Jednopatrové domy 12×9 nebo 9×12 – kompromisní možnost, kterou lze snadno nahradit jedním patrem dvěma nebo třemi. Jedná se o jedno z nejžádanějších řešení na příměstském realitním trhu..

Výhody a nevýhody

Zřejmou výhodou je schopnost postavit druhé a třetí patro: za tím účelem se staví základ pro takový dům s trojnásobnou mírou bezpečnosti, než jakou měl. Majitel vypíše nejlepší výztuž – a po přivaření rámu pod něj nalije nejlepší beton z hlediska konečné pevnosti – jeden z těch, které se připravují na stavbu příměstských nízkopodlažních domů. Základna pod domem je vytvořena tak, aby odolala budoucí nástavbě..

Je pravda, že stěny by měly být také postaveny ze stavebních materiálů odolných proti přetížení – například z cihel.. Dává také smysl, aby byly zcela železobetonové – to se podobá stavbě bytového domu, jediný rozdíl je ve výrazném rozdílu v kvadraturní a kubické kapacitě takové stavby.

Jednopatrové domy o rozměrech 12 x 9 metrů jsou řešením, které plně uspokojí potřeby i jedné velké (3-4 děti na jeden manželský pár) rodiny. Ale pro dvě rodiny je vhodnější buď půdní struktura, nebo stále dvoupatrová. Konstrukci lze postavit z jakéhokoli materiálu: stěny – z kulatiny, trámů, pórobetonu a pěnobetonových tvárnic, cihel a kamene, železobetonových výrobků. Pěna a pórobeton jsou nejžádanějšími stavebními materiály: bloky porézního plynového křemičitanu dobře udržují teplo – dokonce i v zimě, kdy je napájení přerušeno na 12 hodin nebo déle.

Jednopodlažní dům se zvýšenou odolností proti zemětřesení je stavěn pomocí rámové technologie – stěny v rozích, nahoře a dole mají dodatečnou podporu ze železobetonových konstrukcí se čtvercovým průřezem, ve formě velmi dlouhého rovnoběžnostěnu.

Ty jsou svařeny ze stejné výztuže a nalita betonem – podobně jako základová deska.

Projekt jednopodlažní budovy nejčastěji obsahuje stěny z pěnových bloků „zachycené“ nosným rámem na okrajích. Pěnový beton – oblíbený materiál, který je mezi dnešními staviteli zcela běžný – láká vývojáře možností postavit dům s nízkými náklady na energii. Pěnový blok, který vypadá jako cihla, přitahuje svou bělostí, což umožňuje omítnout stěny sádrou, aniž by ztratil zrak, když se neplánuje dokončení kapitálu (technická místnost není určena k bydlení).

S plnohodnotnou povrchovou úpravou sádra dokonale přilne k zahnutému, drsnému povrchu porézního materiálu, což nelze vždy říci o hustých, těžkých cihlách nebo přírodních dlažebních kostkách, které nebyly podrobeny prakticky žádnému zpracování. Na první pohled je snazší postavit dřevěný dům – nejsou zapotřebí žádné speciální spojovací prostředky a směsi, výztužné pásy, rám atd..

Mezi nevýhody jednopatrových domů patří omezený výhled do okolí kvůli příliš nízké poloze prvního patra.. Kromě projektu v podkroví můžete vybavit střešní terasu, pokud se jedná o plochou střechu.

Jen málo nadšenců staví vyhlídkovou věž vysokou až 10 m – takové stavby jsou na letní chatě povoleny za předpokladu, že nedojde k rušení sousedů nebo elektrického vedení a taková stavba se nestane zdrojem nebezpečí pro kolemjdoucí a samotní majitelé domu. kromě jednopodlažní dům, který se zvětšuje na použitelnou plochu, také zabírá skutečnou plochu na místě.

Dočasným východiskem je uspořádání suterénu, které zajišťuje převod všech kancelářských prostor. (dílna, garáž, sportovní místnost, sklep, čerpací a kotelna ve stejné místnosti atd.). Pak v prvním patře budou jen ložnice, kuchyně, obývací pokoj, školka (pro manželské páry, které plánují mít děti, nebo se právě narodily děti), koupelna a přední pokoj (hala, chodba).

