Pro vnitřní výzdobu stěn z pórobetonových bloků se používají různé možnosti. Tento materiál má také vynikající výkonnostní charakteristiky, které přitahují moderní stavitele. Jedná se o porézní výrobek, který plní ochrannou funkci a zároveň může sloužit jako dekorace do místnosti. Přinášíme do vaší pozornosti informace o pórobetonu a doporučení, jak vyzdobit stěny uvnitř domu..

Zvláštnosti

Vnitřní výzdoba domů z pórobetonu si ve stavebnictví dlouhodobě získala oblibu.. Tento materiál je vysoce prodyšný, což je důležitá výhoda.. Pokud nejsou stěny dokončeny zevnitř, snadno umožní průchod teplého vzduchu, což prostřednictvím chlazení vede ke kondenzaci. To znamená, že obložení hraje důležitou roli, a proto je nutné zabývat se výběrem vhodných surovin, aby se vyloučily velké tepelné ztráty a vlhkost.. Jako povrchové úpravy lze použít širokou škálu materiálů, ale je důležité vědět, jak práci provést, aby se dosáhlo očekávaného výsledku.. Před manipulací s obkladem je důležité vědět o vlastnostech výrobku. Provzdušněné bloky se vyrábějí z vápna, písku a cementu, do kterých se přidávají hliníkové hobliny. Výsledný roztok se nalije do forem a jakmile ztvrdne, může se začít stavět.

Mezi pozitivní vlastnosti povrchové úpravy pórobetonu patří odolnost vůči extrémním teplotám, zvuková izolace, ochrana proti tepelným ztrátám, požární bezpečnost, optimální mikroklima, pevnost a odolnost proti plísním. Proto se často používá jako vnitřní příčky..

Protože plynové bloky jsou citlivé na vlhkost, je nutné použít dokončovací materiály, které jsou odolné vůči takovým podmínkám..

Jak a jak skončit?

Uvnitř domu z pórobetonových tvárnic můžete použít různé materiály, přičemž je důležité vybrat ty správné suroviny, seznámit se s klady a zápory, sledovat aplikační technologii, poté ji můžete revetovat vlastními rukama.

Nabízíme vám nejběžnější možnosti pro vnitřní výzdobu stěn a stropů.

Dřevo

Tento materiál je žádaný po mnoho staletí, přitahuje svými ekologickými vlastnostmi a schopností vytvářet optimální vnitřní mikroklima.. Dřevo může být dokončeno nejen venku, ale i uvnitř, což stavitelé aktivně využívají. Je třeba poznamenat, že s takovým obkladem bude interiér vypadat útulně a esteticky. Stejnou metodou můžete vytvořit iluzi bydlení z přírodního srubu. Dřevěný obklad je skvělý pro stěny z pórobetonu, protože materiály mají technické podobnosti. Každý z nich má vynikající prodyšnost a vynikající tepelnou vodivost.

V tomto případě musí být strom ošetřen speciálními prostředky (antifungálními laky), aby se zvýšila odolnost proti vlhkosti.

Smrk a borovice jsou nejlepší volbou: jsou trvanlivé, estetické a vyzařují příjemnou vůni..

PVC panely

Tato možnost je považována za jednoduchou a rozpočtovou, takže pokud chcete něco levného, ​​můžete si bezpečně vybrat plastové panely. Tento materiál je navíc nabízen v různých barvách a může imitovat dřevo nebo přírodní kámen.. Hlavní podmínkou instalace výrobků z PVC na stěny z pórobetonu je zajištění hydroizolace.

Protože panely nevydrží teplotní změny a mohou se deformovat, neměli byste je používat na balkonech a otevřených prostranstvích..

Pro instalaci budete potřebovat pórobetonové hmoždinky. Panely musí být sestaveny podle principu zámkového spojení. Pokud je materiál namontován vodorovně, zarážky by měly být nahoře. K zašroubování obkladového materiálu použijte samořezné šrouby.

Keramická dlažba

Pokud jde o dokončení kuchyně nebo koupelny, musíte zvolit materiál se zvýšenou odolností proti vlhkosti. V tomto případě by nejlepší možností bylo položit keramiku, která poskytne ochrannou bariéru – stěny nenavlhnou.. Pro instalaci se používá speciální lepidlo s dobrou přilnavostí, neberte cementovou maltu. Ujistěte se, že vaše přísady obsahují protiplísňové látky.

Spolu s tím musíte začít uspořádat ventilační systém v místnosti tak, aby se vlhkost nezachovala uvnitř, zejména v místech, kde se zvyšuje.

Tapeta na zeď

Tento materiál osloví ty, kteří milují pohodlí a estetiku, protože na trhu najdete tapety různých modifikací. Při výběru je však důležité zajistit, aby byl výrobek prodyšný. Například vinylové tapety mají oproti ostatním výhodu díky své schopnosti poskytovat dodatečnou ochranu.. Pokud zvolíte povrchovou úpravu papíru, budete muset na zeď nanést další vrstvu omítky.. Pokud jde o technologii lepení, musíte nejprve povrch natřít základním nátěrem a dodržovat doporučení pro umístění určitého typu tapety..

