Javorové dřevo je považováno za poměrně moderní high-tech stavební materiál, který se získává lepením jednotlivých řezaných desek. Kombinuje všechny výhody přírodního dřeva a umožňuje vám provést stavební práce v co nejkratším čase.

Výhody a nevýhody

Jednopodlažní domy z vrstveného dýhovaného řeziva před několika lety se prakticky nevyskytovaly. Je to dáno tím, že materiál byl dodáván ze zahraničí, hlavně z Finska.. Relativně nedávno se na území Ruska začaly objevovat továrny na výrobu tohoto materiálu v regionech, kde je dostatek surovin. Proto se rozšířily domy z profilovaného dřeva..

Dotyčný materiál se vyznačuje velkým počtem pozitivních vlastností..

 • Není vyžadován obklad, protože lepené lamelové dřevo vypadá atraktivně.
 • Není nutná žádná izolace. Strom se vyznačuje zvýšenými tepelně izolačními vlastnostmi. Výsledný povrch je hladký a hladký. Sestavená zeď se ukáže být monolitická.
 • Mnoho designérů při vývoji projektů nechává lepené laminované dřevo bez povrchové úpravy, protože výsledný povrch vypadá atraktivně.
 • Udržitelnost je považována za hlavní výhodu používání dřeva. K lepení se používá speciální lepidlo, které je bezpečné pro životní prostředí a lidské zdraví. Zvýšené pevnosti je dosaženo použitím speciální technologie pro lepení jednotlivých vrstev. Dřevo se získává pokládkou lamel, poté se slepí a přitlačí.

Zvýšená síla určuje následující body.

 • Malé smrštění. Po dokončení stavebních prací není maximální smrštění větší než 1% celkové výšky. Toto číslo je tak malé, že dokončovací práce můžete provádět ihned po dokončení stavby..
 • Počet lamel se může lišit od tří do šesti. Současně jsou na stroji obráběny podle principu „drážkovací hřeben“, díky čemuž se spolehlivost spojení několikrát zvyšuje.
 • Stavitelé tvrdí, že řezivo z laminované dýhy má bezpečnostní rezervu 100 let. Tento okamžik určuje, že domy z tohoto materiálu se staví po staletí. Jedinou podmínkou je, že materiál musí být dobře zpracován..

Odolnost proti strukturálnímu poškození a ohni je také přičítána hlavním výhodám materiálu..

K dosažení těchto ukazatelů se provádí další zpracování.

 • Antiseptikum zabraňuje broukům, dřevu a mravencům.
 • Zpomalovač hoření zvyšuje požární bezpečnost. Ani při dlouhodobém vystavení ohni se materiál nemůže vznítit.

Stavitelé také věnují pozornost skutečnosti, že při použití dřeva se stavební proces výrazně zrychluje.. Dům o rozloze 100 metrů čtverečních staví tým šesti lidí do 50 pracovních dnů. Pohodlí pokládky komunikací a elektřiny je také důležité. Pro kabely lze předem vytvořit speciální otvory. To nevyžaduje dodatečnou ochranu.

Dostatečně vysoký komfort bydlení je dán tím, že dřevo v místnosti udržuje teplo. Speciální povrchová úprava eliminuje pravděpodobnost zápachu jiných výrobců. Daná technologie má několik významných nevýhod, které je třeba vzít v úvahu.. Většina z nich souvisí s inherentními nevýhodami stromu..

 • Pouze vysoce kvalitní stavební materiál nedává vážné smrštění.
 • Časem se mohou objevit praskliny. To je způsobeno ztrátou vlhkosti.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována kvalitě lepidla. Při lepení tyče se používají různé kompozice. Některé druhy lepidel často způsobují alergické reakce.
 • Hlavní nevýhodou takové struktury jsou vysoké náklady na laminované dýhové řezivo. Všechny ostatní věci jsou stejné, stavba cihlových konstrukcí je o 30% levnější. Náklady na projekt můžete poněkud snížit kombinací různých stavebních materiálů..

Možné projekty

Neustálý růst popularity javorového řeziva vedl ke vzniku velkého počtu projektů. Nejlepší možnosti nabízí kombinace různých místností. V závislosti na rozložení se rozlišují následující typické projekty:

 • s terasou;
 • lázeň a sauna;
 • balkon nebo lodžie;
 • baldachýn;
 • dřevěné přístavby;
 • podkroví.

Originální nebo jedinečný design lze vyvinout individuálně. Tento druh práce provádějí firmy specializující se na poskytování takových služeb..

Z podobného materiálu můžete také postavit velký dům s garáží, která bude zastoupena přístavbou..

S terasou

Domy s terasou jsou velmi oblíbené. Tento prvek konstrukce může být otevřený nebo zasklený. Otevřené terasy jsou designově mnohem levnější, ale lze je plně využít pouze v teplém počasí.. Pokud jde o uzavřené, mohou být použity pouze v zimě, pokud mají vysoce kvalitní izolaci s použitím moderních izolačních materiálů..