Se 3 ložnicemi

Příklad projektu domu 12×9 se přibližně rovná původně deklarovaným rozměrům – dům na místě (na základně) zaujímá plochu 8,28 * 12,18 m. Plocha budovy je mírně pod 108 m2, a to není významná nevýhoda projektu. Zde je kuchyňský obývací pokoj efektivně zónován: průsvitná přepážková příčka rozděluje tuto místnost na jídelní obývací pokoj o rozloze 21,8 m2.

Kuchyně, vyjma kuchyňského nábytku a sanitární keramiky, pro kterou je přidělen pás prostoru ve tvaru písmene L, zůstává 6,8 m2. Vedle kuchyně je komora o velikosti 2,9 m2. Všechny tři oddíly tvoří jeden sudý obdélník. Předsíň je přidělena 3,5 m2, hala – 5,8. Ložnice – 10,7, 14,2 a 11,2 m2. Kombinovaná koupelna je 5,4 m2, což nemusí umožňovat instalaci například pračky. V ložnicích a ve vestibulu je místo pro šatní skříň. K jídelně a obývacímu pokoji přiléhá venkovní terasa.

Jednou z alternativ k výše uvedenému plánu je následující. Obdélník v letní chatě, s ohledem na slepou oblast, pod základem domu trvá 9,18 * 13,4 m. Ložnice 13,1, 16,1 a 14,2 m2 koexistují. Existuje však ještě jedna kombinovaná a ještě jedna „vysoce specializovaná“ (pouze s umyvadlem a toaletou) koupelny – 6 a 1,9 m2. Hala je rozdělena na dvojici segmentů – 3,5 a 5 m2 a zádveří má 3,3 m2.

Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní jsou zónovány podobně jako v předchozí verzi, tentokrát činily 28,8 a 9 (bez pásu pro plnou kuchyňskou soupravu) sq. m. Spíž v kuchyni – 3,3 m2. Dům má verandu. K jednomu z rohů je přilehlá terasa nebo místo pro kůlnu přesahující vnější vnější hranici. Obecně se obě možnosti navzájem překrývají..

Se dvěma ložnicemi

Tři ložnice v prvním z předchozích příkladů v předchozím příkladu lze snadno převést na dvě, čímž se skutečně změní jejich velikost.. Dvě malé ložnice o velikosti 10,7 a 14,2 m2 lze propojit a vytvořit tak jednu obrovskou. Tato možnost je vhodná pro páry, které mají například jedno dítě: jeho matka a otec spí ve velkém, on sám spí v malém..

Tato možnost je atraktivní, protože „dvojitá“ ložnice je v plánu jediným obdélníkem – a nikoli zubatým, rovnoměrným mnohoúhelníkem, jehož částí jsou dva další obdélníky. Budují se dveře do bývalé místnosti o velikosti 14,2 m2 – a do další se rozšiřují. Můžete udělat klenutý vchod – jak to umožní vnitřní preference budoucích majitelů.

Pokud vezmeme v úvahu druhý projekt, pak je příčka mezi segmenty haly zbourána. Stejně jako v předchozím příkladu kombinuji velké ložnice – 16,1 a 13,1 m2 do jedné velké, malé koupelny je zcela zbourána a rozebrána – pro manželský pár prakticky není potřeba. Samozřejmě můžete ve vztahu k dětem působit demokratičtěji, pokud jsou například dva nebo čtyři – dejte jim tuto obrovskou ložnici a přestěhujte se do menší..

Jak ukazují zkušenosti soukromých obyvatel z celého světa, kteří si takové projekty objednali, mohou být kdykoli změněny a znovu legalizovány, aniž by se prodával stávající (postavený) dům a nestavěl se (nebo se nekupoval dokončený) dům podruhé.

S podkrovím

Vezměme první z výše uvedených možností.. Vzhledem k tomu, že podkroví je vyrobeno převážně na bázi dřevěných konstrukcí – hlavní stěny již byly dokončeny v přízemí, není třeba rozebírat střechu. Sedlová střecha se snadno hodí k proříznutí dalších oken v bočních stěnách. Podkroví je zatepleno, staví se další příčky. Do vytvořeného prostoru je například přenesena školka..