Podšívka

Tato povrchová úprava patří k typu rámového povlaku, ale odborníci nepoužívají kovový profil. Podšívka musí být instalována na přepravku, která je zpočátku ošetřena antiseptikem. Pod obklad lze pokládat další parozábranu, doporučuje se omítky stěn, aby se zabránilo prasknutí trhlin.. V tomto materiálu je spojení provedeno ve formě trnové drážky, takže se není třeba starat o těsnost. Pokud je podšívka použita v místnosti s vysokou vlhkostí, v počáteční fázi jsou stěny ošetřeny parotěsnou fólií a je nainstalováno odsávací větrání. Instalace začíná rámem, který může být dřevěný. Odborníci doporučují vybrat držák v závislosti na typu konstrukce, mohou to být hřebíky, šrouby a svorky. Hotový povrch bude dokonale rovný, pokud použijete přepravku. Po instalaci rámu můžete začít upevňovat listy, upevňovat tyč za lištu a spojovat hroty s drážkami. Tato práce netrvá dlouho.

Omítka

Tento dokončovací materiál je velmi žádaný, protože je vhodný k vyrovnání stěn a připravuje povrch pro následné tapetování. Omítání však může být dekorativní. Při výběru materiálu musíte věnovat pozornost parametrům, jako je odolnost proti vlhkosti, přilnavost k pórobetonu, plasticita, doba tvrdnutí atd.. Pokud jsou stěny správně omítnuty, nikdy se na nich nevytvoří praskliny, a to je plus.

Tenkovrstvé dýhy nejsou vhodné na vadné povrchy, proto by měl být zvolen hustý materiál.. Pokud je tloušťka povrchové úpravy více než standardní, bude trvat dlouho, než se dobře vytvrdí, což je důležité vzít v úvahu při opravách. Sádrová omítka je velmi žádaná, je šetrná k životnímu prostředí, nesráží se, má plasticitu a paropropustnost a také rychle schne, takže se zkracuje pracovní doba. Nejprve je povrch pokryt základním nátěrem, po kterém je nainstalována syntetická síťovina, a teprve poté je nanesena směs.

Pokud používáte tenkou vrstvu omítky, není nutná výztužná síť, naneste materiál až do tloušťky 8 mm.

Panely plastové

Dokončení uvnitř domu s takovým materiálem je rozpočtové řešení.. Nejprve musíte sestavit rám ze čtvercových lamel, pokud jsou dřevěné, je lepší předem ošetřit antiseptikem. Prvky by měly být umístěny kolmo na plastové panely a k upevnění by měly být použity hmoždinky. Shromažďování obkladového materiálu se provádí pomocí spojovacího zámku.

Sádrokartonové desky

Stěny uvnitř domu mohou být opláštěny sádrokartonem. Pokud jde o způsob pokládky, vše závisí na tom, jak plochý je povrch.. Pokud byly bloky položeny rovnoměrně, stačí nalepit dokončovací materiál bez zarovnání. Pokud jsou však vady významné, pak jsou plechy instalovány na kovovou konstrukci, která je pokryta izolací. Sádrokarton se často používá jako základ dekorativních povrchů, proto je ideální, protože se snadno lepí tapetami, barvami nebo omítkami.

Než začnete, musíte si připravit sadu nástrojů: příklepová vrtačka, měřicí pásmo s vodováhou, nůž, nůžky, šrouby a šroubovák. Doporučuje se provést výpočty za účelem nákupu požadovaného počtu listů. Sádrokartonové desky lze upevnit na předem připravený kovový nebo dřevěný rám. Pokud je dům studený, je tato možnost skvělá, protože v zimě můžete provést dodatečnou izolaci stěn. Je důležité vybrat si kvalitní typ sádrokartonu, protože na trhu jich je hned několik..

Je možné namalovat stěny v interiéru?

To je naléhavá otázka mezi majiteli domů z pórobetonových tvárnic..

Stěny uvnitř je možné natřít až po omítání. V tomto případě je důležité zvolit určitý typ barvy na vodní bázi..

Na ochranu před vodou jsou stěny pokryty akrylovou barvou, která odpuzuje vlhkost. Pokud jde o silikátové a silikonové materiály, mají vysokou propustnost pro páry, takže budete muset dokončit spolehlivou omítkou.

Je důležité se ujistit, že povrch stěny je dokonale plochý, pak se obklad krásně položí. Doporučuje se použít brusku nebo ji nahradit smirkem. Tento postup je nutný ke skrytí defektu povlaku, se kterým si barvy a laky neví rady. Lepidlo na dlaždice pomůže vyrovnat se s velkými vadami, jakmile uschne, zbývá otřít a malovat.

Pokud je to žádoucí, můžete do barvy přidat libovolné barevné schéma, abyste dosáhli intenzity konkrétního odstínu..

Odborníci začínají malovat z rohů místnosti, povrch se nanáší několikrát napříč a není nutné čekat, až vrstva zaschne.

Užitečné tipy

Jak vidíte, pro vnitřní dekoraci stěn z pórobetonových tvárnic můžete použít různé možnosti, což je velká výhoda. Bez ohledu na to, jaký materiál zvolíte, je důležité dodržovat posloupnost aplikace a vybírat směs podle určitých parametrů.. Jakékoli kompozice nátěrů stěn musí být kompatibilní s pórobetonem, jinak nedojde k žádnému pozitivnímu výsledku. Při soukromých renovacích existuje několik pokynů. Vyrovnávací omítku lze například nahradit texturovanou směsí, pokud hodláte vymalovat místnost..

Obklad bude dlouho sloužit, pokud má dům větrací systém, zejména pro kuchyň a koupelnu. Prostudujte si složení dokončovacích materiálů, ujistěte se, že povrch je dokonale plochý, vady jsou odstraněny. Ať už si vyberete jakoukoli verzi designu stěny, dodržujte pravidla aplikace – a s výsledkem budete spokojeni. Je důležité vybrat vysoce kvalitní materiály, které dobře padnou na stěny a zdůrazní styl místnosti..