Vlastnosti a návrhy minimalistických domů mohou být pro mnoho vývojářů velmi zajímavé. Pozornost by měla být věnována projektům jednopatrových a dvoupatrových domů, moderních rámových malých a dalších domů. Bez ohledu na všechny tyto funkce je velmi důležité aplikovat obecné přístupy k designu ve stylu skandinávského minimalismu..

Charakteristické rysy

Nejvýhodnější je charakterizovat minimalistické domy na příkladu jeho skandinávské větve.. Všechny povrchy – stěny, podlaha a strop – jsou dokončeny v bílé nebo jiné velmi světlé barvě. Tyto barvy vám umožňují dosáhnout optimálního vizuálního rozšíření prostoru. Domácí zařízení zahrnuje použití multifunkčního nábytku. Používání textilu se doporučuje, ale nemělo by ho být příliš mnoho. Kvantita je méně důležitá než kvalita a krása.

Dekor se používá v malých množstvích. Každý z jeho prvků musí být použit výhradně funkční, aby vyřešil konkrétní problémy. Vzhled a výkon musí být přísně vyvážené. Je nutné co nejvíce vyhladit ostré rohy a příliš ostré čáry, co nejvíce je zaoblit. Je také nutné usilovat o extrémně přirozené osvětlení – je to také nesporný stylní kánon..

Doporučuje se používat přírodní materiály:

 • bavlna;

 • ostatní textilie;

 • dřevo;

 • bambus;

 • dopravní zácpy;

 • kámen.

Při zdobení interiéru se nepoužívají více než 2 tóny. Pouze profesionální designéři mohou vytvořit minimalistický design pomocí 3 barev. Ale nedělají to, pokud to není nezbytně nutné, a obvykle najdou jednodušší řešení. Dalším charakteristickým rysem skandinávského minimalismu je používání kamen nebo krbů. Je pravda, že slouží spíše jako dekorativní než praktické vyplnění prostoru..

Stojí za to zdůraznit potřebu instalace velkých oken. Pouze panoramatické zasklení dokonale splňuje skandinávské kánony.

Samotné budovy jsou vytvořeny pouze z přírodních materiálů a kompromis, ve kterém jsou použity imitace a vnější nátěry podobné dřevu, klame pouze samotné obyvatele. Snaží se propojit interiér s exteriérem pomocí estetických spojovacích detailů. Mělo by být zřejmé, že tento úkol mohou správně provádět pouze zkušení návrháři a plánovači a bez zvláštních zkušeností není o takovém úspěchu nic myslet..

Někdy je zaujatost směřována k obecnému minimalismu. Pak je nutné vizuální sytost co nejvíce snížit, a to jak uvnitř, tak venku. Všechno, co se děje bez přímého a výslovného cíle, ostře odporuje základním kánonům minimalistického designu.. Chyby jsou zde kategoricky nepřijatelné a je správnější opustit nějakou pochybnou věc nebo součást, než trpět důsledky jejich nešikovného používání..

Nejde jen o vizuální dekorace – jakýkoli poměr mezi různými částmi, jakákoli barva nebo materiál by měl mít funkční hodnotu..

Volumetrické prvky v minimalistickém přístupu jsou harmonicky doplněny různými výstupky. Povinnou vlastností stylu je logické spojení mezi budovou a okolním prostorem.. Přechod z interiéru do exteriéru je maximálně rozmazaný.

Zasklení v minimalismu obecně, stejně jako v jeho skandinávské větvi, je maximalizováno. Při přemýšlení o uspořádání domu musíte zvolit nejprostornější řešení.

Přehled projektů

Jeden příběh

Budovy o jedno patro výše mohou být velmi krásnou výplní osobního místa.. Je však důležité vybrat mezi nimi ty nejlepší možnosti, abyste z nich získali maximum.. V jednom z řešení je plocha verandy asi 3,2 m2. Velikost koupelny je o něco větší. Kuchyně má téměř 12 metrů čtverečních. m vaření je příjemné a pohodlné, což potěší labužníky.

Jiné malé domy se mohou od analyzovaného vzorku výrazně lišit. Jedno z řešení zahrnuje využití terasy o rozloze 21,3 m2. m. Je na něj umístěna promyšlená skupina nábytku, která poskytuje pohodlí. Velikost kuchyně a jídelny je něco málo přes 13 metrů čtverečních. m. Navíc vybaven:

 • obývací pokoj;

 • chodba;

 • koupelna.