Nad halou v prvním patře vzniká druhá hala stejného druhu – již v podkrovním prostoru, kde se spouští obyčejné (dvouprostorové) nebo točité schodiště. Ve skutečnosti tento prostor není tak docela podkroví – neexistují žádné další boční svahy umístěné pod úhlem 80 stupňů k zemskému horizontu. Chcete -li je uspořádat, budete muset přepracovat střechu a podkroví – kompletně, včetně krokví, latí, střešní krytiny, středových a bočních horizontálních a vertikálních nosníků.

S garáží

Jednu z prvních možností uvedených výše lze změnit a doplnit následovně. Tři ložnice – 16,6, 15,9 a 13,8 m2, větší koupelna o 6,1 m2. Menší koupelna – 2,4 m2 lze odstranit. Segmenty haly 3,8 a 9,7 m2 jsou propojeny – je mezi nimi odstraněna příčka. Tambour se šatnou 4,8 m2, vchodem s verandou a obývacím pokojem s kuchyňským koutem zůstává na svém místě.

Kuchyně a spíž jsou spojeny a tvoří společnou přihrádku s částečně opuštěnou příčkou, jejich plocha dosahuje 16,7 m2. Obývací pokoj s jídelnou – 38,2 m2. Kromě domu je přistavěna garáž – o rozloze 21,6 m2. Vedle je dílna – 7 m2.

S terasou

Nejsnadnějším způsobem je terasa domu po obvodu. Terasa může být umístěna ve formě kapitálově krytých, neglazovaných markýz, nebo může být plně vybavena – podle obrazu a podoby zasklených balkonů v bytových domech. Chcete -li rozšířit stávající terasu, budete muset doplnit základ dokončením na správném místě, například pro garáž nebo přístavbu, která by byla přímo sousedící s domem.

Jako „rychlá“ volba – sloupový základ, ale pro větší spolehlivost je postaven sloupkový monolitický základ – a také pod hlavní částí domu. Stávající základ neutrpí, pokud se zmenší spolu s domem – vedle něj se dokončují další, jeho nové segmenty, poté se po obvodu doplní slepá oblast.

Část stávající slepé oblasti může být použita jako základová deska v průběhu nástavby a přidána přes oblast sousedního prodloužení.

Po přípravě základny je terasa hlavně – rám, okna, části stěn, které nejsou obsazeny panoramatickými okenními strukturami, jsou postaveny z výztuže, běžných a profesionálních trubek, opláštěných dřevem. Mezi vnější a vnitřní podšívku jsou položeny vrstvy hydroizolace a izolace – například minerální vlna nebo pěna. Plocha terasy může být libovolná – a její výška se shoduje s výškou hlavního patra.

Panoramatická okna mohou být téměř od podlahy ke stropu-slouží také jako stěny, ale to bude vyžadovat okna s dvojitým zasklením speciálního formátu, případně třívrstvé. Pokud sousední plocha ze strany ulice není obehnána plotem, pak se doporučuje grilovat uliční část terasy – dveře, okna jsou zdobena kovanými svařovanými mřížkami, tloušťka výztuže je minimálně 12 mm.

Nápady pro uspořádání místnosti

Kromě výše uvedených možností mohou být ložnice umístěny například v řadě na jedné straně chodby. Například, pokud má dům prodloužený plán-6 * 18 m, pak je vhodné uspořádat ložnice za obývacím pokojem kuchyně, jako pokoje v jednopatrovém soukromém hotelu. Blíže ke konci je koupelna a další servisní místnosti. Tři ložnice o rozměrech 4 * 4 m (16 m2) budou nejlepší volbou.

Garáž – pokud je pro ni místo – se nachází jako přístavba domu, kdekoli, můžete také vedle dílny, ohraničující obývací pokoj s kuchyní. Obecně každý majitel domu vypočítá plán tak, jak mu to vyhovuje – vstup do garáže by se však neměl nikde vypnout: přes bránu a nádvoří auto okamžitě najede do garážového prostoru.