Obrovskou nevýhodou sovětského bydlení, které je u nás v drtivé většině, je estetický nevkus a ohromná monotónnost. Takové vlastnosti nezasahují do života v takovém bytě, kreativní člověk však určitě bude chtít něco neobvyklého, zvláště pokud existují vhodné finanční příležitosti. Pravděpodobně win-win a zároveň relativně levné řešení problému bude nákup bytu s podkrovím.

11 fotografií

Zvláštnosti

Postoj k půdě může být různý a u nás je stále obvykle vnímán nejen jako ekonomická, ale často také opuštěná místnost, o kterou nikdo nemá zájem. Přesto se jedná o stejné metry čtvereční, které by bylo možné využít produktivněji, a ve městě, kde není nutné skladovat zemědělské nářadí nebo sklizené plodiny, by se z podkroví mohl stát plnohodnotný životní prostor..

Je těžké říci, kdy byly podkroví poprvé používány k bydlení, nicméně v polovině 17. století přišly do módy se světelnou rukou architekta z Francie jménem Mansart, díky kterému se jim začalo říkat podkroví. Před několika stoletími nebyly podkroví považovány za nejlepší řešení, protože bylo obtížné je izolovat a izolovat od srážek. Obvykle se ale nacházely v centru měst a byly relativně levné, díky čemuž se staly útočištěm bohémů – umělců, hudebníků a dalších kreativních lidí. Od té doby je podkroví spojeno s krásnou chudobou, zejména v podkroví žilo mnoho postav v Andersenových pohádkách.

V sovětské éře se u nás prakticky nestavěly domy s podkrovími. Nyní se staví jen zřídka, ale přežily v centrech starověkých měst. Dotek romantiky je v nich stále přítomen, ale o chudobě se již nemluví, protože místnost může být prostorná a stylová, dobře izolovaná, a hlavně může mít řadu konkrétních výhod..

Výhody a nevýhody

Důvodů, proč se vyplatí pořídit podkrovní byt, je celá řada..

 • I při té nejprimitivnější rekonstrukci byt zanechá neobvyklý dojem a hosté si ho budou dobře pamatovat.
 • Okna v podkroví jsou často šikmá a někdy dokonce vodorovně na stropě, což dovnitř propouští opravdu obrovské množství slunečního světla. Kromě banální veselosti také šetří peníze, protože v takové místnosti je lehčí i teplejší, což znamená, že můžete použít méně elektřiny..
 • Samotná skutečnost přítomnosti podkroví v budově je již důkazem jeho umístění v centru města, v prestižní staré čtvrti. Výjimky se samozřejmě setkávají, ale jsou možná bodové.

 • Podkrovní domy se obvykle nacházejí v relativně nízkopodlažních oblastech, zatímco podkrovní patro je ve skutečnosti umístěno na střeše. To znamená, že pohledy z oken pravděpodobně zmaří představivost a stanou se dalším zdrojem inspirace. Pokud jsou okna umístěna přímo na stropě, můžete pod ně nainstalovat postel a obdivovat hvězdy každou noc před spaním..
 • Podkrovní byt často umožňuje produktivní využití blízkého střešního prostoru. Tato možnost stále není zaručena, nicméně často můžete jít na střechu dveřmi nebo alespoň oknem, takže můžete uspořádat neobvyklé pikniky nebo uspořádat celé skleníky pod širým nebem..
 • Podkroví je pro některé lidi jedinou příležitostí k získání klasického krbu na dřevo ve vícepodlažní budově, protože jej nelze instalovat nikam níže kvůli nemožnosti uspořádat normální komín.

Je zde však důležité „ale“: můžete si udělat krb, ale rozhodně to nebude jednoduché ani levné.

Zde bych však čtenáři okamžitě poradil, aby takovou místnost naléhavě vyhledal, bylo by spravedlivé ho okamžitě varovat před nedostatky, které, stejně jako kdekoli jinde, jsou také přítomny.

 • Podkrovní stropy jsou jen zřídka doslova kuželem, a přesto stěny, dokonce i na úrovni podlahy, obvykle nepředstavují svislou rovinu – jsou šikmé a tvoří střechu budovy. Z tohoto důvodu se skutečná plocha místnosti ukáže být mnohem menší, protože o umístění skříně nebo jiného podobného nábytku do rohu nemůže být řeč..
 • Podkrovní stropy jsou obvykle o něco nižší než ostatní byty ve stejné budově. Výška stropu se navíc měří v nejvyšším bodě, ale strop podkroví není plochý, a proto jsou rohy mnohem nižší. Taková architektonická forma je schopna negativně ovlivnit psychiku..

 • Z útočiště pro chudé se nyní podkroví změnilo v jakési junior suite. V relativně levných obytných oblastech se taková řešení obvykle nesetkávají a v centru je bydlení v zásadě dražší. Neobvyklé uspořádání podkrovního bytu navíc pouze zvyšuje poptávku po něm, díky čemuž se náklady ještě zvyšují, takže takové řešení nebude dostupné pro každého..
 • Mnoho nejen slunečního světla, ale také stejného sněhu se dostává do šikmých oken, v důsledku čehož se plus v podobě jasného přirozeného osvětlení může najednou změnit na mínus v podobě oken, která vůbec nepropouštějí světlo . Stěny podkroví nemusí být tak pevné jako stěny domu pod nimi, mohou propouštět chlad a dokonce i vlhkost..