Pokud vám malá obydlí nevyhovují, můžete zvolit jiný koncept – dům, ve kterém velikost obývacího pokoje dosahuje téměř 30 metrů čtverečních. m. Je pravda, že koupelna je jen asi 2 metry čtvereční. m a velikost technické místnosti je 3,6 m2. m. Zaneprázdněným lidem se bude líbit uspořádání kanceláře. K dispozici je také větší koupelna a velikost obývacího pokoje je 16,3 m2. Kuchyně také potěší majitele domů a poskytne jim všechny potřebné funkce..

Dvoupodlažní

Dobře dokončený minimalistický dům o dvou podlažích může obsahovat kombinovanou obývací a jídelní část. Jeho rozloha dosahuje téměř 34 čtverečních metrů. m. Pod 26metrový baldachýn je možné dát i velký džíp. Další místnosti zde:

 • hala-chodba;

 • technická místnost (asi 1,6 m2);

 • kuchyň téměř 13 „čtverců“;

 • 2metrová předsíň;

 • 5metrová kotelna;

 • skromná koupelna.

Ve druhém patře jsou:

 • tři obývací pokoje;

 • 4metrová koupelna;

 • lázeňský blok (sauna a šatna);

 • schodišťová hala;

 • druhé světlo.

V mnoha případech je nutné vzít v úvahu rozložení moderních domů o rozloze 200 metrů čtverečních. m a další. Jedna z těchto možností, přestože není vybavena garáží, je stále poměrně praktická a pohodlná. K dispozici jsou 2 terasy, jejichž rozloha je téměř 2krát odlišná. Veranda je poměrně velká pro pohodlné používání. Prostor obývacího pokoje a koupelny v kuchyni je poměrně velký a uspokojuje naprosto všechny potřeby obyvatel.

Ale nezáleží jen na uspořádání budov.. Promyšlení nuancí plánu je do značné míry ovlivněno typem použitého materiálu. Starý dřevěný dům z velké části ustoupil rámovým konstrukcím. Jsou relativně levné a umožňují optimální izolaci vnitřního prostoru. Samotné struktury mohou odolat účinkům teplotních extrémů.

Současně je třeba pochopit, že rámové obydlí bude vyžadovat velké opravy za 25–30 let. Pokud to neuděláte, mohou brzy nastat problémy..

Použití dřeva představuje nebezpečí požáru. Zpomalovače hoření toto nebezpečí kompenzují, ale jejich použití je drahé a ne vždy šetrné k životnímu prostředí. Ochranné úpravy se navíc musí periodicky opakovat a bez speciálních zvukově izolačních vrstev bude úroveň ochrany proti hluku příliš nízká..

Soukromé betonové domy mohou být také vyzdobeny v minimalistickém stylu.. Dokonale odolávají seizmické aktivitě a meteorologickým vlivům. Úpravou složení betonové směsi lze upravit hmotnost nosných tvárnic a výrazně snížit zatížení základů. Beton je pro člověka zcela neškodný, plastový a lze jej zpracovávat různými způsoby. Je třeba mít na paměti, že betonové konstrukce:

 • náročná práce ve stavebnictví;

 • požadovat použití neodnímatelného bednění;

 • postavené pomocí kapitálového lešení;

 • síla uchýlit se ke svařování za vzniku kovového rámu.

Vysoce kvalitní cihlový dům vypadá nejen krásně a nezničitelně, ale také tradičně zdůrazňován. Pro jeho konstrukci se můžete uchýlit k úplně připraveným i individuálně koncipovaným výkresům a diagramům. V různých případech se používají keramické i silikátové cihly. Jejich vlastnosti mohou výrazně ovlivnit vzhled a vlastnosti budovy. Ale cihla je každopádně těžká a vyžaduje hodně mokré práce. V chladném počasí z něj nebude možné stavět domy..

Konstrukce z pěnových bloků mohou odolat účinkům tlakového zatížení. Hustota materiálu se velmi liší a umožňuje vám zvolit bloky, které jsou pro každý případ optimální. Pěnový beton vydrží i hluboké zmrazení. Průchod páry skrz její vrstvu je celkem spolehlivý. Pěnový blok však bude určitě vyžadovat obkladové práce, aby se maximalizovala ochrana struktur, a můžete jej také položit pouze na speciální (a poměrně drahé) lepidlo.

