Desky jsou považovány za ozdobné lišty používané k rámování oken nebo dveří. Stojí za to pochopit, jaké typy dekorativních prvků se rozlišují, jaké materiály se používají při výrobě desek a o jejich instalaci.

Co to je??

Je obvyklé doplnit všechna okna v obytných prostorách platbami.. Takové výrobky jsou navrženy tak, aby vykonávaly ochranné funkce a fungovaly jako dekorativní prvek pro fasády.. Od starověku byly instalovány k ochraně domova. Bývalo zvykem vyřezávat na ně různé vzory nebo postavy, symbolizující stvoření chránící domov, kteří jsou strážci krbu..

Použití těchto dekorativních prvků umožňuje:

 • ozdobte fasádu a dejte jí úplný vzhled;
 • zaměřte se na architekturu budovy, zvýrazněte použitý styl;
 • vizuálně změnit rozměry okna tak, aby byly širší nebo vyšší, pokud to design vyžaduje;
 • vizuálně kombinovat budovy s jinými budovami do integrálního souboru.

Jejich ochranné vlastnosti jsou neméně důležité.. Desky v dřevěném domě musí vykonávat určité funkce:

 • minimalizovat tepelné ztráty;
 • snížit průvan a chránit před větrem;
 • chránit před vnějším prachem;
 • slouží jako spolehlivá zvuková izolace

Tyto dekorativní detaily na oknech jsou u dřevostaveb nejdůležitější..

Materiál, který se pro ně používá, začne časem schnout, deformovat se a zvětšovat mezery. Instalace platforem do srubu sníží ničivé procesy a minimalizuje důsledky dříve objevených mezer.

Přehled druhů

Jsou popsány různé typy výrobků, které se liší tvarem, velikostí, designovými vlastnostmi a také materiály, které jsou k nim použity.. Jsou rozděleny na horní a teleskopické možnosti. Ve srubových domech můžete vidět jak teleskopické, tak stropní prvky. Při výběru jedné z možností je však třeba mít na paměti, že během instalace je obvykle nutné odstranit rám, což je v dřevěných místnostech obtížné.

Mezi nevýhody platforem patří poměrně vysoké požadavky na kvalitu odvedené práce.. Současně je nutné zajistit ochranu před srážením a jinými atmosférickými projevy, což je důležité při použití materiálů na bázi dřeva..

Jednoduchý

Modely jsou rozděleny na jednoduché možnosti a vyřezávané výrobky. Jednoduchá prkna bez ozdůbek a vzorů se používají pro budovy vyrobené v minimalistickém stylu. Můžete si je vyrobit sami z běžných lemovacích pásů nebo pomocí tvarovaných struktur s reliéfním vzorem na vnější straně.. Podobné možnosti jsou vhodné pro plastové okno, zejména pokud je jeho povrch hladký.

V tomto případě stačí vytvořit strukturu ve formě jednoduchého obdélníku.. Řezáním konců prken pod úhlem bude rám viditelnější. Můžete je uvolnit za obvod nebo doplnit strukturu v podobě kosočtverce.

Umělé stárnutí materiálu, spalování dřeva páječkou nebo kartáčováním učiní tento fasádní prvek nápadnějším. Kromě toho mohou být modely namalovány v různých odstínech, pomocí vypalování nebo malování..

Vyřezávané

Vyřezávané prvky představují komplexní a také dražší možnost designu. Ale jsou to vyřezávané desky, které mohou nejjemněji zprostředkovat atmosféru, zdůraznit styl srubu, zdobeného pod věží nebo chatou. Vyřezávané prvky v dřevěné věži lze překrývat nebo drážkovat.

 • Drážkované modely vypadají jako prkna s proříznutým vzorem, přes který můžete vidět zeď v mezeře. K jejich výrobě je potřeba hodně času a přítomnost speciálního nástroje. Za tímto účelem je nejprve vybrán výkres, který později převede na překližku nebo dřevovláknitou desku ve formě šablony. Dále je vzor přenesen na desky. Pomocí nástrojů prořízněte prolamované otvory. V budoucnu budou sekce vyrovnány a vyleštěny.

