„Brežněv“ – typické domy, které se u nás objevily v polovině 60. let za vlády Leonida I. Brežněva a nahradily „Chruščova“. Jedná se o velmi běžný typ bydlení, který nevyžaduje popis: neexistuje jediné město, kde by budovy tohoto typu nebyly vidět.

Zvláštnosti

„Brežněvky“ se aktivně stavěly až do konce 80. let, ale i v naší době se někdy tento typ bydlení považuje za základ stavby.

Na samém začátku, stejně jako „Chruščovy“, měly „Brežněvové“ 5 pater, ale postupně se začaly objevovat 9, 10 a dokonce 14 a 17 podlažní budovy. Brežněvky byly postaveny převážně z panelů, cihlové a blokové verze jsou méně časté..

Výhody a nevýhody

„Brežněv“ je vylepšená verze „Chruščova“. Byty se zvětšily. Pokud byla minimální plocha “Chruščova” 31 metrů čtverečních. m, pak se v “Brežněvce” zvýšil na 33 metrů čtverečních. m. Maximální plocha ve 4pokojových bytech mohla dosáhnout 76 metrů čtverečních. m.

Ve vícepodlažních budovách se v nich objevily výtahy a skluzavky na odpadky, což výrazně zvýšilo komfort bydlení v těchto domech. Ucpané odpadní žlaby by přitom mohly způsobovat nepříjemné pachy, hmyz a hlodavce..

Pokud mluvíme o struktuře, pak v „brežněvkách“ nejen vnější stěny domu (jako tomu bylo u „Chruščovů“), ale také stěny mezi byty, které na jedné straně způsobily budova stabilnější a na druhé straně ztěžovala přestavbu, protože je zakázáno bourat nosné zdi.

Další výhodou bylo, že se koupelna oddělila. Zůstalo to kombinované pouze v některých jednopokojových bytech. Nepochybně to bylo velké plus. Výška stropů v „Chruščově“ byla asi 2,4 metru, v „Brežněvkách“ to bylo 2,7 metru. Plocha schodišťových schodů se také trochu zvětšila..

Pokud v „Chruščově“ byla jedna z místností průchozí, pak v „Brežněvce“ se všechny místnosti izolovaly a mohly jít na různé strany. Místo balkonů se někdy objevovaly lodžie. Nepochybně to bylo velké plus.

Nicméně kuchyně, pokud se zvětší, nic moc. V průměru, stejně jako u „Chruščovů“, byla jejich plocha 6-7 metrů čtverečních. m. Dvory také zůstaly docela pohodlné a útulné.

Pokud mluvíme o nedostatcích “brežněvky”, pak můžeme říci, že v domech tohoto typu, postavených z tenkých panelů, byla v zimě zima a v létě horko. Tyto panely měly navíc špatné zvukově izolační vlastnosti. Také v „Chruščově“ byly vestavěné skříně a skříně a v „Brežněvě“ zůstaly pouze na chodbách.

Počet pokojů

Pokud mluvíme o počtu pokojů, pak v “Brežněvce” jsou jak jednopokojové, tak dvoupokojové, třípokojové a dokonce čtyřpokojové byty. Kombinovanou koupelnu nyní bylo možné najít pouze v „odnushki“, již nebyla průchozí místnost.

Celková plocha bytů se zvětšila:

 • Průměrná plocha 1pokojového bytu byla nyní 27–34 metrů čtverečních. m. (31-33 metrů čtverečních v „Chruščově“).
 • 2pokojový byt obsazený 38-53 m2 m. Pro srovnání: v „Chruščově“ byla plocha 2pokojového bytu přibližně 30–46 metrů čtverečních. m.
 • 3pokojový byt měl průměrnou plochu 49–67 metrů čtverečních. m. V „Chruščově“ – 55–58 čtverečních. m.
 • Čtyřpokojový byt se rozkládal na ploše 58–76 metrů čtverečních. m. „Chruščov“ neměl 4 pokoje.

V souladu s tím se velikost pokojů zvýšila:

 • Minimální obytná plocha byla nyní 15 metrů čtverečních. m. V obývacím pokoji “Chruščov” bylo od 14 metrů čtverečních. m.
 • Minimální velikost ložnice ve srovnání s „Chruščovem“ se nezměnila a činila 8 metrů čtverečních. m.
 • Dětský pokoj, stejně jako ložnice, měl rozlohu nejméně 8 metrů čtverečních. m. V „Chruščově“ byla školka od 6 metrů čtverečních. m.
 • Kuchyně zůstala stejná jako v „Chruščově“, 6–7 metrů čtverečních. m.

Je možné zlepšit?

Přes jejich zásluhy „brezhnevki“ z hlediska úrovně a pohodlí bydlení v nich stále nedosahují úrovně moderních budov. Aby byl byt pohodlnější, samotné kosmetické opravy nemusí stačit. Ale v “Brežněvce” můžete provést úspěšnou přestavbu. Je však důležité to udělat správně a kompetentně. Podle pravidel, veškeré významné změny musí být zaznamenány v technickém pasu k bytu.

To lze provést kontaktováním speciální kontroly s dokumenty. V opačném případě hrozí majiteli správní pokuta a byt bude pro něj obtížné prodat..