Pokud střecha podkroví prosakuje, stane se to problém nejen pro bytovou kancelář, a dokonce ani pro celý dům, ale výhradně pro majitele elitních metrů čtverečních.

Pravidla výběru

Vzhledem k tomu, že byty s lofty získaly na popularitě relativně nedávno, mnoho kupujících netuší, čemu je důležité při výběru takového bydlení věnovat pozornost.. Současně by měla být věnována pozornost nejen standardním vlastnostem, jako v každém jiném bytě, ale také zvláštním specifikům podkroví..

 • V bytovém domě jsou různé moderní komunikace, jako je topení a instalatérské služby, považovány za normu, ale pokud je voda čerpána zespodu, veškeré toto vybavení bude fungovat přerušovaně. Zde byste měli být pozorní a zvědaví: stojí za to nejen zkontrolovat vše osobně, ale také mluvit před nákupem se starými majiteli a potenciálními sousedy zdola.
 • Mansardová nástavba je otevřená do ulice ze všech stran, včetně horní části, proto je v létě velmi horká střecha a přílišný hluk z deště, který neochabuje, ale probouzí, se může stát problémem. Pokud tento bod ignorujete, vyřešení problému v budoucnu může mít za následek jednorázovou částku..

 • Podkrovní byt není nikdy vybaven běžnými okny: obvykle mají nestandardní tvar a velikost, jsou nakloněné atd. Při vší romantice to může způsobit spoustu problémů: například za slunečného počasí je nebude možné oponovat a v případě potřeby bude problematické je vyměnit. To ještě není důvod k odmítnutí nákupu, ale stojí za to se předem rozhodnout, zda jste na to připraveni..
 • Vzhledem k neobvyklému tvaru je podkrovní byt mnohem obtížnější – nelze jej vybavit standardním nábytkem z obchodu. Zde musíte být buď dobrým kreativním designérem, nebo mít dostatek peněz na to, abyste si ho po koupi najali, nebo si okamžitě vybrat hotové bydlení podle svých preferencí..
 • Také byste měli vybírat podkroví podle toho, jaké schodiště k němu vede. I když má dům výtah, je naivní očekávat, že přivede cestující přímo na střechu – ve starých domech se často nedostane ani do nejvyššího patra. Pro zdravého člověka není problém projít o jedno nebo dvě patra více, problémy však mohou nastat při dopravě objemného nábytku na střechu.

Situaci zhoršuje fakt, že podkroví je typické pro staré domy, kde schodiště nemusí mít dostatek místa..

Recenze

Přes všechny potíže jsou podkrovní byty stále oblíbené a žádané. Jednotlivé negativní komentáře neděsí potenciální kupce, ale pouze jim pomáhají pečlivěji promyslet všechny kontroverzní otázky a připravit se na jejich řešení, protože recenze na takové bydlení jsou v přírodě převážně obdivné.

Existuje mnoho neobvyklých řešení pro rozšíření použitelné plochy. Mnoho lidí si koupí byt v podkroví a zároveň byt přímo pod ním, vybavením dvouúrovňového bydlení přístupem na střechu. Jiní vybavují takové dvoupodlažní byty ve vysokých ostrých podkrovích, kde jako „druhé patro“ může sloužit pouze jedna malá místnost.

Typická dispozice je garsonka, i když je možný i 2pokojový podkrovní byt.

Pokud jde o styly, pod samotnou střechou jsou oblíbené zejména městské trendy jako loft, hi-tech nebo minimalismus.. Předpokládá se, že krásu interiéru vnese do interiéru neobvyklý tvar samotné místnosti, který mimochodem, když je řádně dokončen, přidává náhlé (vzhledem k prastaré povaze budovy) futuristické poznámky. Neobvyklé vybavení zde samozřejmě není jen vhodné, ale nutné..

I na půdě je však místo pro klasiky. Mnoho návrhářů zdůrazňuje neobvyklé umístění obydlí pomocí stropních trámů a dalších charakteristických starožitných prvků. Zde bude vhodná většina typů klasiky, včetně etnických stylů a rustikálu.

Problém nastane pouze s výběrem nábytku, protože klasika je tradičně zaměřena na přísně svislé stěny a vysoké stropy.

Krásné ukázky designu

Podkroví je docela starý vynález, takže v každém případě by mělo mít styčné body s klasikou. Přírodní parkety, dřevěná okna a lustr – všechny tyto prvky jsou vhodné i do podkroví.

Kombinace hi-tech s minimalismem a spoustou přirozeného světla dodá podkroví pocit propracovanosti a luxusu a množství skla jen zdůrazní prolínání s oblohou.

Využití blízkého střešního prostoru je zvláště důležité v bytech o rozloze menší než 40 m2. m. Malý balkon a posezení přímo pod širým nebem se může snadno stát náhle splněným snem.

Podívejte se na související video.