 • Řezání modelů nad hlavou je považováno za méně časově náročné a snadněji proveditelné.. Chcete -li to provést, vystřihněte širokou škálu detailů ve formě květin, dřevěných kadeří, vzorů a geometrických tvarů, upevněte je na lištu. Výsledný vzor můžete zdůraznit vybarvením substrátu a dekoračních prvků v různých odstínech..

Takové prvky jsou nejlepším možným způsobem, jak dát místnosti individualitu a originalitu..

Materiály

Desky, stejně jako jiné dekorativní prvky, v dřevěném domě jsou ovlivňovány různými faktory ve formě teplotních výkyvů, srážek na povrchu, slunečních paprsků. Kromě toho jsou produkty napadeny různým hmyzem, který může způsobit značné škody..

S ohledem na tyto faktory je obvyklé, že fasádní dekorativní prvky jsou vyrobeny z materiálů vhodných pro tento účel, které mají vysokou odolnost vůči negativním vlivům.. Často vyžadují povrchovou úpravu speciálními směsmi a pečlivou údržbu. Výrobky z plastu, železa nebo polyuretanu lze zakoupit v obchodech a dřevěné modely si také můžete vyrobit sami..

Pro obytné místnosti, obložené dřevem nebo postavené z tohoto materiálu, jsou vhodné dřevěné desky. Tento materiál není základní; jako náhradu lze použít i jiné, modernější materiály..

Při výběru se řídí osobními preferencemi majitelů domu, jakož i praktičností materiálu, jeho šetrností k životnímu prostředí, trvanlivostí, snadnou péčí.

Při výběru dřeva je třeba mít na paměti, že tento materiál, aniž by se o něj staral, časem začne ztrácet svou původní přitažlivost a jeho provozní vlastnosti se začnou zhoršovat.. Pokud se nestaráte o dřevěné výrobky, začnou bobtnat v důsledku nadměrné vlhkosti, vysychají pod horkými paprsky slunce, ztrácejí barvu a jsou napadeny hmyzem, který kazí materiál.

Všechny tyto problémy lze vyřešit prováděním opatření pro zpracování produktů speciálními prostředky a také prací na pravidelné obnově ochranné vrstvy.. Důležitým kritériem při výběru desek je výběr dřeva. Nejtrvanlivější a nejtrvanlivější modely budou tedy vyrobeny z buku, dubu a ořechu. Mezi nevýhody tvrdých odrůd patří skutečnost, že tyto materiály jsou poměrně drahé a je obtížné je zpracovat..

Mezi cenově dostupnější možnosti patří desky využívající lípu, břízu a olši. Hotové výrobky z nich vypadají velmi atraktivně, kromě toho není těžké s takovým materiálem pracovat. Ale aby se produkty mohly podívat na správnou úroveň, bude trvat asi 2krát ročně aktualizace prvků nátěrem nebo impregnací..

Když děláte prvky sami, je lepší použít měkké jehličnaté dřevo ve formě smrku, borovice nebo cedru. Použití pryskyřičného dřeva odolá přírodním faktorům bez použití další péče.

Dekorativní desky z přírodního dřeva dokonale doplní každý interiér, ozdobí pokoj zajímavým dekorem, zdůrazní styl a jeho jedinečnost. Dřevěné desky jsou často zdobeny krásnými vzory nebo zajímavými ozdobami. Malování v různých barvách nebo zpracování speciálními sloučeninami vám umožní dát deskám harmonii.

Výrobky ze dřeva mají spoustu výhod, ale mají také určité nevýhody, spočívající v náchylnosti materiálu ke změnám teploty, jeho poklesům, vysoké vlhkosti. Materiál má také nízkou odolnost proti hoření..

Plastové modely jsou velmi často instalovány v dřevěných obytných prostorách, přičemž se bere v úvahu pohodlí a praktičnost materiálu. Můžete z něj vyrobit modely jakéhokoli tvaru a odstínu. Barva často napodobuje přírodní dřevo.

