Projekty domů z kulatiny se těší stále většímu zájmu spotřebitelů kvůli jejich vnější atraktivitě, poměrně rychlé výstavbě a šetrnosti k životnímu prostředí. Uvažujme o nejzajímavějších z nich.

Přehled projektů

Dřevěné domy jsou pro mnohé stále důležitější, a to navzdory pravidelnému doplňování stavebního trhu o nové moderní materiály.. Srubové struktury zvláště zdůrazňují jednotu s přírodou, vypadají velmi atraktivně. Z kalibrované kulatiny (s kruhovým průřezem stejného průměru) můžete buď postavit jednoduchý vesnický dům, nebo postavit velmi zajímavé moderní budovy. Jakýkoli plán můžete vypracovat sami nebo svěřit návrh budoucí příměstské budovy profesionálům. Mnoho firem nabízí hotové projekty srubových domů: malé a prostornější.

Vždy však můžete vyvinout individuální verzi, která bude brát v úvahu všechny nuance. Může to být dům s velkými okny a verandou, dvě nebo tři ložnice a garáž..

S terasou

Dřevěný dům je velmi často postaven speciálně pro venkovní rekreaci, aby si plně vychutnal čerstvý vzduch a okolní krajinu. Staví to tak, že například v blízkosti je roh lesa a prostor vám umožní cítit se v úplné samotě. Nejdůležitějším prvkem takové budovy bude samozřejmě prostorná terasa. Může být vybaven pouze na jedné straně nebo na obou stranách najednou. Na takové terase je vhodné trávit čas o samotě s šálkem kávy nebo s knihou. Prostor vám také umožní hostit společnost přátel. Prostory uvnitř domu jsou umístěny tak, jak je to pro majitele výhodné. Ve většině případů je vše tradiční:

 • první patro je vyhrazeno pro kuchyň a obývací pokoj, oddělené nebo kombinované, odtud stojí za to vybavit východ na verandu;
 • v přízemí se navíc nacházejí technické místnosti: kotelna, komora atd .;
 • na druhé dávají prostor ložnicím, školkám, pokojům pro hosty, hernám.

Terasa bude také dobrým doplňkem jednopatrového domu. V létě je za teplých nocí možné v případě potřeby přespat..

S balkonem

Dvoupodlažní nebo třípatrový dům téměř v každé verzi má balkon. V předměstských budovách má takový detail dekorativní funkci a navíc je to velmi pohodlná rekreační oblast.. Díky krajině kolem je balkon ještě důležitější. Výstup do něj může být z jakékoli místnosti umístěné ve druhém nebo třetím patře, nejčastěji z ložnice.

Pokud je dům velký, může existovat několik balkonů. Obzvláště dobře vypadá balkon pod trojúhelníkovou střechou v podkroví.

S verandou

Veranda, stejně jako terasa, vám umožňuje vybavit ve skutečnosti další plnohodnotnou rekreační místnost. Pokud je dům pevný a zahrnuje trvalé bydliště, lze verandu zasklit, izolovat a instalovat tam krb.. Je zde tedy skvělá příležitost trávit čas jak v teplém období, tak v chladu. Pohodlné, pokud je výstup na verandu zajištěn z kuchyně, obývacího pokoje.

S garáží

Velmi nezbytný doplněk v podobě garáže je obvykle připevněn přímo k domu a nachází se s ním pod stejnou střechou.. O pohodlí garáže není třeba mluvit: toto je auto chráněné před srážkami a mrazem a další prostor pro uložení různých nástrojů. Dispozice je pak vymyšlena tak, že část plochy prvního patra zaujímá garáž, za sousední zdí mohou být technické místnosti (například kotelna a sklad). V přízemí, v rohu naproti garáži, je navíc umístěna kuchyň a sousední obývací pokoj. Ložnice jsou obvykle vybaveny ve druhém patře. Je zřejmé, že při uspořádání garáže v dřevěném domě je nutné obzvláště pečlivě zpracovávat materiály žáruvzdornými směsmi.