Vnitřní dekorace

Vnitřní uspořádání v soukromém domě není o nic méně důležité než vnější uspořádání. A nemyslete si, že minimalistický směr znamená určitý druh vybledlosti a náznak levného vybavení. Naopak je zde nutně vysledována sofistikovanost, ale tato sofistikovanost je zvláštního druhu, ne stejná jako v řadě náročných stylistů. V každém případě je zdůrazněna dynamika a energie prostředí.. Zcela zahodit:

 • štukování;

 • různé paprsky;

 • příčky;

 • masivní nábytek.

V domě zůstávají jen nezbytně nutné položky. Dřevěný nábytek je přijatelný, ale měl by vypadat stručně a ne příliš honosně. Všechny detaily by měly zdůrazňovat náznak jednoduchosti a svobody..

Barvu můžete zdůraznit kombinací bílé a tmavé (šedé, čokoládové, grafitové) barvy. Doporučuje se přidat ke každé barvě několik jasnějších kontrastních prvků..

Je nutné vyvinout a implementovat design z chodby nebo obývacího pokoje. Všechny příčky mezi místnostmi by měly být co nejlehčí a vzdušné. Pokud tuto myšlenku nelze realizovat, bylo by správnější úplně opustit všechny oddíly a podobné bariéry. Přirozené světlo je ještě důležitější než elektrické osvětlení – v ideálním případě by však měly být zváženy obě tyto složky. Je třeba vzít v úvahu, jak budou všechny části výzdoby a dekoru vypadat za denního a umělého světla..

Kuchyňské spotřebiče jsou zabudovány do hlavní sestavy. Nelze použít žádné složité vzory a ozdoby. Na podlahu jsou standardně umístěny parkety. Abyste ušetřili, můžete dát jednobarevné linoleum. Nejdražší možnosti používají přírodní kámen..

Pracovní stůl v kuchyni je vyroben z jakéhokoli materiálu – pokud tedy nepůsobí přehnaně honosně. Samotná místnost by měla být navržena pomocí dokonale ověřených geometrických čar. Ostré rohy jsou podporovány. Čím více prázdného, ​​volného prostoru, tím lépe odpovídá celá kompozice kánonu.. Přes veškerý konzervatismus by měl člověk pečlivě vymezit funkční oblasti..

Na chodbě je také minimalismus zaměřen na zachování maximálního volného prostoru a celkové jednoduchosti kompozice. Mělo by se také zvážit osvětlení. Místo šatníku často dávají:

 • botník;

 • skříň se zrcadlem;

 • věšák.

Dokončovací materiály s lesklým leskem jsou velmi vítány. Určitě do tohoto konceptu zapadnou lépe než tradiční matná nebo neutrální řešení. Lesklé napínací stropy splňují kánony velmi dobře. Nejoblíbenější jsou víceúrovňové kompozice se zapuštěnými reflektory. Můžete použít samonivelační podlahy, ale neměli byste se s nimi příliš nechat unést..

Zónování prostor se často provádí pomocí víceúrovňových podlah a stropů. Na okna jsou obvykle zavěšeny římské rolety. Vystačíte si ale s nejjednodušším okenním textilem. Ale lambrequiny a další složité závěsy jsou nežádoucí. Ložnice využívají úložné systémy a v koupelnách jsou stylové černobílé vany..

Obecně je černobílý kontrast ideální pro minimalistický interiér. Ale je docela možné použít téměř jednobarevné bílé provedení. Pouze na několika místech jsou zavedeny další barvy pro zlepšení vnímání. Místo jednoduché bílé se často používají béžové nebo světle šedé barvy. Textura přírodních materiálů dodá útulnost, ale je zavedena s mírou, aby nedocházelo k nadměrné vizuální staromódnosti.

Krásné příklady

Minimalistické chaty s panoramatickými okny mohou vypadat nějak takto. Terasa není téměř vizuálně oddělena od prvního patra. Jednoduchost čar a úhlů dokonale zapadá do minimalistické kompozice.

Další minimalistická budova vypadá ještě krásněji díky použití tmavých a teplých barev dřeva na fasádě. Krytou terasu lze také považovat za výraznou výhodu..