Na rozdíl od dřevěných konstrukcí jsou takové modely vysoce odolné vůči teplotním výkyvům, vysoké vlhkosti a dalším nepříznivým faktorům.. Kromě toho je životnost takových výrobků vyšší než u dřevěných desek. Plastové modely lze vyrábět pro instalaci nejen mimo dům, ale také do něj.

Při nákupu produktu je důležité zajistit, aby snesl nízké teploty a UV záření..

Přiměřené náklady jsou nepochybnou výhodou produktů vyrobených z tohoto materiálu.. Významnou nevýhodou plastových možností je přítomnost umělých složek v kompozici, což ovlivňuje šetrnost materiálu k životnímu prostředí. Rozmanitost modelů z tohoto materiálu se zároveň nemůže chlubit.

MDF se používá jako přechodné možnosti mezi dřevěnými strukturami a plastovými modely.. Na výrobu se používá dřevní odpad a piliny. Tento materiál je oblíbený díky své přirozenosti. Přítomnost speciální kompozice, která impregnuje desky, může výrazně prodloužit životnost hotového výrobku, zvýšit odolnost vůči nepříznivým faktorům. Nevýhodou MDF desek je nízká pevnost materiálu, zejména ve srovnání s předchozími modely.

Jednou ze zajímavých možností výroby okenních rámů je polyuretan. Takové modely se vyznačují vysokou odolností vůči negativním vlivům, vlhkosti. Navenek takové výrobky vypadají jako štukové lití, a proto mohou působit jako velkolepý dekor pro dřevěné, kamenné a cihlové domy..

Mezi výhody polyuretanových produktů patří:

 • široký sortiment produktů a možnost vybrat si prkna s jiným vzhledem a dekorem;
 • možnost použití nejen rovných lišt pro rámování oken, ale také jednotlivých prvků sestavených do souboru.
 • výrobky mohou být namalovány v jakémkoli tónu;
 • jsou lehké;
 • mají nízkou tepelnou vodivost, což má pozitivní vliv na izolaci oken.

Desky z hliníku nebo pozinkované oceli na dřevěných fasádách jsou extrémně vzácné. Nejčastěji se používají, když je nutné skrýt švy, během instalačních prací. Hliníkové modely mají podobný vzhled jako plastové lamely.

Mezi jejich výhody patří dlouhá životnost a také vyšší pevnost. Mezi nevýhody patří špatná kompatibilita s okny z jiného materiálu..

Instalace

Instalace se provádí až po dokončení všech dokončovacích prací na dokončení fasády. Instalace desek přímo závisí na materiálu použitém v procesu práce.

 • K instalaci dřevěných lišt používají řemeslníci lepidlo, šrouby a hřebíky. Upevnění jednoduchých modelů nastává, když jsou jejich okraje řezány pod určitým úhlem – 45 stupňů. Hluboké uspořádání oken zahrnuje použití nástavců. Při sestavování vyřezávaných modelů je nutné vzít v úvahu kresbu a kompozici. Je důležité provést ukotvení prvků bez porušení obecného konceptu nebo vzoru. Po instalaci jsou desky opatřeny impregnací určenou pro dřevěné výrobky, natřenou nebo lakovanou. Abyste zabránili praskání dřeva, položte vyřezávané části podél zrna.

 • Plastové modely jsou upevněny samořeznými šrouby, speciálními směsmi. Výrobci často vyrábějí doplňky se západkami nebo profily, které umožňují zapuštěnou montáž.

 • Polyuretanové prvky pro dekoraci oken se velmi snadno instalují. Tento materiál má dobrou flexibilitu, takže se snadno přizpůsobí. Je řezán ostrým nožem nebo pilou, připevněn k základně speciálním lepidlem nebo tekutými hřebíky.

 • Plechové výrobky natřené trvanlivou barvou, instalováno na místě pomocí samořezných šroubů podle předem provedených přesných měření.

Díky výběru vhodného materiálu a přípravě produktů pro instalaci mohou hotové konstrukce sloužit po dlouhou dobu, chránit domy před chladným počasím, větrem, prachem a dalšími faktory a navíc být originální ozdobou fasády.