muset nejprve ponořit do teorie..

Zvláštnosti

Co je vhodné pro práci s betonem a cihlami, je vhodné pro konečnou úpravu dřeva. Dekorace interiéru je obzvláště obtížná, protože musíte vzít v úvahu profil stěn.. Na jedné straně je výběr zúžený, na straně druhé se designově otevírají zajímavé vyhlídky.

Co je na dřevě tak zvláštního: tento materiál je propustný pro plyn, to znamená, že má prodyšné vlastnosti, mezi ulicí a místností se vyměňuje vzduch. Strom se také vyznačuje absorpcí přebytečné vlhkosti, pokud jsou ukazatele vlhkosti vzduchu vysoké.

A když je vlhkost nízká, vlhkost se vrací. Při výzdobě domu jsou všechny tyto vlastnosti přísně brány v úvahu, důraz je kladen na zachování všech výhod materiálu..

Ale strom, kromě nepochybných výhod, má také nevýhody. Například strom ostře reaguje na změny vlhkosti, i když je teplotním změnám prakticky lhostejný.. Ale v jiných stavebních materiálech je všechno přesně naopak: stejná dlaždice se nebojí vlhkosti, ale teplotní změny ji deformují.

Důležité! V domech ze zaoblených kulatin je nezbytné montovat vedení buď v otevřeném typu, nebo ve speciálních kovových krabicích.

Co dalšího musí vlastník vědět?

  • Pokud by byl dům postaven z lepených trámů nebo trámů sušených v peci, brzy by začaly dokončovací práce. Ale v domě z kulatiny, a dokonce zaobleném, tato fáze nepřijde dříve než za šest měsíců. Je nutné počkat, až skončí smrštění (smrštění a smrštění, mimochodem, nejsou totéž). Absolutně všechny materiály vysychají a stejný beton, ale tento indikátor bude kritický pouze ve vztahu ke dřevu s přirozenou vlhkostí.
  • Během období pauzy musíte utěsnit stěny a dvakrát. Poprvé v prvním měsíci po dokončení stavby, pak – 2-3 měsíce před koncem sušení. Je nutné izolovat švy pro každou korunu, zvenčí i zevnitř. Přesun zdola nahoru. Poté se polena mírně od sebe vzdálí a potřebují čas, aby se vrátili na své obvyklé místo. A teprve poté, co stěny opadly, můžete začít s dokončováním.

Dokončování může být interní i externí. Každý má své vlastní charakteristiky. A pokud se ten vnější nějakým způsobem snáze tvoří v plánech majitelů, často musíte nad tím vnitřním rozbít hlavu..

Co vyzdobit uvnitř?

Budete muset pracovat ve třech „rozměrech“ – stěny, podlaha, strop. A vše by mělo být navzájem kombinováno, je prospěšné zdůraznit prostor, jeho vlastnosti atd..

Zdi

Povrch kulatiny je sám o sobě faktický, a pokud chcete odejít z domu v rustikálním stylu (a zde je spousta zajímavých možností), pak je strom jednoduše pokryt vhodnou kompozicí. Například lak, olej, barva na dřevo. Mimochodem, barva může být průhledná nebo průsvitná.. Přesto se často volí kláda, protože si chtějí užít krásu skutečného srubu, jeho tvar, barvu, texturu.

A zaoblená kulatina v tomto smyslu je téměř ideální, protože vyžaduje minimální vylepšení konečného vzhledu. Můžete také použít škrtidlo, jutové lano, které vypadá skvěle na křižovatce kulatiny..

Jaké další možnosti existují?

  • Podšívka, imitace baru, blokový dům. Podšívka a imitace dřeva zarovnávají stěny, čímž se stávají známějšími a modernějšími. Blokový dům ale původní myšlenku opakuje. Plášť je dobrý, protože můžete potichu položit veškerou komunikaci, zlepšit tepelnou izolaci a zvukovou izolaci prostor. A tímto způsobem se často obnovují staré sruby, barva stěn a jejich popraskaná struktura již vyžaduje jinou povrchovou úpravu.

  • Sádrokarton, tapety, dekorativní omítky na malování nebo na obklady. Je to také možné, ale tyto možnosti jsou o něco méně běžné. Už jen proto, že je lákavé udržet zdi v jejich původní podobě, ukazující jejich rysy v celé své kráse.

Nejprve budou všechny povrchy chráněny před nečistotami a prachem, budou ošetřeny antiseptiky a inženýrská komunikace bude zapojena. Plášť z nového materiálu, pokud se taková možnost předpokládá, je vyroben vzhledem k již známým plánům podlahy a stropu. A to je stejně důležité jako například utěsňování švů nebo broušení kulatiny. Pokud se rozhodne nechat polena téměř neporušená, nejprve se hodně leští (v několika fázích), pak se na ně nanese základní vrstva a poté se pokryjí vrchním nátěrem ve dvou vrstvách. Lak jako olej, barva nebo tmel (olej + vosk). Někdy musí být první vrstva nátěru ještě vyleštěna..

Pokud plánujete opláštit stěny panely, musíte to udělat podél přepravky. Ekonomická možnost by byla stejná podšívka nebo blokový dům. Ti, kteří mají rádi rustikální styl, budou milovat možnost dokončení stěn paletovou deskou. U standardní verze se předpokládá použití stejných typů desek, pouze z cenných druhů dřeva (důležitá je domácí plemena), která nemají tovární povlak. A elitní verze předpokládá dřevěné panely, případně dovážené, které nepotřebují dekorativní zpracování. Sádrokarton pro malování, omítky, obklady také vyžaduje latování.