S podkrovím

Docela často jsou srubové stavby navrženy s podkrovím. V takových domech může zpravidla malá rodina žít docela pohodlně. A rozložení se zde vyvíjí tradičně. První patro je vyhrazeno pro vaření a přijímání hostů, zatímco druhé je vybaveno ložnicemi.. Podkrovní balkon je velmi pěkným doplňkem.

S bazénem

Pokud je dům poměrně velký, pak v přízemí můžete zařídit saunu a bazén. Opět nezapomeňte ošetřit všechny povrchy sloučeninami odpuzujícími vlhkost. Na stejném patře lze umístit rekreační místnost. Pokud má dům tři patra, pak ve druhém bude kuchyňský obývací pokoj, pracovna, případně pokoj pro hosty nebo dokonce několik. V tomto případě bude třetí patro zahrnovat hlavní ložnice a dětské pokoje, jsou -li k dispozici..

Pokud je dům dvoupodlažní, může být nutné, aby byl bazén kompaktnější a druhá část prvního patra by měla být umístěna pod kuchyní a obývacím pokojem..

Na druhé, pak se ukáže, že uspořádá několik ložnic. V takovém domě bude harmonicky vypadat také terasa nebo veranda..

Nuance výběru projektu

Volba projektu závisí na mnoha nuancích, které majitelé budoucího domova berou v úvahu..

 • Nejprve se bere v úvahu počet lidí, kteří budou v domě žít.. Na tom závisí oblast budoucího obydlí. Stejně jako počet podlaží. Stojí za to zvážit pohodlí všech schodů, bezpečnost balkonů, zvláště pokud jsou v domě starší lidé a malé děti.

 • Další důležitý bod – dům je určen k trvalému pobytu, nebo jen k letním prázdninám, nebo třeba k lovu a poflakování se v lese.. V prvním případě stojí za to vybrat si dům z masivního kulatého dřeva a zaměřit se na moderní projekty, věnovat pozornost vnějšímu designu a přemýšlet o vnitřním designu. Pokud je to dacha, pak možná bude stačit skromný útulný dům, kde můžete relaxovat a strávit noc. Větší pozornost zde bude věnována přilehlému prostoru. Lovecký zámeček by také neměl být velký, ale měl by být docela útulný pro relaxaci. Kromě toho se vyplatí tam zajistit kamna..

 • Při přemýšlení o projektu se berou v úvahu zájmy a potřeby celé rodiny. Stojí za to rozhodnout, co je dřív: bazén, tělocvična, garáž nebo možná velká dílna pro umělce. Významné jsou také další komponenty, například kolik balkonů bude a zda bude, čemu dát přednost: verandu, terasu nebo třeba vybavit volně stojící altán. Důležitým bodem je uspořádání druhého patra: bude kompletní nebo bude snazší se dostat přes půdu. Otázek je mnoho a pro každý případ bude rozhodnutí individuální.

 • Dalším důležitým bodem při rozhodování o stavbě domu je okamžité rozhodnutí o stylu., na tom bude záviset jak externí design, tak interní design. Stylů vhodných pro implementaci v dřevěném domě není tak málo. Patří sem: rustikální, rustikální, chata, provence, skandinávský.

 • Pokud jsou na místě plánovány i další samostatné budovy, stojí za to také vzít v úvahu v obecném projektu. Pak bude obtížné určit jejich umístění, když je dům již postaven.

Krásné příklady

Zvažte krásné dřevěné domy, které mohou inspirovat váš vlastní projekt..

 • Krásný srub má prostorné pokoje a velká okna. Bude ubytovat různé místnosti. Dům harmonicky zapadá do okolní přírodní krajiny.

 • Tento poměrně velký dům má přístřešek pro auto, balkon a terasu. Celoroční bydlení v něm bude pohodlné.

 • Kompaktní, ale velmi originální dům – ideální pro letní dovolenou a v zimě zde bude díky velkým oknům hodně světla.

 • Další atraktivní možnost: budova vypadá velmi originálně, krásná terasa je jako stvořená pro pohodové příjemné večery, zářící okna dýchají útulností.