Dřevěné domy jsou levným a kvalitním řešením problému s bydlením, pokud jde o malé vesnice nebo území poblíž velkých měst. V teplém období se uvnitř takové budovy vytvoří vynikající mikroklima a pohodlí díky vlastnostem a vlastnostem dřeva. Pokud je však dům využíván k zimnímu bydlení, pak se vlastnosti tohoto materiálu stanou nedostatečnými pro udržení tepla. Poté je nutné provést izolaci dřevěného domu zevnitř. Pokusme se zjistit, jak správně izolovat stěny vlastníma rukama uvnitř domu a z jakých materiálů se to dělá.

Zvláštnosti

Hlavním důvodem izolace dřevěného domu uvnitř bude ztráta tepla a zvýšení nákladů na vytápění budovy. Toto řešení umožňuje ponechat fasádu domu ze dřeva nebo dřeva beze změny.. Ale i přes tuto výhodu je třeba říci o některých nevýhodách..

 • Ochrana proti chladu bude zajištěna snížením objemu vnitřního prostoru. Struktura samotné budovy přitom nezíská větší odolnost vůči chladu a nízkým teplotám.
 • Snížený prostor nad hlavou často znamená nutnost změnit interiér.
 • Mělo by být provedeno zateplení budovy zevnitř výhradně ekologické materiály, které by neměly být toxické a hořlavé. To je nesmírně důležité, protože při změně teplotního režimu mohou začít uvolňovat toxiny, které jsou nebezpečné pro lidi a zvířata..

Před zahájením práce musíte vše vypočítat a vybrat nejvhodnější izolaci. Poté můžete začít pracovat na přípravě stěn..

Příprava

Před zahájením izolace dřevěného domu zevnitř se provádí přípravné zpracování stěn. To je zvláště důležité, pokud se provádí izolace staré budovy. Koneckonců materiál použitý pro tmelení je již upečený. Proto ve struktuře budou praskliny, které jsou zdrojem vlhkosti, chladu a průvanu. V této fázi bude hlavním úkolem je odhalit a odstranit..

Nejprve vyrábíme čištění základny. Je nutné zbavit se prachu a nečistot, které se nahromadily na zdech. Provádíme vizuální kontrolu a kontrolujeme pevnost dřeva. Nemělo by dojít k žádnému vážnému poškození různými druhy škůdců. V opačném případě je lepší stěny posílit..

Poté následuje povrch ošetřete speciálními látkami – antiseptiky. Kromě toho můžete také použít zpomalovače hoření, které jsou nutné ke zvýšení odolnosti dřeva proti ohni..

Poté postup jako utěsnit. Časem se jakýkoli strom zmenší, což může být důvodem pro vznik trhlin ve zdech. A před zahájením izolace domu budete muset utěsnit stěny, abyste odstranili praskliny. Obvykle se k tomu používá juta. Pokud jsou ale příliš velké, bylo by efektivnějším řešením páskové vleky..

Materiál by měl být zatlučen mezi kulatinu nebo tyč pomocí dláta. Tento postup je třeba provádět, dokud materiál jednoduše nepřestane zapadat do mezery a nezačne viset..

To by nemělo být opomíjeno, protože jeho kvalitní implementace je zárukou, že budova bude opravdu teplá a struktura nebude nikde foukána.

Jak a jak izolovat?

Nejprve si musíte vybrat typ izolace, kterou chcete, a koupit ji. Nejoblíbenější materiály, které se dnes používají k izolaci uvažovaných budov, jsou:

 • minerální vlna;
 • penoizol;
 • Polystyren;
 • penofol;
 • extrudovaná polystyrenová pěna;
 • penoplex.

Pokusme se porozumět vlastnostem každého druhu materiálů a složitosti jejich použití..

Minerální vlna

Minerální vlna, nebo, jak se tomu říká, čedič, je lehký a poměrně dostupný izolační materiál, který je šetrný k životnímu prostředí. Taková vata a její druhy se obvykle vyrábějí v rolích nebo blocích. Dokonale udržuje teplo a má dobrou paropropustnost, což vám umožňuje mít jistotu, že se uvnitř budovy neobjeví plíseň a plíseň..