Je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Při přestavbě se nedotýkejte nosných zdí, protože to může vést ke zhroucení domu.
 • Nemůžete přesunout koupelnu na jiné místo, abyste zabránili zaplavení obytných prostor.
 • Je zakázáno využívat půdní prostor a kombinovat jej s bytem.
 • Obytná plocha by měla být menší než 8 metrů čtverečních. m.
 • Nelze měnit, bourat podlahy mezi patry.
 • Je zakázáno nezávisle měnit místo plynových a vodovodních potrubí.
 • Nemůžete přenést radiátory z místnosti na balkon: v opačném případě se obyvatelům sousedních bytů bude v místnostech zima.

Existují změny, které není třeba schválit:

 • V bytě můžete provádět kosmetické opravy.
 • Vyměňte radiátory za jiné, vzhledově podobné těm starým.
 • Umístění klimatizace není zakázáno.
 • Umístění plynového sporáku v kuchyni můžete mírně změnit.

Zbývající možnosti přestavby musí být odsouhlaseny speciální kontrolou a aby se předešlo chybám, je lepší svěřit tuto záležitost odborníkům, kteří znají všechny nuance. Byty se 3 pokoji se nejlépe hodí k přestavbě, ale i u 2 a 1 pokoje je přestavba možná:

 • Na chodbě jsou často vestavěné skříně – lze je vyjmout, což mírně zvyšuje plochu místnosti.
 • Můžete kombinovat balkon nebo lodžii s pokojem.
 • Dobrou možností je připojit místnost ke kuchyni vytvořením otvoru ve zdi ve formě krásného oblouku. Je to velmi pohodlné a funkční. V některých případech můžete zeď zbourat úplně, což má za následek studiový byt. V tomto případě je lepší provést zónování pomocí barvy k oddělení kuchyně od obývacího pokoje..

 • V “Brežněvce” je samostatná koupelna, ale její velikost je extrémně malá, a to může majitelům bytu způsobovat nepohodlí. Někdy má smysl kombinovat toaletu a koupelnu, aby se zvětšil prostor. Díky tomu se do koupelny vejde pračka a v kuchyni bude více volného místa. Kromě toho je možné rozšířit prostor koupelny díky ploše chodby. Chodba se samozřejmě zúží, ale v koupelně bude více místa. Současně je možné změnit umístění dveří vedoucích do koupelny, přesunout je na chodbu a zavěsit zrcadlo, čímž ušetříte místo.
 • Existuje možnost rozdělit jednu velkou místnost se dvěma okny na dvě malá. Při přestavbě je třeba vzít v úvahu materiál, ze kterého je vyrobena „brežněvka“, a umístění místností v bytě.
 • V cihlovém domě je snazší provést přestavbu, protože je zde méně nosných konstrukcí než v panelovém domě

 • V panelovém domě, ve kterém je mnoho nosných konstrukcí, je nejoblíbenějším a nejjednodušším typem přestavby kombinace koupelny.
 • „Vestový“ byt (ve kterém jsou pokoje umístěny na opačných stranách vchodu) poskytuje mnoho možností přestavby. Obývací pokoj je nejčastěji kombinován s kuchyní nebo jsou z jedné velké místnosti vyrobeny dva malé.
 • Nejtěžší je provést přestavbu v takzvaném „přívěsném“ bytě. Zde jsou pokoje obdélníkové, jedna z nich je průchozí. Tento design vypadá jako vlak a je typičtější pro „Chruščova“, ale někdy se vyskytuje v „Brežněvu“.

Úspěšné příklady

Úspěšná přestavba může změnit byt a učinit život jeho obyvatel pohodlnějším a pohodlnějším. Níže uvedený plán ukazuje příklad takového uspořádání „Brežněva“ se 3 místnostmi.

Koupelna byla spojená s toaletou a prostor byl rozšířen o plochu chodby. Dveře do koupelny byly přesunuty na jiné místo. Totéž se stalo s dveřmi do kuchyně, v důsledku toho zde bylo více místa. Chodba se stala mnohem menší, ale otevírá se přímo do obývacího pokoje, a díky tomu není pocit uzavřeného prostoru.

Dva pokoje o 14 m2. m, které byly původně, udělali jeden velký obývací pokoj. Aby se ušetřilo místo v místnosti, byly běžné dveře nahrazeny dveřmi „zástěnami“.

V popředí je další místnost o rozloze 10 metrů čtverečních. m a malá komora. V pozadí vidíte, že jedna velká místnost byla rozdělena na dvě malé a současně byla odstraněna spíž..

Plán navíc ukazuje, že se změnila poloha dveří na lodžii. Začala se otevírat opačným směrem.

Chcete -li vytvořit byt v konkrétním designu, musíte nejen správně uspořádat, vymalovat, ale také správně uspořádat nábytek. Pokud mluvíme o nábytku v místnosti v pozadí, pak je také docela dobře umístěn..

V koupelně byla z důvodu úspory místa nahrazena obvyklá vana rohovou. V kuchyni je stůl se židlemi, sporák a kuchyňské linky. V obývacím pokoji ze dvou místností je malé množství nábytku: televize, křesla s konferenčním stolkem, pohovka a šatní skříň.

Místo jedné místnosti udělali dvě malé místnosti – ložnici a školku. Ve školce je skříň, postel a psací stůl se židlí. Ložnice obsahuje pouze postel a šatní skříň. Zeď mezi těmito dvěma místnostmi neobvyklého designu, vytvořená ve formě „hada“.

Více o rozložení "brežněvka" se dozvíte z následujícího videa.