Se saunou nebo koupelí

Při stavbě venkovského domu mnozí věnují pozornost možnosti vytvoření sauny nebo vany. Tyto prostory musí splňovat celou řadu požadavků:

 • ochrana proti vlhkosti;
 • tepelná izolace.

Sauna nebo lázeňský dům, v závislosti na oblasti a některých dalších bodech, může být umístěn v samotném domě nebo v samostatné budově. Je třeba mít na paměti, že pro saunu nebo koupel musí být vytvořen speciální základ..

jiný

Samostatnou kategorií jsou budovy s garáží. Tuto místnost lze využít pro uložení auta nebo jako technickou místnost. Budovy s panoramatickým zasklením vypadají opravdu neobvykle. Díky velkým okenním otvorům ve struktuře je světlejší a v závislosti na umístění domu se může otevřít atraktivní výhled.

Oblíbené 1patrové chaty

Při použití dřeva můžete stavět hlavně jednopatrové stavby s celkem jednoduchým rozložením.. Moderní chaty mají panoramatické zasklení a výrazné rozdělení prostoru na oddělené zóny.

V poslední době se jako hlavní stavební materiál používá lepené lamelové dřevo.. Krásné a elitní domy mají moderní povrchovou úpravu, kterou představují dekorativní omítky nebo dekorativní panely.

Pokud v jednom patře není dostatek volného místa, můžete postavit dům s podkrovím. Tento prostor vytvořený pod střechou lze využít jako obytné prostory. S cílem je vše trochu jiné..

Lepené laminované dřevo je nejčastěji ponecháno bez povrchové úpravy.

K tomu je povrch ošetřen speciálními látkami, které výrazně prodlužují životnost stromu..

Tipy pro výběr

Na internetu existuje jen obrovské množství různých projektů zahrnujících použití lepeného vrstveného dřeva jako hlavního materiálu. Při výběru nejvhodnější možnosti byste měli věnovat pozornost následujícím bodům.

 • Nestahujte ani nekupujte projektovou dokumentaci na jednodenních webech.

 • Před zahájením práce se musíte rozhodnout o optimální velikosti chaty. Tento ukazatel závisí na finančních možnostech, osobních preferencích a počtu žijících lidí. Pro stavbu venkovského domu je projekt o rozloze 50 metrů čtverečních. metrů. Pokud bude dům využíván k trvalému pobytu, je třeba věnovat pozornost možnostem od 100 metrů čtverečních. metrů.

 • Počet pater v domě. Nejčastěji jsou postaveny jednopatrové stavby, protože jsou mnohem levnější. Lepené lamelové dřevo je však trvanlivý materiál, který lze použít ke stavbě konstrukcí se dvěma patry nebo podkrovím. Druhá možnost je vhodnější pro malou plochu země.

 • Výběr dokončovacího materiálu. Jak již bylo uvedeno dříve, laminované dýhové řezivo vypadá docela atraktivně. Mnoho projektů proto nezajišťuje dodatečné vnější nebo vnitřní dokončování. Aby však byl dům atraktivnější, můžete provést částečné nebo úplné dokončení dekorativní omítkou, kamenem nebo jinými moderními materiály. V poslední době je populární kombinovat mramor nebo přírodní kámen se dřevem..

 • Vestavěná garáž. Nejlevnější projekty jsou ty, které obsahují vestavěnou podlahu. Ve druhém patře si můžete zařídit terasu nebo obývací pokoj. Toto řešení vám umožňuje využívat volný prostor s maximální efektivitou. Terasa je některými považována za zbytečný doplněk, ale pro velkou rodinu se může stát jednoduše nenahraditelným..

 • Výběr projektu s přihlédnutím ke klimatickým vlastnostem. Množství srážek, maximální tloušťka sněhové pokrývky, síla větru – existuje mnoho kritérií, která je třeba vzít v úvahu.

Například maximální hloubka sněhu určuje minimální přijatelný sklon střechy..

 • Vnější část konstrukce. Rozvoj moderních technologií předurčil možnost vizualizace budoucích budov před jejich stavbou. Proto musíte dát přednost projektům, které jsou distribuovány s fotografiemi. Umožní vám určit, jak bude konstrukce vypadat po dokončení stavebních prací..

 • Používání generických nebo jedinečných projektů. První jsou mnohem levnější, druhé jsou sestaveny odborníky s přihlédnutím k preferencím zákazníka, vlastnostem webu a budoucím klimatickým provozním podmínkám.

 • Kromě toho jsou projekty zahrnující vytvoření balkonů a sklepů zařazeny do samostatné kategorie.. Lodžie nebo balkony nelze nazvat funkčním doplňkem, spíše dekorativním.

 • Pokud jde o sklepy, výrazně zvyšují náklady na práci.. Je to kvůli potřebě vytvořit drenážní systém, komplikaci nadace. Proto před výběrem projektu se suterénem musíte zvážit všechna pro a proti takové místnosti..

Moderní dům z laminátové dýhy může být vynikající volbou. Je to dáno výhodami použitého materiálu, jakož i rozmanitostí projektů, které použití tohoto materiálu zahrnují..