Všechny typy tohoto materiálu se snadno instalují a tento proces nevyžaduje žádnou zvláštní kvalifikaci. Odrůdy rolí jsou plastičtější než blokové, ale také méně husté.

Pokud mluvíme o instalaci tohoto typu izolace, pak po přípravných pracích bude tento proces proveden následovně.

 • Je nutné najít části vnějšího pláště. Kontrolují se pomocí olovnice a úrovně, protože následné instalační práce budou záviset na umístění těchto prvků..
 • První tyč fixujeme ve svislé poloze pomocí hmoždinek a šroubů.
 • Ve vzdálenosti 100 centimetrů je nutné upevnit následné svislé pásy, dokud není na povrchu dokončena tvorba přepravky. Pokud mluvíme o instalaci vaty ve formě role, pak je pro ni vytvoření přepravky dokončeno.
 • Pokud jsou na zdi otvory dveří nebo oken, pak po jejich obvodu je nutné namontovat samostatné tyče.
 • K výrobě instalace kusové izolace, vytvořte latovací síť, která má části, které jsou umístěny vodorovně. Horizontální pásy jsou k vytvořené síti připevněny ve stejné vzdálenosti od sebe. Vzdálenost mezi nimi musí odpovídat rozměrům izolace. To znamená, že byste měli získat síť pro instalaci tepelné izolace.
 • Do prostoru, který bude mezi pevnými prkny, budete muset dát vatu. Při instalaci tepelně izolačního materiálu nepoužívejte lepidlo a podobně. Pokud je latování provedeno správně, pak vata dobře přilne k povrchu i bez něj. Ale neměli byste zapomínat, že musí existovat mezera pro větrání. Pokud je strop izolován, bude nutné izolaci opravit.

Dodáváme, že vata jakéhokoli typu má porézní strukturu, a proto se v ní hromadí vlhkost. Pokud se tedy používá k izolaci domu ze dřeva, musí být pokryta vrstvou parozábrany. Pokud je instalován válečkový materiál, je nutné zkrátit požadovanou délku a upevnit jej na zeď..

Předtím byste měli vypočítat, kolik materiálu je potřeba, a k výslednému číslu přidat 10 procent..

Extrudovaná polystyrenová pěna

Extrudovaná polystyrenová pěna patří do skupiny univerzálních izolačních materiálů, které jsou vhodné pro plnění svých funkcí téměř v každé domácnosti. Aby byl tento materiál co nejefektivnější, je požadováno, aby izolační koláč měl určitý poměr paropropustnosti všech vrstev. Uvnitř by měl být tento indikátor maximální a měl by klesat, když se přesunete ven..

Pokud existuje přepravka, musí být polystyrenová pěna rozřezána na kousky vhodné velikosti. Pokud není latování, pak se pokládka materiálu, pokud je to možné, provádí s celými deskami, protože tovární desky mají větší rovnoměrnost a přesnost než ty samorezné..

Poté musíte nanést lepidlo. Může být aplikován jak v pruzích po obvodu, tak ve středu listu, tečkovaným způsobem i v souvislé vrstvě. Všechno zde bude záviset na vlastnostech konkrétního designu..

Nyní můžete přejít přímo k instalaci materiálu. Vezměte kamna do rukou a s trochou snahy je přitiskněte ke zdi. Je povoleno jej trochu posunout v různých směrech, což vám umožní získat lepší přilnavost lepidla ke zdi.

V dalším kroku musí být deska upevněna pomocí hmoždinky. To umožní zajistit vysoce kvalitní přilnavost ke stěně, zatímco lepidlo tuhne..

Všechny desky by měly být namontovány stejným způsobem. Pro těsnost nebo za přítomnosti nerovných okrajů mohou být spoje potaženy lepidlem.