Podlaha

Zde bude dobrý jakýkoli druh dřevěné podlahy. Můžete použít tradiční podlahovou desku (mimochodem, je módní ji natřít bílou barvou), můžete také blokovat parkety. Používají se také strojírenské a parketové desky, masivní desky, laminátové podlahy, modulární parkety, bambus, korek atd..

Můžete se také blíže podívat na kombinovanou povrchovou úpravu, kdy se používají také dlaždice, nebo dokonce kámen, keramika.

Existuje silný názor, že světlá podlaha nebude vyhovovat tmavým stěnám.. To se mýlí, může to být i světlo, pokud správně umístíte přízvuk, všechno bude velmi krásné. Častěji opravdu pozorují blízkost barev, ne vždy si hrají na kontrasty.

Soulad se stylem – to je důležité bránit při opravě. Pokud je zvolen rustikál milující svobodu, který má daleko k „úhlednosti“, pak se syrové, drsné stěny rozcházejí například s hladkým laminátem na podlaze. Country je americká verze rustikálního stylu a je správné, aby opláštila stěny z dřevěných desek šindelem, imitací dřeva a dalšími podobnými materiály. A pak může být podlaha parketová. Jako například v Provence, protože stěny v tomto stylu jsou často opláštěny deskami, malované příjemnými přírodními odstíny.

Ale pokud chcete vyzdobit dům ve stylu chaty, neexistuje lepší kamenná podlaha, která by zdůraznila styl.. Kámen a dřevo v duchu rustikální „boudy“ se spojují velmi ušlechtile, ať už se díváte z jakéhokoli úhlu. Ačkoli taková úprava bude nákladná.

Strop

Mimochodem, výzdoba interiéru obvykle začíná – provádí se shora dolů.. Oblíbenými řešeními jsou podhledy, podhledy (následně opláštěné šindelem) a kazetové podhledy. K malování můžete také použít sádrokartonové konstrukce. Bude to ekologické, ne příliš drahé a aktualizace barvy není tak obtížná. A pokud také postavíte paprsky kontrastní barvy na strop, bude to velmi krásné – ve venkovském dřevěném domě vypadá takový strop autenticky a vhodně.

Používají se také napínací stropy, ale tady jsou v domě, kde se neskrývá struktura dřeva, vypadají nepřesvědčivě. Jsou pohodlné, krásné, ale ne zcela v souladu se zásadami šetrnosti k životnímu prostředí. Srub je ale synonymem tohoto principu. A pokud do konceptu zapadá jakákoli OSB a dokonce i laminátová podlaha, je -li pro dekoraci a dekoraci použito jutové lano, je vše na místě. Ale plast, bohužel, je obtížné kombinovat s ekologickými akcenty..

Vnější úpravy

Vlečka je relativně levná, velmi oblíbená (i když ne nejmódnější) možnost pro vnější výzdobu domu z kulatiny. Když se na stěnách objevila izolace, je na povrchu domu postavena speciální přepravka. K upevnění každého z jeho prvků budete potřebovat šrouby do dřeva a šroubovák. Samotné latování bude upevněno na hmoždinky tak, aby konstrukce získala správnou pevnost.

Jak izolovat stěny tímto povrchem:

  • za prvé, všechny štěrbiny ve dřevě jsou utěsněny lněným vláknem nebo jiným vhodným materiálem;
  • poté, co je přepravka umístěna na povrch, je do jejích buněk vložena poměrně hustá izolace;
  • na izolaci můžete položit desky OSB (překližka je také dobrá) a poté k nim připevnit obklady.

Podšívku lze také použít k dokončení domu z kulatiny.. Vypadá krásně, materiál je šetrný k životnímu prostředí, ale potřebuje pouze speciální impregnaci proti škůdcům. Možnosti odstínů jsou různé: můžete to nechat přirozené, nebo si můžete pohrát s barevným schématem. Blokový dům, dalo by se říci, je považován za typ podšívky, vypadá slušně, ale materiál nelze nazvat levným.

Pokud chcete opravu rozpočtu, pak se jedná o panely z PVC.. Téměř podobný stejné vlečce, ale horší než ostatní materiály. Opět je důležité, zda se dokončuje dům nebo letní sídlo (například rozpočet na dokončení letního sídla je často nízký a požadavky nejsou stejné jako na dokončení domu s trvalým pobytem).

nicméně, odborné rady jsou vždy důrazem na účel domu, na vytvoření určitého mikroklima. Dřevo jako základ, ne -li ideální materiál, pak určitě jedno z nejlepších. Pokud s ním zacházíte správně (včetně dekorativního), nemusíte vymýšlet žádné alternativní možnosti vnější úpravy: strom potřebuje autentickou povrchovou úpravu, proto sousedství s plastem není vždy úspěšné. Rohy mohou být spojeny „v misce“ a „v tlapce“ (s kusem kulatiny nebo odříznuty v rohu beze zbytku).

Je také důležité, zda budou vnitřní a vnější povrchové úpravy vzájemně sladěny..

Pokud se rozhodne zachovat rustikální styl, pak vlečka budovy může být neharmonická s tím, co je uvnitř. Možnosti jsou sice možné, ale zde možná budete potřebovat pomoc designéra, který pomůže vyvážit vnější a vnitřní v samostatném domě..