Penoplex

Tento materiál je druh extrudované polystyrenové pěny a je jedním z nejběžnějších izolačních materiálů. Vyrábí se lisováním speciálních granulí za tepelných podmínek, pěněním, extrudováním extrudérem a vytvářením konečného tvaru..

Izolace dřevěného domu zevnitř tímto materiálem se provádí podle následujícího schématu.

 • Před nanesením lepidla na izolaci, po jeho povrchu je třeba chodit jehlovým válečkem, který zajistí jeho drsnost.
 • Pokud se používá upevnění lepidlem a hmoždinkami, pak budete pro ně muset předem udělat příslušné otvory.
 • Nyní naneste na zeď vrstvu lepidla.
 • K nanesení lepidla na panel je zapotřebí tečka. Je lepší to udělat v rozích a ve středu nebo s hadem.
 • Aby nevznikly takzvané studené mosty, musíte otvory pro hmoždinky utěsnit polyuretanovou pěnou.
 • Panel by měl být pevně připevněn ke zdi a na řezy naneste tmel, spojit s dalším listem.
 • Nyní vyrábíme upevnění materiálu pomocí hmoždinek.
 • Pokládáme prostěradla křížem.
 • Panelové spoje slepíme pěnou, a poté, co uschne, bude nutné jeho přebytek snížit.
 • Pak vše zůstane sádrokarton.

Pokud jsou v kloubech velké mezery, měly by být k jejich odstranění použity kousky penoplexu..

Polystyren

Tento materiál se zřídka používá k izolaci, protože při požáru uvolňuje toxiny a má nízkou paropropustnost.. Ale mělo by být použito k izolaci takto.

 • Přepravka je namontována na předem připravený povrch se vzdáleností mezi lamelami, rovnající se rozměrům desek materiálu. Instalace začíná od nosných stěn.
 • Materiál je instalován mezi tyče tak, aby tam byla mezera pro větrání.
 • K izolaci je připevněna fólie membránového typu. Přesně se používá pro takový materiál, který umožňuje udržovat dobré mikroklima..
 • V konečné fázi probíhají dokončovací práce.

Penofol

Penofol je polyetylenová pěna, která je během výroby potažena hliníkovým povlakem. Instalace této izolace závisí na zvoleném typu. U typu A se instalace provádí na těžší izolační materiál, u typu B bude upevnění autonomní a u typu C bude mít vlastní lepicí základnu.

Algoritmus izolace bude následující.

 • Nejprve se vytvoří rám, kde na obou stranách bude z tohoto materiálu prostor 2 centimetry. Je lepší použít lamely o velikosti 15-20 mm, které jsou připevněny hmoždinkami, přičemž se sleduje vzdálenost metru.
 • Zkontrolujeme stav elektrického vedení kvůli přítomnosti hliníku v izolaci. Musíte se ujistit, že dráty jsou dobře izolovány.
 • Samotnou izolaci připevníme pomocí sešívačky na nábytek. Pásy lze řezat nůžkami nebo nožem a klouby by měly být vyrovnány blízko sebe a poté je přilepeny speciální páskou na hliníkovou základnu.
 • Poté se vytvoří rám ze dřeva., kde jsou připevněny jakékoli panely, na které je aplikována vnitřní výzdoba.

Penoizol

Zvláštností použití penoizolu je, že jej lze použít pouze k vyplnění dutin mezi vnitřní a vnější stěnou. Pokud se budova teprve staví, pak se jednoduše čerpá do dutiny stěny..

To znamená, že je to vnitřní izolace s tímto materiálem, která se obvykle nevyrábí..

Užitečné tipy

Pokud mluvíme o užitečných radách, pak chci říci, že přípravné práce by neměly být opomíjeny. Dobrá příprava povrchu bude klíčem k vysoce kvalitní izolaci.

Dalším důležitým tipem je, že před nákupem materiálu by měly být provedeny výpočty.. To vám umožní nepřeplatit něco, co nebude použito. Kromě toho byste měli vždy brát izolaci s malou rezervou. To je nutné v případě poškození materiálu nebo výrobních vad..

Jak izolovat dům, viz níže..